حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

خصوصیات عمومی و پرورش خروس لاری

پرورش خروس لاری

خصوصیات عمومی و پرورش خروس لاری : معمولا نژاد لاری ، نژاد آرام و ساکتی می باشد.ولی خروس هایی که برای جنگاندن استفاده میشوند با روشی خاصی(با خوراندن گوشت و خون) تربیت شده و حس مبارزه طلبی و جنگ جویی آن ها تحریک می گردد، به طوری که کاملاً خصوصیات نژادهای جنگی را پیدا کرده و حتی گاهی به انسان و بخصوص به کودکان نیز حمله می کنند. این نژاد در ایران اغلب برای جنگ انداختن استفاده می شود بنابراین نگه داری این نژاد هنوز جنبه اقتصادی پیدا نکرده است. بعضا علاقه مندان به این نژاد سعی دارند که آن را به طور خالص نگه داری نمایند. به همین علت این نژاد را میتوان تنها نژاد خالص ایران دانست. این نژاد از لحاظ تولید گوشت، فرم بدن و ظرفیت ژنتیکی تولید بسیار جالب میباشد. در تهران و برخی شهرستان ها صاحبان این نژاد علاقه زیادی به جنگ انداختن خروس ها دارند و بر سر پیروزی آنها شرطبندیهای زیادو گاه کلانی صورت می گیرد.

 

پرورش خروس لاری

 

خصوصیات ظاهری نژاد لاری

فرم بدن در هر دو جنس نر و ماده شبیه به هم بوده و تنها از نظر اندازه جثه و وزن با هم تفاوت دارند. به طورکلی بدنی بلند، کشیده، سینه پهن و عمیق و پر گوشت، گوشت سینه سفت و پر و پشت پهن و دارای شیب از جلو به سمت عقب می باشد. بالها به بدن چسبیده و پرهای دم با زاویه ۴۵ درجه بالاتر از امتداد پشت قرار گرفته است در صورتی که در نژاد مالای امتداد زاویه اتصال پرها به بدن به طرف پایین متمایل است. در این نژاد ساق پا با زاویه ملایمی نسبت به ران متصل شده و فرم مخصوصی به بدن این

نژاد میدهد. سر: نسبت به بدن کوچک بوده و به اصطلاح ماری شکل می باشد. تاج معمولا در انواع اصیل، توت فرنگی شکل میباشد.

چشم : چشمها درخشان، عقابی و نارنجی رنگ می باشد.

تاج و ریش: ریش معمولا کوتاه است. تاج در خروس ها قرمز تیره و در مرغ ها قرمز معمولی میباشد.

لاله گوش: در تمام انواع این نژاد به رنگ قرمز میباشد.

منقار: کوتاه و زرد رنگ بوده و در برخین نژادها، لکه هایی قهوهای رنگ در منقار بالایی دیده می شود.

منقار به تنهایی بسیار محکم است.

گردن: نسبتاً بلند و استوانه ای شکل بوده و انتهای آن تقریبا در بدن فرو رفته است.

وزن: مرغ های یک ساله حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم و خروس ها در همین سن، ۴ تا ۵ کیلوگرم و بیشتر وزن دارند. در پرورش خروس لاری های مسن، وزن گاهی به ۶ تا ۶/۵ کیلوگرم و بیشتر هم می رسد.

تخم مرغ: به رنگ کرم تا قهوهای تیره و به شکل بیضی و با پوسته ای نسبتا ضخیم می باشد و قالب تخممرغ، کمی کشیده تر از حد معمول میباشد.

قلم با: کلفت و بلند و رنگ آن اغلب در نژادهای اصیل، زرد مایل به قهوهای و در برخی، قهوهای پررنگ و حتی تیره می باشد.

پنجه : پهن و دارای ۴ انگشت است.

 

خصوصیات خروس لاری

 

خصوصیات تولیدی

مرغ های نژاد لاری جز نژادهای سنگین می باشند. سرعت رشد و رویش پرها در این نژاد در ابتدا کند ولی پس از سه ماهگی از سرعت رشد خوبی برخوردار میباشند. سن بلوغ جنسی و تخمگذاری اغلب در ۷ ماهگی (۲۷ تا ۲۸ هفتگی) میباشد و تخم گذاری با تخم مرغ های ریز آغاز می شود. تعداد تخم سالیانه در حدود ۸۰ تا ۱۰۰ عدد بوده و وزن متوسط هر تخم مرغ ۵۰ گرم میباشد. چون پرورش خروس لاری انتخاب را براساس وزن انجام میدهند بنابراین توجه زیادی به تولید تخم مرغ در این نژاد نشده است. ضریب تبدیل خوراک بسیار نامطلوب می باشد. بطوریکه به ازای حدود ۲۰ کیلوگرم خوراک مصرفی، ۱ کیلوگرم تخم مرغ تولید می شود. گوشت و تخم مرغ این نژاد دارای طعم مطلوبی بوده ولی در سنین پایین گوشت آن ها از طعم خوبی برخوردار نمی باشند.

 

تاریخچه و محل انتشار نژاد لاری در ایران

نژاد لاری، نژادی ایرانی است که منسوب به شهر لار در استان فارس می باشد. این نژاد از نظر فرم و قالب بدن با تمام نژادهای ایرانی متفاوت است. فرم بدن این نژاد شبیه نژاد مالایی و کورنیش میباشد. طی قرون ۱۶ و ۱۷ دریانوردان انگلیسی تعدادی از مرغ های نژاد مالای را از آسیای شرقی به انگلستان آوردند و درآنجا با آمیختهگری آن ها با نژادهای بومی، نژاد کورنیش را به وجود آوردند. به نظر میرسد پرورش خروس لاری اولین بار از ترکیب نژاد مالای با نژادهای بومی در شهر لار بوجود آمده است و به همین دلیل به نام لاری معروف شده است. البته نژاد لاری در سطح جهانی به نام اصیل شناخته می شود. لاری یک نژاد منفرد و خاص نمیباشد. بلکه یکی از تیره های نژادی است که در دنیا به واریته های گوناگون از این نژاد به طور خالص در مناطق مختلف ایران به خصوصی در اردبیل و خوی وجود دارند. تعداد کمی از این نژاد را نیز میتوان در نواحی لار، چابهار و کنارک یافت. خالص ترین نوع این نژاد در تهران و خراسان پرورش داده می شود. در افغانستان و در نزدیکی مرز ایران نژادی با خصوصیات نژاد لاری وجود دارد که به نژاد افغانی معروف می باشد، ولی مطالعات انجام شده نشان می دهد که نژاد افغانی نژاد مستقلی نبوده و در واقع نوعی از لاری می باشد که در افغانستان پرورش داده می شود و از نژاد لاری سنگین تر است.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.