حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نگهداری ، پرورش خروس لاری – بخش سوم مقاله

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 2٫00 از 5
Loading...
image_pdf
نگهداری ، پرورش خروس لاری

بیماری ها و مشکلات ناشی از گرما
ادامه مقاله نگهداری ، پرورش خروس لاری – بخش دوم مقاله : اولین مشکل هجوم شپشک میباشد. که معمولا به زیر بال و زیر ران و زیر دم میچسبند و با مکیدن خون حیوان، باعث لاغری و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. حیوان لاغر شده و در جوجه ها بالها آویزان می شود و در نهایت فلجی و مرگ مشاهده می شود. البته در زمستان هم ممکن است خروسها دچار این انگل شوند.
برای پیشگیری باید هفته ای ۱ بار بستر را تمیز کرده و خاک به همراه کمی آهک زیر پای حیوان ریخت. باید به محض مشاهده با جسم نوک تیزی آن ها را جدا و له کرد. جای حیوان را عوض نموده و باید زیر بال، زیر دم، زیر و روی ران و دور گردن با روغن نباتی یا دنبه چرب کرد.
بیماری نیوکاسل معمولا بر اثر رطوبت و سرما اتفاق می افتد. ویروس این بیماری در زمستان غیرفعال می شود و با گرمای تابستان و عوض نشدن جای حیوان سریع وارد عمل می شود. برای پیشگیری از بیماری باید هر ۳ ماه ۱ بار واکسن ۳ گانه تزریق نمود و زیر پای حیوان از پودر آهک استفاده شود. همچنین ظرف آب همیشه تمیز و خنک باشد. تغذیه با ذرت در هوای گرم مناسب نیست. هر دو هفته یک بار مقداری نفت زیر پای حیوان ریخته و بدنش را نیز چرب نماید.
از جنگاندن خروس در فصل گرما باید جلوگیری شود و همچنین زیر پای حیوان باید نرم باشد و کف پای حیوان را با پنبه چرب شده با روغن سیاه یا با روغن دنبه ببندید چون میخچه های کف پا بیشتر در تابستان بزرگ می شوند. بهتر است در تابستان سایه بان و درختان را آب پاشی کرد تا هوا خنک شود.

شکستگی نوک خروس و درمان
در ادامه مقاله نگهداری ، پرورش خروس لاری شکستن نوک خروس عموما چند دلیل دارد که رایج ترین آن درگیری ناخواسته می باشد که دو حیوان از پشت قفس که معمولا یکی آزاد و دیگری در بند است برای زدن همدیگر با نوک توری را گرفته و پا میزنند که نوک بالا یا پایین و گاها هر دو خرد می شود. در میدان جنگ نیز معمولا نوک بالایی می شکند و یا می افتد. همچنین قرار گیری دانخوری حیوان در جای نامناسب مانند قرار گیری بر روی موزاییک و یا سیمان و یا چیزهای سفت دیگر باعث شکستگی نوک می شود.
در ابتدا نباید هیچ مرغ و خروسی در اطراف قفس خروس دارای مشکل باشد. بهتر است از پارچه نرمی ظرف غذایی درست کرده و بالاتر از زمین قرار داد و غذای نرمی مانند نواله خیلی نرم و برنج پخته و گندم خیس شده و بسیار نرم در اختیار خروس قرار داد. همچنین باید روزی ۴ بار نوک حیوان را با روغن دنبه گوسفند و یا پماد ویتامین AD چرب نمود. همچنین مقداری روغن مایع در آب بریزیم تا در هر بار مصرف آب ، نوکش چرب شده و نوک مجدداً رشد کند

همچنین بخوانید :
آشنایی با نژاد مرغ و خروس سیاه (آیام سمانی)

 

نگهداری ، پرورش خروس لاری
نگهداری ، پرورش خروس لاری

 

لق شدن و شل و ول شدن جوجه ها
نگهداری ، پرورش خروس لاری – قدکشی و رشد جوجه لاری پس از ۳ ماه آغاز می شود. این امر باعث کاهش کلسیم و جذب آن توسط بدن میگردد. برای جلوگیری از این امر، بهتر است روزانه قرص کلسیم به جوجه ها بدهیم. همچنین استخوان قلم گاو را جوشانده و پس از سرد و ژله ای شدن، روزانه ۱ قاشق چای خوری به جوجه ها بدهیم.
درمان یا پیشگیری دارویی نیز شامل استفاده از آمپول ویتامین D3 هر ۱۰ روز و به مقدار نیم سی سی بصورت عضلانی به جوجه های بالای ۳ ماهه تزریق شود. همچنین می توان از قطره ویتامین AD انسانی استفاده نمود که باعث جذب کلسیم در مفاصل و لگن می شود. از این قطره هفته ای ۲ بار و هر بار ۳ قطره به حیوان بدهید. البته جنگیدن بزرگترین عامل در بروز این مشکل در جوجه ها است همچنین ازاد بودن زیاد نیز لاری را لق می کند. یک قفس متوسط بهترین جا برای نگهداری جوجه است.

ادامه دارد …

کلمات مرتبط : جوجه های شل و ول ، نوک خروس ، شکستن نوک خروس ، بیماری های خروس لاری ، میزان گرما در سالن مرغداری

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X