حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

جوجه کشی تخم ها: راهنمای گام به گام جوجه کشی

آموزش گام به گام جوجه کشی

جوجه کشی تخم ها: راهنمای گام به گام جوجه کشی

آموزش گام به گام جوجه کشی
نکات عمومی
• قبل از قرار دادن تخم مرغ ها در ماشین جوجه کشی از وصل بودن برق و دمای ماشین حدود ۹۹.۵ تا ۱۰۳ درجه سانتی گراد مطمئن شوید.
• تخم را با یک مداد و یا نشان گذار با X در یک طرف و O در طرف دیگر نشانه گذاری کنید. این برای آن است که ما از چرخاندن همه ی تخم ها اطمینان حاصل کنیم.
• اطمینان حاصل کنید تخم ها حداقل ۳ بار در روز چرخانده می شوند. ( تعداد فرد در روز)شما نمی توانید فقط تعطیلات آخر هفته این کار را انجم دهید – نچرخاندن تخم ها باعث تولد جوجه های ناقص می شود و یا ممکن است جوجه ای حاصل نگردد.
• شما باید رطوبت کافی ماشین جوجه کشی را در هر زمان حفظ کنید. جفتها از لیوان کاغذی کوچک و یا یک ظرف دایره ای به سادگی آب خود را تامین می کنند.
باروری و بازبینی تخم ها مقابل نور
باروری به ندرت ۱۰۰ درصد خواهد بود. هنگامی که دسته پرندگان است در سن تولید خوب قرار داشته و نسبت صحیح از نرها به ماده ها ها را با هم قرار دهند، می توان تصور کرد که ممکن است مقدار زیادی تخم ها بارور شوند. باروری ممکن است از ۵۵٪ تا ۹۵٪ با توجه به فصل، شرایط و نوع پرندگان متفاوت باشد. متوسط پیش بینی خوب این است که ممکن است ۵۰٪ تا ۷۵٪ از تخم ها جوجه شوند.
باروری تخم ها نمی تواند قبل از جوجه کشی آنها تعیین شود. پس از ۲ تا ۳ روز، تخم سفید پوسته را کنار نور بازبینی می کنند تا رشد جنین را ببینند. تخم های شکسته و یا آسیب دیده اغلب بوهایی متساعد می کنند و باید هنگامی که شناسایی شدند حذف شوند.
بطور یکنواخت پوسته های رنگی یا سفید تخم ها ممکن است با قرار دادن یک لامپ تحت یک جعبه بازبینی شوند. سوراخ باید در قطری از تخم که از طریق آن نور عبور کند کمی کوچکتر باشد. اگر در محل سوراخ روی تخم یک نقطه ابری یا توده مشاهده شود، این می تواند نشانگر آن باشد که یک جنین در حال رشد است. اگر محتویات تخم اجازه دهد تا نور به طور یکنواخت از طریق آن سوراخ عبور کند می توان نتیجه گرفت که تخم نابارور است.
حباب هوا در تخم
بلافاصله پس از آنکه تخم گذاشته می شود، اشکال حباب هوا کوچک در انتهای پهن تخم تحت پوسته تولید می شوند.غشاء و فرآیندهای غشایی جداسازی جرم تخم و حباب هوا به عنوان یک دیافراگم به کاهش استرس و فشار ناشی از تغییرات حرارتی دما عمل می کند.
با خشک شدن هوای محفظه ، به طور طبیعی مایع بیشتر تهی می شود و سریعتر حباب رشد می کند. رطوبت صحیح در ماشین جوجه کشی اطمینان می دهد که حباب به درجه خاصی در زمان آماده شدن جنین برای از تخم بیرون آمدن می رسد، اما این حباب هوا به اندازه ای بزرگ نمی شود که مانع رشد نهایی جنین شود.
اهمیت رطوبت مناسب در پایان جوجه کشی بیشتر نمایان خواهد شد. شرایط نرمال این است که حباب به نقطه ای که جوجه بتواند منقار خود را از طریق غشا به سراسر پوسته نزدیک کند رسیده باشد. شکستن منطقه حباب به عنوان یک راه بزرگ است. اگر رطوبت بیش از حد باشد جوجه ممکن است به حباب نرسد و پوسته در مایع بشکند و در آن لحظه قبل از آنکه جنین برای رهایی از محدوده تخم تلاش کند غرق شود. از سوی دیگر اگر رطوبت بیش از حد کم باشد حباب بزرگ خواهد شد و مایعات زیر آن خشک می شوند و در نهایت جنین عقب مانده خواهد شد. در این وضعیت جوجه ها خسته اند و توانایی خارج شدن از پوسته را ندارند. بعد از نیم روز جوجه پوسته را تکه می کند و بعد از شکستن پوسته ممکن است با نوک زدن و بالا کشیدن پوسته را از بین ببرد و خارج شود.

ostrich-1

جوجه کشی تخم ها: راهنمای گام به گام جوجه کشی

 

موقعیت تخم
در جوجه کشی، تخم ها باید در یک وضعیت طبیعی روی یک سطح صاف قرار بگیرند که باید با انتهای پهن کمی بالاتر از نقطه مورد نظرقرار گرفته باشند. اگر یک تخم با انتهای کوچک قرار بگیرد در این مورد چون به طور معمول سر جنین به سمت انتهای کوچک است ممکن است جنین قبل از خارج شدن از پوسته غرق شود. بنابراین به طور کلی انتهای بزرگ تخم ها باید بالاتر از انتهای کوچک آن باشد ویا به طور طبیعی روی سطح صاف قرار داده شوند.
چرخش
تخم ها به طور منظم برای جوجه کشی چرخانده می شوند!به نظر می رسد چرخش ۳ بار در روز برای کافی است. چرخاندن در مراحل اولیه ضروری است.۳ روز آخر جوجه کشی زمانی که پرنده در حال آماده سازی است توصیه نمی شود. اگر تخم برای یک موقیت جدید در طول مراحل اولیه چرخانده نشده باشد رشد جنین را با غشا پوسته لمس خواهید کرد و چسبندگی باعث رشد غیر طبیعی جنین خواهد شد. چرخش تخم به جنبش در داخل تخم کمک می کند. چرخاندن می تواند در زمان پدیدار شدان و خروج موفقیت آمیز جوجه ها محدود شود.
درجه حرارت
تخم تازه دمای اطراف را می گیرد اما عملکرد تولید درجه حرارت بدن جنین را گسترش می دهد تا زمان خروج از تخم، آن را در دمای داخلی نگه دارد. تخم باید در ۹۹.۵ درجه، بلدرچین و اردک در ۹۹ درجه در جوجه کشی باشند.
با جوجه های حاصل از جوجه کشی چه کار باید کرد؟
عجله در گرفتن جوجه های ماشین جوجه کشی نباید باشد. پرندگان دانه خوار مانند جوجه ها، بلدرچین، قرقاول تا ۳ روز بدون غذا و یا آب زنده می مانند. زرده تخم از طریق ناف به داخل معده پرنده نوزاد قبل از بیرون آمدن کشیده می شود. این، پس از آن تغذیه برای دوره انتقالی به منظور کرک دار شدن پرنده ، افزایش نیرو و به اندازه کافی فعال ماندن و به دنبال غذا رفتن در بیرون ارائه شده است. جوجه همچنان به رشد در ماشین جوجه کشی ادامه می دهد قبل از آنکه مواد غذایی دریافت کند. البته، آنها دارای وزن نیستند، اما به اندازه کافی قد و قامت فعالیت و قوای خود را بدست می آورند.
آنها به طور غریزی علاقه مند به قرار دادن پنجه در آب یا آزمایش با چیزهای دیگرند. به نظر می رسد این مورد علاقه جوجه های گرسنه نیست. به سادگی و طبیعی راه آزمایش، شناسایی و یادگیری را از جوانتر ها یاد می گیرند. به طور کلی جوجه ها ۲۴ ساعت در ماشین جوجه کشی قرار می گیرند و اگر ۴۸ ساعت هم باشند آسیبی به آنها نمی رسد.
تغذیه جوجه ها
خوراک و آب باید در همه ی زمان ها در ماشین جوجه کشی وجود داشته باشد. جیره غذایی نباید روزانه اندازه گیری نشده باشد. در عوض باید خوراک کافی و آب تمیز در پایان تغذیه قرار داده شود. نباید اجازه دهید خوراک و آب با هم اجرا شوند!
بچه پرنده ها باید با پوره خشک تغذیه شوند. مرغها و قرقاول به خوبی خرد کردن و خمیر کردن را برای جوجه های خود انجام می دهند. وقتی که یک خوراک خمیر استفاده می شود شن مورد نیاز نیست. بهترین منبع یک فروشگاه خوراک طیور است.
جلوگیری از غرق شدن
ظروف آب یک مشکل برای جوجه ها در هفته اول است زیرا ممکن است در آن غرق شوند. گمان رسیدن به آب از این استدلال می شود که پرندگان به طور طبیعی از مایعات محیط اطراف خود استفاده می کنند. پرنده جوان تر نیاز دارد که خود را به طور کامل داخل آبی که در دسترس است پرتاب کند. پس از چند روز قطعا یک هفته این کار غریزی قرار دادن پا به آب از بین می رود.
شیوه مشترک برای جلوگیری از غرق شدن استفاده از یک ظرف کم عمق با قرار دادن تیله(گوی های کوچک) در بیشتر منطقه ظرف آب است . جوجه ها از بین فضای تیله ها آب می نوشند.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۱ دیدگاه
 • امیر حسین ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۳:۵۹:۰۸

  سلام تخم هایی که من در داخل دستگاه ساده قرار دادم الان ۱۹ روزه هستند تکان میخورند وصدا میدهند آیا من باید کار خاصی انجام بدهم لطفا راهنماهیم کنید ممنون!!!

  • ایمان نظری ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۹:۱۵:۵۹

   چرخش تخم ها رو متوقف کنید و دمای و رطوبت را با توجه به میزان استاندارد تنظیم کنید و منتظر خروج جوجه ها باشید

 • ناشناس ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ / ۷:۰۵:۰۴

  سلام ببخشید معمولا بعو تز اولین نوک زدن جوجه درون تخم چقدر طول میکشد تابیرون بیاید

 • داود ۱۲ تیر ۱۳۹۶ / ۱:۳۹:۴۱

  در دستگاههایی که خودشون تخم رو میچرخونن دیگه نیازی به چرخوندن تخم نیست ؟

  • مدیر سایت ۱۲ تیر ۱۳۹۶ / ۸:۲۸:۰۱

   با سلام
   خیر دستگاه های گروه صنعتی اسکندری همه به صورت تمام اتوماتیک هستند و نیاز به چرخش نیست.

 • مهدی ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ / ۳:۵۴:۲۳

  سلام علیکم .در جه روزی باید چرخش تخم ها متوقف شود.ابتدا روزهجدهم یا انتها

  • fz.andishesabz ۵ فروردین ۱۳۹۶ / ۱۰:۰۶:۱۹

   شما میتوانید دقیقاً ظهر روز هجدهم به حالت هچر درآورید و چرخش را متوقف فرمائید.

  • ناشناس ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۴:۲۷:۱۰

   سلام بعد ۲۱روز ک تخما شروع ب ترک خوردن کردن باید از دستگاه خارج بشن من یبار گذاشتم موند از گرما مرد

  • کارشناس وب سایت ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ / ۹:۲۲:۰۹

   خیر
   تا زمانی که جوجه ها کاملا از تخم خارج نشده اند و بدنشان خشک نشده باید در داخل دستگاه بمانند. پس از گذشت ۲۴ ساعت از تولد جوجه ها باید از دستگاه خارج بشوند.

 • Ali ۵ بهمن ۱۳۹۵ / ۶:۲۳:۴۱

  سلام برای نطفه سنجی حتما باید روز هفتم باشد

  • fz.andishesabz ۶ بهمن ۱۳۹۵ / ۵:۱۲:۱۱

   نخیر دوست عزیز اگر به آموزش نطفه سنجی تخم های نطفه دار در وب سایت ما توجه فرمائید خواهید دید که از روز سوم هم میتوانید نطفه سنجی را شروع نمائید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.