حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تغذیه مرغ لاری و خروس لاری – بخش آخر مقاله

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf

ادامه مقاله تغذیه مرغ لاری و خروس لاری بخش سوم : کنجاله سویا: یکی از بهترین و متداولترین منابع تأمین پروتیین گیاهی در جیره های غذایی بوده که پس از روغن گیری از دانه سویا به دست می آید. و در صورت فرآوری مناسب و حرارت دیدن کافی بیشترین بازدهی را خواهد داشت. کنجاله سویا علاوه بر پروتیین کافی دارای مقادیر لازم آمینواسیدهای ضروری و ویتامین های خانواده B میباشد. این کنجاله دارای ۴۴ تا ۶۶ درصد پروتیین و ۲۶۵۰ کیلو کالری انرژی می باشد. مصرف توام این کنجاله به همراه پودر ماهی نتایج مطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

کنجاله سویا دارای مقادیر لازم از آمینواسیدهای نوع لایزین و متیونین و سیستین می باشد. کنجاله با پودر ماهی، ترکیب بسیار مناسبی را از نظر تأمین آمینواسیدهای ضروری در جیره های غذایی طیور فراهم می کند. از این رو در اغلب کشورها به عنوان یکی از مواد اولیه اصلی در جیرههای غذائی استفاده می شود.

کنجاله تخم پنبه : دانه پنبه را پس از جداکردن الیاف و گرفتن کرک های آن (لینترگیری) شکسته و از مغز دانه، روغن را تحت اثر حرارت و فشار و حلال های آلی استخراج می نمایند. کنجاله تخم پنبه یکی از منابع پروتیینی گیاهی ارزان برای تغذیه دام و طیور و ماهی می باشد. ترکیب شیمیائی کنجاله تخم پنبه بسته به نوع تهیه آن متفاوت است.

کنجاله تخدم پنبه دارای مقدار متفاوتی پیگمان گوسیپول بود  و مصرف آن موجهب مسمومیت میگردد، به همین دلیل نباید از آن به عنوان تنها منبع پروتیینی گیاهی در جیره های غذایی استفاده نمود.

کنجاله آفتابگردان: از دانه های آفتابگردان پوست کنده پس از روغن کشی به دست می آید. در کشورهای اروپای شرقی به مقدار وسیع تولید و در جیرههای غذایی دام و طیور و ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.

کنجاله بادام زمینی: از دانه بادام زمینی پس از روغن کشی به دست آمده و دارای بوئی شبیه به باقلایی تازه بوده و مزہ آن شیرین و مطبوع است.

 

تغذیه مرغ لاری و خروس لاری
تغذیه مرغ لاری و خروس لاری

مواد معدنی

مواد معدنی گروهی از مواد مغذی می باشند که استفاده از آن در تغذیه دام و طیور ضروری می باشد. املاح معدنی فقط ۴ درصد از وزن بدن حیوانات را تشکیل میدهند ولی به علت نقش های مختلف در واکنش های بیوشیمیایی اهمیت ویژه ای دارند. همچنین مواد معدنی در جوجه ها از نظر تشکیل استخوان و در مرغ های تخم گذار از نظر تخم مرغ به خصوص پوسته آن نقش مهمی دارند. مواد معدنی فاقد انرژی و پروتیین می باشد ولی برای مصرف انرژی و پروتیین و نیز متابولیسم مواد غذایی، ضروری هستند. مواد ضروری میباشند. با توجه به اهمیتی که مواد معدنی در تغذیه طیور دارند به دو دسته ماکرو المنت و منیزیم و مواد معدنی میکرو یا کم نیاز شامل آهن، مس، کبالت، ید، منگنز، روی و سلنیوم است. مواد اولیه جهت تامین مواد معدنی شامل پودر استخوان، پودر صدف، سنگ آهک، سنگ ریزه و نمک طعام می باشد. پودر استخوان: برای تهیه پودر استخوان ابتدا مواد آلی آن را سوزانده و چربی آن را می گیرند و سپس مواد باقی مانده بے صورت پودر درمیآورند. این فرآورده دارای مقدار کافی فسفر می باشد. این پودر علاوه بر مصرف خوراکی برای دام، کودی غنی از نظر تأمین فسفر است. تهیه پودر استخوان در تمام نقاط ایران امکان پذیر میباشد. درصد پودر استخوان مورد استفاده در جیره طیور بسته به سن و احتیاجات آنها متفاوت بوده ولی به طور کلی بین ۱ تا ۳ درصد می باشد.

همچنین بخوانید :
نگهداری و پرورش خروس لاری - بخش دوم مقاله

پودر صدف: گوش ماهیها را خرد کرده و به صورت آرد نرم برای جوجهها و یا به صورت خرد شده برای تغذیه مرغ لاری و خروس لاری استفاده می کنند. پودر صدف از لحاظ کلسیم بسیار غنی و میزان فسفر آن نیز مناسب می باشد. لذا استفاده .از پودر استخوان و پودر صدف در جیر۵ غذایی اساس بهسبتها تأمین مقدار کافی کلسیم و فسفر می شود.

در جوجه ها معمولاً از صدف به صورت نرم و همراه با آرد استفاده می شود. در تغذیه مرغ لاری و خروس لاری میزان احتیاج به کلسیم زیاد می باشد. بنابراین علاوه بر اضافه نمودن پودر صدف باید مقداری نیز به صورت آزاد در اختیار مرغها قرار گیرد.

 

تغذیه مرغ لاری و خروس لاری : دان طیور
تغذیه مرغ لاری و خروس لاری : دان طیور

سنگ آهک : سنگهای آهکی دارای مقادیر کافی کلسیم می باشند. در مناطقی که تهیه پودر صدف مشکل است از سنگ آهک استفاده می شود. سنگ آهک را خرد کرده و به صورت آرد به تغذیه مرغ لاری و خروس لاری اضافه می نمایند. در مرغ های تخم گذار مقداری سنگ آهک باید طور آزاد در اختیار آن ها قرار گیرید.

سنگ ریزه : طیور از سنگریزه ها برای خرد کردن خوراک در داخل سنگدان استفاده می نمایند. جنسی این سنگ ها از نوع گرانیت، کوارتز، فلدسپات و یا سنگهای فسفاتی می باشد. اندازه سنگ ریزه ها برای جوجه های تخم گذار و مرغ ها تفاوت دارد. اگر جوجه ها از خوراک تمام آردی استفاده کنند، احتیاج به اضافه نمودن سنگ ریزه نبوده ولی در سنین بالاتر حتماً باید مقادیر کافی سنگ ریزه در جیره طیور اضافه نمود. سنگ ریزه علاوه بر کمک به هضم و خرد شدن خوراک تا اندازه ای از نظر تأمین کلسیم و فسفر نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

نمک طعام : نمک طعام در جیره تمام دام ها باید استفاده گردد. نمک طعام منبع اصلی سدیم و کلر است. از نمک طعام به نسبت 0.5  تا ۱ درصد در جیره طیور می توان استفاده نمود. استفاده بیش از حد در جوجه های در حال رشد ۴ گرم برای هر کیلو وزن زنده است. در صورت استفاده از موادی مانند کشک یا پودر ماهی که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند اضافه نمودن نمک طعام ضرورتی ندارد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.