غاز

راهنمای خرید و انبار تخم نطفه دار غاز + تجربه پرورش دهنده های غاز

چگونه بهترین و با کیفیت ترین تخم های نطفه دار غاز را خریداری کنیم؟

یکی از ضروریات بسیار مهم جهت شروع کسب و کار پرورش غاز، تهیه تخم نطفه دار است. چه قصد خرید دستگاه جوجه کشی و شروع کار پرورش غاز را دارید و چه دارای غازهای مولد و تخمگذار هستید، باید نکات و مفاهیم ارائه شده در این نوشته را بخوانید تا با ویژگی های بهترین تخم نطفه دار غاز آشنا شوید و اطلاعات کامل در مورد نحوه انبار و نگهداری آنها به دست آورید. 

تخم نطفه دار واقعی چه ویژگی هایی دارد؟ نحوه تشخیص نطفه دار بودن تخم غاز

طبیعتا شناسایی تخم نطفه دار غاز از بدون نطفه آن آسان نیست، اما روش هایی وجود دارند که از طریق توجه به آنها می توان تا حد زیادی تخم های نطفه دار غاز را از بدون نطفه آن تشخیص داد. بنابراین اگر قصد خرید تخم نطفه دار لازم برای جوجه کشی را دارید، حتما نکات ذکر شده در ادامه را مد نظر قرار دهید : 

الف – وجود غازهای نر و ماده 

زمانی که غازهای نر و ماده در یک گله حضور داشته باشند، احتمال نطفه دار بودن تخم های تولیدی آنها بالا خواهد بود. دقت کنید که باز هم با این وجود غازها می توانند تخم هایی بدون نطفه تولید کنند. 

ب – اطمینان از جفت شدن غازها

زمانی که غازهای نر و ماده به یکدیگر وابسته هستند و تمام طول روز را با هم به گشت و گذار و چرا می پردازند، احتمال جفت شدن آنها در گذشته وجود داشته و حتی در آینده نیز می توان این احتمال را داد. غازهایی که به هم وابسته هستند، به احتمال قوی تری قبلا جفت بوده اند، اگر می خواهید از وابسته بودن غازهای نر و ماده به هم مطمئن شوید، کافیست آنها را برای چند ساعت از هم جدا کنید، در صورت مشاهده بی قراری آنها، کاملا از وابسته بودن آنها به یکدیگر مطمئن شوید.

ج – بررسی سابقه تخم گذاری و جوجه دهی آنها 

بررسی سابقه تخم گذاری و جوجه دهی آنها - چیکن دیوایساگر غازهای مولد شما در گذشته نیز تخم گذاری کرده باشد، با بررسی میزان جوجه های به دست آمده نسبت به تخم های گذارده شده آنها، می توانید از درصد نطفه داری تخم های جفت مورد نظر مطلع شوید. در صورتی که تمامی شرایط محیطی و تغذیه ای امسال نیز همانند سال گذشته باشد، به احتمال خیلی قوی ، جفت مورد نظر به همان تعداد جوجه تولید خواهد کرد. 

د- نوربینی تخم ها 

امکان تشخیص نطفه تخم به محض تولید آن وجود ندارد اما پس از گذشت یک هفته از زمان خوابیدن غاز ماده بر روی تخم ها، می توانید با یک چراغ قوه به داخل تخم نور بتابانید و از وجود نطفه مطمئن شوید. وجود رگ های خونی و یا موجود متحرک داخل تخم نشان از رشد جنین دارد. در غیر این صورت می توان گفت که تخم بدون نطفه است. 

دقت کنید که احتمال صدمه دیدن دست شما توسط پرنده ماده وجود دارد، بنابراین زمانی اقدام به نطفه سنجی کنید که غاز ماده برای آب و غذا خوردن و یا شنا از لانه دور شده باشد. 

هرگز تخم های در حال جوجه کشی توسط غاز ماده را برای ادامه جوجه کشی به دستگاه جوجه کشی منتقل نکنید، بهتر است قبل از شروع جوجه کشی توسط غاز ماده ، آنها  را به دستگاه انتقال دهید. 

هـ – غاز های نر و ماده باید در سلامت کامل باشند

غازهای بیمار توانایی جفت گیری و تخم گذاری ندارند، آنها کسل و بی حال هستند و معمولا تمایلی به خوردن آب و غذا ندارند، در صورت مشاهده چنین غازهایی در میان گله باید آنها  را جدا کرده و جهت درمان اقدام کنید. 

اما غازهای سالم، پر انرژی و پر نشاط هستند و ضمن گشت و گذار و آب تنی ، به جفت گیری و معاشقه با غاز ماده نیز می پردازند و احتمال تولید تخم های نطفه دار از طرف آنها بسیار بالاست. 

و – انتظار برای گذشت یک هفته از زمان اولین جفت گیری 

زمانی که اولین جفت گیری بین غازهای نر و ماده را مشاهده کردید، طبیعتا تخم های گذاشته شده در همان روز یا فردای آن روز نطفه دار نخواهد بود. چرا که نطفه برای انتقال به تخمدان غاز ماده و بارور کردن تخم به حدود یک هفته الی ده روز زمان نیاز دارد. رعایت این نکته مانع از بکارگیری تخم های بدون نطفه جهت جوجه کشی خواهد شد.

ز – غازها در استخر جفت گیری بهتری دارند

در صورتی که قصد خرید تخم نطفه دار دارید، حتما به وجود استخر در محل نگهداری غازها توجه کنید، غازهایی که روزانه چندین ساعت در استخر شنا می کنند، زندگی شادتری دارند و تمایل آنها به جفت گیری بسیار بالاتر است؛ هم چنین درصد نطفه داری تخم ها نیز بسیار بالاتر خواهد بود. در مقاله جفت گیری غاز به نکات مهمی در این باره اشاره شده که همراه با ویدیو توضیح داده شده است. 

نکات مهم قبل از خرید تخم نطفه دار غاز 

در بحث خرید تخم نطفه دار نیز مانند هر کسب و کار دیگری احتمال تقلب وجود دارد، بنابراین اگر قصد خرید تخم هایی تازه و نطفه دار را دارید، بهتر است نکات مهم زیر را مد نظر قرار دهید :

الف- مراجعه حضوری به محل پرورش غاز

برخی از افراد سودجو با سو استفاده از تصاویر گله سایر پرورش دهنده ها، خود را به عنوان پرورش دهنده معرفی کرده و اقدام به فروش تخم های بدون نطفه و تقلبی غاز می کنند، بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، مراجعه حضوری به محل پرورش و مشاهده غازهای نژاد مورد نظر از نزدیک ضروری است. 

مراجعه حضوری به محل پرورش غاز - چیکن دیوایسبه عنوان مثال اگر قصد پرورش غاز اکراینی دارید، حتما باید به محل نگهداری آنها مراجعه کرده و از وجود غازهای اوکراینی نر و ماده در محل پرورش مطمئن شوید. همچنین توجه به نکات فوق، شما را در خرید تخم های نطفه دار واقعی یاری خواهد کرد.

ب – از واسطه ها خرید نکنید

واسطه ها ضمن اینکه تخم ها را با قیمت بالاتری نسبت به خود پرورش دهنده ها می فروشند، احتمالا کهنه بودن تخم ها نیز وجود دارد. تخم های نطفه دار حداکثر تا دو روز پس از تولید، راندمان جوجه کشی بالایی خواهند داشت. هر چه تخم کهنه تر باشد، احتمال تبدیل شدن آن به جوجه نیز بسیار کم می شود. 

ج – رعایت شرایط انبار و حمل و نقل تخم ها 

تخم های نطفه دار شرایط نگهداری و حمل متفاوتی نسبت به تخم های خوراکی معمولی دارند که باید توسط پرورش دهنده ها و شما رعایت شود. تخم های نطفه دار غاز یک ساعت پس از تولید و تا زمانی که وارد دستگاه جوجه کشی می شوند، باید در دمای ۱۵ الی ۱۸ درجه و رطوبت ۴۰ الی ۵۰ درصد نگهداری شوند، هم چنین چرخش روزانه چند بار آنها ضروری است. 

علاوه بر این، در زمان حمل تخم های نطفه دار باید از وارد آمدن ضربه و فشار به آنها جلوگیری کرد، زیرا ضربه های ناگهانی موجب پاره شدن کیسه هوایی داخل تخم و یا ترک برداشتن آن شده که عملا آن را غیر قابل جوجه کشی می کند. استفاده از پلاستیک حباب دار ، فوم و یا روزنامه جهت محافظت از تخم ها لازم است.

د – از خرید تخم های آلوده یا ترک برداشته پرهیز کنید

زمانی که تخمی ترک بر میدارد، لایه محافظ تخم از بین می رود و راه ورود میکروب ها به داخل آن آزاد می شود، حتی اگر آن را داخل دستگاه جوجه کشی هم قرار دهید، پس از مدتی فاسد  شده و سایر تخم های سالم را نیز از بین خواهد کرد، بنابراین بهتر است از خرید تخم های ترک برداشته خودداری کنید. 

همچنین تخم های نطفه داری که آلوده به خون و یا فضله هستند، احتمال از بین رفتن غشای محافظ بیرونی و ورود میکروب ها به داخل تخم وجود دارد، چنین تخم هایی نیز باید با احتیاط خریداری شوند. 

ویدیوی تجربه پرورش دهنده های غاز در مورد خرید تخم نطفه دار 

در ادامه مصاحبه با پرورش دهندگان غاز و آقای احمدیان عزیز به موضوع خرید و نگهداری تخم نطفه دار غاز رسیدیم.آقای احمدیان از پرورش دهندگان با تجربه غاز در اطراف ارومیه در مورد پرورش غاز می گوید: بنده یک ساعت پس از تخم گذاری غازها ، تخم ها را از محل تخم گذاری خارج کرده و با استفاده از نانوسل ضدعفونی می کنم.

پس از ۲۴ ساعت از تخم گذاری نیز هر چند عدد تخم که آماده بود  در داخل دستگاه جوجه کشی قرار می دهم. به این ۲۴ ساعت خواب نطفه گفته می شود. بر اساس تجربه می توانم بگویم که اگر تخم ها را پس از ۴۸ ساعت از تخم ریزی در داخل دستگاه قرار دهیم احتمال تبدیل شدن تخم به جوجه ۵۰ درصد است.

برای خرید تخم های پرندگان گران قیمت حتما به مزرعه کشاورزی و پرورش دهندگان معتبر مراجعه کرده و گله مولد را از نزدیک مشاهده کنید. زیرا متاسفانه به فروشندگان در بازار نمی توان اعتماد کرد. برای مثال موردی وجود داشته که شخصی عکس غازهای من را در آگهی گذاشته و چنین وانمود کرده که فروشنده تخم نطفه دار است و تخم های این گله را به فروش می رساند.

همچنین احتمال دارد فرد مورد نظر تعداد کمتری پرنده داشته و اگر تعداد تخم هایی که می فروشد بیشتر باشد احتمالا کهنه هستند.

اقای احمدیان در مورد مکان تخم گذاری غازها می گوید که غاز پرنده ای است که در فضای باز تخم گذاری نمی کند و باید یک مکان سرپوشیده را برای تخم گذاری آن تهیه کرد. برای همین من یک آلاچیق را دو یا سه هفته قبل از تخم گذاری غاز تهیه می کنم و نر و ماده به صورت جدا از هم یا با هم هر روز دوبار یا سه بار به آلاچیق مراجعه می کنند. با توجه به این که این پرنده به کاه علاقه دارد به داخل این آلاچیق کاه ریخته ام.

غاز قبل از تخم گذاری معمولا با استفاده از چوب خشک ها و علوفه برای خود لانه می گذارد و در آنجا می نشیند. و به صورت غریزی تخم خود را در آنجا قائم می کند. همچنین برای این که ته آشیانه رطوبت نفوذ نکند با علوفه آن را پوشانده ام و تا تخم سالم بماند به دلیل رطوبت میکروب نگیرد.

همچنین یک سالن بزرگی را هم برای خوابدن و استراحت غازها ایجاد کرده ام و پارتیشن بندی کرده ام. پارتیشن بندی این آشیانه بدین دلیل است که نژادهای مختلف به هم قاطی نشوند زیرا قاطی شدن نژادها به هم باعث کاهش راندمان جوجه درآوری تخم های نطفه دار آن ها می شود. علاوه بر این برای هز غاز یک متر مربع فضا را در نظر گرفته ام. تا راحت بخوابد و چرخ بزند.

همچنین نسب طول و عرض هم بسیار مهم است مثلا فضای ۲ در ۵ خیلی بهتر از فضای ۱ در ۱۰ است. اگرچه وجود فضا برای این قضیه مهم است و در صورت کمبود فضا نیم توان آن را انجام داد.

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

 1. سلام در مورد سالم بودن تخم غاز برای آب پز کردن چه راهی هست؟

 2. شماره تلفن از آقای احمدیان برای خرید. تخم قوغاز رو میخواستم؟؟

  1. سلام
   لطفا با واحد فروش تماس بگیرید. با آقای محمودی در این باره صحبت کنید.

 3. سلام.برای تهیه تخم نطفه دار طاووس و قرقاول تو تبریز راهنمایی میکنید .با تشکر

 4. تهیه تخم نطفه دار با این حساسیت که در این ویدئو مطرح کردید تقریبا برای ما نا ممکن است
  پیشنهاد شما برای تهیه مثلا ۷۰ یا ۸۰ عدد تخم نطفه دار با شرایط مطرح شده شما چیست ؟

  1. توضیحات لازمه از تجربیات آقای احمدیان داده شد و این شرایط برای بهترین حالت است که تخم های نطفه دار سالم و مناسب جوجه کشی تهیه کنید.
   همان طور که خودتون هم اطلاع دارید به دلیل شرایط خاص تخم نطفه دار امکان کلاه برداری بالا می باشد.
   شما شهر خودتون رو درج کنید تا اگر کسی پرورش دهنده بود با شما ارتباط بگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

دکمه بازگشت به بالا