حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بیماری پرندگان : عفونت اشرشیاکُلی

عفونت اشرشیاکُلی

۱. کالبدشکافی (عفونت ناف).  این به صورت قرمزی و ورم بافتی در منطقه ناف مشخص می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 2

۲. عفونت اشرشیاکلی به طور گسترده ای در میان طیور در تمام سنین و دسته‌ها شیوع یافته است.  این عفونت در درجه اول به شرایط بد بهداشتی، نادیده گرفتن الزامات تکنولوژیک و یا بیماری های تنفسی و سیستم ایمنی مرتبط است. عاقبت مشترک و عمومی ناشی از عفونت ناف، پریتونیت محلی و یا انتشار یافته است.

عفونت اشرشیاکُلی 3

 

۳. هنگامی که مقدار سفیده تخم مرغ بزرگتر است (در تخم مرغ های بزرگتر)، این بیماری در طول جوجه کشی مانع جذب آن می شود، و در نتیجه باعث ورم ژله مانند زیر جلدی می شود که محیطی عالی برای توسعه عفونت اشرشیاکلی است.

 

 

 

عفونت اشرشیاکُلی 4

۴.  تاخیر در جذب از کیسه زرده، یک پیش نیاز برای عفونت اشرشیاکُلی و پریتونیت است . شایع ترین سروتیپ اشرشیاکلی شناسایی شده عبارتند از:  ۰۱: K1 (L)،  ۰۲: K1 (L)  و۰۷۸: K80 (B)   .

 

 

 

 

عفونت اشرشیاکُلی 5

 

۵.  در مرحله بعد از عفونت، محتوای کیسه زرده علتی برای فرآیندهای نکروز فاسد کننده در حفره صفاقی است.  شکم پف می کند.  تمام دیواره و جداره شکم با یک گانگرن مرطوب (خیساندن) تحت تاثیر قرار می گیرد.

عفونت اشرشیاکُلی 6

۶.  آماس‌ شيپور رحم‌ ( التهاب لوله فالوپ). آماس‌ شيپور رحم‌ ناشی از عفونت E. coli (اشرشیاکلی) را می توان همچنین در پرندگان در حال رشد نیز مشاهده کرد.  لوله رحمی منبسط می شود، دیوار آن نازک شده و پر از ترشحات پنیری در تمام طول خود می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 7

 

۷.  آماس‌ شيپور رحم‌، در میان شایع ترین علل مرگ و میر در مرغان می باشد.  باکتری E. coli از فاضلاب یا چاه مستراح و از طریق یک مسیر صعودی نفوذ می کند.  عوامل مستعد کننده برای این نفوذ خوابیدن به هنگام تخم گذاری است و با فعالیت استروژن همراه است.

عفونت اشرشیاکُلی 8

.۸ در موارد قدیمی تر، توده پنیری در لوله رحمی یک ساختار لاملار دارد. سازواره E. coli معمولا در مدفوع پرندگان و پستانداران وجود دارد چون که در روده پرندگان و پستانداران یافت می شود.  پرندگان به طور مداوم در معرض خطر این عفونت از طریق آب، گرد و غبار، مدفوع و محیط زیست آلوده هستند.

عفونت اشرشیاکُلی 9

۹.  زرده در میان توده پنیری در لوله رحمی نگهداری می شود.  در برخی موارد، زمانی که مقاومت سیستمیک پایین تر است، مکان های آلوده به باکتری  E. coli، مانند روده، دستگاه تناسلی و یا بینی، می تواند منابع این عفونت باشد.

عفونت اشرشیاکُلی 10

۱۰. فشرده سازی توده نکروز پنیری پس از از دست دادن بخشی از محتوای آب آن، در لوله رحمی از یک لایه.

عفونت اشرشیاکُلی 11

 

۱۱.  عنصری از شکل۱۰  . سطح مقطع طولی لوله رحمی.

عفونت اشرشیاکُلی 12

 

۱۲ .  زرده تخم مرغ صفاق در یک مرغ که منجر به اشرشیاکلی می شود.  جوجه‌ها می توانند با یک عفونت نهفته، زمانی که باکتری E.    coli در تخمدان و لوله رحمی است، متولد شوند.  در این موارد، عفونت می تواند به عفونت آشکار تحت تاثیر برخی از عوامل استرس یا ضایعات تبدیل شود.

عفونت اشرشیاکُلی 13

۱۳.  (التهاب تخمدان) که در نتیجه منجر به آماس‌ شيپور رحمی ناشی از  عود کرد عفونت اشرشیاکلی می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 14

۱۴. انحطاط کیستی فولیکول های تخمدان در پی آماس‌ شيپور رحِمی ناشی از  E. coli.

عفونت اشرشیاکُلی 15

۱۵. سلولیت یا ورم بافت های زیرپوستی  )التهاب بافت زیر جلدی که بر پوست نیز تاثیر می گذارد). این در جوجه های گوشتی معمول است و به طور عمده در کشتارگاه شناسایی می شود.  ضایعات با رنگ زرد-قهوه ای به طور ماکروسکوپی مشخص شده اند.

عفونت اشرشیاکُلی26

۱۶.  سلولیت.  مناطق آسیب دیده عمدتا در ناحیه ای از پشت و ران است.

عفونت اشرشیاکُلی 28

 

۱۷. در برخی از موارد، ضایعات کمی  هم  بر روی پوست سالم اطراف نیز تاثیر می گذارد.

عفونت اشرشیاکُلی 17

۱۸. سلولیت. در بافت زیر جلدی، اغلب لکه ی لخته مانند ضخیمی دیده می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 18

 

۱۹.  در برخی از موارد در پرندگان بالغ، در ناحیه ای از سر، توده زیر جلدیِ اگزودای لخته مانند ضخیم، ناشی از یک عفونت اشرشیاکلی محلی را می توان کشف کرد.

عفونت اشرشیاکُلی 19
۲۰. انتروکولیت (آماس روده) . انترو-توکسیژنیک اشریشیا کلی که سموم تولید می کند، باعث ترشح و احتباس مایعات در برخی از حلقه های روده و به خصوص در زوائد می شود. در معاینه بالینی، اسهال و از دست دادن آب مشاهده می شود. روده رنگ پریده و منبسط می شود، به خصوص زوائد که با مایع حاوی بسیاری از حباب های گازی پر می شود.

 

 

عفونت اشرشیاکُلی35

 

۲۱. سپتیسِمی یا گندخونی اشرشیاکلی نوزادی (مربوط به جوجه).   جوجه در ۲۴-۴۸ ساعت پس از خروج از تخم، مبتلا می شوند.  میزان مرگ و میر در طول ده روز اول بالاتر است و می تواند به ۵ الی۶٪ برسد.   کیسه زرده جذب نمی شود.  طحال بزرگ می شود.  چند روز بعد، ضایعات معمولی لخته های چندغشایی  بر صفاق، پریکارد، کیسه های هوا و کپسول کبد تاثیر می گذارند.

عفونت اشرشیاکُلی 21

 

۲۲. سپتیسمی یا گندخونی اشرشیاکلی حاد در مرغان.  از لحاظ بالینی و مورفولوژیکی، سپتی‌سمی یا گندخونی اشرشیاکلی حاد می تواند مانند وبای مرغی یا حصبه‌‌ی مرغی باشد  . این هم در پرندگان جوان و هم در بالغ امکان دارد.  استرس در آغاز تخم گذاری به عنوان یک عامل مهم تاثیرگذار است. اندام پارانشیمی بزرگ می شوند.  گاهی اوقات، کبد دارای رنگ مایل به سبز شده و با چند کانون کوچک نکروز خالدار می شود.  همچنین، پریکاردیت، پریتونیت و خونریزی ابره‌ای در پوست به وجود می آید.

عفونت اشرشیاکُلی 22 عفونت اشرشیاکُلی 23 عفونت اشرشیاکُلی 24

در چنین مواردی، مخاط تنفسی آسیب دیده توسط عوامل عفونی و غیر عفونی (ویروسهای ND از جمله گونه های  vaccinal، IB، TRT، mycoplasmae، سطح آمونیاک بالا) منافذ ورودی عفونت E. coli  هستند.۲۳. ۲۴. ۲۵  .

ضایعات عمدتا در دستگاه تنفسی (نای، ریه ها و کیسه های هوایی) مشاهده شده، اما برخی نواحی پوستی مجاور (پریکارد، صفاق) نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و در نتیجه، تصویری از یک خونابه‌ی لخته‌ای چند غشایی معمولی تولید می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 25 عفونت اشرشیاکُلی 26

۲۶. ۲۷ .  سپتیسمی اشرشیاکلی ثانویه و انتریت یا آماس روده.   این اغلب در بوقلمون بروز می کند.  مخاط روده ای که توسط ویروس انتریت خونریزی آسیب می بیند (نگاه کنید به عفونت آدنوویروس)، درب ورودی عفونت E. coli است.  معمول ترین ضایعات مشخص شده برای آن بزرگ شدن، هیپرمی، خونریزی و نکروز کبد و طحال است.

عفونت اشرشیاکُلی 27

۲۸.panophthalmitis  (التهاب تمام بافت کره چشم).  به طور کلی، این توسعه یافته ی سپتی‌سمی E. coli است که معمولا یک طرفه است.

عفونت اشرشیاکُلی36

۲۹.  آرتروز، استئومیلیت و استئونکروز (به ترتیب: التهاب مفاصل، مغز استخوان و نکروز استخوان). ضایعات آن مشترک با   سپتیسمی اشرشیاکلی است.  ازلحاظ بالینی، لنگش، دراز کشیدن طولانی مدت ، کم آبی بدن و عقب ماندگی در رشد مشاهده می شود . مفاصل سرتاسری، استخوان ران و مفاصل قلم پا معمولا بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند . این باکتر رشد مادرزادی استخوان ها را مختل کرده و پاسخ های التهابی را تحریک می کند که بیشتر باعث استئومیلیت می شود.  از لحاظ آناتومی بدنی، شکستگی سر استخوان ران معمولا مشاهده می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 29 عفونت اشرشیاکُلی 30

۳۰. ۳۱  .  برخی موارد سپتیسِمی اشرشیاکلی، تجمع اگزودا بین عضلات سینه ای سطحی و عمیق است.

عفونت اشرشیاکُلی 32

۳۰. ۳۱  .  برخی موارد سپتیسِمی اشرشیاکلی، تجمع اگزودا بین عضلات سینه ای سطحی و عمیق است.۳۲.  ضایعاتی که در فضاهای مفصلی مربوط به مهره ستون فقرات توسعه یافته و منجر به اسپوندیلیت (اسپوندیلوز) و پس از آن منجر به فلجی می شود.

عفونت اشرشیاکُلی 34

۳۳. گرانولوماکُلی ( بیماری های Hjarre ).  این توسط گرانولوم های متعدد در دستگاه گوارش، میان روده و کبد پدید می آید، اما در طحال وجود ندارد.  ضایعات آن شبیه به مشاهده ضایعات سل است.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • Ali joudi علی جودی ۳۰ آبان ۱۳۹۶ / ۸:۴۱:۱۸

    بسیار عالی بود.موفق باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.