حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه مرغ و خروس لاری

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf
خروس لاری

تغذیه مرغ و خروس لاری

خروس لاری

۱- تغذیه:

تغذیه ی مرغ و خروس لاری جزء تفکیک ناپذیری از روند پرورش این پرنده می باشد. نیاز به مواد غذایی بعد از نیاز به اکسیژن، مهم ترین اصل در پرورش موجودات زنده است. در واقع به کمک انرژی حاصل از هضم و جذب مواد غذایی هرموجود زنده می تواند زنده باشد، حرکت کند، رشد و تولید و تولید مثل داشته باشد.

خداوند توانایی ذاتی فوق العاده ای در وجود مرغ و خروسی قرار داده است که می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را تشخیص داده و مصرف کند. بعضی مولفین مرغ و خروس را دانه خوار و بعضی دیگر همه چیز خوار می دانند. این پرنده خوراک مورد نیاز خود را به کمک منقار برداشت نموده و می بلعد. این مواد در طول سیستم گوارش پرنده از مسیری عبور کرده، تغییراتی نموده و قسمتهایی از آن هضم و جذب می شود و در نهایت باقیمانده ی آن به صورت مدفوع دفع میشود. آگاهی و آشنایی مختصر با سیستم گوارش مرغ

لوله ی گوارش مرغ و خروس از دهان شروع شده، تا مقعد ادامه داشته و در حدود ۲/۵ متر طول دارد و از قسمتهای زیر تشکیل شده است :

منقار: منقار در مرغ از دو فک تشکیل شده است. فک بالایی و فک پایین ، و جنسی شاخی دارد. تعدادی از غده های بزاقی در فک بالایی و تعدادی در فک پایینی مستقر هستند و بینی مرغ از طریق مجرایی به فک بالایی متصل است و در کام پرنده بصورت شکافی دیده می شود. زبان مرغ به فک پایینی متصل است و از دهان خارج نمی شود. حنجره و مجرای نای در انتهای فک پایینی قرار دارند. مرغ با کمک منقار دانه ها و مواد

غذایی را برداشته به کمک زبان در کام و کف دهان آنرا با بزاق (موکوس) خیس و لغزنده نموده و می بلعد.

– دهان ( منقار)

– مری

چینه دان

پیش معده

معده ( سنگدان)

-روده

-مخرج(مقعد)

دستگاه گوارش مرغ

– مری :

مری بصورت لولهای است قابل اتساع که در مرغ در سمت راست گردن قرار دارد و از دهان شروع شده و تا پیشی معده ادامه دارد. مری توسط حرکات دودی مواد غذایی را به طرف معده هدایت می نماید. مواد خوراکی در مسیر حرکت به سمت معده به موکوس ترشح شده توسط دیوارهک مرک آغشته می شوند.

همچنین بخوانید :
خصوصیات عمومی و پرورش خروس لاری

چینه دان:

بخشی جلویی مری حجیم تر شده و چینه دان را تشکیل می دهد. سلولهاى پوششی چینه دان مانند سلولهاى مری است ولی غدههای موکوسی ندارد. چین دان مانند یک اتاق انتظار است. چنانچه سنگدان پر باشد مواد غذایی در چینه دان توقف می کنند تا سنگدان خالی شود. مواد خوراکی در طول انتظار در چینه دان خیسی خورده و حجیم می شوند.

پیش معدہ:

پیشی معده شیرهای معده ترشح می کند. غده های مستقر در دیواره پیش معده علاوه بر موکوس، اسید هیدروکلریدریک و پپسین ترشح می کنند. در واقع هضم شیمیایی مواد غذایی در پیش معده آغاز میشود. پیش معده از یک طرف به مری و از طرف دیگر به سنگدان متصل است.

سنگدان:

هضم آنزیمی مواد خوراکی در سنگدان آغاز میشود. سنگدان عضو ماهیچه ای و حجیمی است که وظیفه ی هضم مکانیکی خوراک را نیز به عهده دارد. مرغ و بسیاری از پرندگان اهلی با مصرف مقداری سنگ و متوقف نمودن آن در سنگدان به هضم مکانیکی خوراک کمک می کنند. در ماکیان اهلی ۵ تا ۸ غده ترشحات خود را در سنگدان می ریزند. عمل سنگدان آماده سازی غذا برای هضم آنزیمی است.

رودہ:

ابتدای روده، دوازدهه یا عثنی عشر نام دارد و در پرندگان به شکل لا است. ترشحات صفرا و لوزالمعده در دوازدهه می ریزد و هضم چربی ها در این قسمت بوقوع میپیوندد. روده شامل دو قسمت؛ روده ی باریک و رودهای بزرگ است. در روده ی باریک جذب مواد غذایی انجام می شود. در بخشی از رودهای بزرگ (به نام رودهای کور) به کمک باکتریهای مفید، بعضی از انواع ویتامین ها ساخته می شود. آب مواد غذایی در رودهی بزرگ جذب می شود و مدفوع متراکم می شود. ادرار مرغ به شکل رگه های سفید رنگ در انتهای روده

بزرگ به مدفوع پیوسته و با عمل دفع فضولات از بدن حیوان خارج میشود.

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X