حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نحوه صحیح نگهداری از جوجه پرستو

نگهداری از جوجه پرستو

پرستو ها گونه از پرندگان هستند که در بیشتر مکانها یافت میشود. اندازه این پرندگان بسیار کوچک بوده و منقار آنها کوچک است که به راحتی میتوان انها را از سایر پرندگان تشخیص داد این گونه از بسیار دوست داشتنی هستند و باعث میشود افراد علاقه زیادی به آنها داشته باشد. این گونه از پرندگان در آسیا ، اروپا و … یافت میشود و تاکنون حدود ۷۰ گونه از آنها شناسایی شده است. این پرنده حدود ۵ تا تخم میگذارد و به مدت حدود ۱۵ روز از تخم ها مراقبت میکند و بعد از آن لانه را برای همیشه ترک میکند و بعد از بیرون آمدن جوجه ها از تخم در هنگام پرواز دچار مشکل میشوند به همین دلیل جوجه های این گونه از پرنده در محیط های سرسبز زیاد یافت میشود و لازم است تا اگر یا جوجه پرستو مواجه شدید که نیاز به کمک دارد بتوانید به آن کمک کنید به همین دلیل در این مقاله نحوه صحیح نگهداری از جوجه پرستو را برای شما بازگو میکنیم. پس تا آخر این مقاله با ما در ارتباط باشید.

روش نگهداری از جوجه پرستو

یکی از مهمترین و ابتدایی ترین گام ها برای نگهداری از جوجه پرستو حدس زدن سن جوجه میباشد. جوجه های پرستو در روزهای اول که از تخم بیرون آمدند نیاز به کمک زیادی دارند زیرا امکان آسیب رسیدن به این جوجه ها زیاد میباشد چون احتمال دارد هنوز به صورت کامل تکمیل نشده باشند و بال و پر کافی نداشته باشند حتی بیشتر مواقع مشاهده شده است که چشم های جوجه نیز باز نشده است به همین دلیل نیاز شدیدتری به مراقبت دارند. ولی اگر جوجه پرستو از لحاظ سن بزرگ بود و میتوانست روی پا بایستد پس کار شما راحت است و به راحتی میتوان از پرنده کوچک و زیبا مراقبت کرد.

بررسی وضعیت جوجه پرستو

برای مراقبت از جوجه پرستو باید دقت زیادی داشته باشید زیرا به دلیل کوچک بودن پرنده آسیب پذیری بیشتری دارند به همین دلیل اگر به یک جوجه پرستو برخورد کردید حتما دقت کنید که پرنده دچار آسیب ، شکستگی و … نداشته باشد. در حد امکان به صورت آرامی با پرنده برخورد کنید و اگر بر روی زمین افتاده بود آن را به صورت آرام بردارید و بر روی یک حوله یا لباس و … قرار دهید تا پرنده جوجه دچار آسیب نشود برای اینکه جوجه دچار ترس و دلهوره شنود میتوانید چشم های آن را با یک پارچه تمیز به آرامی ببندید.

نگهداری از جوجه پرستو

شرایط نگهداری در داخل آشیانه یا جعبه

سعی کنید دمای محیط پرنده را گرم نگه دارید و جعبه را در مکانی ساکت و نیمه آفتابی قرار دهید این پرنده به دلیل ترس از محیط های سر و صدا اذیت میشود پس در نگهداری این پرنده دقت زیادی داشته باشید. حتما مراقب باشید که با تابش آفتاب بر روی پرنده دمای بدن پرنده بالا میرود.

نحوه صحیح غذا دادن

و اما یکی از مهمترین گزینه در نگهداری جوجه پرستو  نوع غذا و روش غذا دادن به پرنده است. از دادن خرده نان و برنج به پرنده جلوگیری و اجتناب کنید و سعی کنید تغذیه این نوع پرنده را از حشرات تامین نمائید یا میتوانید از حشرات بسته بندی شده نیز استفاده کنید. حتی میتوانید از کرم خاکی ، سیب زمینی و غذاهای مفید نیز استفاده کنید.

پیشنهاد ما : تغذیه و نگهداری از جوجه مینا

نکات مهم

 1. در صورتی که جوجه پرستو از خوردن غذا جلوگیری کرد اور را مجبور به خوردن غذا نکنید.
 2. پرستو ها به دلیل داشتن پاهای کوچک ، توانایی ندارند تا بر روی زمین راه بروند پس فکر نکنید که دچار مشکل است ولی پرستوهای مهارت و توانایی زیادی در پرواز دارند.
 3. بعد از اینکه جوجه پرستو بزرگ شد هیچ موقع اقدام به نگهداری از اون نکنید و او را آزاد کنید. برای آزاد کردن به پشت بام رفته و در جایی که دیوار یا مانعی وجود ندارد به سمت آسمان پرتاب کنید پرستو مسیر خود را پیدا میکند و اقدام به پرواز کردن میکند.
 4. مهمترین نکته در هنگا آزاد کردن جوجه پرستو فوت کردن در بینی پرنده است زیرا این گونه از پرندگان باید دائما جریان ورودی هوا به بینی داشته باشند.
 5. سعی کنید زمان آزاد سازی پرنده را به شب یا سیاهی شب موکول نکنید و پرنده را در هنگام ظهر و یا غروب آفتاب آزاد کنید.

نتیجه گیری

نگهداری از حیوانات آسیب دیده و رها شده در طبیعت یک کار زیبا به شمار می آید. ولی در نظر داشته باشید پرنده ها به دلیل زندگی در محیط های آزاد امکان زندگی در قفس را ندارند و ممکن است جان خود را از دست بدهند پس بعد از نگهداری سعی کنید پرستو را آزاد کنید.

پیشنهاد میکنم اگر علاقه زیادی به جوجه پرندگان دارید حتما برای پرورش و نگهداری پرندگان از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. در صورتی که اطلاعات بیشتری در مورد نگهداری جوجه پرستو دارید در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

علی بلاقی
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
 • پردیس ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱۰:۵۸:۳۳

  سلام یه بچه پرستو پیدا کردم که خیلی کوچیکه هنوز چشماش بسته هست چطوری باید بهش غذا بدم. ممنون.

  • ادمین ۱۷ تیر ۱۳۹۹ / ۹:۱۱:۵۱

   سلام
   شرایط نگهداری و غذای مناسب رو داخل همین پست گفتیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.