حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

شرح کامل بیماری های شتر مرغ

بیماری شتر مرغ

بیماری شتر مرغ : با توجه به افزایش صنعت پرورش مرغ در ایران به دلیل درامد بالا مزرعه داران به پرورش این گونه از پرنده روی آورده اند با این حال این نوع پرنده در مقابل بسیار از بیماریها مقاومت زیادی از خود نشان میدهد ولی با این حال بعضی از بیماریها وجود دارد که باعث میشود مزرعه دار از این صنعت بازگردد پس این مقاله را با دقتع مطالعه نمائید.

مدیریت صحیح و رعایت بهداشت در اگر به صورت اصولی  صورت نگیرد باعث مبتلا شدن شتر مرغ به بیماری های متفاوتی میشود برای جلوگیری این فاجعه باید مزرعه داران  به صورت هوشیارانه عمل کنند و در مقابل این بیماریها مقاومت زیادی داشته باشند پس واکسیناسینه و رعایت نکات بهداشتی در شتر مرغها باعث جلوگیری از تلف شدن این پرنده در سنین پایین و بالا میشود.

ابتدا به صورت مختصر اقدام به معرفی بیماریهای شایع در بین شترمرغ ها میپردازیم :

در روده کوچک کرم آسکاریس وجود دارد و از تغذیه آن از مواد مغذی روده کوچک میباشد و باعث میشود شتر مرغ به مرور زمان لاغر و حتی تلف شود. این بیماری به عنوان بیماری داخلی یا انگل داخلی در بین شترمرغ ها شایع است.

انگل های خارجی : این نوع انگل ها مثل کنه ، شپش میباشد که بیشتر در خارج از بدن پرنده فعالیت دارند و در پوست و زیر بال شترمرغ ساکن هستند و روش تغذیه آنها از خون و پوست شترمرغ میباشد که در ادامه باعث میشود شترمرغ تلف شود و ضرر زیادی را برای مزرعه داران شترمرغ به ارمغان بیاورد.

کرم نخی شکل : این نوع کرم به صورت مویی شکل بوده و بی رنگ میباشد و محل رشد آن در معده شترمرغ باعث جلوگیری از غدد ترشحی میشود با به وجود آمدن یک لایه بر روی انگل ها شیرابه های معده امکان رسیدن به غذا را ندارند این انگل در جوجه های کمتر از ۸ ماهه میتواند تا ۹۰ درصد باعث مرگ و میر شود. شترمرغ تنها میزبان این انگل هستند و در پرنده دیگری یافت نمیشوند.

یکی از بیماریهای شایع در بین شترمرغ ها که از روز اول تولد تا ۱۴ ماهگی امکان ابتلا شدن در بین پرنده ها وجود دارد عفونت کیسه زرد میباشد که  باعث ضرر مالی زیادی میباشد.

عفونت چشم ها : نیز یکی از بیماریهای شایع در بین شترمرغ ها میباشد که باعث تحریک شدن چشم شترمرغ ها میباشد این نوع بیماری از طریق گرد و غبار و تغذیه پرنده به وجود می آید و بعد از مرور زمان اگر درمان نشود موجب به وجود آمدن آبسه در روی قرنیه چشم میشود.

محیط نگهداری را باید به صورت اصولی حصار کشی کنید تا موجب شکستگی استخوان های شترمرغ نشود.

حتما به صورت دوره ای از واکسیناسیون استفاده کنید و با استفاده از جیره مناسب سیستم ایمنی شترمرغ را افزایش دهید با این روش ها میتوانید از ضررهای مالی جلوگیری کنید و از این صنعت درآمد بالایی داشته باشید.

 

سایت اینترنتی چیکن دیوایس ( مرجع دستگاه جوجه کشی ) مقاله های مرتبط را در مورد شترمرغ ارائه داده است ولی در صورتی که سوالی در ذهن خود دارید میتوانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

علی بلاقی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.