فنچ

فنچ گلدین – آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات

فنچ گلدین

فنچ گلدین زیباترین فنچ شناخته شده در جهان است که در زبان انگلیسی Gouldian Finch نامیده می شود و در فارسی با نام های فنچ رنگین کمان، فنچ طلایی و بانوی فنچ ها نیز شناخته می شود، این پرنده به دلیل تنوع رنگ زیادی که در پرها و حتی نوک خود دارند مورد محبوبیت زیادی واقع شده و به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی مختلف در بسیاری از کشور ها پرورش داده می شود که اکثر کشورهای خاورمیانه من جمله ایران، افغانستان و پاکستان از پرورش دهندگان این پرنده زیبا هستند. در ادامه این مطلب از سایت چیکن دیوایس شما را با زیستگاه، خصوصیات و رفتارهای این فنچ آشنا خواهیم نمود.

 

زادگاه و زیستگاه فنچ گلدین

زیستگاه اصلی این پرنده جنگل ها و مراتع مرطوب و خنک استرالیا است، جایی که هزاران پرنده رنگارنگ از انواع مختلف زندگی می کنند، با توجه به زیبایی خاص و آواز دلنشینی که فنچ های گلدین دارند ، تحت حمله های شدید شکارچیان قرار گرفته و نسلشان در خطر انقراض قرار دارد. تعداد این پرنده ها در گذشته بیشتر از امروز بوده و روز به روز بر تعداد آنها کاسته می شود.

هم چنین وجود بیماری انگلی خاصی نیز در تلفات آنها تاثیر گذار بوده و سبب شده تا جزو پرنده های حساس جنگل های استرالیا به ثبت برسند. در مورد زیستگاه این پرنده ها برخی معتقد که پیدایش و اکتشاف آنها در هندوستان بوده و بعدها از این کشور به مناطق مختلف غربی و شرقی از جمله آفریقا ، آسیا و استرالیا مهاجرت کرده یا توسط انسان انتقال یافته اند. 

خصوصیات ظاهری و انواع

این فنچ ها دارای تنوع رنگی زیادی در بدن خود هستند و با توجه به جفت گیری گونه های مختلف با یکدیگر هر روز بر تنوع رنگی آنها افزوده می شود، اما در حالت کلی می توان فنچ های گلدین را در سه دسته تقسیم بندی کرد که بر اساس رنگ سر (قرمز – مشکی – زرد – سفید)، رنگ سینه (بنفش – سفید) و رنگ پشت (زرد – سبز – آبی – سفید) قابل شناسایی است. همانطور که گفته شد نمونه های مختلفی از این گونه وجود دارند اما گونه سینه سفید، پشت زرد و سر قرمز جزو کمیاب ترین ها و گران قیمت ترین فنچ ها محسوب می شود. 

ویژگی ظاهری فنچ گلدین - چیکن دیوایس

نوک فنچ های گلدین کوچک تر از سایر فنچ ها بوده و با اینکه اکثرا نوک سفید رنگی دارند، اما انتهای نوک به رنگ های زرد و قرمز می گراید. طول این پرنده ها از ابتدای نوک تا انتهای دم حدود ۱۲ الی ۱۴ سانتی متر است و دم نسبتا کوتاهی دارند. آواز این فنچ ها با سایر نژاد ها متفاوت است، علیرغم اینکه فنچ های راه راه یا گورخری زیاد پر سر و صدا هستند، اما این فنچ ها آواز نازک و کم صدایی دارند و حتی قادر به تقلید از صدای سایر پرنده ها مانند بلبل و قناری نیز هستند. علت محبوبیت بیشتر این فنچ ها همین آواز خوب و پرهای رنگارنگ است.

 

پرورش و کسب درآمد از فنچ گلدین

این فنچ ها قابلیت پرورش در خانه را دارند. بنابراین با پرورش انبوه و مراقبت دقیق از جوجه ها می توان درآمد بالایی از پرورش آنها کسب نمود. جوجه کشی از آنها به دو روش طبیعی و مصنوعی امکان پذیر است و با توجه عدم صرفه اقتصادی در روش طبیعی، جوجه کشی مصنوعی یعنی با استفاده از دستگاه جوجه کشی را پیشنهاد می کنیم. 

تشخیص جنسیت در فنچ های گلدین

در مورد تشخیص جنس نر و ماده فنچ گلدین باید دقت بیشتری به خرج داد، چون فنچ های نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما از طریق توجه به رنگ پرهای بدن آنها می توان به نر یا ماده بودن آنها پی برد، به این صورت که نر ها پر رنگ تر و زیبا تر از ماده ها هستند و قدرت آواز خواندن و رقصیدن بیشتری نسبت به ماده ها دارند. رنگ پرهای سینه فنچ ماده کمرنگ تر بوده و همراه با ترکیبی از پرهای سفید و خاکستری است. هم چنین فنچ های ماده در بیشتر اوقات ساکت می مانند و فنچ های نر فعال تر و پر جنب و جوش تر هستند. 

فیلم تشخیص جنسیت انواع فنچ گلدین

 

جفت گیری و تولید مثل

جفت گیری این پرنده ها در طبیعت همزمان با رسیدن فصل بهار آغاز خواهد شد، اما در قفس در هر زمانی که لانه ای در قفس وجود داشته باشد و غذای کافی در اختیار باشد و شرایطی روحی و محیطی آنها مناسب باشد، فرایند جفت گیری و تولید مثل آغاز خواهد شد. 

در صورتی که نیاز به جوجه دارید، می توانید دما و رطوبت محیط آنها را در حد متعادلی بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۵ الی ۶۰ درصد نگه دارید و با قرار دادن آب و غذای کافی ( به خصوص مواد غذایی گرم)، نصب لانه مناسب در قفس و آرام نگه داشتن محیط، به فنچ ها بفهمانید که شرایط برای تولید مهیاست. 

تولیدمثل فنچ گلدین - چیکن دیوایسخواهید دید که فنچ نر با آواز خواندن، بالا و پایین پریدن و رقص خاص خود، فنچ ماده را به دعوت به جفت گیری می کند، فنچ ماده نیز با حرکات خاص و دم تکان دادن اعلام آمادگی خواهد کرد. یکی از نشانه های اعلام آمادگی پرنده ها برای جفت گیری، ساختن لانه با استفاده از کاغذ و وسایل های ریز موجود در قفس است. 

 

ویژگی های لانه فنچ گلدین

فنچ های گلدین در طبیعت لانه خود در تنه درختان، شکاف صخره ها و لا به لای بوته ها می سازند، اما در قفس شما می توانید لانه مشابهی را در اختیارشان قرار دهید. ابتدا یک جعبه چوبی یا فلزی را انتخاب کنید و در داخل آن لانه ای دایره ای شکل قرار دهید، این لانه باید از انواع پوشال های نرم، نخ و کاموا، پنبه، پارچه ریز شده ساخته شده باشد، آنها در طبیعت لانه خود را با استفاده از برگ های خشک، الیاف درختان، ترکه های ریز و پر سایر پرندگان می سازند. 

فرایند تخم گذاری و جوجه کشی

 

عکس جالب از جوجه فنچ گلدین - چیکن دیوایس

پس از گذشت یک هفته از انجام موفقیت آمیز جفت گیری، شاهد تخم گذاری فنچ ماده خواهید بود. فنچ ماده روزانه یک تخم خواهد گذاشت و پس از رسیدن تعداد تخم ها به ۵ الی ۸ عدد فنچ نر و ماده به نوبت بر روی آنها خواهد خوابید. دوره جوجه کشی آنها حدود ۱۵ الی ۱۶ روز می باشد و پس از گذشت این مدت جوجه ها با بدنی لخت و چشمانی بسته سر از تخم بیرون خواهند آورد. فنچ نر و ماده به کمک یکدیگر به تغذیه آنها خواهند پرداخت. بهتر است در این دوره از تخم مرغ آب پز شده، سینه مرغ آب پز شده، دانه ها و غلات پخته شده و … استفاده شود تا والدین به راحتی جوجه ها را تغذیه کنند. جوجه ها پس از یک ماه پر دار خواهند شد، در سه ماهگی وارد دوره تولک و پرریزی شده و در نهایت در سن شش ماهگی کاملا بالغ شده و آماده تخم گذاری خواهند شد.

نوشته های مشابه

‫۴۱۲ دیدگاه ها

   1. سلام پرستار داخل قفس نر و ماده باید باشه یا داخل یه قفس جدا اصلا این داستان پرستار رو اگر یه توضیح بدبد ممنون میشم

    1. سلام دوست عزیز
     عموما فنچ های بنگالی یا پرستار در کنار سایر فنچ ها نگهداری میشه
     فوق العاده جوجه دوست هستن و در نگهداری جوجه و تخم ها تلاش میکنن و در نهایت جوجه هارو بزرگ میکنن

    2. شما باید یک جفت بنگالی با قفس مجزا داشته باشید و شرایط آنها هم برای تخمگذاری محیا باشد اونوقت میتونید تخم های گلدین جایگزین تخمهای بنگالی کنید و به گلدین ها استراحت بدید و بنگالی ها جوجه های گلدین رو بزرگ میکنن و به جفت بنگالی میگن پرستار یا حمال تخم های بنگالی هم بردارید دقت داشته باشید بهتر است دو جفت همزمان یا با اختلاف کم تخم گذاری رو شروع کرده باشند

  1. با سلام
   من یک جفت گلدین سبز سر سیاه دارم تازه تخم کردن میتونم الان برم یک جفت فنچ بنگالی بگیرم بزارم کنارشون به عنوان پرستار یا ن حتما باید بنگالی باید تخم داشته باشه که جابجا کنم

 1. با سلام و خسته نباشید .من دو جفت گلدین دارم تو یه قفس یک جفت زرد کله قرمز و یک جفت سبز کله قرمز با نارنجی با دو تا لانه درست کردن میشه به نتیجه برسم یا نه ممنون.

 2. سلام ارادت آقا یه سوال دارم ، اگه فنچ گلدین تخم بذارند میشه تخمش را برداشت و زیر پای یه فنچ معمولی بذاریم تا جوجه بشن و فنچ معمولی ها بهشون غذا میدن

  1. سلام علی عزیز
   فنچ بنگالی فنچ مناسبی هست برای پرستاری و معمولی شاید اون راندمان بنگالی رو بهت نده

 3. سلام فنج گلدین دارم ۶تا تخم کردن ولی نمیخوابن روش چکار باید انجام بدم

  1. سلام
   کاری از دستت برنمیاد
   اگه تازه گرفتیشون طبیعیه ، اگه محیط عوض شده یا قفس عوض شده هم نخواهند خوابید و مقصر شما هستید
   همچنین استرس زیاد در محیط هم میتونه عامل این مشکل باشه

 4. با سلام
  من تو راه پله خونه چند جفت گلدین دارم الان دو دوره از تخم گذاری جوجه ها تو تخم میمیرن و فقط یه دونه در میارن .میخواستم بدونم ممکنه از رطوبت باشه و رطوبتو چطوری میتونم تنظیم کنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. سلام فنچ گلدین میشه با انواع فنچهای دیگه جفت کرد مثال گلدین نر با بنگالی ماده

 5. سلام عذرخواهی میکنم از کجا باید فهمید که فنچ گلدین
  از یع پدر و مادر هستن چون مال من ۷ تا تخم کردن بعد از گذشت ۲۰ روز چک کردم هیچکدوم نطفه نگرفته بودن در صورتی که به نوبت روی تخم ها هم میخوابیدن

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست
   البته با یک بار تخم بدون نطفه هم نمیشه همچین نظری داد
   ۳ بار باید تست بشه
   اگه هیچکدوم نطفه نداشت یکیشون عقیمه

 6. سلام من یه جفت گلدین دارم امروز متوجه شدم صدای فنچ نر گرفته حالش و خوبه اواز هم میخونه ولی با صدای گرفته سرماخورده به نظرتون یا چیش شده

  1. سلام مشخص نیست . آب ریزش بینی داره ؟ فضلش چجوریه ؟ چه غذایی بهش میدین ؟

   1. سلام
    من یه جفت گلدین دارم که نرش رو یک سال و مادش رو سه ماهه که دارم ولی اصلا تخم نذاشتن حتی تو لونه هم نمیرن
    چه کار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     از سن مادت خبر داری؟
     ممکنه هنوز بالغ نشده باشه

   2. ابریزش بینی نداره ولی سرفه میکنه فضلش هم کاملا طبیعیه غذا هم ارزن و کتان
    حالت جسمانیش کاملا سالمه هنین که سرفه میکنه تعداد دفعات زیاد و اینکه صداش گرفته و اواز نمیخونه

    1. سلام دوست عزیز
     سرماخورده
     مولتی ویتامین براش تهیه کن
     طریقه مصرفش هم روش نوشته
     جاشو گرم نگهدار در معرض باد یا هوای سرد قرار نگیره
     از بخور اکالیپتوس تو محلی که قرار داره استفاده کن
     و میتونی بهش دمنوش بابونه درس کنی سرد که شد بدی بخوره

 7. سلام فنچ گلدین با زبرا جفت میشه؟ یا مثل بقیه فنچ ها فرق نداره؟

  1. سلام
   نمیدونم
   هر کی یه چیزی میگه ! به نظر من بهتره زیر نژاد متفاوت نباشه ، جوجه ها ممکنه عقیم بشن

 8. سلام وقتتون بخیر منبه جفت فنچ گلدین دارم الان ۳ ماهه دارمشون ولی تخم نگداشتن ولی لونه رو گود کردن . یعنی تخم میگذارن یا باید عوض کنم جفتشون رو . کنارشون چند تا فنچ زبرا هم هست تو قفس مشکلی ایجاد میکنن برای اون ها؟

 9. سلام خسته نباشید من فنچ هام تخم گذاشتن امدم ببینم جا بجا کنم شکست دوباره بعد از چه مدتی تخم میذارن؟

  1. سلام اصلا نباید به تخم پرنده دست بزنید میترسه ! تا ۳ ماه تقویتشون کنید فقط تا تخم نذارن وگرنه ضعیف میشن

     1. اینا از یه گونه هستن فقط رنگشون متفاوته.مگر اینکه بخوای گلدین و با بنگالی یا نرگسی جفت کنی که بعید بدونم بشه

 10. سلام و عرض ادب تخم برگردان گلدین زیره پا بنگالی چجوریه و اگه بنگالی تخم نگذاشته باشه میشه تخم زیر پاش گذاشت و جوجه را بزرگ کنه یا حتما بنگالی ها هم باید تخم گذاشته باشن ممنون میشم پاسخ بدین

 11. با سلام من چند جفت گلدین دارم جوجه بودن حدودا نزدیک یک ماه دیگ ۶ ماهه میشن لازم هستن نر و ماده جدا جدا تو قفس کنم یا زوده؟ و کم کم دارن رنگ میگیرن

   1. از سالن دار خریدم نمیدونم از یه پدر و مادر هستن یا ن و بله میخوام جوجه بگیرم

    1. از یه پدر و مادر باشن ۹۰ درصد جوجه نمیدن بدن هم ناقص ممکنه باشه

 12. سلام من یه جفت گلدین خریدم جفت نبودن جدا جدا خریدم چطوری بفهم جفت شدن یا چطوری جفتشون کنم میشه زود تر جواب بدین

  1. سلام
   نمیدونم (کلا اونایی که میگن زودتر جواب بدید جواب نمیدیم ! سریع میخوای جواب بگیری میتونی بری دامپزشک ! )

 13. سلام من فنچام تخم گداشت بعد امروز یعنی یکی دو ساعت پیش من داشتم نطفه سنجی میکردم یکیش خورد به در لونه یه تیکه از تخم بلند شد بعد موقعی که نطفه سنجی میکردم این تخم که شکسته جوجه داخلش کاملا به رنگ سیا مشخص بود بعد از که یک تیکه بلند شده گوشت جوجه معلومه و پدر و مادرش ننداختن بیرون چونه قبلا تخم اگه ترک می‌خورد خودش مینداخت بیرون الان یعنی این در میاد؟ لطفا زود جواب بدید.

  1. زود جواب نمیشه داد ، اگه دنبال زود جواب دادنی ببرش دامپزشک !
   اون تخم جوجه نمیشه از لانه بردارش

 14. سلام میتونم تخم گلدین بگیرم بزارم زیر فنچ معمولی؟ جواب میده؟

 15. با سلام من یک نر و یک ماده گلدین دارم
  نر با رنگ سینه بنفش ، صورت قرمز ، شکم زرد ، گردن و کمر سبز و فیروزه ای
  ماده هم صورت قرمز و سینه بنفش کمرنگ و بدن زرد
  این هارو ۵ یا ۶ ماه دارم
  یک لانه پلاستیکی گذاشتم داخلش رو پوشال مخصوص گذاشتم
  یک ظرف هم دون هم گذاشتم ارزن پر میکنم
  اینا اول پیش هم بودن چند ماه بعد ۲ ماه جدا کردم بعد الان ۱ هفتس پیش همن
  خونه رو هم کمی مرطوب کردم
  هرکاری میکنم تخم نمیزارن خیلی خیلی ب جوجه احتیاج دارم

  1. سلام تغذیشون کافی نیست ! براشون غذای تخم مرغ و هویچ اب پز هم بذارید . تخم کتان و هفت تخم بذارید سبزجاتم بدین
   براشون قطره AD3E تهیه کنید

 16. منظورتون از غذای کافی چیه؟از جایی ک خریدیم گفتن ک تخم کتان و ارزن خارجی و بایدب نسبت۱ به ۲قاطی کنیم و بدیم بهشون

  1. غذای کافی یعنی غذا به گونه ای باشه که دانخوری رو پر میکنی با کله نرن تو دانخوری
   استفاده از مولتی ویتامین و کف دریا هم ضروری است

 17. سلام،من یک جفت فنچ گلدین خریدم اسفند پارسال اینا فقط یکبار تاجایی ک من متوجه شدم جفت گیری کردند براشون لونه ام گذاشتم تا چن ماهی خبری از تخم گذاری نبود تا اینکه ماده رو عوض کردم و ی ماده ی دیگه برای نرخریدم الانم چن ماهی گذشته باز تخم نذاشتن داخل لونه میرن لونه رو میسازن دوباره خرابش میکنن و تازگیا ماده،نرو میزنه، قفس هاشون رو جدا کردم ی مدتیه،چیکارکنم ک تخم بذارن؟

  1. سلام
   محیط نگهداری چطوره ؟ غذاشون چیه ؟ محیط شلوغه رفت و امد زیاده ؟

  2. محیط نگهداری ک اویزونه از دیوار،غذاشونم تخم کتان و ارزن مخلوط،ن زیاد نیس بعضی وقتا در حد اینکه مهمون بیادشلوغ میشه و سروصدا زیاد میشه وگرنه محیط خلوته

   1. قفس که جابجا نمیشه ؟ مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی + کف دریا حتما در اختیارش بزار

    1. ن جا ب جا نمیشه ولی یک ماهی هست کنار قفسشون ی جفت مرغ عشقم اویزون کردم ینی بردارم اونارو؟

     1. اونارو بردار و ببر بزار جایی که صداشونم ضعیف بشنون
      مشخصه که پرنده وارد استرس میشه ، خونه رو با مغازه ی پرنده فروشی مقایسه نکنید
      اگه پرنده هات ۲ سال پیش اینا بمونن عادت میکنن ولی یک ماه تاثیر منفی حتما روشون میزاره

 18. سلام من یه جفت گلدین دارم تخم میکنن بعضی وقتا تخمشو میندازن بیرون یکی دوتاشو بعدشم که میخوابن نطفه نمیبنده تخمشون

  1. سلام از جنسیتشون مطمئنید ؟ شاید نر عقیمه
   درب لانه رو مسدود کنید و درب از بالای قفس براشون بذارید

 19. سلام من یک جفت گلدین خریدم ۲ هفته بعد تخم گذاشت الان ۱۲ روز روش خوابیده نطفه نداشت من تخم ها رو برداشتم دوباره کی تخم میگذارن؟۲ هفته بیشتر طول میکشه؟؟

 20. سلام و روز بخیر استاد عذر میخوام من گلدین نر زرد دارم میشه راهنمایی کنید و بفرماید چه مادی براش بگیرم خوبه

 21. سلام وقت بخیر
  فنچ گلدین و انواع دیگه فنچ رو میشه تو یه قفس نگهداری کرد؟

  1. سلام
   بهتره بیشتر از یک جفت نگهداری نشه
   میشه ولی توصیه میشه نگهداری نشه

 22. اگر من نر رو جا کنم ماده خودش بزرگ میکنه جوجه هارو ؟ قهر نکنه اونم بی خیال جوجه ها بشه

  1. نه ماده بزرگ میکنه
   اما نر از داخل یک قفس دیگه اونا رو ببینه
   نر رو به اتاق دیگه نبر که نر و ماده هر دو افسرده بشن

   1. سلام وقتتون بخیر
    من ۱ماهه یه جفت گلدین خریدم ،به غیر از دون چیزه دیگه نمیخورن ،نه تخم مرغ نه سبزی نه میوه
    حتی ظرف اب هم میزارم اصلا ابتنی نمیکنن
    دلیلش چیه؟
    بعد یک ماه باید عادت کرده باشن به محیط دیگه

    1. سلام
     براشون مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بخر
     اونو بخورن اوکی میشن !

 23. من ۳ جفت گلدین دارم جوجه میکنن بعد یک هفته دیگه جمعشون نمیکنن و میمیرن. محیط هم عالیه نصف اتاق رو تور زدم ول هستن.

  1. احتمالا تغذیه کافی نیست
   شاید هم نره جوجه ها رو میکشه
   باید بیشتر دقت کنید و به موقع جوجه ها رو جدا کنی تا نمیرن

  2. دوست عزیز معمولا فنچ های گلدین نیاز به پرستار دارن تا جوجه هارو پرستار بزرگ کنن مثل فنچ بنگالی پرستار خوبیه شما وقتی فنچ های گلدینت تخم میکنن همشو باید برداری بزاری زیر فنچ بنگالی به عنوان پرستار تا بخوابه رو تخمها و باز کنه و جوجه هارو بزرگ کنه بهترین و مهربون ترین پرستار هم فنچ بنگالی هس معمولا فنچ های گلدین خودشون جوجه رو بزرگ نمیکنن و بعد یکی دوروز رها میکنن و جوجه میمیره

 24. سلام من یه جفت گلدین دارم هر بار تخم ریزی تا چند روز رو تخم ها میشینن بعد میشکننوشون و از لونه میندازنشون بیرون ، چیکار باید بکنم

  1. احتمالا کار نره
   حتما نر رو جدا کن تا ماده بتونه روی تخم ها بخوابه

  2. باید بدی به یه فنچ حمال از این ارزونا که همزمان رو تخم خوابیده، تخم های اون رو با این جابه جا کنی، گلدین ها داستان دارن

 25. سلام و عرض ادب
  من یه جفت گلدین خریدم پنج تا تخم گذاشتن ولی همش بدون نطفه هستن چه تغذیه ای میتونم برا پرنده بدم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. اگر جفت گیری نکرده باشن ، طبیعی هستش
   اونا رو تا بهار از هم جدا کن
   و برای جفت شدنشون غذای کافی بده
   مولتی ویتامین هم داشته باشن

   1. در دوره ی درمانی میشه داد ولی بعدش بهتره کنترل شده باشه و هفته ای یکبار

 26. سلام.من یه جفت گلدین دارم الان نزدیک دو هفته اس ۵تا تخم گذاشته روز ششم نور انداختم رگ زده بود امروز هم نور انداختم هیچ تغییری نکرده بود اگر بردارم دوباره تخم بزاره مشکلی نداره

  1. تا زمانی که پرنده روی تخم ها میخوابه نباید برشون دارید
   چون با این کار پرنده افسرده میشه

 27. سلام و وقت بخیر یک جفت فنج گلدین خریدم صاحب قبلیش ازشون ۱۰ تا جوجه گرفته امسال هم در همان قفس در حال گرم کردن لونه هستن شرایط نگهداری و تغذیه رو دوستان بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز این مورد برا خودش یه مقاله هستش سوالتون خیلی کلی هست

  2. سلام من یه جفت فنچ گلدین خریدم و براشون لونه گذاشتم الان فنچ نر هی میره تو لونه میاد بیرون یعنی فنچ ها جفت شدن و میخان تخم بزارن؟

   1. اگر نر و ماده هر دو میرن داخل لانه، حتما دارن لانه گرم میکنن
    به خصوص اگه چوب و پوشال اینا جمع کنه
    حتما تغذیه کافی داشته باشن و کف لانه رو با پوشال نرم پر کن

    1. اختلال در نژادها میتونه باعث مشکل در جوجه اوری بشه و اینکار از نظر حرفه ای ها به هیچ وجه توصیه نمیشه

 28. سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم میشه تخم گلدین رو زیر فنچ زبرا گذاشت و اگه شد به جوجه ها غذا میدن
  ممنون میشم از راهنماییتون

 29. سلام یک جفت نر و ماده گلدین خرید کردم ، همه چیز مناسب است برای جفت گیری پرستار هم جدا گرفتم ، پرستار ها ۸ تخم گذاشتمد ولی گلدین ها نه ، و اینکه نوک ماده طوسیه اما نوک نر سر قرمزه ایا امکان داره ماده بالغ نشده باشه اما رنگهای پرش کامله ،

 30. سلام ببخشید دیروز من از سالن پرندگان یک جفت گلدین گرفتم نر عادی ولی ماده هی چشماشو میبنده
  غذا میخوره ولی بیشتر موقعه ها دیدم چشماشو بسته

  1. به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه بیماری داشته باشه که هنوز شدت پیدا نکرده

 31. سلام من یه جفت فنچ گلدین دارم رو تخم خوابیده ولی جوجه اش در آمد از لونه انداخت بیرون دوباره گذاشتم داخل لونه جوجه گشت انداخت بیرون دلیلش چی

  1. بعضی پرنده ها اگه احساس کنن که به تخم یا جوجه شون دست زدین دیگه قبولش نمی کنن میندازن بیرون. باید خودتون بزرگش کنید با سرلاک

 32. سلام فنچ من اولین بارشه ک تخم گذاشته و هفتمین تخم رو امروز گذاشت حالا خواستم بپرسم آیا میتونن همه جوجه ها رو بزرگ کنن یا باید بنگالی بخرم بزارم زیر اونا البته نره دوماه پیش تونست ۳ تا از بچه هاشو بزرگ کنه اینبار ماده جدید و دوبرابر تخم

 33. با سلام
  من سه تا جوجه گلدین در آوردم اما پس از گذشت ده روز یکی یکی مردند. غذا تقویتی هم براشون میذاشتم.
  لطفا اگه دلیل مردمشان رو میدونید بگید.

  1. اینطوری که نمی شه گفت چرا تلف شدن یا باید اتوپسی بشن، یا قبل تلف شدن علائم بیماری داشته باشن.

 34. سلام من یه جفت فنچ گلدوین دارم جفنشون هم بالغ هستن و نر ماده را به جفت گیری دعوت کرده و بعد از یه هفته ماده از تو لانه اون کانواهارا را در میاره و می بره بیرون و دوباره میاره تو لانه به نظرتون می خواد تخم بزاره

 35. سلام فنچ بنگالی واس بزرگ کردن فنچ گلدین عالیه
  یعنی تخم های گلدین رو بزارین زیر بنگالی

 36. سلام ضمن تشکر از شما،لطفا بفرمایید اگر هردو فنچ های که بنده دارم یکی از آنها نخ‌های داخل قفس ریختم برده ب داخل لانه ،ویکی از آنها موقع خواب وسط لونه می‌خوابه ویکی دیگر کنارش می‌خوابه سوالم اینه احتمال دارد هردو نر باشند ،چون اصلا جفتگیری باهم نمی کنند ولیکن یکی از آنها نخ و پوشال و پرهای خودش را داخل لونه برده است،بنظر شما دوتا نر امکان دارد کنار هم داخل لونه باهم بخوابند ،کبوتر داشتم اینطور نبوده اند ولیکن این فنچ های بنده هردو توی لونه می روند و شبها باهم هستند ویکی از آنها نوک تو نوک دیگری می گذارد و همچنین یکی از آنها سرش را می خاراند.ایا غالبا نر و ماده ها اینگونه رفتارها را باهم دارند یا نه ؟

  1. سلام فنچ گلدین خیلی راحت میشه فهمید کدوم نره یا ماده
   ماده ها اکثرا کم رنگ تر هستن نر ها روشن تر و پر رنگ ترن

  1. سلام
   نمیدونم ممکنه محیط نامناسب بوده باشه یا استرس داشته باشن و …

 37. سلام
  یه جفت گلدوین نر و ماده دارم که تخم می‌زارن ولی جوجه ها داخل تخم ها میمیرن. قفسشون توی گلخونه راهرو هست.

 38. سلام من یک نر و یک ماده گلدین دارم نر میخاد جفت گیری کنه ولی ماده اون رو میزنه‌و نمیزاره باید چیکار کنم

  1. حتما براشون لانه نذاشتید
   لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   از غذای کافی و دارای پروتئین هم استفاده کن

 39. سلام دوستام
  میگم میشه فنچ گلدین رو با بقیه نژاد فنچ ها جفت کرد ؟؟؟؟؟

  1. سلام من ی جفت دارم تا الان در مدت یک ماه ۱۲ عدد تخم در سه مرحله گذاشته ولی اصلا رو تخمها نمیخوابه لطفا راهنمایی کنید… ممنون

   1. از نر و ماده بودن تخم ها مطمئنید چون ۱۲ تا تخم از یک پرنده بعیده
    شاید هر دو ماده باشن

   2. سلام از فنچ پرستار استفاده کنین بزارین زیر فنچ های حمال یا پرستار

 40. سلام گلدین من دیروز یه تخم کرد اما امروز که باید یه تخم دیگه می گذاشت این کاررو نکردن میشه راهنمایی کنید

  1. قرار نیست هر روز تخم بذاره
   ممکن هر هفته دو تا تخم بذاره
   تغذیه کافی و محیط ارومی داشته باشه

 41. سلام خسته نباشید من یک نر و یک ماده گلدین دارم
  هوای خونه خنکه و کمی هم سرو صدا هست ولی اون هارو گذاشتم داخل اتاق بعضی وقت ها نر میخونه و بعضی وقتا ماده اصلا هم دیگه رو نمیزنن با هم شیطنت میکنن ولی الان ۱ روزه لونه کذاشتم براشون اصلا طرفش نمیرن

  1. داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن و تغذیه کافی داشته باشن
   اگر تمایل به تخم گذاری داشته باشن میرن سمتش

 42. سلام … گلدین نر با نخ و کاموا لونه رو آماده کرده رقص پا هم میکنه … دو هفته هم میگذره ولی گلدین ماده اصلا” وارد لونه نمیشه ! و فقط روی میله میشینه !
  راهی هست که ماده به جفتگیری ترغیب بشه و به لونه بره ؟؟؟

  1. محیط اروم و تغذیه کافی داشته باشه
   ایا هم سن هستن
   ایا ماده به سن بلوغ رسیده ؟

 43. سلام بخشید من ۳تا گلدین دارم ۲ تا نر یک دونه ماده این ۳تا پیش هم جفت میخورن یا باید یکی از نر ها رو جدا کنم

 44. سلام من گلدین هام جوجه هاش بیرون میان ولی نمیدونم چرا وچی سر هاشون رو میخوره میشه راهنمایی کنید آیا ممکن هست نر این کار رو کنه باید نر را جدا کنم به چه شیوه

  1. حتما کار پرنده نر هستش
   یک قفس جداگانه بخرید و نر رو داخل اون قفس نگهداری کنید

 45. سلام من گلدین هام جوجه هاش بیرون میان ولی نمیدونم چرا وچی سر هاشون رو میخوره میشه راهنمایی کنید

  1. احتمالا کار پرنده نر باشه
   پرنده نر رو جدا کن تا ماده بتونه به جوجه ها رسیدگی کنه

 46. سلام وقت بخیر
  داداش من یه جفت گلدین دارم که تا الان ۴ تا تخم گذاشته . نر اصلا رو تخم ها نمیخوابه . ماده هم فقط روزها میخوابه و شبها بیرون لونه است .
  شب ها تا صبح ، تخمها بدون سرپرست هستن . بنظرت تخم‌ها خراب نمیشن؟ یا مدلشون اینجوریه؟
  اینم بگم که بهترین تغذیه و بهترین مکمل‌ها رو بهشون میدم ، محیطشون کاملا آرومه ، کنار پنجره هستن و با نور طبیعی بیدار میشن و میخوابن

 47. سلام من یک نر گلدوین دارم ویک نر زرد با سینه سفید و کله نارنجی و یک فنچ ماده که زرد سینه سفید و کله قرمز آیا یکیشون با ماده جفت میشه

  1. باید بندازید پیش هم
   شاید همدیگرو نخوان
   از پرورش دهنده های فنچ هم سوال کنید تجربه بیشتری در این مورد دارن

 48. با سلام من ی جفت جوجه گرفتم الان نرو ماده هستن میخواستم بدونم اگه جفت بشن جوجه میدن؟
  چون از ی پدر مادرن ممنون

  1. چون خواهر و برادر هستند، احتمال اینکه جوجه ها ناقص به دنیا بیان خیلی زیاده
   بهتر که از نر و ماده های غریبه استفاده کنید یعنی ارتباط خویشاوندی نداشته باشند.

  2. سلام دوست عزیز امروز پی گیر گرفتن به جفت گلدین شدم بهم گفتن حتما بنگالی بگیر گلدین نمیتونه روی تخم بخابه یا جوجه بزرگ کنه .درسته این حرف

   1. احتمالش هست
    شاید فنچ گلدین نیاز به محیط اروم تر و شرایط بهتری داره
    می تونی با ایزی باتور ۶ هم از تخم های گلدین جوجه کشی کنی
    اینجوری نیازی به خوابیدن گلدین روی تخم ها نیست

 49. سلام ی جفت گلدین دارم ک ۳ تا تخم گذاشتن چند روزه ولی توی متن خوندم بین ۵تا۸ تا تخم میزارین هرشبم یکی میزارن ولی اینا چند روزه تخم نزاشتن فقط همین ۳تاهه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. بستگی به تغذیه ، محل زندگی، نژاد و خیلی چیزای دیگه داره
   حدودا ۴ یا ۵ تا میزاره و روشون میخوابه

   1. الان دوباره داره تخم میزارع و یکی از تخماشو پوستشو خوردن ب اون تخمو انداختن گوشیه لونه قبولش نمیکنن
    ب جاشون خوبه بهترین تغذیه هم دان
    بجز اینا دیگه نمیتونه چیز دیگه ای باشه

    1. پرنده نر رو برای مدتی جدا کن و به ماده هم تغذیه کافی دارای کلسیم بده

     1. سلام دوباره خوب هستید
      داداش این تخمایی ک گذاشت این جفت گلدینم نطفه ندارن میتونم از لونه برشون دارم یا؟ کار دیگه ای باید انجتم بدم
      بدش قطرع نطفه قطرع ویتامین همه چیم بهشون دادم ولی باز نطفه ندارن

   2. سلام یه جفت گلدین دارم خواهر و بردارن میشه جفت گیری کنن؟؟جوجه داشته باشن؟یا باید یکیشو عوض کنم؟

 50. سلام آیا در کناره پرنده هایی مثل مرغ عشق و فنچ معمولی میشه گلدین پرورش داد

  1. بله
   به شرطی که لانه و ابخوری و دانخوری مخصوص به خودش رو داشته باشه تا مزاحم هم نشن

 51. سلام من‌ یه کلبه تو بالا پشت‌بام دارم مرغ عشق فنچ معمولی و بلدرچين دارم آیا در کنار اینها می‌شود گلدین نگهداشت وپرورش داد وجوجه کنید

  1. بله میشه
   اما بهتر که لانه ، ابخوری و دانخوری جداگانه ای داشته باشن

 52. سلام وقت بخیر .من یه جفت گلدین خریدم براشون تمامی تقویتیا و داروهاشم گرفتم .قفسشم از ایناس که شبیه کلبه هستش، لونه هم گزاشتم.سنگ کف دریا با خورده صدفم گزاشتم .
  سوالم اینجاس که چه میوه هایی باید بدم .بزارمشون بالکن هوای ازاد یا نه.یا جاشون کاملا باید اروم باشه.بعدشم از همه مهمتر نوک نره کمی نوکش شبیه قیچی شده چیکار کنم.ممنونم از لطفتون

  1. نوکش رو کند کن تا ماده رو زخمی نکنه
   مکانشون باید کاملا اروم باشه
   بالکن هر از گاهی باد میاد ممکن که سرما بخورن
   از انواع دانه ها و میوه و سبزیجات بهشون بده

 53. سلام میشه لطفاً غذای سزیجات و دانه های مناسب فنج گلدین را کامل توضیح بدید و سبزیجات را چجوری براشون بزاریم خورد و ریز شده یا به صورت برگ ، مثلا کاهو و کلم ریز شده بزاریم یا به صورت برگ و درشت خورد شده؟؟

 54. سلام … ممنون میشم بفرمایید چطور میشه فهمید که جفت گلدین قبلا” تخم و جوجه داشته اند ؟ و به اصطلاح واقعا” کارداده هستن ؟

  1. این مورد رو باید از پرورش دهنده های با تجربه فنچ سوال کنید تا بدن پرنده رو بررسی کنه
   از رفتار و حالات اونا هم میشه فهمید
   مثلا اگر برای مدتی نر و ماده رو از هم جدا کنی برای هم بی قراری خواهند کرد

 55. سلام گلدین من ۵ روزه هر روز یک تخم میزاره ولی مرتب رو تخم ها نمیخوابه یک روز تا شب میخوابه شب تا صبح پا میشه یک بار، هم صبح میخوابه هم شب یک روز همش میخوابه و پا میشه یا روی چنتا تخما میخوابه مشکلش چیه؟ یا اصلا گلدین مدل رو تخم خوابیدنش همینطوره به نظر شما خراب نمیشه تخما؟

  1. باید دائما روی تخم ها بخوابه وگرنه تخم ها به جوجه تبدیل نمیشن
   بهتر که آب و غذای کافی بهش بدی و حتما نزدیک لانه باشه که فاصله زیادی رو طی نکنه
   محیطش هم آرام بدون سر و صدا و رفت و آمد باشه تا استرس نگیره

 56. سلام ضمن خسته نباشید یک عدد فنچ گلدین نر دارم..یک پاش قطعه..آیا قادر به جفت گیری هست؟؟؟

 57. سلام
  محیط رو باید اروم نگه دارم؟
  حتی صدای تلفزیون هم ادییت میکنه؟؟

  و اینکه تو اتاق باشن و با نور کم از پنجره مشکل دارن ایا؟؟
  یا باید نور کامل بتابه؟؟

  1. مشکل نور نیست ، بتابه بهتر ولی نباید مستقیما به قفسشون برخورد کنه
   محیط رو کاملا اروم کنید ، صدای تلویزیون هم بسیار کم باشه

  2. سلام خسته نباشید من یک جفت فنچ گلدین دارم که سه هفته ست که نوبتی رو تخما می‌خوابند ولی هنوز جوجه نشدن علتش چیه که اینقدر طولانی شده

   1. سلام معمولا ۱۵ تا ۱۸ روز طول میکشه . یه تخم رو بردارین و نطفه سنجی کنید ببینید اصلا نطفه دارند یا خیر

 58. سلام وقت بخیر یک جفت فنج گلدین دارم تخم مرغ نمیخوره فقط ارزن میخورن اشکالی ندارد .بچه هم دارن
  باید چی بهشون بدم

  1. از پلت مخصوص فنچ استفاده کن
   میوه و سبزیجات مختلف رو به صورت پودر شده بده بهشون

 59. سلام آیا میشه گلدین رو به صورت گروهی تویه یک تور بندی باشن؟یا اینکه جفت جفت توی قفس شون‌کنیم؟

  1. اگر می خواهید به صورت گروهی نگه دارید، هر جفت باید لانه مخصوص به خودشون رو داشته باشن
   و تعداد زیادی ابخوری و دانخوری براشون قرار بدید

 60. سلام دلیل فخ فخ کردن دو تا از گلدینم چیه نوکشونو به بالا میگیرن و فخ فخ میکنن. مثل اینکه. گلوشون چیزی باشه یا سرماخورده باشن. درمانش چیه لطفا راهنمایی کنید.

  1. حتما محیط شون سرده یا اینکه شب ها پنجره رو باز می ذارید
   محیط شون رو گرم کنید و از مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بهشون بده

  2. با احترام … ممکنه بیماری تنفسی داشته باشن که در این صورت سریعا” باید درمان رو شروع کنید … مایت کیسه هوا رو سرچ کنید راه درمانش رو نوشته …

 61. سلام فنچ نر گلدینم چند روزی هست مدفوعش به طور کامل آبه آبه نه رنگی نه هیچی کاملا آب. مشکلش چی میتونه باشه؟و اینک فنچ گلدین با فنچ معمولی میتونن جفت گیری کنن؟

  1. حتما در تغذیه دقت کنید اگر سبزیجات زیاد میدی کمتر کن
   انواع دانه ها و پلت مخصوص فنچ رو بده
   مکانش گرم باشه ، سرما و استرس هم میتونه عاملش باشه
   گلدین و معمولی اگر با هم رابطه خوبی داشته باشن میتونن جفت بشن

 62. سلام علیکم … با آرزوی قبولی طاعات و عبادات …
  یه جفت گلدین دارم که گلدین نر مدتی است احساس میکنم چشمش کامل کامل باز نیست و مدتها سرش رو لای بالش میذاره ! و تحرکش کم است بردمش دامپزشکی معاینه کرد گفت مشکلی نداره فقط کمی تب داره که قطره آنتی بیوتیک داد … میخواستم نظرتون رو بفرمایید و اینکه مشکلش از چیه ؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدین …

  1. محیطش رو گرم نگه دارید، اب و دان کافی داشته باشه
   مولتی ویتامین های تجویز شده رو مرتبا بدید تا بهبودی پیدا کنه
   در صورت عدم بهبودی به یک دامپزشک متخصص پرنده های زینتی مراجعه کنید.

 63. سلام . لطفا” سریعتر پاسخ بفرمایید :
  از ۴ تا تخم گلدین فقط یکی جوجه شد ! بعد از ۶ روز دیدم جوجه رو از لونه خارج و داخل دانخوری گذاشته اند !
  گلدین نر رقص پا میکنه و آواز میخونه ظاهرا” تعهدی به جوجه نداره ! بفرمایید اگه نر رو جدا کنم بهتر نیست ؟ تا ماده به جوجه رسیدگی کنه . خودم نمیتونم غذاش بدم …

  1. بله حتما نر رو جدا کنید چون نر باعث این کار شده

   1. علت چی بوده ؟ چون لونه قبلی دوتا جوجه رو خودشون بزرگ کردن ؟
    ممکنه اتفاقی به پاشون گیر کرده باشه ؟

    1. نه اتفاقی نیست
     حتما پرنده نر اینکار رو کرده
     رفتار فنچ نر رو زیر نظر بگیرید، اگر با ماده و جوجه ها دعوا داشته باشه
     حتما جداش کن تا ماده بتونه جوجه ها رو بزرگ کنه

  1. میشه به شرطی که با هم جفت بشن
   شرایط محیطی ارام و تغذیه کافی رو براشون فراهم کنید تا جفت بشن

   1. خیلی ممنون از پاسختون. فقط میخاستم بدونم از ی خانواده هستن یعنی جوجه میدن و مشکلی نخواهد داشت.

    1. جوجه میدن
     به شرطی که با هم جفت بشن
     شاید اصلا تمایلی به جفت گیری با هم نداشته باشن

 64. سلام … یک جفت گلدین جدیدا” دو عدد تخم گذاشته اند ولی شبها بیرون لونه میخوابن ! مشکلی برای تخمها پیش نمیاد ؟ چون تو متن خوندم پس از اینکه تخمها به ۳ تا ۵ تا رسید نوبتی روشون میخوابن ؟ بفرمایید اگه چند شب رو تخمها نخوابن اونا سرد و خراب نمیشه ؟

  1. باید پس از گذاشتن چند تخم روی اونا بخوابه
   اگر به همین روال ادامه بدن تخم ها خراب میشه
   از جفت شدن اونا مطمئن هستید؟ چون اگه جفت نشده باشن تخم ها نطفه دار نمیشن

 65. سلام..یه جفت نر و ماده زرد خریدم..الان سه ماهه باهم ولی نمیرن تو لونه..محیط و غذاشونم اکیه..دما هم ۲۵ درجست..نمیدونم چرا نمیرن تو لونه

  1. اگر با هم دعوا دارن یعنی سازگار نیستن و باید نر جدیدی رو بیاری

 66. سلام ،یک جفت گلدین دارم جدا خریداری کرده باهم در یک قفس گذاشتم ،مدتی میشه که باهمن ولی جفت نشدن هنوز، نیازی به جدا سازی هست یا خود بخود جفت خواهند شد؟ از نظر آب و دون و ویتامین آ دی سی و مولتی ویتامین و لانه و نظافت همه چی اوکیه فقط بفرمایید چکار باید کرد که جفت بشن

  1. اگر هم سن باشن و با هم درگیری نداشته باشن
   کم کم جفت میخورن

 67. سلام من يك جفت فنچ گلدين دارم نره ميرقصه آواز ميخونه گاهى هم با ماده نوك بازى ميكنن و لونه هم اوكى كردن ميرن توش و ميان بيرون ولى شبا فقط نره تنها ميره تو ميخوابه و ماده نوك لونه ميشينه ولى تخمى نكردن الان سه ماهى هست علتش چى ميتونه باشه؟؟

  1. از نر و ماده بودن اونا مطمئن هستید؟
   شاید هر دو نر باشن
   از یک پرورش دهنده فنچ و قناری هم کمک بگیرید .

   1. بله مطمئنم ماده كه قبلا تخم گذاشته.
    نر هم مشخصه از صداش و رقصيدنش و اين كه جفتگيريشون هم ديدم

    1. احتمالا نر میره لونه رو گرم میکنه
     اگر با هم دعوا ندارن یعنی مشکلی نیست
     اب و دان کافی داشته باشن ، از پوسته تخم مرغ ، سنگ کف دریا هم در تغذیه پرنده ماده استفاده کنید

     1. بله نر همش داخل لوله است ولى ماده ميره داخل صداشون درمياد نره سريع مياد بيرون يا وقتى نر داخل لونست ماده ميشينه جلو لونه شرو مكنه خوندن ولى نره يه صداى خيلى خفيفه حالت غرش داره انگار صداى خيلى بم شده كلاغه🙁

      1. اونا با هم جور نیستن
       احتمالا هر دو ماده باشن

 68. سلام
  ببخشید میخواستم بدونم میشه تخم گلدین رو زیر فنچ زبرا گذاشت

 69. سلام یک جفت گلدین ۶ عدد تخم گذاشته بودن که بعد از دوهفته چک کردم ۵ تا بدون نطفه بود و یکی هم تیره است چیزی دیده نمیشه ! ۵ تا رو شکستم فقط زرده داشت ! و اون یکی رو تو لونه باقی گذاشتم …
  بفرمایید چیکار باید بکنم اون یکی رو هم بردارم ؟
  لازم به ذکره آغل قبلی ۵ تا تخمشون رو زیر بنگالی گذاشتم که جوجه شدن !

  1. اگر گلدین ها روی تخم می خوابیدن ، نباید تخم ها رو میشکستید
   با این کار ضربه روحی بدی به اونا زدید

   1. جلو چشم اونا که نشکستم !😉 از ۱۸ روز هم گذشته بود و جز زرده چیزی نداشت ! باید تخما رو تا کی تو لونه باقی میذاشتم ؟!
    وقتی جوجه نمیشد سر خودشون رو که نمیشه کلاه بزارن !

    1. باید زمانی این کار رو می کردید که پرنده ها دیگه تمایلی به خوابیدن روی تخم ها نداشته باشن

 70. سلام … مدتی است گلدین نر انگار که چیزی تو گلوش گیر کرده باشه هر جند وقت سرش رو پایین و بالا میکنه و صدایی شبیه خر خر در میاره ! و بیشتر وقتها چشمش نیمه بسته است !
  البته وقتی دستم رو طرفش میبرم سرحال این طرف و اونطرف میپره … بفرمایید مشکل چیه ؟ و چیکار باید بکنم ؟ ممنون میشم .

  1. احتمال بیماری ویروسی هست
   به دامپزشک مراجعه کنید

  1. به دامپزشک مراجعه کنید و اصلا به شکمش فشار نیارید

 71. سلام و خسته نباشید
  گلدین ماده الان ده روزه تو لونه میشینه دست و هم میبری تو لونه تکون نمیخوره و فقط برا آب و دون بیرون میاد ولی اصلا از تخم خبری نیست.
  ممنون میشم از راهنماییتون

  1. مطمئنی تخم نذاشته
   داخل لانه چی ریختی ؟ مثلا پوشال و کاه و …
   به تغذیه رسیدگی کن و تخم مرغ اب پز، میوه و سبزیجات خرد شده به خصوص کلم و کاهو ، انواع دانه های مقوی و … رو بده
   فقط ارزن و کتان کافی نیست

   1. تو قفس پوشال ریخته بودم خودشون بردن داخل لانه ولی الان تمام پوشالها رو ریختن بیرون.از تخم هم خبری نیست

    1. خب حتما نمیخوان تخم داشته باشن
     احتمالا عاملی باعث بر هم ریختن ارامش شون میشه
     یا اینکه تغذیه کافی ندارن و یا اینکه ارامش کافی ندارن

 72. با سلام … ۵ جوجه گلدین که توسط بنگالیها بزرگ میشن امروز ۱۲ روزه میشدن … مشاهده کردم یکی از جوجه ها که از بقیه بزرگتر هم بود جلو سینه و چینه دانش ورم کرده و مرده ! علت چه چیزی میتونه باشه ؟
  ممنون

  1. حتما از تغذیه بوده
   ببینید که چه غذاهای مسموم کننده ای رو بهش دادید
   مثلا تخم مرغ اب پز در صورتی که سرد بشه ، سمی میشه و باید قبل از سرد شدن از لانه خارج کنید
   بقیه موارد رو هم بررسی کنید .

  2. سلام آیا این درسته این نژاد فنچ ازبچهای خود مراقبت نمیکنن وباید تخم هاشون زیر ی جفت فنچ دیگ بزاری؟

   1. اگر محیط اروم و بدون استرسی داشته باشن
    تغذیه کافی بهشون بدید و تجربه جوجه کشی و جوجه بزرگ کردن داشته باشن حتما از جوجه هاشون مراقبت خواهند کرد.

 73. سلام من یک جفت فنچ گلدین دارم جوجه بودن بردم تعیین جنسیت گفتن نر و ماده هستن لونه پلاستیکی و پنبه دانه گذاشتم داخل نمی‌رن ۶ ماه بالغ شدن در هفته ۵ روز با هم دعوا. میکنن(صدا در میارن و ماده هه نر دور می‌کنه از خودش )میشه راهنمایی کنید

  1. اونا رو از هم جدا کن
   اگر بعد از مدتی شاهد بی قراری هر دو طرف بودید می تونید بندازید پیش هم
   ولی اگه یکی بی قرار بود یکی بی تفاوت
   برای اونی که بی قراره جفت پیدا کن و اون یکی رو بفروش

 74. سلام و خسته نباشید
  من یک‌جفت فنچ گلدین دارم تقریبا نر یک‌ماهه لونه درست میکنه ولی ماده یک هفته هست میره داخل لانه واز تخم خبری نیست .حتی نر ماده رو میزنه میتونین یه راهنمایی کنین

  1. نر رو از ماده جدا کنید تا ماده بتونه تخم گذاری کنه
   نر میخواد جفت گیری کنه و ماده به خاطر تخم ها حاضر به این کار نیست
   تغذیه ماده زیاد باشه
   پروتئین و کلسیم زیادی بهش بدید مثل تخم مرغ اب پز ، میلورم ، کلم و کاهو ، کتان ، افتابگردان ، بادام زمینی و سایر دانه ها و سبزیجات مقوی

   1. یعنی نرو جدا کنم ماده تخم میزاره.
    وبعد تخم گذاشتن بندازم پیش ماده

    1. تا زمان بزرگ شدن و دانخور شدن جوجه ها
     باید نر رو جدا بذاری چون با هم دعوا میکنن و احتمال کشته شدن جوجه ها هم هست

 75. سلام . یک جفت گلدین گرفته ام که مالک قبلی میگفت تخم و جوجه داده اند … الان دو ماه میگذره … تخم نذاشته اند ! از طرفی تا به هم نزدیک میشن نوک میزنن ! بفرمایید مشکل چیه و آیا باید کاری بگنم یا باید زملن بیشتری بدهم ؟ لطفا” راهنمایی بفرمایید

  1. اگر با هم دعوا دارن، جداشون کن
   اگر پس از جدا کردن شاهد بی قراری پرنده های نر و ماده بودید، دوباره بنداز پیش هم
   اما اگه هیچ کدوم تمایلی به کنار هم بودن نشان ندادند، باید یک نر جدید برای ماده خودتون پیدا کنید.

 76. سلام وقت بخیر
  من یک جفت فنچ گلدین میخوام
  در تهران پرنده سالم با قیمت مناسب از کجا تهیه کنم؟

 77. با سلام و تشکر از کارشناس محترم
  گلدین ها یکهفته ای است که ۵ عدد تخم گذاشته اند
  از طرفی بنگالیها هم دو سه روزی است یک عدد تخم دارن …. بفرمایید اگه یک تخم بنگالی رو بردارم و تخمهای گلدین رو زیر بنگالیها بذارم مشکلی پیش نمیاد ؟ ممنون

  1. اگر شکل و اندازه و رنگ تخم ها دقیقا مانند هم باشه ، ممکن پرنده مادر متوجه تغییر نشه
   بهتر این کار رو زمانی انجام بدید که پرنده ماده داخل لانه نیست ؟
   دلیل این کارتون چیه؟ با برداشتن تخم گلدن ممکن مادرشون افسرده بشه

   1. سلام … برای اینکه از پرستار و حمال استفاده بشه و گلدین ها دوباره آماده تخم گذاری بشن .. به ریسکش می ارزه ؟

    1. این کار خوبه ولی خطراتی داره
     مثلا ممکن تخم ها بشکنه و یا در نیمه دوره ، پرنده روی تخم ها نخوابه و…
     این دفعه رو از پرنده پرستار استفاده کنید ولی برای دفعه بعدی حتما ایزی باتور ۶ یا ارکام ۲۴ تایی رو بخرید تا این مشکلات رو نداشته باشه

     1. با سلام و تشکر از راهنناییهای خوب و موثر شما ..
      نظر شما کاملا” درست و متین ولی یک مشکلی که هست اینکه بعد از تولد جوجه ها با دستگاه میبایست بصورت دستی و با سرلاک تغذیه بشن که کار سختی است و نمیشه گذاشت تو لونه که والدین تغذیه کنن ! درسته ؟

      1. بله درسته
       خیلی از پرورش دهنده های حرفه ای با سرنگ و سرلاگ جوجه ها بزرگ می کنن بهتر که شما هم این کار رو یاد بگیرید

 78. سلام . بفرمایید جوجه های گلدین بعد از چه مدت رنگ کامل میگیرن؟ بخصوص سرشون ؟
  از چند وقتگی میشه از والدینشون جداشون کرد ؟

  1. حدودا یک ماهگی الی دو ماهگی دانخور میشن
   زمانی که به سن بلوغ نزدیک میشن ، یک بار کامل پر ریزی خواهد داشت و از نو پرهای رنگی میگیرن
   معمولا اولین پر ریزی اونا در سن ۵ الی ۶ ماهگی خواهد بود.

 79. باسلام فنچها هم مثل کنجشک همه چیز میخورند مثلا برنج ماکارونی حبوبات پوست تخم مرغ وغیره هر چی در خانه خوردیم میتونیم به مقدار کمی هم به انها بدهیم

  1. بهتر که غذاهای بدون نمک و بدون چربی بدید و اگر خواستید از غذاهای خانگی بدید حتما به خوبی بشورید تا نمک و چربی اون از بین بره

 80. با درود.. در مورد جوجه کشی گلدین با دستگاه نگفتین.. بعد هزینه ها و قیمت جفت یا تک رو هم بگین.. چقدر سود داره در خانه پرورش داد و با چند جفت ب صرفه هستش.. با تشکر

 81. سلام آیاخودگلدین جوجه خودش بزرگ میکنه الان گلدین من۱۳روزه روتخمش خوابیده آیانیازی به بنگالی پرستارهست یاخودگلدین بچه هاش بزرگ میکنه راهنمایی کنیدباتشکر

  1. اگر بهش غذا داد که هیچ
   اما اگر محلی بهش نداد می تونید به کمک سرنگ و سرلاک جوجه رو بزرگ کنید و نیازی به فنچ بنگالی نیست
   اموزش های سرلاک دادن رو از نت یاد بگیرید .

 82. سلام درباره ماه که چه نرهایی با چه رنگی خوب در میاد بفرمایید ممنونم میشم

  1. این مورد نیاز به تجربه و ازمایش خطا
   برای دریافت اطلاعات لازم در این مورد حتما به پرورش دهنده های فنچ مراجعه کنید.

 83. سلام ببخشید من یک جفت فنچ گلدین ۱ ماه خریدم از نر و مادگی اش مطمئنم هم از مغازه دار پرسیدم هم از اینترنت دیدم . نر میرقصه ولی با ماده جفت گیری نمیکنه از مغازه هم دارو های مستی و تقویتی گرفتم. الان باید چی کار کنم تا جفت گیری کنن ؟ از هم جدا بشن هر کدوم تو یه قفس بزارم ؟

  1. اگر اونا رو جدا از هم خریده باشی ، مدتی طول میکشه به هم عادت کنن
   و چون محیط تازه است برای همین استرس دارن
   بهتر که تنهاشون بذارید و اب و غذا رو مرتب بدید و محیط شون گرم باشه
   به مرور زمان شروع به جفت گیری خواهند کرد.
   حتما لامپ ها تا ۱۱ شب روشن باشه و لانه خوبی رو هم داخل قفس شون بذار

   1. سلام و خسته نباشید
    چرا لامپ تا ساعت ۱۱ روشن باشه؟
    من خودمم جفت گلدین دارم تخمم میزاره میرن به ترتیب روی تخم می‌شینند ولی یدفعه میبینم تخم هاش کم شدن چند بار اینجوری شده میشه دلیلش و بگید

    1. احتمالا تخم ها رو میخورن و یا زیر پوشال گم میشه
     بهتر که به تغذیه شون رسیدگی کنید
     منابع غذایی پروتئین دار به خصوص تخم مرغ اب پز گرم بهشون بدید
     پودر پوسته تخم مرغ رو هم همراه با دانه ها بهشون بدید

   2. سلام مجدد . الان تقریبا ۳ ماه که دارم گلدین هارو و هیچ علاقه ای به هم نشان نمیدن . لانه چوبی هم بیرون قفس گذاشتم اما نمیرن تو لانه. در دوران لک هم نیستن چون پر نمیریزه. محیط ارام و بدون سر و صدا هستن . چیکار کنم که جفت گیری و تخم گذاری کنن ؟

    1. دمای محیط مناسبه؟
     حداقل ۱۵ ساعت روشنایی رو دارن ؟
     تغذیه شون مناسب و مقویه؟
     البته الان فصل استراحت شون ، بهتر که یک ماه صبر کنید تا بهار
     کم کم به هم عادت می کنن

     1. سلام ماده گلدین متاسفانه ۱۰ روز پیش مرد و الان نر مسته و در دیوار اگهیش کردم.

      1. باید به دامپزشک می بردید، پرنده بدبخت مریض بوده

  2. سلام
   من یک جفت گلدین دارم نزدیکه یک‌ماهه لونه درست میکنن ولی ماده دو هفته هست میره داخل لانه ولی نر ماده رو میزنه ،میخواستم بدونم چرا تا الان تخم نزاشتن و دعواشون طبیعیه

   1. پرنده نر رو برای مدتی جدا کن ، اگر شاهد بی قراری پرنده نر و ماده بودید، بعد از یک روز بنداز پیش هم
    اما اگر برای هم بی قرار نشدن، احتمالا اصلا جفت نشده اند و جفت های خوبی نیستن

 84. سلام وقت بخیر ۴روزه جوجه شدن فنچ های گلدین زیر مادر پدر شون میخواستم بپرسم ته کی روی جوجه می خوابن
  منظورم ۲ماه دون خور شدن نیس

  1. تا زمانی که جوجه ها کاملا پردار بشن و سرما نخورن
   دمای اتاق رو ببرید بالا تا پدر و مادرش مطمئن بشه هوا گرم ، اونوقت از روی جوجه ها بلند میشه

 85. سلام
  من داخل یک قفس توری به ابعاد ۲ متر ارتفاع و یک و نیم متر طول و ۶۰ سانت عرض فنچ زبرا و جفت گلدین نگه میدارم.
  ولی فنچهای زبرا گلدین هارو میزنن .لطفا یه راهنمایی بکنین

  1. بین شون توری فلزی بکشید تا از هم جدا باشن
   هر جفت هم ابخوری و دانخوری و لانه جداگانه ای داشته باشن

 86. کنار گلدین هام هم دو جفت فنچ معمولی دارم با مرغ عشق ک جدا گانه هستند تخم و جوجه دارن فقط گلدین هام رو چکار کنم

  1. برای هر جفت یک قفس جدا بخر و برای اونی که مادش مرده ، ماده بخر

 87. سلام وقت بخیر
  رطوبت و چطور میشه فهمید چقده
  و برای فصل زمستان از چه بخاری هایی میشه استفاده کرد برای سالن

  1. باید از رطوبت سنج دیجیتالی استفاده کنید
   از بخاری برقی یا گازی دودکش دار

 88. سلام من یه جفت گلدین دارم ۵ تا تخم دارن حدود ۱۰ روزه روش خوابیدن ولی از امروز پرنده نر نمیزاره ماده بخوابه رو تخم و خیلی بد میزنه اون رو نر رو جدا کردم ماده دوباره رو تخما خوابید ولی بعضیا میگن اگه جداشون کنی دیگه ماده هم رو تخم نمیخوابه چیکارشون کنم؟

  1. بهتر که تا زمان بیرون امدن جوجه ها و بزرگ شدن جوجه ها ، نر و ماده از هم جدا باشن
   حتما حتما به تغذیه ماده رسیدگی کن و غذای زیادی بهش بده تا بتونه جوجه ها رو تغذیه کنه
   اگر دیدید جوجه ها گرسنه ان باید به کمک سرنگ و سرلاک تغذیه شون کنی

 89. سلام دوست عزیز ببخشید من دو جفت فنچ گلدین دارم که براشون فنس کشیدم و ازادن دیروز رفتم سرشون دیدم یکی از نر ها پاشو بالا گرفته گرفتمش وکف پاشو چک کردم ولی چیزی نبود بعد دیدم که پایین حلقه پاش یکم کبود شده چه اتفاقی ممکن براش افتاده باشه ممکن راهنماییم کنید ممنونم استاد عزیز

  1. احتمالا کف بستر سفت و یا وسایل برنده و تیزی هست که زخمی کرده
   اگر بیرون نگه داری می کنید، احتمالا شب ها هوا سرد میشه
   بهتر که عایق بندی کنید و در صورت امکان براشون لامپ مادر مصنوعی بذارید تا گرم بشن

 90. سلام
  یک جفت فنچ گلدین دارم که براشون لونه طبیعی گذاشتم و غذاشون هم کامله.تا حالا دوسری تخم گذاشتن وجوجه در آوردن ولی متاسفانه بلافاصله جوجه ها رو میندازن بیرون و جوجه ها تلف میشن.در ضمن باید توضیح بدم که قفس جائیه که اصلا هیچ رفت و آمدی نمیشه و هیچ دستی بهش نمیخوره.لطفا راهنمائی کنید چکار باید انجام بدم؟

  1. حتما کار پرنده نره
   بهتر که پرنده نر رو جدا کنید تا ماده با خیال راحت جوجه ها رو بزرگ کنه و تا زمانی که جوجه ها کاملا مستقل نشدند باید نر رو جدا نگه داری کنید.

  2. باید یه جفت فنچ بنگالی بگیری بعد موقعی که ۳یا۴ روز مونده بود تخم ها باز شه جاشو با تخم های بنگالی عوض کنی و بنگالی ها بزرگشون کنن چون بنگالی زیاد به جوجه ها میرسه

 91. سلام میشه فنچ زبرا یا راه راه رو همراه فنچ گلدین پرورش داد؟

  1. بله میشه
   فقط هر جفت باید لانه جداگانه ای داشته باشن تا بین شون دعوا اتفاق نیفته

 92. سلام ببخشید میشه فنج گلدین رو با مرغ و عشق و عروس هلندی یه جا پرورش داد یا نه ؟

  1. اگر هر کدوم لانه و ابخوری و دانخوری جداگانه ای داشته باشن احتمال درگیری کم

   1. سلام من یک جفت فنچ گلدین خریدم ۳ روز پیش تخم اول روگذاشتن ولی نه روش میخوابن نه دوباره تخم میذارن میشه راه نمایی کنید

    1. دوباره تخم گذاری خواهند کرد
     محیط ارومی رو براشون فراهم کنید و از غذاهای مقوی و دارای پروتئین و کلسیم به فنچ ماده بدید

 93. باسلام وخسته نباشید من یک ماه پیش یه جفت گلدین خریدم الان یک هفته هست لونه ساختن میرن داخل لونه اما جفتگیریشون ندیدن به نظر شما تخم میکنن یا اگه تخم کردن نطفه داره

  1. حتما باید تغذیه کافی داشته باشن و محیط شون کاملا اروم و بدون استرس باشه تا جفت گیری کنن
   در صورت جفت گیری ، تخم هایی نطفه دار تولید خواهند کرد.

  1. اگر در تغذیه پرنده از کلسیم و غذاهای روغنی استفاده نکنید تخم گیر میکنه
   بهتر که همراه با غذا مقداری روغن زیتون بهش بدید و یا به دامپزشک مراجعه کنید

 94. سلام من از فنج زبرا به راحتی جوجه کشی میکنم تا به حال گلدین نداشتم یک ماه پیش یک جفت خریداری کردم که چهارتا هم تخم داشت که تخمهارو زیر زبرا گزاشتم یکیشو در آورد ولی تو این یک ماه داخله لانه نرفتن که بخان تخم گزاری کنن درضم فنجها همه داخل یک تور بزرگی هستن گلدینها هم با زبرا پیش هم هستن یه راهنمای کنیین من باید چیکار کنم از گلدین بتونم جوجه کشی کنم ..گلدین هم مثله فنج زبرا به راحتی جوجه میده

  1. باید تمام شرایط مناسب حین جوجه کشی رو فراهم کنید
   دما و رطوبت اتاق باید مناسب و در حد ثابتی نگه داشته بشه
   معمولا دمای ۲۳ الی ۲۶ درجه و رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصد رو در اتاق جوجه کشی فراهم کنید
   اب و غذای کافی در کنار لانه فنچ مادرذ قرار بدید تا برای خوردن اب وغذا زیاد از لانه دور نشه
   اگر پرنده نر مانع از خوابیدن فنچ ماده بر روی تخم ها میشه ، فنچ نر رو جدا کنید.

 95. سلام گلدین تا چند روز روی جوجه هاش میخوابه؟
  الان برای من بعد از ۵ روز دیگه نمیخوابه روی جوجه ایرادی نداره؟

  1. دوره جوجه کشی فنچ ها ۱۴ الی ۱۵ روزه
   فنچ شما باید دو هفته و حتی بیشتر بر روی تخم ها بخوابه

 96. سلام وقت بخیر
  یک جفت گلدین دارم یکبار تخم کرد دو تا جوجه داد ولی جوجه هارو کشت بعد از اون دو بار تخم کرد نطفه نداره و خراب شده الان هم یک ماهی هست که تخم نکرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بعد از اینکه ماده تخم گذاری کرد، پرنده نر رو جدا کن و در یک قفس دیگه نگهداری کن
   احتمال زیاد پرنده نر جوجه ها رو میکشه

 97. سلام من۲تا فنچ بنگال دارم۴تا تخم کردن دوتاش گرفته بود فقط…برداشتم۷تا تخم گلدین گذاشتم زیرشون..۵تاش گرفت اون دوتا رو برداشتم الان خابیدن روشون و ۱۳روزه روش خابیدن…میترسم نتونم بزرگشون کنن یا بکشه جوجه هاشو چون فنچ نر مسته کمی…

  1. اگر با فنچ ماده دعوا داره ، حتما جداش کن و در یک قفس دیگه و به صورت جداگانه پرورش بده
   برای تغذیه جوجه ها هم خودتون می تونید تغذیه کنید و هم می تونید غذای پودری و کافی در اختیار مادر قرار بدید تا بتونه جوجه ها رو تغذیه کنه

 98. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یک عدد فنچ گلدین نر دارم اما اگر براش ماده نگیرم ممکنه افسرده بشه و یا بعدش بمیره؟؟؟

  1. اگر تنها باشه و شما هم براش وقت نگذارید افسرده خواهد شد و احتمال مرگ هم هست
   بهتر که براش ماده بخرید تا سرگرم بشن
   اگر دوست ندارید جوجه داشته باشن ، براشون لانه قرار ندید

 99. سلام، من یه جفت گلدین خریدم، ۶ تا تخم دارن و امروز از آخرین تخم۳ روز میگذره آیا باید تخم مرغ و پودر پروبیوتیک و ام اس ای بدم یا نه؟

  1. اگر تخم گذاریشون متوقف شده نیازی نیست و از جیره غذایی سبک استفاده کنید.

 100. سلام خدمت استاد عزیزم
  یک جفت گلدین دارم امروز تخم دوم گذاشته ولی با اینکه تجربه کشتن جوجه از‌جفت دیگرم داشتم این سری میخوام تخماش بزارم زیر بنگالی ممنون میشم راهنمایی کنید بعد از چند روز از آخرین تخم گلدین باید بزارم زیر بنگالی و اگر نکته دیگری هست بفرمایید ممنون میشم!؟

  1. اگر فنچ بنگالی شما هم تخم میزاره
   به احتمال زیاد روی بقیه تخم ها هم خواهد خوابید
   در غیر این صورت باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید که پیشنهاد ما ایزی باتور ۶ هستش

 101. با سلام و خسته نباشید یک جفت گلدین من تخم کردن دوتا از تخم ها جوجه شد و به جوجه دون ندادن و انداختن کف قفس و سه تخم دیگه اش بدون نطفه بود و از زیرشون برداشتم الان دو هفته گذشته ولی دیگه هنوز تخم نکردن.علت دیگه تخم نذاشتن و کشتن جوجه در روز اول را میفرمایید؟

  1. سلام
   این تیپ پرنده ها همینجوری هستن و تو طبیعت هم از اینکارا زیاد میکنن
   تغذیشون رو بهبود بدید و محیط هم خیلی زیاد گرم و خفه نباشه

   1. سلام و خسته نباشید به دوستان
    من دو، سه ماه پیش دو جفت گلدین خریدم بعد یکی از ماده ها مرد الان دوتا نر دارم با یه دونه ماده بعد قبل اینکه اون ماده هه بمیره هیچ کدوم داخل لونه نمیرفتند و الان ک ماده هه مرده هر سه تا گلدین ها داخیل یک لونه شب ها میخوابند و نر هام هر دو میخوانند فقط رقس رو انجام نمی دهند باید چکار کنم ک تخم بگزارند ممنون

    1. باید برای یکی از نر ها ماده بخری و لانه و قفس جداگانه داشته باشه
     هر نر باید یک ماده جفت میشه

 102. سلام من یه جفت فنج دادم دفعه اول ۴ تا تخم گذاشت ولی بعد از ۱۲ روز دیگه روشون نخوابید و لونش خراب کرد هر ۴ تخم جوجه بودن ولی مرده الانم ۵ تا تخم گذاشتن ولی بعضی وقتها نر و ماده دعوا میکنن دلیلش چیه با سپاس

  1. حتما بعد از اینکه ماده روی تخم ها خوابید ، نر رو جدا کن و در یک قفس دیگه بذار
   احتمالا نر میخواد جفت گیری کنه ولی ماده مشغول بزرگ کردن جوجه هاست برای همین درگیری پیش میاد

   1. مشکلی پیش نمیاد نر جدا کنم ماده میخوابه رو تخم تنهایی آلان ۶ تخم گذاشته

     1. ممنون فقط قفس نر نزدیک و تو دید ماده بزارم یا نه ازش دور بزارم

      1. آخه تخم ۷ گذاشت ولی یه تخم از لونه بیرون انداخت نگرانشونم

      2. حتما نره اون تخم رو انداخته
       شما جداشون کن بعد ببین تخم رو بیرون میندازه یا نه

      3. اگه تو دید هم باشه بهتر
       احساس تنهایی هم نمی کنه

 103. با سلام
  فنچ گلدین سر قرمز بدن زرد من کاملا تغییر رنگ داده، رنگ سر کم‌کم سفید شده و رنگ زرد بدن هم‌همینطور
  علت چیست؟

 104. استاد سلام وقتتون بخیر جفت گلدین من ۶تخم کرد امروز دیدم یکیش نیست از آخرین تخم امروز روز ۱۳ بود که دیدم جوجه کف قفس هست آیا برای بعدی ها هم همین اتفاق رخ میده و دلیل این اتفاق چی بوده؟

    1. بله ممکنه برای بقیه هم این اتفاق بیفته
     اگه احیانا دیدید که نروماده جفتگیری میکنن ، نر رو جدا کنید

 105. سلام وقت بخیر تخمها پس از چند روز جوجه میشود و این مدتی که میفرمایید از تاریخ آخرین تخم حساب میشود؟

  1. سلام
   ۱۲ تا ۱۴ روز
   برای هر تخم این مدت جداست ، یعنی تخم اول از زمانی که گذاشته میشه و تخم اخر هم از زمانی که گذاشته میشه محاسبه مشه

 106. استاد سلام ممنون از زحمات شما آیا حتما باید از پرستار استفاده کرد یا جفت گلدین خودشون بزرگ میکنن؟ چون لونه اول بود ترسیدم از زیرشون بردارم یه وقت دیگه تخم نذارن!!

  1. خودشون بزرگ می کنن
   اگر نکردن هم نیازی به پرستار نیست
   با استفاده از سرلاک و سرن گ می تونید تغذیشون کنید.

   1. سلام من یک جفت فنچ گلدین خریدم ۳ روز پیش تخم اول رو گذاشتن ولی نه روش می خوابن نه دو باره تخم می ذارن میشه راه نمایی کنید

    1. بازم تخم گذاری خواهد کرد
     باید به تغذیه اونا رسیدگی کنید و ماده حتما باید از انواع دانه ها ، میوه و سبزیجات ، تخم مرغ اب پز تغذیه بشه
     همراه با دانه ها بهش پودر پوسته تخم مرغ هم باید بدی
     محیط شون باید کاملا اروم و بدون سر و صدا باشه تا در ارامش کامل تخم گذاری کنه

 107. سلام عرض ادب یک جفت دیگه گلدین دارم که ماده بسیار آماده و نر حدود ۱-۲ ماه از ماده کوچکتر است و تازه مفلغ شده است ماده بسیار تمایل برای جفت گیری دارد و نر نه هنوز جدا کنم یا یک نر دیگه تهیه کنم؟یا به مرور زمان درست میشود؟ در حال حاضر حدود ۴ روز هست که جفت هستن‌از ad3 نیز استفاده میکنم ممنون میشم از راهنماییتون.

  1. البته منظور از آماده نبودن که خیلی آواز میخونه ولی تمایلی نداره ممنون

   1. می تونید از دانه های گرم و مقوی مثل کافشه ، شاهدانه ، افتابگردان و مولتی ویتامین استفاده کنید و اونو ترغیب به جفت گیری کنید

  2. اگر برای جوجه کشی و تولید تخم عجله دارید می تونید از یک نر بالغ استفاده کنید
   و گرنه می تونید صبر کنید تا نر به سن بلوغ برسه

 108. سلام خسته نباشی یه سوال داشتم گلدین باید همه تخم اش بذار بعد بخواب روش یا از اولین تخم که بذار وتخم می خواب

  1. معمولا ۴ یا ۵ تا تخم میزاره بعد میخوابه روی تخم ها
   به تغذیه رسیدگی کن و حتما از غذاهای کافی و دارای پروتئین استفاده کن
   توی غذاش پودر پوسته تخم مرغ بریز

 109. سلام من قصد دارم تابستون ۲ جوجه فنچ گلدین بخرم اما اطلاعی نداریم که میشه نگهداری کرد زنده میمونن یا نه؟به نظر شما چیکار کنیم بالغ بخریم بهتره یا فرقی نمیکنه !؟واینکه ما یک قفس تهیه کنیم براشون یا دوتا؟
  ممنون ازشما

  1. سلام
   اگه بار اولتون هست که طیور نگهداری میکنید جوجه نگیرید
   جوجه شرایط خاصی داره و حساستر هست
   بهتره بالغ باشن
   اگه جفت میخواید یک قفس
   تکی هم میخواید دو قفس

 110. سلام یک جفت گلدین دارم که یک هفته هست که حیوون نر لونه گرد کرده ولی ماده ندیدم که تاحالا بره داخلش آیا تخم میکنند؟ یا اینکه داخل اتاقشون مرغ عشق با جوجه دارم و سرصدا میکنند دلیل بر تخم نکردنشون میشه؟

  1. اگر مرغ عشق ها سر و صدای زیادی داشته یاشن که ارامش فنچ ها رو به هم بزنه ، میتونه عاملی برای عدم جفت گیری باشه
   اگر فنچ ماده با نر دعوا نمیکنه یعنی به زودی تخم گذاری خواهد کرد. اب و دان کافی بدید و حتما به ماده پودر پوسته تخم مرغ و پروتئین کافی بده

 111. سلام
  من یه جفت فنچ گلدین نزدیک دو ماه دیدمشون تغذیه خوب بشون میدم لانه هم گذاشتم با پوشال خودشون هم پوشاله ها رو چیدن و گود کردن همش هر دو تو خونه ان ولی هنوز تخم نگذاشتن…خواستم بپرسم یعنی آماده نیستن یا دلیل دیگه ای داره

  1. به زودی تخم گذاری می کنن
   تغذیه کافی به خصوص پودر پوسته تخم مرغ به ماده بده
   محیط شون باید کاملا ارام و بدون استرس باشه

 112. سلام من یه جفت گلدین گرفتم فروشنده می‌گفت چندروز دیگه تخم میزاره ماده جوان هست نر یکسال سن داره جفت گیری شون رو هم دیدم ولی الان دو هفته هست که تخم نکردن هردو باهم لانه سازی میکردن ولی تخم تا الان نکردن ممنون

  1. اگر جفت شده باشن حتما تخم گذاری میکنه
   لانه خوبی براشون بساز که داخلش پوشال نرم باشه
   اب و غذای کافی در اختیارشون بذار و ماده حتما باید برای تامین کلسیم از پودر پوسته تخم مرغ تغذیه کنه

 113. سلام
  درصورت استفاده از دستگاه جوجه کشی وقتی که جوجه از تخم بیرون اومدن راحت میشه غذاشون داد یا
  باسختی این کار انجام میشه
  به خاطر کوچیک بودن جوجه فنچ میگم

  1. معمولا با سرنگ مخصوص و سرلاک مخصوص میشه به راحتی تغذیه شون کرد
   اما باید مواظب باشید تا خفه نشن

   1. از فنج گلدین میشه بچه گرفت و باید چه شرایطی مهیا کنیم چند نفر بهم گفتن بچه نمیدن و اینک میشه ماده از نر ۲ماه کوچکتر باشه

    1. بله میشه
     اما به شرطی که به سن بلوغ رسیده باشن
     انها برای جفت گیری و تخم گذاری حداقل باید ۱ سال سن داشته باشند.
     حتما باید لانه داشته باشن و غذای کافی در اختیارشون قرار بده

 114. سلام میخواهم تخم گلدین بخرم ۳تا ۱۸۰ تومن میرزه یکیش جنین داره اما دوتای فقط قرمز شدن و۱۰ روز هم است که تخم هارو کردن آیا خوب است

  1. سلام
   در مورد قیمت ها اطلاعی ندارم متاسفانه از پت شاپ ها پرسجو کنید

 115. سلام ی سوال از فنچ زبرا معمولی میشه
  برای حمالی استفاده کرد و تخم کرواتی گذاشت زیرش؟؟؟

  1. امکانش هست
   باید تست
   البته به شرطی که فنچ خودش در دوره تخم گذاری باشه تا فکر کنه که تخم های خودش هست

 116. سلام یک فنچ دارم رنگش سبز در رنگ هس کل بدنش آیا این فنچ گلدین است؟

  1. نه ،
   فنچ گلدین باید رنگ های متخلفی در بدنش داشته باشه

 117. سلام. ما می تونیم تخم فنج گلدین رو روزی درمیان نگاه کنیم یا خیلی کم به آن نگاه کنیم

  1. بله می تونید
   بهتر که از بالای لانه نگاه کنید و دستتون رو داخل قفس نبرید
   یک سوراخ کوچیک یا درب کشویی باید در قسمت بالایی لانه باشه تا بتونید وضعیت تخم ها و جوجه ها رو ببینید.

 118. سلام وقت بخیر
  ایا میشود از یک فنج زبرا ویک فنچ نرگسی جوجه گرفت

  1. سلام
   شدنش که میشه ولی ممکنه جوجه مشکل داشته باشه ، مثلا اختلال ژنتیکی یا عقیم بودن

 119. دوتا جوجه خریاداری کردم اماهنوز پرریزی نکردن که بدونم نر وماده کدومه میشه کمک کنید بدونم ایا نر وماده هستن یانه ممنون

  1. می تونید از طریق لمس لگن به نر و ماده اونا پی ببرید
   اگر استخوان لگن فاصله داشته باشه ماده و اگر نزدیک هم باشه نر هستش
   مقالات تشخیص سن و جنسیت فنچ رو بخونید

 120. سلام، ۲تا از تیغه های بال فنج نر گلدین شکسته،اگه بِکِشم چقدر طول میکشه دربیاد،ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

 121. سلام وقت بخیر
  آیا جفت شدن فنچ گلدین هم مانند فنچ زبرا راحت است یا خیر؟
  امکانش هست جفت نشن؟

  1. کلا فنچ ها راحته جفت شدنشون
   بله امکانش هست
   ممکنه اصلا هر دو یه جنس باشن ! از فرد مطمئن خریداری کنید

 122. سلام
  در مورد غذای فنچ گلدین توضیح میدید؟ سبزیجات و میوه و جوانه هم میشه داد بهشون
  ممنون

  1. بله میشه
   مشکلی نداره
   فقط باید از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید.

 123. سلام من یه جفت گلدین دارم که دارن لونه گرم میکنن خواستم ببینم خودشون تخمهاشون را تبدیل به جوجه میکنن یا الزاما باید حمال کنارشون باشه ؟؟

  1. به احتمال زیاد خودشون می خوابند
   اگر نشد می توانید از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ یا ارکام استفاده کنید که مخصوص پرنده های زینتی هستش

 124. سلام من یک جفت جوجه ۴ماه گرفتم از چند ماه دیگه باید تقویت بشن برای جفت گیری.. ودر چه زمانی جنسیت این پرنده ها مشخص میشه. با تشکر.. از ادمین

  1. سلام
   فنچ ها خیلی زود اماده ی جفت گیری میشن
   دو ماه بعد کامل اماده ان
   تشخیص جنسیت هم دقیق نمیشه گفت ولی از روی رنگ منقار و رنگ بدنه و … میشه تشخیص داد

 125. سلام
  من یک سوال دارم. من می‌خوام یک جفت فنچ گلدین می‌خوام بخرم.
  میخواستم بدونم که اگه اقلیم باشند علائمشون چیه؟

 126. با سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز،ببخشید من یک جفت فنچ گلدین دارم که الان ۲ تا تخم گذاشتن ولی شبها روی تخم نمیخوابن و بیرون لونه تو قفس میخوابن و روزا هم هی از روی تخم بلندمیشن میشه راهنمایی کنید.با تشکر

  1. اب و غذا را در لبه لانه قرار بدهید تا به بهانه اب و غذا خوردن نزدیک لانه شوند.
   با دامپزشک مشورت کنید تا دارویی را برای کرچ نموده فنچ تجویز کند.

 127. سلام دوستان فنچ های من تخم هاشون نتفه نداره باید واسه تقویت نر چکار کنم

 128. ممنون ادمین جان. درست میگین جوجه رو نمیشه زیر پرنده دیگه گذاشت منم بیشتر منظورم تخم بود. بیشتر به خاطر اینکه به پرنده فشار نیاد از به اصطلاح پرنده حمال استفاده میکنن. توی قناری مثلا همچین کاری میکنن. توی گلدین هم شنیدم که تخمو زیر فنج بنگالی و غیره میزارن. من به این خاطر پرسیدم نرگسی چون نرگسی جثش نسبت به گلدین درشتره میتونه بعد دراومدن تخما میتونه به جوجه ها غذا بده یا نه

  1. موفق باشی سجاد جان
   اون قسمت رو به خاطر پرستار جوجه فنج گفتم
   مشخصا تجربیات ارزشمند پرورش دهندگان قابل قیاس با ما نیست

 129. سلام دوستان آیا میشه از فنج نرگسی بعنوان پرستار تخم و جوجه فنج گلدین استفاده کرد؟

  1. سلام
   فنچ ها بچه های خودشونم میزنن حالا چه برسه به اینکه بخوان بچه ی یکی دیگه رو نگهداری کنن !
   انجام ندادم این کار رو ولی به نظرم عقلانی نباشه

 130. سلام دوستان ی سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  آیا رنگ جوجه ها شبیه پدر مادر میشه یا نه ممکنه هر رنگی بدن؟

  1. سلام
   در بیشتر مواقع شبیه میشه ولی ژن های باقی مونده از اجداد میتونه باعث رنگ متفاوت در اونها هم بشه

 131. با سلام خدمت اساتید محترم یک جفت گلدین جفت کردم هردو نر وماده کاملا مست هستند ولی نر و ماده همدیگر رو می‌زنند شما بفرمایید چکار باید بکنم تا جفت شوند

 132. با عرض سلام
  از یک جفت فنچ گلدین چندبار میشه جوجه گرفت و یا چندبار میتونن معمولاُ تخم گذاری کنن؟

 133. با عرض سلام
  از یک جفت فنچ گلدین چندبار میشه جوجه گرفت و یا چندبار میتونن معمولاُ تخم گذاری کنن؟

 134. با سلامی مجدد خدمت اساتید محترم آیا میشه فنج گلدین نر رو دست ی سهره ماده زد ممنون میشم پاسخ دهید اگر میشه یا نمیشه رو با توضیح کامل بفرمایید

 135. سلام خدمت اساتید محترم و قبولی طاعات و عبادات شما اتو اینکه تشکر فراوان بابت جواب دادن سوالات قبلی بنده ی سوال دیگه داشتم بهتون گفتم دو جفت گلدینجفت کردم ی جفت از آنها با راهنما یهای شما اساتید پنج تا تخم گذاشتند ولی آن یکی جفت دیگر لانه سازی هم کردند اینو هم بگم قفس آنها دقیقا بغل دست اون یکی جفتی که پنج تا تخم گذاشتند می باشد لطف میکنید بنده رو راهنمای فرمایید چکار کنم که تخم بگذارند در ضمن همه چیز آنها برایشان محیا می باشد هر کاری هم بوده انجام دادن ولی هنوز تخم نگذاشتند دیگه نمیدونم چکار کنم

 136. سلام
  دما و رطوبت لازم برای قراردادن تخم گلدین در دستگاه جوجه کشی چقدر باشه؟

 137. با سلام و شب بخیر و خسته نباشید خدمت اساتید محترم یک جفت فنج گلدین بنده جفت کردم مگه نباید روزی یک عدد تخم بذارند یک عدد تخم گذاشته یک روز دیگه گذشته ولی هنوز تخم دوم را نذاشته لطفا از اساتید محترم میخوام منو راهنمایی کنند

  1. سلام سعید جان معمولا یک روز در میام تخم گذاری میکنن و شما نگران نباشید البته اگر جفت گیری نکرده باشن و ماده تخم مستی گزاشته باشه احتمالا فق یک تخم بزاره که اونم هم پوک هست

 138. با سلام و شب بخیر خدمت اساتید عزیز
  بنده دو جفت گلدین خیلی وقت است جفت کردم لانه هم گرم کرده اند یک جفت آنها هم عمل جفت گیریش ن رو بنده دیدم ولی هنوز تخم نذاشتن چکار کنم آیا مشکلی است ممنون میشم توضیح دهید

  1. عزیز شما باید شرایط لازم را برای جفت گیری مکرر آنها آماده کنید .. برای نمونه آب و غذای کافی – دما ، رطوبت و نور کافی در محیط
   همچنین از مواد غذایی مقوی بهره گیری کنید تا توان پرنده ها برای جفتگیری و تخم گذاری را افزایش دهد

  2. تعدادی گلدن برای جوجه کشی لازم دارم از کجا میتونم تهیه کنم که مطمبن باشه

   1. بهتر که از خود پرورش دهنده ها و به صورت حضوری خرید کنید و قبل از خرید حتما پرنده ها رو از نزدیک ببینید تا از سلامت اونا مطمئن بشید.

 139. بنده دو جفت گلدین خیلی وقت است لانه هم گرم کرده اند یک جفت آنها هم عمل جفت گیریش ن رو بنده دیدم ولی هنوز تخم نذاشتن چکار آیا مشکلی میباشد

 140. سلام شب شما بخیر یک سوالی داشتم بنده دو جفت گلدین جفت کردم هر دو جفت هم لانه گرد کردن ولی شب ها داخل لانه نمیرن بخوابند مشکلی دارند لطفا مرا راهنمایی فرمائید ممنون میشم.

  1. میخوای جوجه بکشی جای خیلی ساکت باشه فقط فقط خودت بهشون برسی چون بهت عادت میکنن بموقعش جای باشه ک گربه نبینن یاصداشونشنون گربه ببینن درجا میمیرن

 141. سلام.ممنون از توضيحاتتون. من قصد خريد يك جفت گلدين داشتم،ولي همه من را منصرف كردند و گفتند نگيرم.بخاطر اينكه ماده آن خيلي زود ميميرد و مهم تَر از آن، گفتند تحت هيچ شرايطي نميتواني ازشون جوجه بگيري. بايد چند جفت داشته باشي و فضاي خيلي منحصر به فرد براشون مهيا كني تا شايد يكي شون جوجه كنه. حقيقتا با اينكه مشتاق خريد بودم پشيمون شدم. از همين رو از شما به عنوان يه متخصص صحت اين موضوع را خواستم بپرسم.ممنون ميشم

  1. باسلام و شب بخیر
   به نظر بنده و اساتیدی که من ازشون سوال کردم درباره پرورش این پرنده زیبا پی بردم که خیلی آسون تر از پرورش قناری و حتی طوطی هستش
   چون نه غذای به خصوصی میخواد فقط ارزن و کمی در کنارش کتان ودر مواقع جوجه گیری تخم مرغ آبپز
   به نظر من شما هم مثل من دو جفت جوجه بگیر چون کسی که میخواد اون جفت مولد رو بفروشه ببین چقدر ازشون جوجه گرفته و خستشون کرده که میخواد رد کنه بره
   جوجه های دو ماهه تقریبا تا سه چهار ماه بعد رنگ میگیرن و بالغ میشن و آماده
   و البته این نظر بنده بود و اساتیدی ک ازشون سوال کردم
   امیدوارم مفید بوده باشه براتون…

 142. سلام.ممنون از توضيحاتتون. من قصد خريد يك جفت گلدين داشتم،ولي همه من را منصرف كردند و گفتند نگيرم.بخاطر اينكه ماده آن خيلي زود ميميرد و مهم تَر از آن، گفتند تحت هيچ شرايطي نميتواني ازشون جوجه بگيري. بايد چند جفت داشته باشي و فضاي خيلي منحصر به فرد براشون مهيا كني تا شايد يكي شون جوجه كنه. حقيقتا با اينكه مشتاق خريد بودم پشيمون شدم. از همين رو از شما به عنوان يه متخصص صحت اين موضوع را خواستم بپرسم.ممنون ميشم

  1. گلدین نر من سنگین شده چیکارش کنم که به حالت اولیه برگرده

   1. آن را تنها داخل یک پرون بزرگ قرار بده و دانخوری و آبخوری آن رو با فاصله تا جای که در قفس پرون جا داره گذاشته شود تا مجبور شود برای خوردن دان و آب طول کل قفس پرون رو پرواز کند همین پرواز کردم باعث لاغر شدن پرنده ات میکنه و فقط بهش ارزن و کتان بده آن هم ارزن بمقدار کم و کتان را کمی بیشتر داده شود چون کتان هم باعث چربی سوزی در بدن اش میشه و چیز دیگری داده نشود. این فرایند رو تا موقعه ای که خودت دیدی پرنده به حالت استاندارد برگشته. پرنده رو از پرون خارج کرده و در یک قفس جفت خون انداخته و شروع به اقدامات برای جفت انداختن انجام شود البته این رو هم بگم ی مقدار چربی برای گلدین موقع ای که بخواهیم جفت اش کنیم مشکلی ندارد.

     1. بهتر که از یک پرورش دهنده با تجربه و با سابقه فنچ بپرسید

     2. فرقی نداره یا ماده ابی باشه یانر زمان جوجه بدن ۲تا ابی میشه از ۵تاجوجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا