حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تخم گذاری و جوجه کشی طوطی کاکه تیل

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره | 1 امتیاز | میانگین 5٫00 از 5
Loading...
image_pdf
تخم طوطی

تخم گذاری و جوجه کشی طوطی کاکه تیل (طوطی استرالیایی که سر زرد و دم دراز دارد)

قبل از تخمگذاری:
ماده بیشتر زمان خود را درلانه سپری می کند و ازاستخوان سپیداج که خرد کرده آن خوراک پرندگان قفس است و مواد مغذی که برای تشکیل پوسته تخم مورد نیازاست تغذیه می کند. نر و ماده خواهان ذخیره فضولات و از بین بردن کمتر آنها هستند و نتایج بهتر زمانی حاصل می شود که فضولات از قفس خارج شده باشند. طوطی ها به عنوان تمیزترین پرنده ها هستند ولی درک عوارض ترشحات و فضولات اضافی را نمی دانند.
در این مرحله فراهم کردن آب برای حمام و شست و شو همانند نیاز به رطوبت برای فرایند ساختمان تخم و همچنین تنظیم رطوبت درلانه مورد نیاز است.
توجه داشته باشید که فضولات ماده در فرایند جوجه کشی بزرگ خواهد بود در مقایسه با آنچه که آنها در شرایط عادی هستند.
این فضولات بزرگ در سراسر دوران پرورش در لانه ادامه خواهد داشت. ماده ممکن است تنها برای از بین بردن فضولات در هر 12 ساعت بیرون بیاید.
یکی دیگر از نشانه های قریب الوقوع تخم گذار منفذ ماده است. 12 تا 24 ساعت قبل از تخم گذاری متورم شدن منفذ ماده کاملا مشخص است. منفذ طرح کلی تخم را ساعت ها قبل از آن که از ماده خارج شود می گیرد.
هر لانه شامل 4 تا 7 تخم سفید است که در عرض چند روز گذاشته می شود. اگر چه گاهی اوقات تخم ها هر روز گذاشته می شود تا جاییکه لانه پر می شود. سهم هر دو ماده و نر در طول مدت جوجه کشی تخم معمولا بین 18-21 روز طول می کشد.

آموزش جوجه کشی از طوطی

تخم گذاری:
ماده ممکن است تخمگذاری را در کمتر از دو هفته پس از جفتگیری برای اولین بار آغاز کند. با این حال امکان دارد تخمگذاری با فاصله بیشتر از جفتگیری و یا حتی بدون جفتگیری صورت گرفته باشد.
از روز دوم به طور طبیعی 4 تا 6 تخم گذاشته می شود.
اگر ماده هرگز تا قبل از تخم گذاشتن احساس خطر نمی کرد در صورتی که تخم اول دارای خون و کشیده باشد احساس خطر می کند زیرا جوجه داخل تخم ممکن است هنوز کامل نشده باشد.
تخم را می توان حدود 7 تا 10 روز قبل ازجوجه کشی تخم ها به منظور سلامت باروری زیر نور چراغ بازبینی کرد. در آن زمان رگه های قرمز تاری شکل صورتی کوچک داخل پوسته مشاهده می شود.

تخم طوطی

جوجه کشی تخم ها:
طوطی معمولا جوجه آوری را بعد از دو یا سه بار تخم گذاری شروع نمی کند، به طور متوسط 4 تا 6 تخم می گذارد. تخم نطفه دار در دمای اتاق تا ده روز تا زمانی که فرآیند جوجه کشی آغاز نشده ماندگار می ماند. می توانند روند جوجه کشی را بدون کشتن جوجه داخل تخم متوقف کنند.
هر دو طوطی نر و ماده در جوجه کشی تخم ها سهیم هستند و معمولا دیدن هر دو آنها در لانه در هر زمان لازم است. گاهی اوقات یک پرنده بر روی تخم می نشیند و دیگری در کنارآنها می نشیند و گاهی اوقات هر پرنده روی تعدادی از تخم ها می نشیند. پرنده ها برای غذا خوردن – نوشیدن و شست و شو جای خود را با یکدیگر تغییر می دهند که کارهایی پیرامون جوجه کشی است.
طوطی نر در بیشتر طول زمان جوجه کشی که ماده در حال خوردن است محکم خارج از لانه قرار می گیرد و ماده هنگام شب در جوجه کشی روی تخم ها می نشیند در حالی که نر خارج از لانه برای محافظت از آن نگهبانی می دهد.
بازرسی قفس:
شما می توانید قفس لانه را چند بار در هر روز بدون دلیل و برهم زدن پرنده ها چک کنید. در واقع این راهی برای اطمینان ازبررسی پرندگان است. درواقع بازدید شما با ضربه زدن به قفس است. این به آن دلیل است که اگر نر و ماده احساس وحشت یا ترس کنند به طور تصادفی امکان دارد تخم شکسته و یا جوجه ها لگد مال شوند و بمیرند.
بنابراین شما در واقع قصد ترساندن و یا ایجاد وحشت ناگهانی نر و ماده در قفس را در طول زمان جوجه کشی و پرورش جوجه ندارید.
پس از اعلام حضور خود اگر قرار است آنها را که در قفس های تو در تو قرار دارند در طول بازرسی انتخاب کنید به آرامی نر و ماده را با استفاده از یک مجله و یا چیز دیگری به یک طرف برانید. بسیاری از طوطی ها در آن زمان ترجیح می دهند از قفس خارج شوند. حتی اگر شما می توانید پرندان را خارج کنید ضربه زدن به قفس (یا جعبه نگهداری پرنده) برای اعلام حضور خود و جلوگیری از ترس و وحشت پرندگان و شکسته شدن تخم ها مناسب است.
مزیت استفاده از طوطی های کاملا اجتماعی به عنوان پرورش این است که احتمال کمتری در ترس یا ناراحتی آنها در زمان بررسی وجود دارد.
تاریخچه نگهداری:
ذکر روزی که تخم برای اولین بار گذاشته می شود برای روند جوجه کشی مناسب خواهد بود.
جوجه ریزی:
جوجه ها پس از 18 تا 21 روز از جوجه کشی تخم حاصل می شوند.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران 6 دیدگاه
 • مهدی 12 آذر 1395 / 5:09:47
  0 0

  با عرض سلام و خسته نباشید
  تخم طوطی برای فروش موجود هست

  • fz.andishesabz 14 دی 1395 / 12:08:48
   0 0

   نخیر دوست عزیز گروه صنعتی اسکندری فقط تولید کننده انواع دستگاه های جوجه کشی هستش

 • lilo 24 اسفند 1393 / 6:18:22
  0 0

  مطلب مفیدی بود ممنون از سایت خوبتون

  • fz.andishesabz 25 اسفند 1393 / 1:57:23
   0 0

   ممنون از اینکه نظز دادید.

 • رامین 24 اسفند 1393 / 4:07:46
  0 0

  سلام خسته نباشید
  آیا دستگاههای جوجه کشی شما توان جوجه کشی از طوطی رو هم دارن؟

  • fz.andishesabz 25 اسفند 1393 / 1:56:59
   0 0

   بله دستگاه جوجه کشی ما توانای جوجه کشی کردن از پرندگان زینتی مانند طوطی , کاسکو , طاووس و … را هم داره و بسیاری از باغ وحش های ایران و باغ پرندگان مشتری دستگاه های ما هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X