فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش چهارم

آناتومی خروس لاری

آناتومی خروس لاری : بال به طور مشخص از استخوانهای بازو، زند زبرین و زند زیرین ، استخوانهای مچ ، استخوانهای قلم دست و سه انگشت تشکیل شده است. استخوان بازو دارای منافذ هوایی است که با کیسه های هوایی در ارتباط است. استخوان های زند زیرین و زبرین از دو سر به هم چسبیدهاند. “وان به شامل استخوان ران، ساق پا (نازک نی و درشت نی)، استخوان قلم پا و انگشتان مکانال در بیشتر پرندگان به خصوص ماکیان، چهار انگشت وجود دارد که یک انگشت کوچک به سمت عقب و سه انگشت دیگر به سمت جلو امتداد دارند و به ترتیب ۲، ۳، ۴ و ۵ بند دارند.

 

دستگاه ادراری خروس

در مبحث آناتومی خروس لاری ، دستگاه ادرای خروس از دو کلیه و مجاری حالب تشکیل شده است. هر کلیه از سه قطعه با اندازه غیر مساوی تشکیل شده است. کلیه ها در زیر شش ها و چسبیده به مهرههای کمر و کاملا چسبیده به ستون فقرات قرار گرفته اند و از طریق میزنای به کلوآک ختم می شوند. کلیه نقش اساسی در تعیین میزان اسید و باز بدن دارد. ادرار در کلیه ها تولید و به وسیله مجاری ادرار در کلوآک ریخته می شود. به این دلیل در طیور ادرار و مدفوع همیشه با هم دفع می شوند. ادرار طیور غلیظ، چسبنده و کمی جامد، سفید و شامل مقداری اوریک اسید است که از متابولیسم پروتیینها حاصل می شود. در ادرار علاوه بر این، مقدار کمی اوره، کراتین، کراتینین و مقداری پروتیین وجود دارد.

 

مرغ و خروس لاری

 

دستگاه تولیدمثل جنس نر

در آناتومی خروس لاری ، بیضه ها، دو عضو کوچک و بیضوی شکل بوده که در انتهای جلویی کلیه و در دیواره پشتی بدن آویزان هستند. بیضه ها معمولا زرد رنگ هستند ولی در برخی اوقات ممکن است دارای رنگدانه باشد. بیضه ح کمی بزرگتر از بیضه راست است. هر بیضه از تعداد زیادی لوله به نام لوله های سمینفر یا منی ساز تشکیل شده که سالهای اسپرماتوزوئید در این لوله ها ساخته می شود. اسپرماتوزوئیدها از یک سر کشیده و گردن و دم تشکیل شده و در مایع منی شناورند و میتوانند تا ۳۰ روز در دستگاه تناسلی ماده زنده بمانند PH . مایع منی حدود ۷ تا ۷.۴ است. حجم مایع منی در آناتومی خروس لاری و هر جفتگیری در شروع روز ممکن است بیش از ۱  سی سی باشد که پس از چندین جفت گیری به کمتر ار ۰.۱ سی سی میرسد. مجاری متعدد بیضه به مجرای دفران راه مییابند و از آن طریق مایع منی به پاپیلا” یا عضو برجسته در ناحیه پشتی کلواک رفته و از آنجا به عضو جفت گیری موجود در کلواک میرسد. این عمل چهار روز طول میکشد. به طور طبیعی مایع منی در مجرای دفران ذخیره می شود. کلوآک از سه قسمت تشکیل می شود که بوسیله پر افقی از هم جدا می شوند. در قسمت وسطی برجستگی کوچکی وجود دارد که بمنزله ی آلت تناسلی همان نر میباشد و کانال دفران در کنار آن باز می شود و در هنگام جفت گیری کلواک جنس نر روی کلواک ماده قرار میگیرد و مایع انزال به وسیله این برجستگی بداخل اوید کت که مدخل آن در دیواره کلواک ماده قرار گرفته میریزد.

 

آناتومی خروس لاری

 

دستگاه تولید مثل جنس ماده

از آنجایی که مرغ برخلاف پستانداران، جنین را در داخل بدن خود پرورش نمی دهد دستگاه تولیدمثل آن تفاوت زیادی با دستگاه تولیدمثل پستانداران دارد. این دستگاه در مرغ فقط برای تهیه و تولید تخم مرغ به کار میرود و نقشی در رشد جنین ندارد. دستگاه تولید مثل مرغ شامل دو قسمت تخمدان و مجرای تخمدان یا اویدوکت می باشد. در بدن مرغ دو تخمدان وجود دارد که تخمدان راست کوچک بوده و فعالیتی ندارد ولی تخمدان چپ که در مرغ های بالغ از زرده های زیادی با اندازه های متفاوت تشکیل شده، در محوطه شکمی و در نزدیکی کلیه ها قرار دارد و در پرنده بالغ شبیه خوشه انگور میباشد. تخمدان قبل از تولید تخم مرغ، یک توده کامل از فولیکول های کوچک می باشد که حاوی تخمک است. تخمک ها در تخمدان رشد کرده و بالغ شده و به زرده کامل تبدیل می شود. زرده، مادهای غذایی برای سلول تازه تقسیم شده (بلاستودرم) و جنین است که در آن بوجود میآید تا هنگامیکه به رشد کامل برسد. حدود ۱۱ روز قبل از تولید اولین تخم مرغ فعالیتهای هورمونی تخمدان آغاز می شود، هورمون FSH باعث افزایش اندازه فولیکول های تخمدانی می شود، فعال شدن تخمدان باعث ترشح استروژن، پروژسترون و تستوسترون می شود، استروژن پلاسما باعث رشد استخوان ها، تحریک مواد پروتیینی و چربی زرده در کبد و افزایش اندازه اویداکت می شود. اویدوکت (مجرای تخمدان) لولهای پهن و بزرگ است که از ۵ قسمت تشکیل شده است.

ادامه دارد …

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.