مطالب جامع و مفید در مورد اردک و غاز ها

10

مطالب جامع و مفید در مورد اردک و غاز ها

در این نوشتار به بررسی برخی ویزگی های غازها و اردک ها پرداخته و از روش های عمومی پرورش آنها در مراکز پرورش صنعتی و سنتی صحبت کرده ایم.

۱- رشد اردک و غاز نیز چون بسیار سریع است به گونه ای که پس از گذشت ۲۱ روز می توان توقع داشت تا وزن خود را حدود ۱/۳ کیلوگرم افزایش دهد.

۲- تولید تخم در غاز زیاد دارای اهمیت نیست. زیرا پس از یک دوره تولید و یک دوره پس از تولک بری نهایتاً ۱۰۰ عدد تخم تولید می کنند.

۳- کیفیت و کمیت گوشت غاز در حد مطلوبی می باشد. به گونه ای که گوشت این پرنده همانند گوشت مرغ خشک نمی باشد و تقریباً خوش خورتز است و از نظر کمی نیز همانطور که قبلاً توضیح دادیم در حد مطلوبی است ولی به پای گوشت بلدرچین نمی رسد.

۶- این پرنده به لحاظ مقاومتی که نسبت به شرایط دارد می تواند در تراکم بالا پرورش داده شود.

۵- در پرورش غاز سرمایه گذاری ثابت همانند اردک بسیار کم اسبت و با تأسیسات و تجهیزاتی بسیار ساده و کم می توان اقدام به احداث یک فارم پرورش غاز نمود.

۶-پرنده ای بسیار مقاوم نسبت به مسائل بهداشتی ، عوامل فیزیکی و محیطی می باشد.

که می توان گفت که مقاومت آن از اردک هم بیشتر است که این مسئله در مقایسه ی جوجه این دو پرنده بارزتر است و به واکسیناسیون کمتر نیاز دارد.

 

غاز سیاه رنگ

۷- گوشت پرنده طعم گوشت شکار را دارد و نسبتاً لذیذ است.

۸- باز به همان دلیل مقاومت چشمگیرش می توان گفت که غاز توان سازگاری با هر نوع اقلیم یا فصل را داراست.

۹- تأمین خوراک مهمترین اهمیت پرورش این پرنده است. زیرا پرندهای است فوق العاده کم توقع و کم خرج، زیرا با پرورش آن در سیستم باز می توان تا حد بسیار زیادی نزدیک به ۸۵٪ خوراک این پرنده را توسط خود پرنده و چرا فراهم کرد که هزینه آن عملاً نزدیک به صفر است و از طرف دیگر برای ۱۵٪ باقیمانده نیز پرندهای است که کمتر حساسیتی به غذا و نوع آن دارد و لزومی برای فراهم کردن بهترین خوراک را ندارد.

۱۰- از گله اولی که داریم می توانیم گله مادر خود رابر خلاف مرغ تهیه کنیم.

۱۱- قیمت تمام شده محصولات آن با توجه به نکات فوق بسیار کم است.

۱۲- از پرورش این پرنده می توان محصولات ثانویه دیگری چون تخم و جوجه یک روزه را نیز بدست آورد و از محل آنها کسب منفعت کرد.

نژادهای غاز و اردکز

نژادهای اردک و غاز

پیرامون این مسئله به علت کثرت بسیار نژادهای هر دو پرنده اردک و غاز ترجیح دادیم بحث و بررسی نشود  چرا که تنها برای اردک حداقل ۵۰ مورد وجود دارد و علاوه بر ان در مباحث پرورشی و آن هم در شرایط ایران ما نیازی به دانستن آنها نداریم ولی دوستان گرامی می توانند در صورت تمایل به اطلس های این پرندگان مراجعه نمایند.

 

غاز بهمراه تخم

تولید مثل ارک و غاز

اگر به خاطر داشته باشیم در پرورش بلدرچین بخش تولید مثل آن را به قسمتهای مختلفی قسمت بندی نمودیم که این قسمتها شامل یکسری مراحل از زمان تخم گذاری پرنده تا زمان باز شدن جوجه های تخم آن پرنده یا هچ آنها بود در مورد اردک نیز مراحل همان مراحل مربوط به تفریغ و هچ بلدرچین است و تنها یکسری تفاوت های تخصصی و آشکار در تولید مثل اردک و بلدرچین وجود دارد. پس مراحل جوجه کشی در اردک و غاز از انتخاب اردک های مادر تا هیچ تخم های پرنده به شکل زیر بررسی می کنیم:

انتخاب گله مادر اردک و غاز

در انتخاب گله مادر اردک بیشتر باید به یک نکته توجه داشت و آن اینست که اردک هایی بیشتر به درد تشکیل گله مادر می خورند که اولاً حداقل در سن ۸-۷ هفتگی قرار داشته باشند و یا اینکه حداقل در نزدیکی سن کشتار باشند تا بتوان آنهایی را که در طول دوران پرورش توانسته اند تا وزن بیشتری را نسبت به سایر هم قطاران خود کسب کنند انتخاب نمایند و این مهم بدین دلیل است که چون، در پرورش اردک یک مدیر آگاه و دانا به ویژه در ایران باید بیشتر به اردک به عنوان یک پرنده جهت هدف تولید گوشت توجه کند.

هرچند که توجه به وزن پرنده تا حدودی می تواند در جهت انتخاب بعنوان یک پرنده تخمگذار نیز به ما کمک کند ولی بیشتر بعنوان انتخاب یک پرنده گوشتی ما را یاری می کند. در مورد غازها باید بگوییم که پرنده ای که نسبت به گله دارای وزن متوسط تری است جهت انتخاب برای گله مادر مناسب تر است. البته در مورد فاکتورهای دیگری چسون میزان مصرف خوراک، میزان تخم گذاری در حد نژاد خود، باروری، میزان هیچ تخ ها، مورفولوژی بدن، سرعت پرریزی و … نیز باید بگوییم که می توان آنها را بعنوان یکسری صفات جهت انتخاب گله مادر استفاده کنیم . ولی اگر بپرسیم که آیا این صفات ریشه در ژنتیک اردک دارند یا خیر؟ کاملاً این چنین نیست پس بهترین و راحت ترین فاکتور جهت معیار انتخاب گله ما در همان وزن سن بلوغ است.

نکته: نباید فراموش کنیم که اگر اردک یا غازی طی مدتی شروع به تولید تخمهای بادامی شکل کرد و این عمل را ادامه داد باید از گلهای تخم گذار یا مادر حذف شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. امیر حسین می گوید

  میشه جوجه خروس وجوجه اردک رو پیش هم بزرگ کرد

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اره میشه
   مشکلی با هم ندارن
   اما چون بعضی از خروس ها جنگی ان
   بعد از چند ماه ممکن سر اب و غذا دعوا کنن

 2. سهیل می گوید

  سلام من دو تا اردک ۴۰ روزه دارم آیا نیاز هست آن ها را به دامپزشکی ببرم و واکسینشون کنم این جوجه اردک ها را از یک روزگی از پرنده فروشی تهیه کردم اگر نیاز به واکسینه شدن دارن چه واکسنی باید بهوش بزنم ؟؟؟؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بله حتما باید ببرید برای واکسینه شدن
   واکسن رو دامپزشک مشخص خواهد کرد و حتما هم خودش بزنه ، چون تجربه ندارید ممکنه جای بدی بزنید و باعث فلج شدن پرنده بشید

 3. صادق می گوید

  با سلام
  من ۶ اردک روسی ۵ مرغ دارم و قصد دارم از انها جوجه گیری کنم البته بیشتر تفننی است و دراینده هم وارد کار پرندگان زینتی شوم چه دستگاه جوجه کشی را پیشنهاد میکنید؟؟؟
  در دیجی کالا یک مدل دستگاه از شرکت شما وجود داره که ظاهرا برای بازار ترکیه تولید شده ایا کیفیت بهتری دارند؟؟؟ چون در توضیحات ذکر شده بهتر از نمونه داخلیه، کمی هم گرونتره

  1. ادمین می گوید

   سلام
   برای اطلاع در این زمینه بهتره با کارشناس ما در ارتباط باشید :
   ۰۹۱۴۴۴۸۵۵۹۰ مهندس علیزاده
   همینطور به صفحه ی اینستاگرام ما مراجعه کنید و ویدیوی جوجه کشی های موفق رو مشاهده کنید ، مشاهده ی این ویدیوها میتونه کمک زیادی بهتون بکنه :
   اینستاگرام جوجه کشی

 4. متین می گوید

  سلام من دو تا اردک دارم دو هفته ای که یکیش دیروز مرد یک هفته ای هست که دارمشون چون دیگه نمیخوام جفت بخرم ایراد نداره تنهایی بزرگش کنم؟! 😕

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   باید باهاش وقت بگذرونید تا احساس تنهایی نکنه

   1. متین می گوید

    مرسی

 5. ناشناس می گوید

  با سلام
  بنده به تازگی به پرورش اردک تخمگذار و غاز گوشتی مشغول شده ام. می خواستم بدونم آیا واکسیناسیون خاصی برای این پرنده ها هست ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.