بیماری کبک ، شناسایی و درمان بیماری های رایج کبک

25

آشنایی با علائم و نشانه های بیماری کبک

بیماری کبک بسیار شبیه به امراض و بیماری های سایر پرندگان اهلی می باشد، کبک نیز مانند هر پرنده اهلی و وحشی دیگری بیماری های خاص خود را دارد که در این مقاله سعی داریم به مهم‌ترین و رایج‌ترین آنها اشاره کنیم. اگر پرورش دهنده کبک هستید و یا در آینده قصد پرورش این پرنده را دارید، مطالعه دقیق این مقاله حتما به شما توصیه میشود. 

 

کبک ها چگونه پرندگانی هستند و چقدر استعداد ابتلا به بیماری دارند؟

کبک ها پرندگانی ذاتا وحشی هستند و نسبت به سایر پرنده های اهلی و خانگی در برابر بیماری مقاومت بالایی دارند، اما اگر پرورش دهنده ها در تغذیه و شرایط محیطی پرنده کوتاهی بکنند و موارد بهداشتی را رعایت نکنند، احتمال بروز بیماری در این پرنده ها نیز وجود خواهد داشت. از جمله رایج ترین بیماری هایی که کبک ها می توانند به آنها مبتلا شوند، می‌توان به کوکسیدیوز، مایکوپلاسما، نیوکاسل، آسیت، تیفوئید، آنفولانزا، بیماری‌های تنفسی و عفونی اشاره کرد که در این مقاله سعی داریم به صورت خلاصه و مفید به هر یک از این بیماری ها اشاره کنیم و شما پرورش دهنده عزیز را با روشهای پیشگیری و درمان این بیماریها آشنا سازیم.

 

بیماری کوکسیدیوز در کبک

عامل بیماری کوکسیدیوز در کبک ها انگلی به نام کوکسیدیوز است که از طریق فضولات و خوراک های کثیف وارد سیستم گوارشی پرنده شده و روده های‌ او را تحت تاثیر قرار می دهد. این انگل نسبت به بسیاری از ضد عفونی کننده ها مقاوم است به همین دلیل بیشترین علت مرگ و میر پرنده ها به همین بیماری مربوط می شود. 

از علائم بیماری کوکسیدیوز می‌توان به اسهال به ویژه اسهال خونی، کاهش اشتها لاغری و بی حالی پرنده اشاره کرد، انگل های کوکسیدیوز روده کور و روده باریک را مورد حمله قرار میدهد، برای جلوگیری از ابتلای گله کبک ها به بیماری کوکسیدیوز باید فضولات تجمع یافته در کف سالن را به صورت مرتب پاکسازی نمود و از افزایش بیش از حد رطوبت بستر و خیس شدن آن جلوگیری کرد، استفاده از سیستم های تهویه مناسب و پوشال های نرم یا خاک اره تاثیر زیادی در کاهش رطوبت بستر دارد. همچنین تغذیه کبک ها از فضولات تجمع یافته در کف سالن نیز عامل مهمی در ابتلا به بیماری کوکسیدیوز می باشد که تمیزکاری مرتب کف سالن از این بیماری جلوگیری خواهد کرد.

 

مایکوپلاسما در کبک
مایکوپلاسما در کبک

بیماری مایکوپلاسما در کبک ها

مایکوپلاسما ویروسی است که باعث ایجاد مشکل تنفسی در کبک ها میشود، این ویروس از طریق تنفس و آب و غذای آلوده به سایر پرنده ها منتقل می شود و حتی قابلیت انتقال از طریق نطفه را نیز دارند، بنابراین جوجه های حاصل بدنی ضعیف و فلج خواهند داشت، پس بهترین راهکار جدا کردن پرنده های بیمار و ممانعت از سرایت آن به سایر پرنده ها می باشد، جهت یافتن داروی مناسب این ویروس باید به دامپزشک مراجعه کرد.

 

بیماری نیوکاسل در کبک ها

این بیماری نه تنها در سایر پرنده های خانگی مانند مرغ و بوقلمون اردک و غاز مشاهده می شود، بلکه کبک ها نیز استعداد ابتلا به بیماری نیوکاسل را دارند. این بیماری نیز عامل ویروسی دارد و عموماً در فصول سرد سال مانند پاییز و زمستان بروز می کند. تماس پرنده ها با پرنده های وحشی، استفاده از آب و دان و کود آلوده ، نیروی کار آلوده و تماس کبک ها با پرنده های مرده مهمترین عوامل انتقال ویروس نیوکاسل هستند.

از علائم بیماری نیوکاسل می توان به سبز رنگ شدن اسهال پرنده، تنگی نفس و تنفس با دهان باز و کج شدن گردن همراه با لرزش اشاره کرد. بنابراین برای جلوگیری از بروز بیماری نیوکاسل در گله کبک ها ، بهتر است تمامی قسمت های سالن از جمله کف ، سقف و دیوارها را عایق بندی کنید تا از ورود پرنده های وحشی و موجودات موذی به داخل سالن جلوگیری شود. 

در میان گله کبک ها، جوجه ها بیشترین استعداد را در ابتلا به بیماری نیوکاسل دارند، در صورتی که پرورش دهنده در تغذیه جوجه ها دقت نکند و بهداشت محیطی آن ها را رعایت نکند، احتمال ابتلای گله جوجه ها به بیماری نیوکاسل بالا خواهد بود، از علائم بیماری نیوکاسل در جوجه کبک ها، می‌توان به سرفه، عطسه، ناله، خس خس کردن سینه، کم اشتهایی و اسهال اشاره کرد.

کارشناسان دام و طیور بر این باورند که بهترین روش پیشگیری از ابتلا به بیماری نیوکاسل استفاده از واکسن است که باید در دوره های زمانی مشخص به روش های مختلفی از جمله قطره چشمی، آشامیدنی، اسپری و عضلانی تزریق شود، برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد حتما باید به دامپزشک معتبر مراجعه کنید.

 

بیماری نیوکاسل کبک
بیماری نیوکاسل کبک

بیماری آسیت در کبک ها

بیماری آسیت زمانی به وقوع می پیوندد که اکسیژن کافی در محیط وجود نداشته باشد و گله با کمبود اکسیژن مواجه شود، از علائم این  بیماری افزایش تپش قلب، بزرگ شدن قلب و افزایش جریان خون در ریه ها، افزایش میزان تنفس و بزرگ شدن شکم و سینه پرنده اشاره کرد. درمان این بیماری دشوار و هزینه‌بر است بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از بیماری آسیت، ایجاد یک سیستم تهویه مناسب در سالن پرورش است.

 

بیماری تیفوئید در کبک ها

عامل این بیماری انگلی به نام سالمونلا است، استفاده از آب و غذای آلوده و کپک زده مهمترین عامل پیدایش این بیماری در میان گله کبک ها می باشد. بیشتر پرورش دهندگان علایم این بیماری را در کبک های بالغ و بعضاً در جوجه های سه ماهه و بزرگتر مشاهده نموده اند، مهمترین علائم بیماری تیفوئید در کبک ها عبارتند از: تشنگی زیاد، بی حالی و بی اشتهایی، اسهال سفید و سبز، پرهای ژولیده است. همچنین طی کالبد شکافی هایی که دامپزشکان بر روی کبک های مبتلا به این بیماری انجام داده اند، نتایج نشان می دهد که کبد پرنده بیمار نرم و بزرگ و دارای لکه های کوچک و سفید می باشد، همچنین طحال و کیسه صفرای پرنده نیز از حالت عادی بزرگتر میشود. بنابراین برای جلوگیری از بروز بیماری تیفوئید باید از آب و غذای سالم و تازه استفاده کرد و پرنده های بیمار را به موقع شناسایی و قرنطینه نمود.

 

بیماری آنفولانزا در کبک ها

این بیماری عموماً تمامی پرنده های پرورشی را در مواقعی از سال درگیر خود میکند، کبک ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. این بیماری که به عنوان طاعون مرغی نیز نام گرفته است، از یک ویروس نشات میگیرد و از طریق ترشحات دهان و بینی و فضولات پرنده در محیط پخش می شود، تنفس سایر پرندگان از هوای آلوده و یا نوک زدن فضولات پرنده بیمار، سبب انتشار این ویروس می شود. از علائم بیماری آنفولانزا می توان به عطسه، خروج ترشحات از چشم و بینی، تورم سر و صورت، اسهال و بی حالی و پرهای بهم ریخته اشاره کرد. تاکنون هیچ واکسنی برای آنفولانزای مرغی ساخته نشده و بهترین راه رعایت بهداشت محیطی و استفاده از آب و غذای سالم، شناسایی پرنده های بیمار و قرنطینه کردن به موقع آنهاست.

 

بیماری های مزمن تنفسی

عوامل ایجاد کننده این بیماری باکتری هایی هستند که از طریق مخاط بینی، تنفس و تغذیه وارد نای و در نتیجه شش پرنده شده و بافت سلولی کیسه های هوایی و شش را تحت تاثیر قرار می دهد، از علایم بیماری های تنفسی می توان به تنگی نفس، تنفس با دهان باز، گرفتگی بینی، عطسه، چرکی شدن بینی و چشم پرنده اشاره کرد. بهترین راه برای جلوگیری از بروز این بیماری، تهویه مناسب سالن، جلوگیری از تراکم زیاد پرنده ها، رعایت بهداشت محیطی و استفاده از آب و غذای سالم است.

 

نکات مهم در جلوگیری از بیماری کبک ها

اگر به صورت خلاصه به تمام بیماری های فوق نگاهی بیندازیم، متوجه می شویم که شرط اساسی و لازم برای جلوگیری از بروز هرگونه بیماری، رعایت بهداشت در سالن پرورش پرنده، استفاده از مواد غذایی تازه و سالم، پرهیز از تماس کبک ها با پرنده ها و موجودات وحشی و استفاده از واکسن ها و مولتی ویتامین ها در مواقع ضروری می باشد. بنابراین در صورتی که پرورش دهنده ای ، تمامی موارد را رعایت کند تلفات و بیماری پرنده ها به حداقل ممکن خواهد رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
25 نظرات
 1. محمد رضا می گوید

  سلام من ۳ تا کبک دارم دوتا ماده یکی نر
  نر زیر چشمش خیلی متورم شده بصورتی که سر کبک از روبرو مثل حیوونهایی شده که لپ بزرگی دارن
  این مشکلش چیه باید چکار کنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   خوب نمیشه دقیق گفت مشکلش چیه
   باید بیشتر بررسی بشه
   بی حال شده ؟ تغذیش کم شده ؟ فضلش آبکیه و یا تغییر رنگ داده ؟
   شبیه ضرب خوردگیه ؟ جسش از دو تا ماده کوچکتره ؟ محیط نگهداری چطوره ؟

 2. علی می گوید

  سلام،تعدادی کبک دارم،چند روز تلفات میدم،مشکل تنفسی هست ،پرنده بیخال ،قوز کرده ،مدفوع هم اسهال سبز هست،تتراسایکلین دارم میدم ولی انگار اثر ندار.
  شکم یکی از کبک ها که تلف شده بود باز کردم ،خال های شیری رنگ روی ریه ها بود،
  چه دارویی استفاده کنم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   به امکان زیاد نیوکاسل هست ، باید واکسینه میکردید
   بهترین کار مراجعه به دامپزشک هست و قبل از اون جدا کردن طیور بیمار از طیور سالم

 3. سید حامد می گوید

  سلام ما یه سری کبگ داشتیم بعد الان شروع به لرزیدن کردن و خس خس میکنن و خشک میشن و می میمیرن شکم یکیش را پاره کردیم کبدش به رنگ سبز در اومده بود

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بیشتر بررسی بشه
   بررسی کنید فضلشون چجوریه
   حرکات سر غیر ارادی و غیرعادی دارن ؟ مثلا سرشو بچرخونه طرف کمرش
   در این صورت ممکنه نیوکاسل داشته باشن و باید واکسینه بشن

 4. علیرضا می گوید

  سلام
  من یدونه جوجه کبک دارم بی حال است بیماری این چیست

  1. ادمین می گوید

   سلام
   بیحالی در تمامی انواع بیماری ها وجود داره !
   باید حرکات پرنده ، فضله ی اون ، تغذیه ، دمای محیط نگهداری و … مورد بررسی قرار بگیره بعد میشه گفت چشه

 5. حسین می گوید

  سلام
  کبک من چشماش رو میبنده و باز نمیکنه.دهنش رو باز میزاره و صدای خس خس ازش میاد.گردنش رو هم به صورت کج به صورتی که وقتی از جلو میبینیش به صورت نیم رخ است.لطفا نام بیماری رو بگید و دارو اش را.

  1. ادمین می گوید

   سلام
   در وحله ی اول پرنده رو از سایر طیور جدا کنید
   به نظر بیماری نیوکاسل میاد ولی باید دقیقتر بررسی بشه
   برای دریافت دارو و سایر موارد حتما به دامپزشک مراجعه کنید

 6. علی می گوید

  سلام من جوجه کبک خریدم نمی دونم چند ماهشه ودوتا هستن هردوهم گردنشون رو می چرخونن بسمت کمرشون و چنگ می زنن به کمرسون اولا یکیشون پرهاشو می کند میشه بگید این بیماری عادی است یا غیر عادی

  1. ادمین می گوید

   سلام
   علائم دیگه ای ندارن ؟ عفونت چشم ؟ فضله ی با رنگ متفاوت ؟

 7. ناشناس می گوید

  سلام کبکم پلک هایش بهم میچسبه ومثل آبله پرازچرک میشه وقتی پلک مرطوب میشه پلکش بازمیشه وچرک میریزه بیرون چکارکنم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   از قطره چشمی با دوز کودکان براش استفاده کنید
   محیط نگهداری پرنده هاتون رو هم ضدعفونی کنید

 8. ... می گوید

  سلام من یک کبک دارم و الان حدود یک هفته است که نمیتواند روی پاهایش راه برود و هیچ نشانه ای از کبودی و ورم مشاهده نمیشود غذا نمیخورد و گردنش کج میشود .برای درمان باید چه کاری انجام بدهم؟

  1. ادمین می گوید

   سلام
   چنین مواردی حتما باید توسط دامپزشک و به صورت عملی مورد بررسی قرار بگیره
   امکان بیماری های مختلفی در پرنده وجود داره

 9. رضا می گوید

  سلام کبکم با دهان باز نفس میکشه و عطسه میکنه بهش داروی نیوکاسل هم دادم خوب نشد چه داروای باید بهش بدم

  1. ادمین می گوید

   سلام
   داروی نیوکاسل !!! عزیز باید اینگونه مواد توسط دامپزشک و با توجه به نوع بیماری پرنده تجویز بشه ! خودسر چیزی بدید پرنده از دست خواهد رفت ! حداکثر موردی که میتونید بدید یه تیکه سیر کوچیک هست
   به دامپزشک مراجعه کنید

 10. Sadat می گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه جوجه کبک سه روزه دارم روز اول و دوم خوب بود الان ازصبح میبینم نمیتونه خوب راه بره تعادل نداره چپکی میشه😭 توروخدا تا قبل اینکه چیزیش بشه بگید چشه و باید چکارکنم که خوب بشه🙏🏻😭

  1. ادمین می گوید

   سلام
   باید بیشتر شرح داده بشه
   غدا و آب مناسب از مهمترین موارد در پرورش جوجه ها هستن
   دمای و حتی استفاده از لامپ مادر مصنوعی در جوجه های ۱ روزه هم بسیار اهمیت داره

 11. رضا می گوید

  سلام کبکم عطسه میکنه چه داروای براش خوبه

 12. محمد می گوید

  سلام کبکم عطسه میکنه چکار کنم

  1. chicken-admin می گوید

   سلام
   بهداشت محیط رو رعایت کنید ، دانخوری ابخوری رو ضدعفونی کنید
   در محیط نگهداری تهویه مناسب ایجاد کنید

 13. علی امیری می گوید

  مطالبتون بسیار جالب و کاربردی است ، از زحماتتون در تهیه این مطالب کمال تشکر را دارم

  1. مدیر سایت می گوید

   سلام
   ممنون از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.