فنچ گلدین – آشنایی با ویژگی ها و خصوصیات

فنچ گلدین زیباترین فنچ شناخته شده در جهان است که در زبان انگلیسی Gouldian Finch نامیده می شود و در فارسی با نام های فنچ رنگین کمان، فنچ طلایی و بانوی فنچ ها نیز شناخته می شود، این پرنده به دلیل تنوع رنگ زیادی که در پرها و حتی نوک خود دارند مورد محبوبیت زیادی واقع شده اند. در ادامه این مطلب از سایت چیکن دیوایس شما را با زیستگاه، خصوصیات و رفتارهای این فنچ آشنا خواهیم نمود.

دستگاه جوجه کشی کره ای 24 تایی ارکام
دستگاه جوجه کشی کره ای ۲۴ تایی ارکام
» مناسب برای جوجه کشی از فنچ
» دارای راندمان کاری ۹۹درصدی
» برخورداری از سیستم کنترل دما و رطوبت هوشمند
قیمت : ۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان

ویژگی ها و خصوصیات فنچ گلدین

در ادامه به توضیح هر یک از این ویژگی ها و خصوصیات به طور کامل پرداخته شده است.

زادگاه و زیستگاه فنچ گلدین

زیستگاه اصلی این پرنده جنگل ها و مراتع مرطوب و خنک استرالیا است، جایی که هزاران پرنده رنگارنگ از انواع مختلف زندگی می کنند، با توجه به زیبایی خاص و آواز دلنشینی که فنچ های گلدین دارند ، تحت حمله های شدید شکارچیان قرار گرفته و نسلشان در خطر انقراض قرار دارد.

در مورد زیستگاه این پرنده ها برخی معتقد که پیدایش و اکتشاف آنها در هندوستان بوده و بعدها از این کشور به مناطق مختلف غربی و شرقی از جمله آفریقا ، آسیا و استرالیا مهاجرت کرده یا توسط انسان انتقال یافته اند. 

خصوصیات ظاهری و انواع

این فنچ ها دارای تنوع رنگی زیادی در بدن خود هستند و با توجه به جفت گیری گونه های مختلف با یکدیگر هر روز بر تنوع رنگی آنها افزوده می شود، اما در حالت کلی می توان فنچ های گلدین را در سه دسته تقسیم بندی کرد که بر اساس رنگ سر (قرمز – مشکی – زرد – سفید)، رنگ سینه (بنفش – سفید) و رنگ پشت (زرد – سبز – آبی – سفید) قابل شناسایی است.

همانطور که گفته شد نمونه های مختلفی از این گونه وجود دارند اما گونه سینه سفید، پشت زرد و سر قرمز جزو کمیاب ترین ها و گران قیمت ترین فنچ ها محسوب می شود. 

ویژگی ظاهری فنچ گلدین - چیکن دیوایس

نوک فنچ های گلدین کوچک تر از سایر فنچ ها بوده و با اینکه اکثرا نوک سفید رنگی دارند، اما انتهای نوک به رنگ های زرد و قرمز می گراید. طول این پرنده ها از ابتدای نوک تا انتهای دم حدود ۱۲ الی ۱۴ سانتی متر است و دم نسبتا کوتاهی دارند. آواز این فنچ ها با سایر نژاد ها متفاوت است.

علیرغم اینکه فنچ های راه راه یا گورخری زیاد پر سر و صدا هستند، اما این فنچ ها آواز نازک و کم صدایی دارند و حتی قادر به تقلید از صدای سایر پرنده ها مانند بلبل و قناری نیز هستند. علت محبوبیت بیشتر این فنچ ها همین آواز خوب و پرهای رنگارنگ است.

پرورش و کسب درآمد از فنچ گلدین

این فنچ ها قابلیت پرورش در خانه را دارند. بنابراین با پرورش انبوه و مراقبت دقیق از جوجه ها می توان درآمد بالایی از پرورش آنها کسب نمود. جوجه کشی از آنها به دو روش طبیعی و مصنوعی امکان پذیر است و با توجه عدم صرفه اقتصادی در روش طبیعی، جوجه کشی مصنوعی یعنی با استفاده از دستگاه جوجه کشی را پیشنهاد می کنیم. 

تشخیص جنسیت در فنچ های گلدین

در مورد تشخیص جنس نر و ماده فنچ گلدین باید دقت بیشتری به خرج داد، چون فنچ های نر و ماده بسیار شبیه به یکدیگر هستند اما از طریق توجه به رنگ پرهای بدن آنها می توان به نر یا ماده بودن آنها پی برد، به این صورت که نر ها پر رنگ تر و زیبا تر از ماده ها هستند و قدرت آواز خواندن و رقصیدن بیشتری نسبت به ماده ها دارند. رنگ پرهای سینه فنچ ماده کمرنگ تر بوده و همراه با ترکیبی از پرهای سفید و خاکستری است. هم چنین فنچ های ماده در بیشتر اوقات ساکت می مانند و فنچ های نر فعال تر و پر جنب و جوش تر هستند. 

فیلم تشخیص جنسیت انواع فنچ گلدین

جفت گیری و تولید مثل

جفت گیری این پرنده ها در طبیعت همزمان با رسیدن فصل بهار آغاز خواهد شد، اما در قفس در هر زمانی که لانه ای در قفس وجود داشته باشد و غذای کافی در اختیار باشد و شرایطی روحی و محیطی آنها مناسب باشد، فرایند جفت گیری و تولید مثل آغاز خواهد شد. 

در صورتی که نیاز به جوجه دارید، می توانید دما و رطوبت محیط آنها را در حد متعادلی بین ۲۵ الی ۲۸ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۵ الی ۶۰ درصد نگه دارید و با قرار دادن آب و غذای کافی ( به خصوص مواد غذایی گرم)، نصب لانه مناسب در قفس و آرام نگه داشتن محیط، به فنچ ها بفهمانید که شرایط برای تولید مهیاست. 

تولیدمثل فنچ گلدین - چیکن دیوایسخواهید دید که فنچ نر با آواز خواندن، بالا و پایین پریدن و رقص خاص خود، فنچ ماده را به دعوت به جفت گیری می کند، فنچ ماده نیز با حرکات خاص و دم تکان دادن اعلام آمادگی خواهد کرد. یکی از نشانه های اعلام آمادگی پرنده ها برای جفت گیری، ساختن لانه با استفاده از کاغذ و وسایل های ریز موجود در قفس است. 

ویژگی های لانه فنچ گلدین

فنچ های گلدین در طبیعت لانه خود در تنه درختان، شکاف صخره ها و لا به لای بوته ها می سازند، اما در قفس شما می توانید لانه مشابهی را در اختیارشان قرار دهید. ابتدا یک جعبه چوبی یا فلزی را انتخاب کنید و در داخل آن لانه ای دایره ای شکل قرار دهید، این لانه باید از انواع پوشال های نرم، نخ و کاموا، پنبه، پارچه ریز شده ساخته شده باشد، آنها در طبیعت لانه خود را با استفاده از برگ های خشک، الیاف درختان، ترکه های ریز و پر سایر پرندگان می سازند. 

فرایند تخم گذاری و جوجه کشی

عکس جالب از جوجه فنچ گلدین - چیکن دیوایس

پس از گذشت یک هفته از انجام موفقیت آمیز جفت گیری، شاهد تخم گذاری فنچ ماده خواهید بود. فنچ ماده روزانه یک تخم خواهد گذاشت و پس از رسیدن تعداد تخم ها به ۵ الی ۸ عدد فنچ نر و ماده به نوبت بر روی آنها خواهد خوابید. دوره جوجه کشی آنها حدود ۱۵ الی ۱۶ روز می باشد و پس از گذشت این مدت جوجه ها با بدنی لخت و چشمانی بسته سر از تخم بیرون خواهند آورد.

فنچ نر و ماده به کمک یکدیگر به تغذیه آنها خواهند پرداخت. بهتر است در این دوره از تخم مرغ آب پز شده، سینه مرغ آب پز شده، دانه ها و غلات پخته شده و … استفاده شود تا والدین به راحتی جوجه ها را تغذیه کنند. جوجه ها پس از یک ماه پر دار خواهند شد، در سه ماهگی وارد دوره تولک و پرریزی شده و در نهایت در سن شش ماهگی کاملا بالغ شده و آماده تخم گذاری خواهند شد.

سخن آخر 

در این نوشته در رابطه با فنچ گلدین اطلاعات نابی ارائه شده است که در افزایش آگاهی شما نسبت به این پرنده میتواند کارساز باشد. 

نوشته های مشابه

‫۵۰۷ دیدگاه ها

 1. سلام من یه جفت فنچ گلدین دارم .هرکدوم جدا جدا خریدم سه روز تو قفس جدا کنار هم نگهشون داشتم بعد سه روز تو یه قفس انداختمشون الان حدود ۲هفته که باهم هستن تولونه اصلا نمیرن ماده میره کنار نر شق وامیسته پراشو میلرزونه ولی نر تمایلی نشون نمیده.یک بار هم نر میرفت به لونه سرک میکشید ولی ماده بهش حمله میکرد بعد دوتایی نک به نک باهم دعوا میگرفتن دلیل چی میتونه باشه؟ اگه جفت بشن چه نشونه هایی داره

  1. سلام دوست عزیز
   اینا جفت نشدن
   سه روز مدت زمان کمیه برای اینکه جفت بشن
   باید بهشون اجازه میدادی با هم ارتباط برقرار کنن
   الانم ممکنه به خاطر رقابت با هم استرس بگیرن و افسرده بشن
   پس بهتره جداشون کنی

    1. تا زمانی که تماتیلی به جفت شدن داشته باشن
     نر برای ماده آواز بخونه مادههم جواب بده
     البته پرنده هایی که نسبت به هم پرخاشگر بودن سخته که جفت بشن

 2. سلام یک جفت فنچ سر نارنجی خریدم حالا تو لونه نمیرن علتش چیه

  1. دوست عزیز
   زمانی میرن تو لونه که تخم داشته باشن

 3. سلام
  من یک جفت گلدین دارم ۵ تا تخم گذاشتن برای جابه جایی تخم ها به قفس بنگالی باید لونه عوض کنم یا دونه دونه تخم ها انتقال بدم

  1. سلام ابراهیم جان
   باید تخم ها رو دونه دونه انتقال بدی

 4. سلام ببخشید یه سوال داشتم بنده میخاستم گلدین
  بخرم واسه جوجه کشی میگن که جوجه هاشو باید
  پرستار بزرگ کنه و این حرفا درسته
  کسی گلدین داره که بخاد خودش جوجه دربیاره

  1. سلام مهرداد جان
   بله درسته باید فنچ پرستار بزرگشون کنه خودشون بزرگ نمیکنن

  1. سلام آرین
   تا ۴ هفتگی پرهاش به طور کامل رشد می کنن
   و حالا بسته به نژادش هر رنگی که باشن میشن

 5. سلام
  من تازه گلدین اوردمه
  جفت ها همه سالم هستن
  نر ها میخونن
  ماده هاهم آمادن
  ولی لونه گذاشتم هرجفت بینه ۵ تا ۸ تا تخم گذاشتن ولی هیچ کدوم نطفه نزد میشه بگین چرا نطفه نزدن؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید تقویت نطفه انجام بشه
   به این صورت که قطره Ad3e تهیه میکنی ۵ روز از این قطره به فنچ میدی و ۱۰ روز استراحت میدی دوباره ۵روز میدی و ۱۰ روز قط میکنی
   با دیدن اولین تخم دادن این قطره رو قطع میکنی
   هم برای باروری هم برای تقویت نطفه عالیه

 6. باسلام خدمت دوستان ایا فنچ گلدین تو یه سن خاص تولد مثل میکند یا نه در هر رده ای سنی هم باشه مثلا مسن باشد تولید مثل میکنه

  1. سلام دوست عزیز
   تو سن بالا اصلا نباید جفت زد
   چون جوجه با مشکل مواجه میشه

 7. سلام عرض و ادب ، بنده اگر تخم های گلدین را بردارم زیره بنگالی بذارمشون ، بعد گلدین ها هیچ ری اکشنی نشون نمیدن؟! خب لانه خالی میشه
  یا باید بعد اینکه تخماشونا از لونه برداشتم یه کارا هایی هم انجام بدم؟!

  1. سلام دوست عزیز
   چون اکثرا تمایلی به کرچ شدن ندارن و رو تخم نمیخوابن
   اگه برداری واکنشی به این موضوع نشون نمیدن

   1. سلام من سه تا بنگالی نر دارم گلدینام تخم بزارن تخما رو بردارم بزارم تو لونه بنگالی چون سه تا شونم نر هستن میشینن روش؟

    1. بله انتقال بدین به لونه بنگالی

    2. یعنی با اینکه هر سه تاشون نر هستن باز میشینن روشون بزرگش میکنن؟!

    3. این بستگی داره تخمو بپذیرن یا نه
     ممکنه بپذیرن ممکنه نه اصلا واکنشی نشون ندن

 8. بادرود ایا باید تخم گلدین را گذاشت زیر پای بنگالی یا خودشان مشکل جوجه دار شدن وبرزگ کردن انجام میدن ممنون از همکاری شما

  1. سلام دوست عزیز
   فنچ گلدین چون در بیشتر موارد تایلی به کرچ شدن نشون نمیده
   برای همین تخماشو باید بداری و بذاری زیر یه فنچ دیگه
   اگه دیدی نمی خوابن رو تخما برشون دار

 9. سلام خسته نباشید من یه جفت گلدین دارم جفت گیری اینارو ندیدم ولی ماده بعد از دو یا سه هفته تخم می‌زاره نمیدونم نطفه دار هست یا نه

  1. سلام دوست عزیز
   روز هفتم تخمو بردار با دستکش
   البته دقت کن که به پرنده استرسی وارد نشه
   بعدش فلش گوشیو مستقیم بگیر رو تخم ببین نطفه داره یا نه
   اگه جفت گیری نکرده باشن احتمالا تخم خاکی گذاشته
   اینم برمیگرده به تغذیهه ش
   چون گرمیجات بهش زیاد میدی

 10. سلام خسته نباشید من دوتا فنچ گلدین دارم نره مرتب آواز میخونه ولی با ماده جفت نمیخوره امکانش هست که اصلا جفت نخورند یا این که با گذشت زمان درست میشه

  1. سلام دوست عزیز
   این بستگی به خود پرندهها داره
   گاها ممکنه مثلا جفت ماده نر رو نپسنده و نخواد باهاش جفت بشه
   و یا بر عکس اونموقع مجبوری یه جفت دیگه تهیه کنی یا یکیشونو عوض کنی
   برای تشویقشون به جفت گیری می تونی توی جیره ی غذاییشون برگ ریحان اضافه کنی
   یکیم گندمو بذار از شب خیس بخوره فرداش یه وعده صبح یه وعده عصر بده بهشون

 11. سلام فنچ گلدین رو بعد از چند بار جوجه کشیدن باید سوا کنیم یا اینکه مثل فنچ معمولی پیش هم باید باشن

  1. سلام دوست عزیز
   نه مشکلی نداره میتونن پیش هم باشن

    1. سلام دوست عزیز
     تمامی سوالاتتون ثبت میشه مثل این دیدگاهتون ….

 12. سلام وقت بخیر.من دوتا جفت فنچ گلدین دارم.یکی از جفت ها دوتا تخم گذاشتن مدام هم روش خوابیدن اما الان حدود ۲۲ روز گذشته از تخم بیرون نیومده. علتش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   نطفه سنجیشون کردی؟
   اگه نطفه داشته باشن و تبدیل به جوجه بشن اغلب تا ۲۱ روز جوجه ها از تخم درمیان
   ولی توصیه مشه حدودا ۳ تا ۵ روز دیگه صبر کنی
   اگه در نیومدن به احتمال زیاد تلف شدن

  2. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم امکان داره فنچ گلدین ماده هم مانند نر آواز بخونه

   1. سلام دوست عزیز
    اغلب نرها حالت موزیکالی دارن
    و ماده ها به سختی با تکرار و تمرین زیاد شاید این کارو انجام بدن

 13. سلام
  ایا فنچ گلدین با فنچ راه راه سازگار میشه و جفت گیری میکنن؟

 14. سلام یه جفت گلدین گرفتم بعد از یک هفته ماده یه تخم گذاشت تخم بعدی رو ۳ روز بعد گذاشت روی تخمها نمیخوابن و شبها هم روی میله میخوابن بعد ۲ روز دیدم یکی از تخمها رو شکسته اند و خوردن دلیلش چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   غذا بهشون چی میدی؟
   این برمیگرده به کمبود های تغذیه ای که دارن که بیشتر مربوط میشه کمبود کلسیم و پروتئین
   باید یه جیره ی غذایی متعادل براشون در نظر بگیری و با مولتی ویتامین و مکمل کلسیم تقویتشون کنی

 15. سلام
  حتما باید از جوجه های گلدین
  بنگالی مواظبت کنه و بزرگشون
  کنه
  یعنی خود گلدین جوجه هاشو
  بزرگ نمیکنه؟؟؟؟؟

   1. کی گفته باید حمال داشته باشن بنده دارم خودشون بزرگ میکنن اینا چ حرفیه

    1. ممکنه
     ولی توی ۹۹ درصد موارد تمایلی به انجام این کار ندارن

 16. سلام وقت بخیر،یه جفت گلدین دارم که ماده حین تخم گذاری خیلی بد حال میشه،انگار داره میمیره،ولی بعد از اینکه تخم بزاره دوباره حالش خوب میشه،چکار میشه کرد تا اینطور حالش خراب نشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   اندازه تخمه چون بزرگه این مشکل براش پیش میاد
   احتمالا پروتئین جیره خیلی بالاس که باعث شده اندازه تخمش بزرگ باشه و اینجور اذیت بشه

  2. سلام دوست عزیز شما قبل از جفت گیری باید تست مریضی از فضله پرنده بگیری وببری آزمایشگاه ببینی تو بدن پرنده ممکنه یه سری ویتامین کم داشته باشه یا کلسیم کم داشته باشه بعد آماده کنی وجفت بندازی شادوپیروز وسربلند باشی

 17. سلام دوست عزیز من دوجفت گلدین باتخم رفتم خریدم دیگه تولونه وسرتخم هانرفتن گفتم حتماجابه جاشدن به خاطرهمینه وتخم هاروبرداشتم گفتم مشکلی نداره ولی یکی ازماده هاهنوزتخم داره یعنی سنگینه قشنگ قابل تشخیصه که تخم داره الان ۲روزه تولونه نرفته وحتی تخمم نذاشته کف قفس گفتم دلیلش چی میتونه باشه واینکه دیگه فنچ هااخلاق خوبی باهمدیگه نشون نمیدن میتونید یه راهنمایی بهم بکنید ممنون ازشما

  1. سلام دوست عزیز
   اگه کف قفس میشینه و بی حاله نشون دهنده تخم پیچ شدنه و باید تخم رو سریعا دامپزشک یا فرد کاربلد دربیاره
   وگرنه تخم تو شکمش بترکه تلف میشه

 18. سلام خسته نباشید من یه جفت فنچ گلدین با تخم از ینفر خریدم اون شخصی که ازش خریدم قفس رو عوض کرد و فنچ هارو و تخم هارو توی قفس کوچیک تر برام فرستاد لونه ای که توش تخم گذاشته بودند توی قفس کوچیک جا نمیشد ما از بیرون قفس لونه رو بستیم و وصل کردیم الان دو روزه فنچ ها توی قفس نمیرن لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   یا قفس استاندارد نیس و یا بخاطر جایجایی مکان این رفتار رو پیدا کردن

    1. ببیت قطعی نمیشه گفت باید بررسی کنی ببینی کدوم مورد براشون صدق میکنه که این رفتار رو از خودشون نشون میدن

 19. سلام وقت بخیر من یه جفت فنچ گلدین خریدم فنچ نر ناخن پاش خیلی بلنده گیر میکنه میوفته اگه با ناخن گیر بگیریم مشکلی پیش میاد؟

  1. سلام دوست عزیز
   نه مشکلی نیس اتفاقا اگه بلدی خودت انجام بده کوتاه کن
   اگه نه ببر دامپزشکی پرندگان این کارو برات انجام میدن

 20. سلام وقت بخیر وقتی تخم های گلدین بر میداری میزاری زیر پرستار بعد لونه مال گلدین بمون که سریع باز تخم بزارن یا لونه برداشته بشه استراحت کنن، اگه برداشته بشه چند روز بعد دوباره لونه رو بزاریم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   اغلب بعد از جفت گیری باید لونه گذاشته بشه
   چون معمولا یک هفته بعد از جفت گیری تخمگذاری انجام میشه

 21. سلام یک جفت گلدین دارم که جفت بودن باهم تخمم گذاشتن ولی ۱۰روز جدا کردم دوباره انداختم پیش هم همو میزننن قبلش ماده خیلی میخوند سرو صدا میکرد الان اصلا صداش در نمیاد

  1. سلام دوست عزیز
   خب جاشو عوض کردی بخاطر اونه

 22. سلام من یک جفت فنچ گلدین دارم تو راهرو خونه هستن دو سریه تختم میزارن ولی جوجه نمیشن بعد بیست روزی تخمها رو ورمیدارم میشکنم تو تخمها بوکه اون مواد داخلش یک تیکه کوچیک اندازه نخود هست سفت شده باید چکار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   نطفشون ضعیفه باید نطفشون رو تقویت کنی
   بهشون قطره ad3e بخر طریقه مصرفش روش نوشته شده
   ولی تو ۵ روز میدی ۱۰ روز قط میکنی بدین منوال میری جلو
   با مشاهده اولین تخم دادن این قطره رو قط میکنی

 23. سلام ی جفت گلدین دارم از هم جدا بودن چند روز ولی انداختم پیش هم میزنن همو قبلش باهم جفت خورده بودن الان نره میخونه واسش مستی می‌کنه لونه بزارم اوکی میشه

  1. سلام دوست عزیز
   به مادت دو قطره گلاب بده بخوره
   یه مدت بمونن باز عادت میکنن
   اگه جفت گیری انجام شد لونه بذار

   1. ممنونم
    ی سوال دیگه تو آبخوری بریزم دوقطره گلاب نرم بخوره اشکال نداره ؟

    1. اگه تونسی با قطره چکان بریز تو دهنش اگه نه بریز تو آبخوری ایرادی نداره
     نه میتونی بدی

 24. سلام میخام ببینم اگر گلدین تو محیط بزرگ باشه یعنی یه قفس دو در دو بسازم راحت تر و بهتر جوجه میدن یا توی قفس

  1. سلام دوست عزیز
   همه چیز برمیگرده به شرایط نگهداری شما
   تنها با قفس بزرگ ساختن نمیشه به جوجه دهی رسید
   باید به غذاشون، بی استرس بودن محیطشون، تقویتشون با مولتی ویتامین ها و … همه چی رو ایده آل کنی

 25. سلام چرا گلدین به فنج پرستار نیاز داره؟؟؟
  بعنی خودشون جوجه هاشون رو بزرگ نمیکنن؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   متاسفانه به تنهایی نگهداری نمیکنن
   و نیاز به فنچ پرستار دارن
   فنچ بنگالی بهترین پرستاره براش

   1. باید تخم ها رو زیر فنچ پرستار بزاریم یا خود پرستار رو باهاشون تو یه قفس بزاریم ؟

    1. فرقی نداره دوست عزیز

   2. فنچ گولدین ماه زیاد تر از یک ماه شده چوچه تودا از تخم بیرون نکده چی بیاد کرد ایا تخم ها از لانه بیرون کنیم

    1. متوجه منظورتون نشدم واضحتر بگید مشکلتون رو

 26. سلام وقت بخیر ی جفت گلدین دارم علائم جقت شدن رو دارند ب هم نوک میزنن باهم غذا باهم تو لونه میخابن… قبلا فنچ زبرا داشتم ک جفت گیری شون رو میدیدم؛ این گلدین ها ۵ تا تخم دارند کل تایمم روش میخابن ولی من چند ماه جفت گیری شون رو ندیدم امکان داره جفت گیری نکرده باشن تخم بزارن بخابن روش؟!؟!

  1. سلام دوست عزیز
   اگر غذای نادرستی بدی به خوردشون اره ممکنه از سر مستی زیاد تخم هرز بذارن که مربوط میشه به گرمی بیش از حد جیره
   باید نطفه سنجی انجام بدی ببینی تخما نطفه دارن یا نه
   اگه نداشتن برداری از زیرش

   1. سلام پرستار داخل قفس نر و ماده باید باشه یا داخل یه قفس جدا اصلا این داستان پرستار رو اگر یه توضیح بدبد ممنون میشم

    1. سلام دوست عزیز
     عموما فنچ های بنگالی یا پرستار در کنار سایر فنچ ها نگهداری میشه
     فوق العاده جوجه دوست هستن و در نگهداری جوجه و تخم ها تلاش میکنن و در نهایت جوجه هارو بزرگ میکنن

    2. شما باید یک جفت بنگالی با قفس مجزا داشته باشید و شرایط آنها هم برای تخمگذاری محیا باشد اونوقت میتونید تخم های گلدین جایگزین تخمهای بنگالی کنید و به گلدین ها استراحت بدید و بنگالی ها جوجه های گلدین رو بزرگ میکنن و به جفت بنگالی میگن پرستار یا حمال تخم های بنگالی هم بردارید دقت داشته باشید بهتر است دو جفت همزمان یا با اختلاف کم تخم گذاری رو شروع کرده باشند

    1. سلام دوست عزیز منظورتون از چه رنگ شروع کنم رو متوجه نشدم

  1. با سلام
   من یک جفت گلدین سبز سر سیاه دارم تازه تخم کردن میتونم الان برم یک جفت فنچ بنگالی بگیرم بزارم کنارشون به عنوان پرستار یا ن حتما باید بنگالی باید تخم داشته باشه که جابجا کنم

   1. سلام دوست عزیز
    در این مورد اطلاعات کافی ندارم

 27. با سلام و خسته نباشید .من دو جفت گلدین دارم تو یه قفس یک جفت زرد کله قرمز و یک جفت سبز کله قرمز با نارنجی با دو تا لانه درست کردن میشه به نتیجه برسم یا نه ممنون.

 28. سلام ارادت آقا یه سوال دارم ، اگه فنچ گلدین تخم بذارند میشه تخمش را برداشت و زیر پای یه فنچ معمولی بذاریم تا جوجه بشن و فنچ معمولی ها بهشون غذا میدن

  1. سلام علی عزیز
   فنچ بنگالی فنچ مناسبی هست برای پرستاری و معمولی شاید اون راندمان بنگالی رو بهت نده

  2. سلام دوست عزیز خیر اصلا اینکارو نکنید که جوجه هارو میکشن فقط به فقط پرستار باید بنگالی باشه هر نوع فنچ دیگه ای باشه بعد از باز کردن جوجه ها یا از لونه میندازن بیرون یا غذا نمیدن بهشون اونام میمیرن

 29. سلام فنج گلدین دارم ۶تا تخم کردن ولی نمیخوابن روش چکار باید انجام بدم

  1. سلام
   کاری از دستت برنمیاد
   اگه تازه گرفتیشون طبیعیه ، اگه محیط عوض شده یا قفس عوض شده هم نخواهند خوابید و مقصر شما هستید
   همچنین استرس زیاد در محیط هم میتونه عامل این مشکل باشه

   1. ممنونم از راهنمایبتون من نداشتم تا حالا ولی یه جفت تازه گرفتم که بهم گفتن که به پرستار احتیاج داره خدایی حیفه پرنده به این زیبایی

 30. با سلام
  من تو راه پله خونه چند جفت گلدین دارم الان دو دوره از تخم گذاری جوجه ها تو تخم میمیرن و فقط یه دونه در میارن .میخواستم بدونم ممکنه از رطوبت باشه و رطوبتو چطوری میتونم تنظیم کنم.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

   1. سلام فنچ گلدین میشه با انواع فنچهای دیگه جفت کرد مثال گلدین نر با بنگالی ماده

 31. سلام عذرخواهی میکنم از کجا باید فهمید که فنچ گلدین
  از یع پدر و مادر هستن چون مال من ۷ تا تخم کردن بعد از گذشت ۲۰ روز چک کردم هیچکدوم نطفه نگرفته بودن در صورتی که به نوبت روی تخم ها هم میخوابیدن

  1. سلام
   قابل تشخیص نیست
   البته با یک بار تخم بدون نطفه هم نمیشه همچین نظری داد
   ۳ بار باید تست بشه
   اگه هیچکدوم نطفه نداشت یکیشون عقیمه

 32. سلام من یه جفت گلدین دارم امروز متوجه شدم صدای فنچ نر گرفته حالش و خوبه اواز هم میخونه ولی با صدای گرفته سرماخورده به نظرتون یا چیش شده

  1. سلام مشخص نیست . آب ریزش بینی داره ؟ فضلش چجوریه ؟ چه غذایی بهش میدین ؟

   1. سلام
    من یه جفت گلدین دارم که نرش رو یک سال و مادش رو سه ماهه که دارم ولی اصلا تخم نذاشتن حتی تو لونه هم نمیرن
    چه کار کنم

    1. سلام دوست عزیز
     از سن مادت خبر داری؟
     ممکنه هنوز بالغ نشده باشه

   2. ابریزش بینی نداره ولی سرفه میکنه فضلش هم کاملا طبیعیه غذا هم ارزن و کتان
    حالت جسمانیش کاملا سالمه هنین که سرفه میکنه تعداد دفعات زیاد و اینکه صداش گرفته و اواز نمیخونه

    1. سلام دوست عزیز
     سرماخورده
     مولتی ویتامین براش تهیه کن
     طریقه مصرفش هم روش نوشته
     جاشو گرم نگهدار در معرض باد یا هوای سرد قرار نگیره
     از بخور اکالیپتوس تو محلی که قرار داره استفاده کن
     و میتونی بهش دمنوش بابونه درس کنی سرد که شد بدی بخوره

 33. سلام فنچ گلدین با زبرا جفت میشه؟ یا مثل بقیه فنچ ها فرق نداره؟

  1. سلام
   نمیدونم
   هر کی یه چیزی میگه ! به نظر من بهتره زیر نژاد متفاوت نباشه ، جوجه ها ممکنه عقیم بشن

   1. سلام من گلدین هام تخم گذاشتن ولی بنگالی ها تخم نزاشتن اگه تخم گلدین انتقال بدم داخل لونه بنگالی میخوابه روشون یا نه ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     بله میشینه

 34. سلام وقتتون بخیر منبه جفت فنچ گلدین دارم الان ۳ ماهه دارمشون ولی تخم نگداشتن ولی لونه رو گود کردن . یعنی تخم میگذارن یا باید عوض کنم جفتشون رو . کنارشون چند تا فنچ زبرا هم هست تو قفس مشکلی ایجاد میکنن برای اون ها؟

   1. سلام وقت بخیر من یه جفت گلدین دارم هر دو باهم رفتن تو آشیونه
    رطوبتشون رو با دستگاه بخور تامین کنم؟
    چون خونمون خشکه و رطوبت نداره

    1. سلام دوست عزیز
     میتونید استفاده کنید
     ولی حواستون باشه که رطوبت محیط قرارگیری بیش از اندازه نباشه

 35. سلام خسته نباشید من فنچ هام تخم گذاشتن امدم ببینم جا بجا کنم شکست دوباره بعد از چه مدتی تخم میذارن؟

  1. سلام اصلا نباید به تخم پرنده دست بزنید میترسه ! تا ۳ ماه تقویتشون کنید فقط تا تخم نذارن وگرنه ضعیف میشن

    1. طبیعیه محیط تازست عادت نکردن و میترسن
     باید صبور باشی

    2. اینا از یه گونه هستن فقط رنگشون متفاوته.مگر اینکه بخوای گلدین و با بنگالی یا نرگسی جفت کنی که بعید بدونم بشه

 36. سلام و عرض ادب تخم برگردان گلدین زیره پا بنگالی چجوریه و اگه بنگالی تخم نگذاشته باشه میشه تخم زیر پاش گذاشت و جوجه را بزرگ کنه یا حتما بنگالی ها هم باید تخم گذاشته باشن ممنون میشم پاسخ بدین

 37. با سلام من چند جفت گلدین دارم جوجه بودن حدودا نزدیک یک ماه دیگ ۶ ماهه میشن لازم هستن نر و ماده جدا جدا تو قفس کنم یا زوده؟ و کم کم دارن رنگ میگیرن

  1. سلام
   از یه پدر و مادر هستن ؟ میخوای جوجه بگیری ازشون ؟

   1. از سالن دار خریدم نمیدونم از یه پدر و مادر هستن یا ن و بله میخوام جوجه بگیرم

    1. از یه پدر و مادر باشن ۹۰ درصد جوجه نمیدن بدن هم ناقص ممکنه باشه

 38. سلام من یه جفت گلدین خریدم جفت نبودن جدا جدا خریدم چطوری بفهم جفت شدن یا چطوری جفتشون کنم میشه زود تر جواب بدین

  1. سلام
   نمیدونم (کلا اونایی که میگن زودتر جواب بدید جواب نمیدیم ! سریع میخوای جواب بگیری میتونی بری دامپزشک ! )

 39. سلام من فنچام تخم گداشت بعد امروز یعنی یکی دو ساعت پیش من داشتم نطفه سنجی میکردم یکیش خورد به در لونه یه تیکه از تخم بلند شد بعد موقعی که نطفه سنجی میکردم این تخم که شکسته جوجه داخلش کاملا به رنگ سیا مشخص بود بعد از که یک تیکه بلند شده گوشت جوجه معلومه و پدر و مادرش ننداختن بیرون چونه قبلا تخم اگه ترک می‌خورد خودش مینداخت بیرون الان یعنی این در میاد؟ لطفا زود جواب بدید.

  1. زود جواب نمیشه داد ، اگه دنبال زود جواب دادنی ببرش دامپزشک !
   اون تخم جوجه نمیشه از لانه بردارش

 40. سلام میتونم تخم گلدین بگیرم بزارم زیر فنچ معمولی؟ جواب میده؟

 41. با سلام من یک نر و یک ماده گلدین دارم
  نر با رنگ سینه بنفش ، صورت قرمز ، شکم زرد ، گردن و کمر سبز و فیروزه ای
  ماده هم صورت قرمز و سینه بنفش کمرنگ و بدن زرد
  این هارو ۵ یا ۶ ماه دارم
  یک لانه پلاستیکی گذاشتم داخلش رو پوشال مخصوص گذاشتم
  یک ظرف هم دون هم گذاشتم ارزن پر میکنم
  اینا اول پیش هم بودن چند ماه بعد ۲ ماه جدا کردم بعد الان ۱ هفتس پیش همن
  خونه رو هم کمی مرطوب کردم
  هرکاری میکنم تخم نمیزارن خیلی خیلی ب جوجه احتیاج دارم

  1. سلام تغذیشون کافی نیست ! براشون غذای تخم مرغ و هویچ اب پز هم بذارید . تخم کتان و هفت تخم بذارید سبزجاتم بدین
   براشون قطره AD3E تهیه کنید

 42. منظورتون از غذای کافی چیه؟از جایی ک خریدیم گفتن ک تخم کتان و ارزن خارجی و بایدب نسبت۱ به ۲قاطی کنیم و بدیم بهشون

  1. غذای کافی یعنی غذا به گونه ای باشه که دانخوری رو پر میکنی با کله نرن تو دانخوری
   استفاده از مولتی ویتامین و کف دریا هم ضروری است

 43. سلام،من یک جفت فنچ گلدین خریدم اسفند پارسال اینا فقط یکبار تاجایی ک من متوجه شدم جفت گیری کردند براشون لونه ام گذاشتم تا چن ماهی خبری از تخم گذاری نبود تا اینکه ماده رو عوض کردم و ی ماده ی دیگه برای نرخریدم الانم چن ماهی گذشته باز تخم نذاشتن داخل لونه میرن لونه رو میسازن دوباره خرابش میکنن و تازگیا ماده،نرو میزنه، قفس هاشون رو جدا کردم ی مدتیه،چیکارکنم ک تخم بذارن؟

  1. سلام
   محیط نگهداری چطوره ؟ غذاشون چیه ؟ محیط شلوغه رفت و امد زیاده ؟

  2. محیط نگهداری ک اویزونه از دیوار،غذاشونم تخم کتان و ارزن مخلوط،ن زیاد نیس بعضی وقتا در حد اینکه مهمون بیادشلوغ میشه و سروصدا زیاد میشه وگرنه محیط خلوته

   1. قفس که جابجا نمیشه ؟ مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی + کف دریا حتما در اختیارش بزار

    1. ن جا ب جا نمیشه ولی یک ماهی هست کنار قفسشون ی جفت مرغ عشقم اویزون کردم ینی بردارم اونارو؟

    2. اونارو بردار و ببر بزار جایی که صداشونم ضعیف بشنون
     مشخصه که پرنده وارد استرس میشه ، خونه رو با مغازه ی پرنده فروشی مقایسه نکنید
     اگه پرنده هات ۲ سال پیش اینا بمونن عادت میکنن ولی یک ماه تاثیر منفی حتما روشون میزاره

 44. سلام من یه جفت گلدین دارم تخم میکنن بعضی وقتا تخمشو میندازن بیرون یکی دوتاشو بعدشم که میخوابن نطفه نمیبنده تخمشون

  1. سلام از جنسیتشون مطمئنید ؟ شاید نر عقیمه
   درب لانه رو مسدود کنید و درب از بالای قفس براشون بذارید

 45. سلام من یک جفت گلدین خریدم ۲ هفته بعد تخم گذاشت الان ۱۲ روز روش خوابیده نطفه نداشت من تخم ها رو برداشتم دوباره کی تخم میگذارن؟۲ هفته بیشتر طول میکشه؟؟

 46. سلام و روز بخیر استاد عذر میخوام من گلدین نر زرد دارم میشه راهنمایی کنید و بفرماید چه مادی براش بگیرم خوبه

 47. سلام وقت بخیر
  فنچ گلدین و انواع دیگه فنچ رو میشه تو یه قفس نگهداری کرد؟

  1. سلام
   بهتره بیشتر از یک جفت نگهداری نشه
   میشه ولی توصیه میشه نگهداری نشه

 48. اگر من نر رو جا کنم ماده خودش بزرگ میکنه جوجه هارو ؟ قهر نکنه اونم بی خیال جوجه ها بشه

  1. نه ماده بزرگ میکنه
   اما نر از داخل یک قفس دیگه اونا رو ببینه
   نر رو به اتاق دیگه نبر که نر و ماده هر دو افسرده بشن

   1. سلام وقتتون بخیر
    من ۱ماهه یه جفت گلدین خریدم ،به غیر از دون چیزه دیگه نمیخورن ،نه تخم مرغ نه سبزی نه میوه
    حتی ظرف اب هم میزارم اصلا ابتنی نمیکنن
    دلیلش چیه؟
    بعد یک ماه باید عادت کرده باشن به محیط دیگه

    1. سلام
     براشون مولتی ویتامین مخصوص پرنده های زینتی بخر
     اونو بخورن اوکی میشن !

 49. من ۳ جفت گلدین دارم جوجه میکنن بعد یک هفته دیگه جمعشون نمیکنن و میمیرن. محیط هم عالیه نصف اتاق رو تور زدم ول هستن.

  1. احتمالا تغذیه کافی نیست
   شاید هم نره جوجه ها رو میکشه
   باید بیشتر دقت کنید و به موقع جوجه ها رو جدا کنی تا نمیرن

  2. دوست عزیز معمولا فنچ های گلدین نیاز به پرستار دارن تا جوجه هارو پرستار بزرگ کنن مثل فنچ بنگالی پرستار خوبیه شما وقتی فنچ های گلدینت تخم میکنن همشو باید برداری بزاری زیر فنچ بنگالی به عنوان پرستار تا بخوابه رو تخمها و باز کنه و جوجه هارو بزرگ کنه بهترین و مهربون ترین پرستار هم فنچ بنگالی هس معمولا فنچ های گلدین خودشون جوجه رو بزرگ نمیکنن و بعد یکی دوروز رها میکنن و جوجه میمیره

 50. سلام من یه جفت گلدین دارم هر بار تخم ریزی تا چند روز رو تخم ها میشینن بعد میشکننوشون و از لونه میندازنشون بیرون ، چیکار باید بکنم

  1. احتمالا کار نره
   حتما نر رو جدا کن تا ماده بتونه روی تخم ها بخوابه

  2. باید بدی به یه فنچ حمال از این ارزونا که همزمان رو تخم خوابیده، تخم های اون رو با این جابه جا کنی، گلدین ها داستان دارن

 51. سلام و عرض ادب
  من یه جفت گلدین خریدم پنج تا تخم گذاشتن ولی همش بدون نطفه هستن چه تغذیه ای میتونم برا پرنده بدم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

  1. اگر جفت گیری نکرده باشن ، طبیعی هستش
   اونا رو تا بهار از هم جدا کن
   و برای جفت شدنشون غذای کافی بده
   مولتی ویتامین هم داشته باشن

   1. در دوره ی درمانی میشه داد ولی بعدش بهتره کنترل شده باشه و هفته ای یکبار

 52. سلام.من یه جفت گلدین دارم الان نزدیک دو هفته اس ۵تا تخم گذاشته روز ششم نور انداختم رگ زده بود امروز هم نور انداختم هیچ تغییری نکرده بود اگر بردارم دوباره تخم بزاره مشکلی نداره

  1. تا زمانی که پرنده روی تخم ها میخوابه نباید برشون دارید
   چون با این کار پرنده افسرده میشه

 53. سلام و وقت بخیر یک جفت فنج گلدین خریدم صاحب قبلیش ازشون ۱۰ تا جوجه گرفته امسال هم در همان قفس در حال گرم کردن لونه هستن شرایط نگهداری و تغذیه رو دوستان بفرمایید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز این مورد برا خودش یه مقاله هستش سوالتون خیلی کلی هست

  2. سلام من یه جفت فنچ گلدین خریدم و براشون لونه گذاشتم الان فنچ نر هی میره تو لونه میاد بیرون یعنی فنچ ها جفت شدن و میخان تخم بزارن؟

   1. اگر نر و ماده هر دو میرن داخل لانه، حتما دارن لانه گرم میکنن
    به خصوص اگه چوب و پوشال اینا جمع کنه
    حتما تغذیه کافی داشته باشن و کف لانه رو با پوشال نرم پر کن

    1. اختلال در نژادها میتونه باعث مشکل در جوجه اوری بشه و اینکار از نظر حرفه ای ها به هیچ وجه توصیه نمیشه

 54. سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم میشه تخم گلدین رو زیر فنچ زبرا گذاشت و اگه شد به جوجه ها غذا میدن
  ممنون میشم از راهنماییتون

 55. سلام یک جفت نر و ماده گلدین خرید کردم ، همه چیز مناسب است برای جفت گیری پرستار هم جدا گرفتم ، پرستار ها ۸ تخم گذاشتمد ولی گلدین ها نه ، و اینکه نوک ماده طوسیه اما نوک نر سر قرمزه ایا امکان داره ماده بالغ نشده باشه اما رنگهای پرش کامله ،

 56. سلام ببخشید دیروز من از سالن پرندگان یک جفت گلدین گرفتم نر عادی ولی ماده هی چشماشو میبنده
  غذا میخوره ولی بیشتر موقعه ها دیدم چشماشو بسته

  1. به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه بیماری داشته باشه که هنوز شدت پیدا نکرده

    1. سلام دوست عزیز
     متاسفانه خودشون نگهداری نمیکنن و نیاز به فنچ پرستار هست

 57. سلام من یه جفت فنچ گلدین دارم رو تخم خوابیده ولی جوجه اش در آمد از لونه انداخت بیرون دوباره گذاشتم داخل لونه جوجه گشت انداخت بیرون دلیلش چی

  1. بعضی پرنده ها اگه احساس کنن که به تخم یا جوجه شون دست زدین دیگه قبولش نمی کنن میندازن بیرون. باید خودتون بزرگش کنید با سرلاک

 58. سلام فنچ من اولین بارشه ک تخم گذاشته و هفتمین تخم رو امروز گذاشت حالا خواستم بپرسم آیا میتونن همه جوجه ها رو بزرگ کنن یا باید بنگالی بخرم بزارم زیر اونا البته نره دوماه پیش تونست ۳ تا از بچه هاشو بزرگ کنه اینبار ماده جدید و دوبرابر تخم

 59. با سلام
  من سه تا جوجه گلدین در آوردم اما پس از گذشت ده روز یکی یکی مردند. غذا تقویتی هم براشون میذاشتم.
  لطفا اگه دلیل مردمشان رو میدونید بگید.

  1. اینطوری که نمی شه گفت چرا تلف شدن یا باید اتوپسی بشن، یا قبل تلف شدن علائم بیماری داشته باشن.

 60. سلام من یه جفت فنچ گلدوین دارم جفنشون هم بالغ هستن و نر ماده را به جفت گیری دعوت کرده و بعد از یه هفته ماده از تو لانه اون کانواهارا را در میاره و می بره بیرون و دوباره میاره تو لانه به نظرتون می خواد تخم بزاره

 61. سلام فنچ بنگالی واس بزرگ کردن فنچ گلدین عالیه
  یعنی تخم های گلدین رو بزارین زیر بنگالی

 62. سلام ضمن تشکر از شما،لطفا بفرمایید اگر هردو فنچ های که بنده دارم یکی از آنها نخ‌های داخل قفس ریختم برده ب داخل لانه ،ویکی از آنها موقع خواب وسط لونه می‌خوابه ویکی دیگر کنارش می‌خوابه سوالم اینه احتمال دارد هردو نر باشند ،چون اصلا جفتگیری باهم نمی کنند ولیکن یکی از آنها نخ و پوشال و پرهای خودش را داخل لونه برده است،بنظر شما دوتا نر امکان دارد کنار هم داخل لونه باهم بخوابند ،کبوتر داشتم اینطور نبوده اند ولیکن این فنچ های بنده هردو توی لونه می روند و شبها باهم هستند ویکی از آنها نوک تو نوک دیگری می گذارد و همچنین یکی از آنها سرش را می خاراند.ایا غالبا نر و ماده ها اینگونه رفتارها را باهم دارند یا نه ؟

  1. سلام فنچ گلدین خیلی راحت میشه فهمید کدوم نره یا ماده
   ماده ها اکثرا کم رنگ تر هستن نر ها روشن تر و پر رنگ ترن

  1. سلام
   نمیدونم ممکنه محیط نامناسب بوده باشه یا استرس داشته باشن و …

 63. سلام
  یه جفت گلدوین نر و ماده دارم که تخم می‌زارن ولی جوجه ها داخل تخم ها میمیرن. قفسشون توی گلخونه راهرو هست.

 64. سلام من یک نر و یک ماده گلدین دارم نر میخاد جفت گیری کنه ولی ماده اون رو میزنه‌و نمیزاره باید چیکار کنم

  1. حتما براشون لانه نذاشتید
   لانه بذار و داخل لانه رو با پوشال نرم پر کن
   از غذای کافی و دارای پروتئین هم استفاده کن

 65. سلام دوستام
  میگم میشه فنچ گلدین رو با بقیه نژاد فنچ ها جفت کرد ؟؟؟؟؟

  1. سلام من ی جفت دارم تا الان در مدت یک ماه ۱۲ عدد تخم در سه مرحله گذاشته ولی اصلا رو تخمها نمیخوابه لطفا راهنمایی کنید… ممنون

   1. از نر و ماده بودن تخم ها مطمئنید چون ۱۲ تا تخم از یک پرنده بعیده
    شاید هر دو ماده باشن

   2. سلام از فنچ پرستار استفاده کنین بزارین زیر فنچ های حمال یا پرستار

 66. سلام گلدین من دیروز یه تخم کرد اما امروز که باید یه تخم دیگه می گذاشت این کاررو نکردن میشه راهنمایی کنید

  1. قرار نیست هر روز تخم بذاره
   ممکن هر هفته دو تا تخم بذاره
   تغذیه کافی و محیط ارومی داشته باشه

 67. سلام خسته نباشید من یک نر و یک ماده گلدین دارم
  هوای خونه خنکه و کمی هم سرو صدا هست ولی اون هارو گذاشتم داخل اتاق بعضی وقت ها نر میخونه و بعضی وقتا ماده اصلا هم دیگه رو نمیزنن با هم شیطنت میکنن ولی الان ۱ روزه لونه کذاشتم براشون اصلا طرفش نمیرن

  1. داخل لونه رو با پوشال نرم پر کن و تغذیه کافی داشته باشن
   اگر تمایل به تخم گذاری داشته باشن میرن سمتش

 68. سلام … گلدین نر با نخ و کاموا لونه رو آماده کرده رقص پا هم میکنه … دو هفته هم میگذره ولی گلدین ماده اصلا” وارد لونه نمیشه ! و فقط روی میله میشینه !
  راهی هست که ماده به جفتگیری ترغیب بشه و به لونه بره ؟؟؟

  1. محیط اروم و تغذیه کافی داشته باشه
   ایا هم سن هستن
   ایا ماده به سن بلوغ رسیده ؟

 69. سلام بخشید من ۳تا گلدین دارم ۲ تا نر یک دونه ماده این ۳تا پیش هم جفت میخورن یا باید یکی از نر ها رو جدا کنم

 70. سلام من گلدین هام جوجه هاش بیرون میان ولی نمیدونم چرا وچی سر هاشون رو میخوره میشه راهنمایی کنید آیا ممکن هست نر این کار رو کنه باید نر را جدا کنم به چه شیوه

  1. حتما کار پرنده نر هستش
   یک قفس جداگانه بخرید و نر رو داخل اون قفس نگهداری کنید

 71. سلام من گلدین هام جوجه هاش بیرون میان ولی نمیدونم چرا وچی سر هاشون رو میخوره میشه راهنمایی کنید

  1. احتمالا کار پرنده نر باشه
   پرنده نر رو جدا کن تا ماده بتونه به جوجه ها رسیدگی کنه

 72. سلام وقت بخیر
  داداش من یه جفت گلدین دارم که تا الان ۴ تا تخم گذاشته . نر اصلا رو تخم ها نمیخوابه . ماده هم فقط روزها میخوابه و شبها بیرون لونه است .
  شب ها تا صبح ، تخمها بدون سرپرست هستن . بنظرت تخم‌ها خراب نمیشن؟ یا مدلشون اینجوریه؟
  اینم بگم که بهترین تغذیه و بهترین مکمل‌ها رو بهشون میدم ، محیطشون کاملا آرومه ، کنار پنجره هستن و با نور طبیعی بیدار میشن و میخوابن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا
سوالی داری کلیک کن 👋
دستگاه جوجه کشی 72 تایی آژاکس