حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

نکات کاربردی در هنگام تو لک رفتن کبوتر

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 5 امتیاز | میانگین 4٫80 از 5
Loading...
image_pdf
کبوتر تو لک

نکات کاربردی در هنگام تو لک رفتن کبوتر

در اغلب پرندگان ، تعداد پرهای هر بال ده عدد است و هر پری که بیافتد از پشت محل آن پر جدیدی می روید و مدت 15 روز طول می کشد تا به اندازه ی پر سابق برسد.چنان چه از تعداد پرهای بالا کاسته شود، پرنده توازن خود را به هنگام پرواز از دست میدهد ، در حالی که اگر تعدادی از پرهای دم پرنده کم شود، به طور مستقیم اثری بر روی پرواز پرنده نخواهد داشت. پر ریزی کبوتر معمولا در اوایل فصل پاییز صورت میگیرد.پرها برای جلویری از پرواز عمدا کنده شو ، در این صورت 50 روز طول خواهد کشید تا دوباره پرها در آید.

پیشنهاد می شود که کف جایگاه کبوترها با براده چوب و کاه که فاقد اجسام نوک تیز و برنده است پوشانده شود تا باعث اذیت و آزار کبوتر ها نشود. در گونه های غیر اهلی، پر ریزی ممکن است قبل از آغاز فصل جفت گیری اتفاق افتد در حالی که معمولاً پرریزی، پس از جفت گیری بین پایان فصل تولید مثل و آغاز پائیز یا مهاجرت پائیزه اتفاق می افتد. تاکنون مکانیزم فیزیولوژی دقیق که باعث پر ریزی می شوند شناخته نشده اند. به هر حال در این پدیده غده هیپوفیز، تیروئید، تخمدان و فوق کلیه به عنوان واسطه عمل می کنند. دوران پرریزی یکی از پراسترس ترین بخشهای زندگی کبوتر است. از لحاظ روانی ، کبوتر در هنگام پرریزی به شدت تحت فشار است و از فعالیت بدنی ان به حد چشمگیری کاسته می شود. در این زمان ، حجم عمدهای نیروی بدنی کبوتر صرف  ساخت پرها جدید میشود.از این رو ، نه تنها بدن کبوتر ضعیف میشود ، بلکه سیستم ایمنی پرنده نیز دچار ضعف جدی خواهد شد و طبعا پرنده از هر زمان دیگر در مقابل بیماریها آسیب پذیرتر خواهد بود. در برخورد با پر ریزی کبوتر، وظیفه ی کبوتردار این است که شرایطی فراهم آورد که قوای بدنی کبوتر نزول نکند، سیستم ایمنی تقویت شود و در عین حال از بروز بیماریها پیشگیری شود. همچنین جنس پرهای نو از مرغوبیت کافی برخوردار باشد.

نکات کاربردی در هنگام تو لک رفتن کبوتر

نکات کاربردی در هنگام تولک رفتن :

پرریزی یکی از بخش های عمده در زندگی سالیانه ی کبوتر است که از اهمیتی بیش  از آن چه عامه باور دارد برخوردار است. واقعیت این است که شناخت کافی از پرریزی و نحوه ی صحیح و علمی رفتار با کبوتر در این مرحله، پرنده را برای فصل جوجه کشی و پرشی بیمه می کند. در مقابل، ضعف معلومات و بی توجهی به این مرحله می تواند صدمات جبران ناپذیری به سلامت جسمی و روانی کبوتر وارد آورد.به خاطر سطح  بالای استرس، کبوتران را در زمان پرریزی به هیچ وجه نباید جفت کرد، زیرا جفت شدن خود عاملی استرس زا است و وضعیت روانی و به تبع آن جسمی کبوتر را به مراتب وخیم تر می کند. از آنجا که مادهای اصلی ساخت پرها نوعی پروتئین به نام «کراتین» است و کبوتر انرژی ذخیره در بدن خود را صرف ساخت پرها می کند، از اواسط تیرماه تا پایان پ رریزی، مقدار پروتئین جیرهای غذایی را باید به سطح بیست و پنج تا سی درصد افزایش داد (انواع نخودهای کبوتر، قرماش، سویا تفت داده شده و …). ضمناً بایستی ذرات ریز را به حد ده درصد (به خاطر اسیدهای چرب و امگا ۶) به سبد غذایی اضافه کرد. استفاده از دانه هایی با سطح چربی بالا حاوی «اسیدهای چرب غیر اشباع» مثل سویا برای قوام بخشیدن به جنسی پرها مفید است. تخم کتان و تخم کلزا نیز منابعی مغذی حاوی اسیدهای چرب ضروری هستند که باید به سبد غذایی اضافه شوند. توصیه می شود هفته ای دو بار به کبوتران مولتی ویتامین (به منظور بالا بردن سطح ایمنی و تسهیل در امر پرریزی) به صورت محلول در آب داد و نیز بهتر است هفته ای یکبار پروبیوتیک (برای بهبود بخشیدن به دستگاه گوارش و نیز بالا بردن سطح ایمنی بدن) به پرنده داده شود. هفتهای یکبار نیز می توان از الکترولیت استفاده کرد تا نمکهای از دست رفته ی کبوتران در فصل گرم سال جایگزین شود. توصیه می شود مواد آلی و معدنی حاوی انواع مینرال ها و نمکهای لازم مثل خاک رسی کبوتر و آجرهای مخصوصی، نمک ید دار، صدف خرد شده، ماسه دریایی، گرانیت پودر شده، ذغال طبی و… را در چند جای مختلف قرار داد تا در دسترس همه ی کبوتران باشد. هنگام پر ریزی درست مثل جوجه کشی، نیاز بدنی کبوتر به مینرال افزایش می یابد. ید مایع (هفتهای یکبار محلول در آب کبوتر) برای کیفیت بخشیدن به جنسی پرهای جدید بسیار مفید است. همچنین نیاز جدی بدن کبوتر به ید (نمک) را تامین می کند. در این هنگام کبوتر به خوردن سبزیجات نیز علاقه نشان می دهد. بهترین انتخاب پیازچه و ساقه ی سبز سیر است که باید کاملاً خرد کرد و هفته ای یکبار در اختیار پرنده گذاشته شود. پیاز و سیر خاصیت ضد عفونی کنندگی و آنتی بیوتیک «طبیعی» دارند که برای پاکسازی درون سیستم گوارشی پرنده مفید هستند.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • هادی 30 بهمن 1395 / 1:26:30
  0 0

  سلام
  وبسایت خوبی دارید ولی فونت نوشته ها چشم را اذیت میکنه باید فونت و سایز نوشته ها عوض بشه

  • fz.andishesabz 1 اسفند 1395 / 4:54:34
   0 0

   متشکریم ، حتماً درخواست شما به اطلاع همکاران خواهد رسید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X