ویژگی های سالن مناسب پرورش غاز + ویدیوی سالن جوجه کشی و پرورش غاز

آشنایی با ویژگی های یک سالن مناسب برای نگهداری از غازها

معمولا پرورش غاز در یک فضای سرباز و پوشیده از مرتع و علوفه انجام می شود و برخلاف مرغ ها وجود یک فضای سربسته و سالنی کافی نخواهد بود. بنابراین اگر قصد پرورش غاز را دارید، ضمن اینکه باید یک فضای باز و چراگاه را برای آنها در نظر بگیرید، سالن مناسبی را نیز جهت پرورش جوجه ها و همچنین غازها در مواقع سرد سال فراهم کنید. 

دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 2 (96 تایی)
دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۲ (۹۶ تایی)
» مناسب برای جوجه کشی از غاز
» دارای سیستم انتخاب پرنده
» قابلیت کارکرد با باتری ۱۲ ولت
قیمت : ۷,۱۰۰,۰۰۰ تومان

در مقاله صفر تا صد پرورش غاز به تمامی موارد و نکات مهم در رابطه با نحوه پرورش و نگهداری از غازها پرداخته شده است، بنابراین از پرداختن به نکات زیر خودداری شده و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله لینک شده مراجعه کنید. 

اما در این نوشته از وب سایت گروه صنعتی اسکندری به بررسی شرایط و ویژگی های مهم یک سالن مناسب برای نگهداری جوجه غازها و غازهای بالغ پرداخته خواهد شد، مطالعه ادامه مقاله را به شما علاقه مندان توصیه می کنیم. 

اهمیت سالن در پرورش غاز و قسمت های مختلف آن

غازهای بالغ بدن قوی دارند و به خوبی در برابر شرایط آب و هوایی سخن مقاومت می کنند، اما جوجه غازها تا سن دو هفتگی نیاز به مراقبت ویژه دارند و باید در یک محیط سر بسته و گرم نگهداری و تغذیه شوند. 

غازها برای پرورش هم به فضای باز و هم به سالن سرپوشیده نیاز دارند.

هم چنین در برخی مواقع سال که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد می شود، برای مراقبت از غازها در برابر گرمازدگی و یا یخ زدگی زمستانه، باید آنها را به سالن انتقال دهید. علاوه بر دو مورد فوق، در سالن پرورش غاز باید مکانی جداگانه را برای انبار جیره غذایی و مکانی را نیز برای اتاق جوجه کشی در نظر بگیرید. در ادامه با قسمت های مختلف این سالن آشنا خواهید شد : 

۱- اتاق جوجه کشی

اگر غاز مولد دارید و میخواهید از تخم های نطفه دار آنها جوجه کشی کنید و یا اینکه قصد خرید تخم نطفه دار و جوجه کشی از آنها را دارید، به یک اتاق مجزا جهت جوجه کشی نیاز خواهید داشت. یک دستگاه جوجه کشی جهت بهره مندی از حداکثر راندمان خود، نیاز به محیطی استاندارد با دما و رطوبت کنترل شده دارد، دمای این اتاق باید بین ۲۳ الی ۲۷ درجه سانتی گراد و رطوبت آن بایستی بین ۳۵ الی ۵۰ درصد باشد که با استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، فن تهویه و رطوبت ساز قابل تنظیم است. 

دستگاه جوجه کشی هواباتور ۳۳۶ تایی
دستگاه جوجه کشی هواباتور ۳۳۶ تایی
» تامین خودکار حرارت و رطوبت
» امکان چرخش اتوماتیک تخم های غاز
» مجهز به بدنه ی عایق و قابل شستشو
قیمت : ۱۸,۸۰۰,۰۰۰ تومان

۲- انبار جیره غذایی

طبیعتا علوفه و مراتع جوابگوی نیاز غذایی غازها نخواهد بود و در کنار چراندن آنها در مراتع باید از جیره غذایی و آذوقه استاندارد و کاملی نیز تغذیه کنند. محیط نگهداری جیره غذایی باید خشک و خنک باشد تا دچار پوسیدگی و کپک زدگی نشود. بنابراین چنین اتاقی باید جدا از سایر مکان های سالن پرورش غاز باشد. 

۳- سالن نگهداری جوجه های یک روزه 

در صورتی که از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه های یک روزه غاز استفاده کرده باشید، وظیفه مراقبت و تغذیه جوجه ها نیز بر عهده شما خواهد بود. آنها در هنگام تولد بدن بسیار آسیب پذیری دارند که باید تحت مراقبت ویژه و دمای بالای ۳۰ درجه قرار بگیرند.

بنابراین در محل نگهداری آنها باید از لامپ مادر مصنوعی و یا سایر تجهیزات گرمایشی استفاده شود، هم چنین جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به کف پای جوجه ها و زخم شدن آن، باید از پوشال خیلی نرم و یا کاه استفاده کنید، بهداشت را در تغذیه و ظروف آبخوری و دانخوری رعایت کنید و پوشال های بستر را هر چند روز یکبار باید تعویض کنید. اما در صورت انجام جوجه کشی طبیعی که توسط خود غاز مادر انجام می گیرد، نیازی به تهیه مکان مناسب نیست، کافیست سالن مناسبی را برای آنها فراهم آورید که بتوانند به خوبی از جوجه ها نگهداری کنند و آنها را از سرما و عوامل خطرناک نجات دهند. 

در مکان نگهداری جوجه ها از لامپ مادر مصنوعی، پوشال نرم ، آبخوری و دانخوری مناسب جوجه ها استفاده کنید. 

۴- سالن پرورش غازهای بالغ

معمولا غازهایی که به سن دو هفتگی می رسند، در صورت مساعد بودن هوا به فضای باز و مراتع انتقال داده می شوند تا هم از علوفه ها تغذیه کنند و هم به فضای آزاد عادت کنند، در صورتی که استخر یا حوضچه آب نیز وجود داشته باشد، با نظارت پرورش دهنده اقدام به شنا خواهند کرد. 

سالن پرورش غازهای بالغسالن غازهای بالغ برای مواقعی که هوا بسیار سرد و یا بسیار گرم باشد، کاربرد خواهد داشت. هم چنین از آن برای مراقبت از غازهای بیمار و ضعیف می توان استفاده کرد. این سالن برای خواب و استراحت راحت و بدون استرس و نگرانی نیز کاربرد خواهد داشت. 

در سالن نگهداری غازهای بالغ باید از آبخوری و دانخوری مناسب، پوشال نرم و فن تهویه و تجهیزات گرمایشی یا سرمایشی در صورت نیاز باید استفاده شود. 

چگونه یک سالن مناسب برای پرورش غاز راه اندازی کنیم؟

در محل راه اندازی سالن پرورش غاز، باید زمین کشاورزی و یا مرتع مناسبی همراه با حوض آب وجود داشته باشد، بنابراین مکان های شهری محدود، مکان مناسبی برای نگهداری از غاز نیست. 

ابعاد و مساحت سالن به سرمایه و تعداد غازهای موردنیاز برای پرورش نیاز دارد، معمولا یک فضای ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر مربعی برای راه اندازی سالن مناسب بوده و یک زمین ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر مربعی نیز برای مرتع و فضای چرا باید در نظر گرفته شود. 

به سادگی با استفاده از مصالح ساختمانی مانند آجر و سیمان می توان سالن غازها را ساخت، اما در صورت نیاز به انجام هزینه کمتر، می توانید از پروفیلهای آلومینیومی یا لوله های گالوانیزه و پلی کربنات دو جداره برای ساخت سالن استفاده کنید. 

سالن غازها با استفاده از آجر و سیمان، لوله گالوانیزه و پلی کربنات و یا حتی الوان های چوبی قابل ساخت است، طبیعتا سالن های آجری دوام و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

بهتر است استخر یا برکه غازها را در بیرون از سالن راه اندازی کنید  چون با مشکل خیس شدن بستر آنها نیز مواجه نخواهید شد. دقت کنید که غازها بیشتر اوقات خود را در بیرون از سالن سپری می کنند، تنها زمانی به داخل خواهند آمد که هوا نامساعد باشد و یا غاز ماده نیاز به تخم گذاری داشته باشد. 

محل استخر به گونه ای انتخاب شود که مانعی برای غاز ها نباشد ، برای نمونه غازهای جوان در سن بلوغ احساس پرواز خواهند داشت و اگر استخر در داخل سالن ساخته شود یک مانع برای حرکت غاز ها و دویدن آنها خواهد شد.

ملزومات لازم برای سالن نگهداری غاز 

پس از بنا کردن سالن غازها به یک سری ملزومات جهت پرورش بهتر آنها نیاز خواهید داشت که در ادامه به آنها اشاره شده است :

الف – خاک اره یا پوشال نرم 

در کف سالن باید از خاک اره و یا پوشال نرم استفاده شود، در صورت سفت بودن کف سالن، احتمال زخمی شدن کف پای غازها و بروز عفونت وجود دارد. هم چنین این مواد (خاک اره – پوشال) مانع از خیس شدن بستر شده ، فضولات و ادرار دفع شده از پرنده ها را به خود جذب کرده و سطح بهداشت سالن را افزایش خواهد داد. 

هر هفته باید خاک بستر را تعویض کرده و از خاک اره تازه و تمیز استفاده کنید، در این صورت مانع از بیمار شدن پرنده های گران قیمت خود خواهید شد. 

ب – دانخوری و آبخوری

دانخوری و آبخوری مورد استفاده برای غاز ها می تواند در وسایل دست ساز باشد، حتی می توانید آنها را به صورت آماده خریداری کنید. این وسایل نباید به اندازه ای بلند باشند که غازها برای نوشیدن آب و یا خوردن علوفه و دان دچار زحمت شوند چرا که سبب کاهش اشتها و لاغری آنها خواهد شد. 

جهت جلوگیری از خیس شدن بستر غازها و شنا کردن آنها در آبخوری ، حتما دهانه آن را به صورت شبکه ای برش دهید و ترجیحا به دیوار متصل شده باشد تا به راحتی واژگون نشود. جنس آبخوری و دانخوری باید از پلاستیک درجه یک بهداشتی و یا فلزات ضد زنگ (مانند استیل و آلومینیوم) ساخته شود تا سلامتی غازها را تحت تاثیر قرار ندهد. 

ج – تجهیزات گرمایشی و تهویه 

معمولا جهت رساندن اکسیژن تازه به غازها و خروج دی اکسید کربن و هوای آلوده سالن، از فن تهویه اگزاست استفاده می شود. با توجه به مساحت سالن و تعداد غازها، از یک یا چند فن تهویه بزرگ و صنعتی می توانید استفاده کنید. 

همانطور که گفته شد، غازها تحمل دمای بسیار بالا و بسیار پایین را دارند، اما برای مساعد کردن شرایط برای پرورش بهتر آنها و جلوگیری از مصرف زیاد غذا در فصل های سرد سال، می توانید از یک هیتر گازی یا برقی در محل نگهداری آنها استفاده کنید. 

ویدیو از سالن پرورش غاز در مازندران

در ویدیوی زیر سالن پرورش یکی از پرورش دهنده های غاز را مشاهده خواهید کرد که به درک بهتر شما کمک شایانی خواهد کرد :

دانلود مستقیم ویدیو

نتیجه کلی مقاله سالن پرورش غاز

در این نوشته به ویژگی های یک سالن مناسب برای نگهداری و پرورش غازها پرداخته شد که به پرورش بهتر غاز کمک می کند، سالن مورد نظر باید دارای آبخوری و دانخوری و تجهیزات گرمایشی و تهویه مناسبی باشد، هم چنین بایستی از قسمت های مختلفی مانند اتاق جوجه کشی ، اتاق جوجه های یک روزه ، انبار جیره و سالن مخصوص غازهای گوشتی تشکیل شده باشد.

در صورتی که سوال یا پیشنهادی در این مورد دارید، می توانید از طریق دیدگاه های همین صفحه با ما در میان بگذارید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس