حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا

 

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا: آفریقای جنوبی 

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا: آفریقای جنوبی با وسعت ۲۰۰۰ × ۱۵۰۰ کیلومترمربع و ۴۲ میلیون نفر جمعیت که منطقهٔ Klein Karoo مرکز پرورش شترمرغ این کشور و جهان میباشد.

با وسعت ۲۱۰۰۰ کیلومترمربع – این منطقه خشک و گرم است.

در سال ۱۸۶۵ تعداد ۸ شترمرغ موجود بوده؛

در ۱۹۱۴ تعداد یک میلیون شترمرغ و درآمد از طریق فقط فروش پر؛ ۱۹۳۰ الی ۱۹۷۳ کاهش آمار تولید و رکود؛

۱۹۷۴ الی ۱۹۹۳ افزایش تولید به دلیل بازار گوشت و چرم

۱۹۹۴ الی ۱۹۹۶ تصویب قوانین کامل این صنعت، تأسیس کشتارگاه و کارخانهٔ دباغی و تأسیس انجمن ها، اتحادیه ها و تعاونی های مربوطه

در ۱۹۹۵ تعداد 000 ۱۷۰ قطعه شترمرغ کشتار شد که این مقدار ۸۵٪ کشتار در جهان بوده و ٪۷۵ درصد آن از منطقهٔ Klein KarOO بود.

در سال ۱۹۹۶ تعداد ۶ کشتارگاه تأییدشده اتحادیهٔ اروپا، ۵ کارخانهٔ دباغی و ۶ کارگاه فرآوری گوشت وجود داشتند.

نژاد گردن سیاه آفریقای جنوبی از هیبرید کردن شترمرغ گردن آبی جنوب آفریقا با شترمرغ گردن قرمزشمال آفریقا به طور اختصاصی ایجاد شده است.

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا
تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا

تاریخچهٔ پرورش شترمرغ در نامیبیا

نامیبیا در کنارهٔ جنوب غربی آفریقا به وسعت ۸۲۵۰۰۰ کیلومترمربع واقع شده و در این کشور رودخانه های دایمی وجود ندارد. غیر از قسمتهای شمال شرقی که خاک مناسب دارد، مابقی مناطق ماسه ای هستند. از ماه اکتبر تا ماه می فصل بارانی بوده و از ماه دسامبر تا ژانویه فصول خشک سال است. اولين مزرعه در سال ۱۹۱۲ با واردات شترمرغ از آفریقای جنوبی آغاز به کارکرد و تا ۱۹۸۹ دو مزرعهٔ تجاری بزرگ ایجاد شد. پس از استقلال کشور، انجمن شترمرغ تأسیس گردید. شترمرغ های وحشی گردن آبی نامیبیا بسیار پرخاشگر بوده و تفریحی شکار می شدند و مزرعه داران برای پرورش، تخم و جوجه را از طبیعت می گرفتند. در سال ۱۹۹۱ تعداد ۳۰ شترمرغ اهلی موجود بود که نژاد آنها اکثرا آفریقای جنوبی و تعدادی هم گردن آبی نامیبیایی بودند. یک کشتارگاه با استاندارد اتحادیهٔ اروپا و همچنین ۴ کارخانهٔ دباغی تأسیس شده بود. در سال ۹۰ الی ۹۵ اکثراً تخم نطفه دار و جوجهٔ یک روزه صادر می شد. آمار موجودی سال ۱۹۹۶ تعداد ۴۳۰۰۰ شترمرغ بالای ۶ ماهه است و ۱۳۱ مزرعه ثبت شده برای صادرات وجود دارند و جمع کار مولدین ۴۷۱۶ میباشند.

همچنین بخوانید :
جوجه کشی شترمرغ یزد | بدنیا آمدن هشت جوجه شترمرغ به روش طبیعی

۱۰ مزرعهٔ بالای ۱۰۰ تخمگذار، ۲۰ مزرعه با ظرفیت تخمگذار، ۵۰ تا ۱۰۰-۵۰ مزرعه ۱۰ تا ۵۰ تخمگذار و ۳۰ مزرعه با کمتر از ۱۰ شترمرغ تخم گذار.

شرایط محیطی خشک بستری مناسب برای پرورش در این کشور است؛ اما به دلیل عدم وجود مراتع اکثر مزارع به صورت متمرکز عمل میکنند و از مزارع بزرگ و وسیع مانند آفریقای جنوبی خبری نیست. در این کشور بیماریهای شایع برای دام های دیگر وجود دارد و شرایط صادرات بسیار کنترل شده است. همچنین بیماری نیوکاسل در این کشور شیوع داشته و واکسیناسیون انجام می شود و برای صادرات باید مزرعهٔ شترمرغ یک کیلومتر از مرغداری فاصله داشته باشد و باید ۲ آزمایش تیتر خونی نیوکاسل با فاصلهٔ ۳ هفته و حتی تا شعاع ۲۰کیلومتری منفی باشد. اکثر شترمرغ های این کشور از آفریقای جنوبی وارد شده اما دارای یک زیرگونهٔ خاص دS.C. Justrall در ۲ نژاد مختص می باشند:

تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا
تاریخچه پرورش شترمرغ در دنیا

۱. گردن آبی صحرای کالاهاری با بدنی باریک و گردن و پای بسیار بلند، قوی، پرخاشگر و به حصارهای بسیار محکم نیاز است.

۲. شترمرغ گردن آبی صحرای نامیبیا که از گردن سیاه آفریقای جنوبی کوچک تر است.

تاریخچهٔ پرورش شترمرغ در زیمبابوه

کشوری محصور در خشکی به مساحت ۴۰۰۰۰۰ کیلومترمربع و تقریباً دایرهای میباشد با جمعیت ۱۱ میلیون، ۷۰ درصد مردم روستایی بوده و به نظر میرسد پرورش شترمرغ از دامداری سودآورتر است.

شترمرغ گردن آبی بومی و وحشی زیمبابوه می باشد. در ۱۹۷۶ شخصی از پارک ملی شروع به جوجه کشی و پرورش شترمرغ گرفته شده از طبیعت کرد. این مزرعه در سال ۱۹۸۵ مزرعهٔ تجاری شد و در آن زمان بود که تقاضای شترمرغ در آمریکا شروع شده بود. در آن زمان برخی از تولیدات برای عدم انقراض به طبیعت بازگردانده می شدند.

در ۱۹۹۳ به مزارع کوچک با گروههای ۲ به ۳ برای افزایش ظرفیت تولید، وام پرداخت گردید.

 

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X