حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

پرورش و نگهداری شترمرغ | تاریخچه تکامل شترمرغ

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
تاریخچه تکامل شترمرغ در کشور

پرورش و نگهداری شترمرغ | تاریخچه

 

تاریخچه تکامل شترمرغ : حدود یک میلیون سال پیش شترمرغ به منطقه قاره آفریقا مهاجرت کرد تا همین اواخر در عربستان و فلسطین و سوریه دیده می شد.
در آفریقای شمالی و خاور نزدیک قبل از دوران مسیحیت برای پر و گوشت و تخم شترمرغ اهمیت ویژهای قائل بودند.
اولين تماس ها مابین شترمرغ و انسان در عصر حجر به وقوع پیوست.

شکارچیان حدود ۷۰۰۰ سال پیش تصاویری از شترمرغ در غارهای محل زندگی خویش در منطقه صحرای بزرگ آفریقا که قبلا سرسبز بوده است ترسیم کرده اند.

در مصر قدیم شترمرغ به واسطه شکل پرهایش. به عنوان سنبل عدالت شناخته شده بود.
در یونان قدیم و رم پرهای شترمرغ برای تزئین کلاه ها و چرم آن برای درست کردن لباسهای جنگی مورد استفاده قرار می گرفته است و در اروپا در قرون وسطی پرها نقش زینتی را داشتند و در اروپا در قرن هجدهم در میان زنان اروپایی اهمیت زیادی را دارا بودند.

دوران شکوفایی محصولات شترمرغ در اروپا بین سال های ۱۹۳۰ – ۱۸۴۰ میلادی بوده است و در میانه قرن ۱۹ در آفریقای جنوبی تعداد ۸۰ رأس شترمرغ وحشی شمارش شده است.

از قرن ۱۸ به بعد شترمرغ در مزارع نگهداری می شود. اما آغاز دوران واقعی شروع پرورش و نگهداری صنعتی به صورت انبوه از سال ۱۸۶۵-۱۸۶۰ با تولید توری های آهنی و احاطه کردن چراگاه ها و ساخت آبشخورها و دستگاه های جوجه کشی شروع گردید و به اوج رسید و رکود درخواست تولید پر با شروع جنگ جهانی اول آغاز گردید. اما در حال حاضر مجدداً درخواست گوشت شترمرغ روز به روز افزایش می یابد.

تاریخچه تکامل شترمرغ در کشور
تاریخچه تکامل شترمرغ در کشور

تاریخچه تکامل شترمرغ | طبقه بندی و خصوصیات بدن شترمرغ

شترمرغ به دسته پرندگان سینه پهنا تعلق دارد که فاقد ستیغ استخوان سینه میباشد.

از خصوصیات مشخصه پرندگان سینه پهن عدم قدرت پرواز آنان میباشد.

در حال حاضر در دنیا پنج نوع پرنده که دارای این خصوصیات و فاقد قدرت پروازند کشف شده است. که به ترتیب، شترمرغ، ناندوسی، کاسو واری، موسی، کیوی، مرغ اشتیس میباشد.

امروزه شترمرغ ها به چهار دسته بزرگ تقسیم می شوند.

  • شترمرغ آفریقای شمالی (کاملوس)
  • شترمرغ آفریقای شرقی (ماسایی)
  • شترمرغ سومالی (موليبدوفانسی)
  • شترمرغ آفریقای جنوبی (استرالیس)

به طور کلی پرهای شترمرغ نر سیاه و سفید و پرهای شترمرغ ماده خاکستری و قهوهای و پر جوجه ها قهوهای سیر با خط ها و نقطه هایی به رنگ قهوهای روشن در زیر علایم مشخصه نرها در فصل جفتگیری تغییر رنگ اطراف منقار و استخوان پاهایشان است که به قرمز تبدیل میگردد.

 

تاریخچه تکامل شترمرغ
تاریخچه تکامل شترمرغ

شترمرغ آفریقای شمالی کاملوس

شترمرغ آفریقای شمالی کاملوس بزرگترین نوع شترمرغ است که با شترمرغ آفریقای شرقی دسته گردن قرمزها را تشکیل می دهند و دو گروه دیگر به عنوان شترمرغ های گردن آبی تقسیم بندی شدهاند و در شترمرغهای نر رنگ آبی بر روی پوستشان به خوبی مشهود است.

همچنین بخوانید :
نکات کلیدی در بهبود مدیریت سالن مرغداری گوشتی

شترمرغ آفریقای جنوبی (استرالیس)

شترمرغ آفریقای جنوبی (استرالیس) به عنوان کوچکترین شترمرغ از نظر جثه قلمداد می شود. نژاد کاملوس قبلا تا شبه جزیره عربی و سوریه یافت می شد.

اما امروزه در منطقه آفریقای شمالی و شمال صحرا ختم می شود.

شترمرغ سومالی (مولیبد وفانس) امروزه در منطقه شرق آفریقا زیست میکند.

شترمرغ آفریقای شرقی (ماسایی) در منطقه کنیا و صحرای زرنگتی و شترمرغ آفریقای جنوبی (استرالیس) در جنوب آفریقا تا زیمباوه وجود دارد.

شترمرغ اهلی آفریقایی که در مزارع پرورش داده می شوند مخلوطی از نژاد شترمرغ آفریقای شمالی کاملوس و شترمرغ آفریقای جنوبی (استرالیس) میباشد که به دسته گردن آبی ها تقسیم دارند.

اما در فرهنگ آمریکایی به عنوان شترمرغ سیاه آفریقایی از آن نام برده می شود. این نژاد شتر با توجه به سهولت در نوع پرورش و مرغوبیت پرهایش و مدت زمان تقریبی دو سال برای بالغ شدن و بالا بودن میزان تخم گذاری، خویش را از چهار نمونه دیگر شترمرغها وحشی تمیز می دهد.

تشریح بدن شترمرغ

در شترمرغ ماهیچه های سینه به وضوح رشد نکرده است و استخوان ترقوه وجود ندارد و استخوان سینه فقط به عنوان تکیه گاه و حفاظت در مقابل برخورد با موانع می باشد. به علت عدم پرواز پرهای پرواز (شاه بال ها) تبدیل به پرهای زینتی گشته اند و هردو انگشت اولی پاها دارای چنگال می باشند و برعکس تمامی پرندگان دونده دیگر دارای دو انگشت پا می باشند.

شترمرغ پرنده ای است گیاه خوار و سیستم گوارشیش شبیه اسب است و به کمک روده کور که طول آن به ۸۰ سانتیمتر میرسد در مدت زمان بین ۳۶- ۳۰ ساعت موفق می شود سلولزها (ساقه علف ها) را هضم کند و حتی اقدام به -خوردن حشرات و مارمولک های کوچک و سوسک ها و حیوانات کوچک دیگر به عنوان غذا می نماید.

شترمرغ فاقد چینه دان است و معده به دو قسمت تقسیم گردیده است.

 


مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :

 


 

 


مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X