حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انتخاب محل مناسب برای مرغداری

مرغداری (6)

انتخاب محل مناسب برای مرغداری

مرغداری (6)
گله مرغ تخمگذاری به طور معمول در حدود ۲ سال نگهداری میشوند.بدین ترتیب در طی این مدت ۲ تابستان و ۲ زمستان را باید سپری کنند.از اینرو محل مزرعه را باید در نقاطی انتخاب نمود که دارای هوای مناسب ملایم و تمیز باشد که از نظر گرم کردن و یا سرد کردن لانه احتیاج به هزینه زیادی نبوده و نیز مشکل نباشد.درخت کاری و استفاده از فضای سبز در مزرعه به تلطیف هوا کمک فراوانی کرده به اضافی از نظر کار محیط را دلپذیرتر می کند.برای این منظور از درخت های پاییزدار و حتی درختان میوه می توان استفاده نمود.محل مرغداری باید از نظر فاصله به شهر و مراکز فروش و یا خرید مواد اولیه مناسب باشد.بدین ترتیب که به شهر نه زیاد نزدیک و نه زیاد دور باشد و نیز نباید در کنار جاده های پر رفت و آمد و نقاط آلوده و پر سروصدا مانند کارخانجات سربازخانه ها و فرودگاه ها و ایستگاه های راه آهن و امثال آن احداث شود.از نظر دسترسی به آب و برق و ارتباطات و رفت و آمد کارگران و کارمندان آسان باشد و برای تامین نهاده های مزبور احتیاج به سرمایه گذاری و هزینه زیاد نباشد نباید در نقاط گود و پست و یا در نقاط مرتفع و همچنین در نقاطی که دارای بادهای شدید دائمی یا طوفان های موسمی است انتخاب نمود . نباید در نقاطی انتخاب نمود که از نظر قوانین زیست محیطی ضوابط بهداشتی دامپزشکی منع قانونی داشته باشد.

محل مناسب مرغداری

اصول کلی ساختمان لانه
برای ساختمان لانه مرغ های تخمگذار از مواد اولیه ساختمانی مختلف و نقشه های مختلف بسته به وضعیت محیط و سلیقه و سرمایه مرغدار می توان استفاده نمود ولی بطور کلی در تمام انواع آن باید نکات زیر را دقیقا رعایت کرد :
۱- سالن پرورش و نگهداری باید از مصالح محکم و غیر قابل نفوذ بدون درز و ترک خوردگی و قابل مرمت ساخته شود و قابلیت کامل شستشو و ضد عفونی را داشته باشد.
۲- کف لانه باید محکم بوده و از سیمان و یا بتون و با شیب ملایم به بیرون ساخته شده باشد.ارتفاع کف باید از زمین مزرعه به اندازه کافی بالاتر باشد.در لانه های بزرگ کف سالن ها باید دارای شیب کافی بوده و مجهز به کانال های سر پوشیده و آبرو جهت دفع فاضلاب باشد.
۳- دیوارها باید محکم بوده و به اندازه کافی عایق باشد.تمام قسمت های داخلی باید طوری طراحی شود که کاملا با آب قابل شستشو باشد.
۴- سقف سالن ها باید نسبت به سرما و گرما و رطوبت و باران عابق بوده و در حد امکان شیبدار باشد.
۵- درب ها و پنجره ها باید از جنس آهن و یا آلومینیوم بوده و قابل شستشو و ضد عفونی باشد و برای جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان مجهز به توری مطمئن باشد.
۶- دور لانه باید به فاصله مطمئن از پوشش ملایم باشد تا فاضلات ناشی از شستشو محوطه یا آب باران به سهولت به سیستم تصفیه و یا چاه فاضلاب هدایت شود.
۷- محدوده مزرعه مرغداری باید به وسیله دیوار یا حصار آهنی و سیمی مناسب دیگر به گونه ای محصور باشد که از ورود افراد متفرقه یا حیوانات ولگرد مانند سگ و روباه به داخل مزرعه جلوگیری به عمل آورد.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.