فنچ گلدین – آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات

40

فنچ گلدین

فنچ گلدین زیباترین فنچ شناخته شده در جهان است که در زبان انگلیسی Gouldian Finch نامیده می شود و در فارسی با نام های فنچ رنگین کمان، فنچ طلایی و بانوی فنچ ها نیز شناخته می شود، این پرنده به دلیل تنوع رنگ زیادی که در پرها و حتی نوک خود دارند مورد محبوبیت زیادی واقع شده و به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی مختلف در بسیاری از کشور ها پرورش داده می شود که اکثر کشورهای خاورمیانه من جمله ایران، افغانستان و پاکستان از پرورش دهندگان این پرنده زیبا هستند. در ادامه شما را با زیستگاه، خصوصیات و رفتارهای این فنچ آشنا خواهیم نمود. 

 

زادگاه و زیستگاه فنچ گلدین

زیستگاه اصلی این پرنده جنگل ها و مراتع مرطوب و خنک استرالیا است، جایی که هزاران پرنده رنگارنگ از انواع مختلف زندگی می کنند، با توجه به زیبایی خاص و آواز دلنشینی که فنچ های گلدین دارند ، تحت حمله های شدید شکارچیان قرار گرفته و نسلشان در خطر انقراض قرار دارد. تعداد این پرنده ها در گذشته بیشتر از امروز بوده و روز به روز بر تعداد آنها کاسته می شود. هم چنین وجود بیماری انگلی خاصی نیز در تلفات آنها تاثیر گذار بوده و سبب شده تا جزو پرنده های حساس جنگل های استرالیا به ثبت برسند. در مورد زیستگاه این پرنده ها برخی معتقد که پیدایش و اکتشاف آنها در هندوستان بوده و بعدها از این کشور به مناطق مختلف غربی و شرقی از جمله آفریقا ، آسیا و استرالیا مهاجرت کرده یا توسط انسان انتقال یافته اند. 

 

خصوصیات ظاهری و انواع

این فنچ ها دارای تنوع رنگی زیادی در بدن خود هستند و با توجه به جفت گیری گونه های مختلف با یکدیگر هر روز بر تنوع رنگی آنها افزوده می شود، اما در حالت کلی می توان فنچ های گلدین را در سه دسته تقسیم بندی کرد که بر اساس رنگ سر (قرمز – مشکی – زرد – سفید)، رنگ سینه (بنفش – سفید) و رنگ پشت (زرد – سبز – آبی – سفید) قابل شناسایی است. همانطور که گفت هشد نمونه های مختلفی از این گونه وجود دارند اما گونه سینه سفید، پشت زرد و سر قرمز جزو کمیاب ترین ها و گران قیمت ترین فنچ ها محسوب می شود. 

نوک فنچ های گلدین کوچک تر از سایر فنچ ها بوده و با اینکه اکثرا نوک سفید رنگی دارند، اما انتهای نوک به رنگ های زرد و قرمز می گراید. طول این پرنده ها از ابتدای نوک تا انتهای دم حدود ۱۲ الی ۱۴ سانتی متر است و دم نسبتا کوتاهی دارند. آواز این فنچ ها با سایر نژاد ها متفاوت است، علیرغم اینکه فنچ های راه راه یا گورخری زیاد پر سر و صدا هستند، اما این فنچ ها آواز نازک و کم صدایی دارند و حتی قادر به تقلید از صدای سایر پرنده ها مانند بلبل و قناری نیز هستند. علت محبوبیت بیشتر این فنچ ها همین آواز خوب و پرهای رنگارنگ است.

 

پرورش و کسب درآمد از فنچ گلدین

این فنچ ها قابلیت پرورش در خانه را دارند. بنابراین با پرورش انبوه و مراقبت دقیق از جوجه ها می توان درآمد بالایی از پرورش آنها کسب نمود. جوجه کشی از آنها به دو روش طبیعی و مصنوعی امکان پذیر است و با توجه عدم صرفه اقتصادی در روش طبیعی، جوجه کشی مصنوعی یعنی با استفاده از دستگاه جوجه کشی را پیشنهاد می کنیم. 

 

تشخیص جنسیت در فنچ های گلدین

در مورد تشخیص جنس نر و ماده فنچ گلدین باید دقت بیشتری به خرج داد، چون فنچ های نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما از طریق توجه به رنگ پرهای بدن آنها می توان به نر یا ماده بودن آنها پی برد، به این صورت که نر ها پر رنگ تر و زیبا تر از ماده ها هستند و قدرت آواز خواندن و رقصیدن بیشتری نسبت به ماده ها دارند. رنگ پرهای سینه فنچ ماده کمرنگ تر بوده و همراه با ترکیبی از پرهای سفید و خاکستری است. هم چنین فنچ های ماده در بیشتر اوقات ساکت می مانند و فنچ های نر فعال تر و پر جنب و جوش تر هستند. 

 

جفت گیری و تولید مثل

جفت گیری این پرنده ها در طبیعت همزمان با رسیدن فصل بهار آغاز خواهد شد، اما در قفس در هر زمانی که لانه ای در قفس وجود داشته باشد و غذای کافی در اختیار باشد و شرایطی روحی و محیطی آنها مناسب باشد، فرایند جفت گیری و تولید مثل آغاز خواهد شد. 

در صورتی که نیاز به جوجه دارید، می توانید دما و رطوبت محیط آنها را در حد متعادلی بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۵ الی ۶۰ درصد نگه دارید و با قرار دادن آب و غذای کافی ( به خصوص مواد غذایی گرم)، نصب لانه مناسب در قفس و آرام نگه داشتن محیط، به فنچ ها بفهمانید که شرایط برای تولید مهیاست. 

خواهید دید که فنچ نر با آواز خواندن، بالا و پایین پریدن و رقص خاص خود، فنچ ماده را به دعوت به جفت گیری می کند، فنچ ماده نیز با حرکات خاص و دم تکان دادن اعلام آمادگی خواهد کرد. یکی از نشانه های اعلام آمادگی پرنده ها برای جفت گیری، ساختن لانه با استفاده از کاغذ و وسایل های ریز موجود در قفس است. 

 

ویژگی های لانه فنچ گلدین

فنچ های گلدین در طبیعت لانه خود در تنه درختان، شکاف صخره ها و لا به لای بوته ها می سازند، اما در قفس شما می توانید لانه مشابهی را در اختیارشان قرار دهید. ابتدا یک جعبه چوبی یا فلزی را انتخاب کنید و در داخل آن لانه ای دایره ای شکل قرار دهید، این لانه باید از انواع پوشال های نرم، نخ و کاموا، پنبه، پارچه ریز شده ساخته شده باشد، آنها در طبیعت لانه خود را با استفاده از برگ های خشک، الیاف درختان، ترکه های ریز و پر سایر پرندگان می سازند. 

 

فرایند تخم گذاری و جوجه کشی

پس از گذشت یک هفته از انجام موفقیت آمیز جفت گیری، شاهد تخم گذاری فنچ ماده خواهید بود. فنچ ماده روزانه یک تخم خواهد گذاشت و پس از رسیدن تعداد تخم ها به ۵ الی ۸ عدد فنچ نر و ماده به نوبت بر روی آنها خواهد خوابید. دوره جوجه کشی آنها حدود ۱۵ الی ۱۶ روز می باشد و پس از گذشت این مدت جوجه ها با بدنی لخت و چشمانی بسته سر از تخم بیرون خواهند آورد. فنچ نر و ماده به کمک یکدیگر به تغذیه آنها خواهند پرداخت. بهتر است در این دوره از تخم مرغ آب پز شده، سینه مرغ آب پز شده، دانه ها و غلات پخته شده و … استفاده شود تا والدین به راحتی جوجه ها را تغذیه کنند. جوجه ها پس از یک ماه پر دار خواهند شد، در سه ماهگی وارد دوره تولک و پرریزی شده و در نهایت در سن شش ماهگی کاملا بالغ شده و آماده تخم گذاری خواهند شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
40 نظرات
 1. گوران می گوید

  دوتا جوجه خریاداری کردم اماهنوز پرریزی نکردن که بدونم نر وماده کدومه میشه کمک کنید بدونم ایا نر وماده هستن یانه ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   می تونید از طریق لمس لگن به نر و ماده اونا پی ببرید
   اگر استخوان لگن فاصله داشته باشه ماده و اگر نزدیک هم باشه نر هستش
   مقالات تشخیص سن و جنسیت فنچ رو بخونید

 2. مرتضی می گوید

  سلام، ۲تا از تیغه های بال فنج نر گلدین شکسته،اگه بِکِشم چقدر طول میکشه دربیاد،ممنون میشم راهنمایی کنید.تشکر

 3. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  آیا جفت شدن فنچ گلدین هم مانند فنچ زبرا راحت است یا خیر؟
  امکانش هست جفت نشن؟

  1. ادمین می گوید

   کلا فنچ ها راحته جفت شدنشون
   بله امکانش هست
   ممکنه اصلا هر دو یه جنس باشن ! از فرد مطمئن خریداری کنید

 4. گیوان می گوید

  سلام
  در مورد غذای فنچ گلدین توضیح میدید؟ سبزیجات و میوه و جوانه هم میشه داد بهشون
  ممنون

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   بله میشه
   مشکلی نداره
   فقط باید از مواد غذایی سالم و تازه استفاده کنید.

 5. ناشناس می گوید

  سلام من یه جفت گلدین دارم که دارن لونه گرم میکنن خواستم ببینم خودشون تخمهاشون را تبدیل به جوجه میکنن یا الزاما باید حمال کنارشون باشه ؟؟

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   به احتمال زیاد خودشون می خوابند
   اگر نشد می توانید از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور ۶ یا ارکام استفاده کنید که مخصوص پرنده های زینتی هستش

 6. صادق می گوید

  سلام من یک جفت جوجه ۴ماه گرفتم از چند ماه دیگه باید تقویت بشن برای جفت گیری.. ودر چه زمانی جنسیت این پرنده ها مشخص میشه. با تشکر.. از ادمین

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فنچ ها خیلی زود اماده ی جفت گیری میشن
   دو ماه بعد کامل اماده ان
   تشخیص جنسیت هم دقیق نمیشه گفت ولی از روی رنگ منقار و رنگ بدنه و … میشه تشخیص داد

 7. علی جون می گوید

  سلام
  من یک سوال دارم. من می‌خوام یک جفت فنچ گلدین می‌خوام بخرم.
  میخواستم بدونم که اگه اقلیم باشند علائمشون چیه؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   عقیم منظورتون هست ؟
   راهی برای تشخیصش نیست

 8. ایمان طوسی می گوید

  با سلام و خسته نباشید به شما دوست عزیز،ببخشید من یک جفت فنچ گلدین دارم که الان ۲ تا تخم گذاشتن ولی شبها روی تخم نمیخوابن و بیرون لونه تو قفس میخوابن و روزا هم هی از روی تخم بلندمیشن میشه راهنمایی کنید.با تشکر

  1. کارشناس وب سایت می گوید

   اب و غذا را در لبه لانه قرار بدهید تا به بهانه اب و غذا خوردن نزدیک لانه شوند.
   با دامپزشک مشورت کنید تا دارویی را برای کرچ نموده فنچ تجویز کند.

 9. ناصر می گوید

  سلام دوستان فنچ های من تخم هاشون نتفه نداره باید واسه تقویت نر چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   سنشون چقدره ؟ تغذیشون چی هست ؟

 10. سجاد می گوید

  ممنون ادمین جان. درست میگین جوجه رو نمیشه زیر پرنده دیگه گذاشت منم بیشتر منظورم تخم بود. بیشتر به خاطر اینکه به پرنده فشار نیاد از به اصطلاح پرنده حمال استفاده میکنن. توی قناری مثلا همچین کاری میکنن. توی گلدین هم شنیدم که تخمو زیر فنج بنگالی و غیره میزارن. من به این خاطر پرسیدم نرگسی چون نرگسی جثش نسبت به گلدین درشتره میتونه بعد دراومدن تخما میتونه به جوجه ها غذا بده یا نه

  1. ادمین می گوید

   موفق باشی سجاد جان
   اون قسمت رو به خاطر پرستار جوجه فنج گفتم
   مشخصا تجربیات ارزشمند پرورش دهندگان قابل قیاس با ما نیست

 11. سجاد می گوید

  سلام دوستان آیا میشه از فنج نرگسی بعنوان پرستار تخم و جوجه فنج گلدین استفاده کرد؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   فنچ ها بچه های خودشونم میزنن حالا چه برسه به اینکه بخوان بچه ی یکی دیگه رو نگهداری کنن !
   انجام ندادم این کار رو ولی به نظرم عقلانی نباشه

 12. سجاد می گوید

  سلام دوستان ی سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  آیا رنگ جوجه ها شبیه پدر مادر میشه یا نه ممکنه هر رنگی بدن؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در بیشتر مواقع شبیه میشه ولی ژن های باقی مونده از اجداد میتونه باعث رنگ متفاوت در اونها هم بشه

 13. سعید می گوید

  با سلام خدمت اساتید محترم یک جفت گلدین جفت کردم هردو نر وماده کاملا مست هستند ولی نر و ماده همدیگر رو می‌زنند شما بفرمایید چکار باید بکنم تا جفت شوند

 14. سعید می گوید

  با عرض سلام
  از یک جفت فنچ گلدین چندبار میشه جوجه گرفت و یا چندبار میتونن معمولاُ تخم گذاری کنن؟

 15. Amir می گوید

  با عرض سلام
  از یک جفت فنچ گلدین چندبار میشه جوجه گرفت و یا چندبار میتونن معمولاُ تخم گذاری کنن؟

 16. سعید می گوید

  با سلامی مجدد خدمت اساتید محترم آیا میشه فنج گلدین نر رو دست ی سهره ماده زد ممنون میشم پاسخ دهید اگر میشه یا نمیشه رو با توضیح کامل بفرمایید

  1. علی می گوید

   سلام
   خیر این دو پرنده هیچ گونه سنخیتی با هم ندارند

 17. سعید می گوید

  سلام خدمت اساتید محترم و قبولی طاعات و عبادات شما اتو اینکه تشکر فراوان بابت جواب دادن سوالات قبلی بنده ی سوال دیگه داشتم بهتون گفتم دو جفت گلدینجفت کردم ی جفت از آنها با راهنما یهای شما اساتید پنج تا تخم گذاشتند ولی آن یکی جفت دیگر لانه سازی هم کردند اینو هم بگم قفس آنها دقیقا بغل دست اون یکی جفتی که پنج تا تخم گذاشتند می باشد لطف میکنید بنده رو راهنمای فرمایید چکار کنم که تخم بگذارند در ضمن همه چیز آنها برایشان محیا می باشد هر کاری هم بوده انجام دادن ولی هنوز تخم نگذاشتند دیگه نمیدونم چکار کنم

 18. سعید می گوید

  سلام
  دما و رطوبت لازم برای قراردادن تخم گلدین در دستگاه جوجه کشی چقدر باشه؟

 19. سعید می گوید

  با سلام و شب بخیر و خسته نباشید خدمت اساتید محترم یک جفت فنج گلدین بنده جفت کردم مگه نباید روزی یک عدد تخم بذارند یک عدد تخم گذاشته یک روز دیگه گذشته ولی هنوز تخم دوم را نذاشته لطفا از اساتید محترم میخوام منو راهنمایی کنند

  1. محمد می گوید

   سلام سعید جان معمولا یک روز در میام تخم گذاری میکنن و شما نگران نباشید البته اگر جفت گیری نکرده باشن و ماده تخم مستی گزاشته باشه احتمالا فق یک تخم بزاره که اونم هم پوک هست

 20. سعید می گوید

  با سلام و شب بخیر خدمت اساتید عزیز
  بنده دو جفت گلدین خیلی وقت است جفت کردم لانه هم گرم کرده اند یک جفت آنها هم عمل جفت گیریش ن رو بنده دیدم ولی هنوز تخم نذاشتن چکار کنم آیا مشکلی است ممنون میشم توضیح دهید

  1. ایمان نظری می گوید

   عزیز شما باید شرایط لازم را برای جفت گیری مکرر آنها آماده کنید .. برای نمونه آب و غذای کافی – دما ، رطوبت و نور کافی در محیط
   همچنین از مواد غذایی مقوی بهره گیری کنید تا توان پرنده ها برای جفتگیری و تخم گذاری را افزایش دهد

 21. سعید می گوید

  بنده دو جفت گلدین خیلی وقت است لانه هم گرم کرده اند یک جفت آنها هم عمل جفت گیریش ن رو بنده دیدم ولی هنوز تخم نذاشتن چکار آیا مشکلی میباشد

 22. سعید می گوید

  سلام شب شما بخیر یک سوالی داشتم بنده دو جفت گلدین جفت کردم هر دو جفت هم لانه گرد کردن ولی شب ها داخل لانه نمیرن بخوابند مشکلی دارند لطفا مرا راهنمایی فرمائید ممنون میشم.

 23. سعید می گوید

  سلام.ممنون از توضيحاتتون. من قصد خريد يك جفت گلدين داشتم،ولي همه من را منصرف كردند و گفتند نگيرم.بخاطر اينكه ماده آن خيلي زود ميميرد و مهم تَر از آن، گفتند تحت هيچ شرايطي نميتواني ازشون جوجه بگيري. بايد چند جفت داشته باشي و فضاي خيلي منحصر به فرد براشون مهيا كني تا شايد يكي شون جوجه كنه. حقيقتا با اينكه مشتاق خريد بودم پشيمون شدم. از همين رو از شما به عنوان يه متخصص صحت اين موضوع را خواستم بپرسم.ممنون ميشم

  1. Ali می گوید

   باسلام و شب بخیر
   به نظر بنده و اساتیدی که من ازشون سوال کردم درباره پرورش این پرنده زیبا پی بردم که خیلی آسون تر از پرورش قناری و حتی طوطی هستش
   چون نه غذای به خصوصی میخواد فقط ارزن و کمی در کنارش کتان ودر مواقع جوجه گیری تخم مرغ آبپز
   به نظر من شما هم مثل من دو جفت جوجه بگیر چون کسی که میخواد اون جفت مولد رو بفروشه ببین چقدر ازشون جوجه گرفته و خستشون کرده که میخواد رد کنه بره
   جوجه های دو ماهه تقریبا تا سه چهار ماه بعد رنگ میگیرن و بالغ میشن و آماده
   و البته این نظر بنده بود و اساتیدی ک ازشون سوال کردم
   امیدوارم مفید بوده باشه براتون…

 24. سالار می گوید

  سلام.ممنون از توضيحاتتون. من قصد خريد يك جفت گلدين داشتم،ولي همه من را منصرف كردند و گفتند نگيرم.بخاطر اينكه ماده آن خيلي زود ميميرد و مهم تَر از آن، گفتند تحت هيچ شرايطي نميتواني ازشون جوجه بگيري. بايد چند جفت داشته باشي و فضاي خيلي منحصر به فرد براشون مهيا كني تا شايد يكي شون جوجه كنه. حقيقتا با اينكه مشتاق خريد بودم پشيمون شدم. از همين رو از شما به عنوان يه متخصص صحت اين موضوع را خواستم بپرسم.ممنون ميشم

  1. امیر حسین می گوید

   گلدین نر من سنگین شده چیکارش کنم که به حالت اولیه برگرده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.