حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش دوم

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
آناتومی خروس لاری

آناتومی خروس لاری

 

طرز رویش پر

فیزیولـوژی و آناتومی خروس لاری – بخش دوم : پرها از مجاری مخصوصی در پوست به نام مجرای پر تشکیل می شوند. این مجاری و حفره ها در تمام نواحی بدن وجود دارد. اولین آثار به وجود آمدن این مجاری در پنجمین روز زندگی جنینی پدیدار می شود. هر پر در یک فولیکول که در پوست جنین قرار دارد شروع به تشکیل میکند و در داخل این فولیکول ها پرهای اصلی تشکیل می شوند. پرهای اصلی از یک لکه در قاعده فولیکول منشاء می گیرند و به مرور رشد آنها زیاد و از پوست خارج می شوند، به طوری که پس از مدتی پرها قابل رویت می گردند و به تدریج بر رشد این پرها اضافه می گردد و قسمتهای مختلف پر فرم گرفته و تشکیل می شوند. تغذیه پرها به وسیله پولپهایی در پوست انجام می شود که دارای مویرگهای خونی هستند. این مویرگها در هنگامی که پر هنوز میلهای است زیادتر و طولانی تر می باشد ولی به مرور با تشکیل قسمتهای دیگر با کوتاهتر می گردند. در پرهایی که کاملا به رشد انتهایی خود رسیده اند تقریبا این پولپها از بین میبرند.

در آناتومی خروس لاری أولي این آثار تشکیل رنگدانه های ملانو بلاست در جنین پس از ۸۰ ساعت ظاهر می شود این ملانوبلاستها طی مرحله تشکیل شدن پرها به قسمتهای مختلف پر مانند ساق اصلی، ریش، ریشک و ریش-کاهاگ فرعی می روند و سبب رنگین شدن پرها می گردند. علت تنوع رنگ پرها وجود رنگدانه های مختلف و همچنین طرز قرار گرفتن انها میباشد. به طور کلی پرها در جنین به ترتیب زیر تشکیل می شوند. در 6 روزگی سوزن یا میله داخلی فولیکول تشکیل می شود. در ۱۲ روزگی از پوست خارج می شود.

سیستم تنفسی در سیستم آناتومی خروس لاری از ناحیه سر شروع می شود. بخش های مختلف سیستم تنفسی طیور در این ناحیه عبارتند از سوراخهای بینی حفره بینی و حلق که در منطقه دهانی است، استخوان حنجرهای که حنجره بالایی یا گلوت نامیده می شود در منطقه حلق در محل باز شدن نای واقع شده است. دهانه مری نیز در ناحیه خلفی واقع شده است. باز شدن طبیعی حنجره اجازه عبور هوا را می دهد ولی هنگامی که خوراک بلعیده می شود و از ناحیه مری پایین می رود حنجره راه عبور به سمت نای را میبندد و اجازه نمیدهد تا خوراک وارد نای شود. پس از بلع، هوا دوباره از طریق حنجره عبور کرده و وارد نای میگردد. نای در طیور از دو قسمت یکی در بالای حنجره که کار ایجاد صوت را بر عهده دارد و در پایین سیرتکس تشکیل شده است. نای در انتها به دو نایژه تقسیم می شود که هر یک به یک ریه وارد می شود. طناب های صوتی در پرندگان فوق العاده قوی هستند و در قسمت پایین حنجره تولید صوت می کنند. در آناتومی خروس لاری شش ها که در قسمت بالای حفره صدری و متصل به دندهها قرار دارند و مسئول اصلی تنفس بوده و به علت اینکه پرندگان فاقد غدد عرق می باشند در تعادل دمای بدن نقش اساسی دارند. شش ها در جلو توسط یک پرده و دیافراگم کاذب محدود می شوند. کیسههای هوایی به هر یک از دو شش متصل می باشد. این کیسه ها چهار جفت می باشند.

همچنین بخوانید :
پرورش کبک | اطلاعات مفید که بایست قبل از پرورش کبک بدانید

 

عکس خروس لاری

 

۱) کیسه هوایی گردنی

۲) کیسه هوایی ترقوه ای

۳) یک زوج کیسه هوایی صدری قدامی

۴) یک زوج کیسه هوایی صدری خلفی

۵) یک زوج کیسه هوایی شکمی

ارتباط این کیسه ها در شش ها از طریق روزنه هایی است که در قسمتهای جانبی ریه واقع گشته اند. وجود این کیسههای هوایی علاوه بر اینکه به تنفس کمک می کند سبب سبک شدن بدن و در نتیجه تسهیل پرواز و همچنین سبب حفظ تعادل بدن در هنگام پرواز می گردند. در هنگام تنفسی، هوا به درون کیسه های هوایی می رود و مقداری از گازها در این کیسهها جذب می شود بدین ترتیب علاوه بر شش ها این کیسه های هوایی نیز به کار تنفس کمک میکنند در ضمن مسیر عبور هوا طوری است که هم موقع دم و هم موقع بازدم پرنده هوای تازه جذب میکند بر خلاف سایر حیوانات که فقط در موقع دم هوا جذب می نمایند. تعداد تنفس در دقیقه در خروس ۲۰ و در مرغ ۳۶ است.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X