حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

اصول مدیریت و پرورش بلدرچین | روش جدید در پرورش بلدرچین

اصول مدیریت و پرورش بلدرچین

اصول مدیریت و پرورش بلدرچین | مدیریت، کلید موفقیت

اصول مدیریت و پرورش بلدرچین : تفاوت بین مدیریت خوب و مدیریت ضعیف تفاوت بین سود آوری و ضرر است.
از طرفی پیشگیری از بیماریها ارزانتر از درمان بیماری است. اغلب درمان جهت بهبود بیماری میسر نمیباشد.
همیشه به خاطر بسپارید که بلدرچین در جایی باید پرورش داده شود که شما بتوانید استرس را از آنها دور نگه دارید.

 

راهنمای فروش بلدرچین به بازار
راهنمای فروش بلدرچین به بازار

راهنمای فروش بلدرچین به بازار

فروش به بازار همیشه یکی از موضوعات مورد توجه است. بررسی معامله های بلدرچین در داد و ستدها یکی از موضوعات مهمی است که باعث ایجاد سود آوری میشود. علاقه به کار و سربلندی و لذت از تولید یک پرنده ممتاز به طور قطع با موفقیت همراه است. بسیاری از پرورش دهندگان جهت فروش پرنده یا تخمها برای ۱ یا ۲ سال آینده قرارداد می بندند. در اینجا بعضی از راهها جهت کمک به شما برای فروش پیشنهاد شده است :

۱- با آمدن یکی از اعضاء مؤسسه پرندگان پروازی شما می توانید ارتباط با ارزشی با تولید کننده و خریدار مؤسسه پرندگان مادر داشته باشید.
۲- عضو شدن در مؤسسه حفاظت از شکار. این سازمان در بسیاری از موارد که یکی از آنها فروش به بازار است به پرورش دهندگان کمک بسزایی خواهد نمود.
٣- عضو شدن در مؤسسه پرندگان مادر . توجه به رسیدگی سالیانه که شما از این طریق به سود آوری خواهید رسید.
۴- تبلیغات وسیع، زیاد بیشتر مؤثر واقع می گردد. سعی کنید به محل چاپ توجه کرده و کمک بگیرید.
۵- فارم را تمیز نگه دارید. از نظر یک خریدار قضاوت در مورد شما از فارمتان خواهد بود.
۶- مشتری خودتان باشید. این فكر جالبی است از معامله ها کاملا شناخت داشته باشید.
این نشان میدهد علاقه ی مشتری باعث میشود که همهی سؤالات با اشتیاق جواب داده شود و داشتن کارگری با ظاهری تمیز و شخصیتی رضایت بخش نیازمند می باشد.
۷- حضور خریدار با سود آوری شما همراه است اما نباید از رقیب خود در این کار غافل شوید شما نباید بر افسردگی خودتان بیفزائید.
۸- هر کوششی را در جهت رضایت مشتری انجام دهید. دانستن اینکه مشتری از شما چه چیزی در خواست می نماید، اهمیت فراوانی دارد.
۹- هرگز تحت تأثیر یک خریدار جهت راضی شدن به فروش پرنده نشوید. اگر مشتری احساس نمی کند که شما تولیدی را که کردهاید چقدر با اهمیت است بهتر است به زور فروش نکنید.
پرورش یک پرنده ی خوب، خواهان یک قیمت خوب با یک وجدان پاک همراه است. نداشتن انتظار خریدار، شما را وادار به پرسش برای قیمت کالایتان می کند، اجازه دهید خریدار برای پرداخت کم از شما پوزش بخواهد.
۱۰- همیشه با مشتری صادق باشید. دروغ گفتن باعث کاهش فروشتان خواهد شد و آنها در آینده با شما معامله نخواهند کرد. شهرت شما در اطراف باعث اطمينان خریداران به شما خواهد شد.
یک کمی فکر کنید : «هر زمان شما تولید خود را زیر بها بفروشید، شما قیمت را در آینده تنظیم خواهید کرد»

 

بلدرچین به نژادی گله
بلدرچین به نژادی گله

بلدرچین به نژادی گله

اگر در شروع کارتان بلدرچینهای مادر نامطلوبی داشته باشید دستگاه جوجه کشی مناسبی نداشته باشید ، جوجه های نامطلوبی نیز خواهید داشت. زمانی که می خواهید گله مادر را از گله های خودتان انتخاب کنید یا از گله های دیگر بیاورید، با احتیاط کامل و آگاهی انجام دهید. به دنبال این قضیه برای شما راههایی جهت داشتن گله مادر خوب پیشنهاد می کنیم :
۱- در موقع خرید گله مادر از فروشنده های معتبر استفاده کنید. داد و ستد خوب شما در آینده بستگی به انتخاب گله مادر در شروع کارتان دارد.
۲- بازدید از فارم مادر، اخذ یادداشتها و بر آورد مدیریت از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. معمولا می توان با یک نگاه سریع از سالن پرورشی درباره ی بسیاری از مسائل فردی مدیریت بحث کرد. با انجام مدیریت خوب می توان در برابر بیماریها امنیت داشت و از گسترش بیماریها جلوگیری کرد.

 

شرایط خرید پرنده بلدرچین
شرایط خرید پرنده بلدرچین

شرایط خرید پرنده بلدرچین و تخم بلدرچین:

۱- بررسی گله مادر با توجه به خصوصیات فیزیکی پرنده، اندازه و رنگی با توجه به گونه ها.
۲- بررسی از نظر رنگ تیره، اندازه، تغییر شکل بدن یا پاها و دیگر عوامل غیر طبیعی
۳- بررسی یادداشتها از نظر سابقهی بیماری و مرگ و میر در گذشته
۴- زمانی که تخمها را تهیه کردیم، باید به بد شکلی در اندازه و شکل تخمها توجه
داشته باشیم. از یک تخم بزرگی، جوجهی بزرگ و از تخم کوچک، جوجهی کوچک به دنیا میآید. تخم بیش از حد بزرگ به ندرت در هچری گذاشته می شود.
۵- از زمانی که جوجهی بلدرچین را برای گله مادر آینده آماده می کنیم، باید به نکات بالا و بعد از آن به هوشیاری و توان جوجه بلدرچین توجه کرد.
اگر شما جهت نگهداری گله هایتان برنامه دارید (برنامه هایی که اغلب قابل اجرا باشد) انتخاب آنها بهتر است بر اساس رشد و پر درآوری باشد. حفظ پرندگان از جوجه در آوری زودتر در هر فصل به اوج تولید ترجیح داده میشود. این پرندگان معمولا قوی تر، سالمتر، در تخمگذاری بیشتر تخم گذاشته، مقاومت زیاد به بیماری داشته و کمتر در طی تولید تخمگذاری کز می کنند. همیشه ذخیرهی پرنده بیشتر از احتیاجاتی است که برای انتخاب بلدرچین مادر میباشد. داشتن خروسها و مرغهای اضافی جهت جایگزینی نرهای نابارور (عقيم) یا مادههای غیر مولد ضروری می باشد.
تیپهای بلدرچین مادر بزرگتر جهت تولید گوشت، مورد پسند بازار هستند ولی از نظر پرواز تیپ خوبی نیستند. جهت حفاظت از شکار تیپهای بلدرچین مادر کوچکتر (در حدود ۷-۶ أنس) مناسب میباشد چرا که بسیار پر جنب و جوش و سریع میباشند.
برای آنها که پرندگان مادر یکنواختی هستند و بیش از ۲ الی ۳ بار نگهداری میشوند، حذف آنها باید در سراسر هر فصل تخمگذاری انجام شود. استفاده از مادران یکنواخت برای بیش از یک فصل تخمگذاری می تواند تولید تخم، باروری و میزان جوجه آوری را کاسته و مقاومت آنها را به بیماریها کاهش دهد. ممکن است شما جهت تبادل نرها، با گلههای مادر دیگر ارتباط برقرار کنید. ولی اصولی ترین کار، تهیهی پرنده های جدید یا خريد تخم و پرورش آنها از لاین جدید خود میباشد. زمانی که گلهی جدیدی آورده میشود، باید جهت قرنطینه کردن به مدت ۳ هفته قبل از اینکه جایگزین گله شما شود، نگهداری گردد.
بعضی از پرورش دهندگان بزرگ جهت عملکرد بهتر گله مادر بلدرچین برای سیکل های تولیدی در آینده، به محض اینکه گله مادر از اوج تولید و اوج جوجه در آوری افت پیدا کند، تولید را قطع می کنند. به نظر می رسد این کار جهت عملکرد بهتر گله مادر در سیکل های تولیدی بعد (در صورتی که گله مادر برای چندین دوره تولید نگهداری بشوند) لازم و ضروری باشد.
در پایان پیشنهاد میشود از گلههای مادرتان در هر فصل، جهت تولید تخم از نظر پاک بودن از عامل سالمونلا تیفی موریوم تست سرلولوژیکی به عمل آید.

 

مدیریت گله مادر بلدرچین
مدیریت گله مادر بلدرچین

مدیریت گله مادر بلدرچین

هر پرورش دهنده باید طرحی در مورد مدیریت گله مادر داشته باشد. توصیه هایی کاربردی جهت کمک به شما و مدیریت فارمتان پیشنهاد می گردد :
۱- در زمستانهای خیلی سرد در هر جایگاهی ۲۰ قطعه یا بیشتر بلدرچین مادر نگهداری
کنید. این کار باعث میشود که بلدرچینها همدیگر را گرم کنند. پرورش در جایگاههای سیمی و سرد احتیاج به پوششهای مناسب دارد و باید از کوران هوا نیز
جلوگیری نمود.
۲- استفاده از کفهای سیمی برای بلدرچین مادر جهت پیشگیری از انگلهای داخلی
الزامی است. به کفهای چوبی یا کف بستر باید توجه بیشتری جهت تمیز کردن نمود.
۳- تست سر می برای بیماری پولورم قبل از فصل تخمگذاری الزامی است. ۴- داشتن جفت بلدرچین ۶-۴ هفتگی قبل از اینکه فصل طبیعی تخمگذاری شروع گردد، لازم است. فصل تخمگذاری طبیعی حدودا از اواسط مارس شروع و تا اواخر سپتامبر ادامه دارد. بلدرچین وایت تک همسر هست. نسبت ۱ نر به ۲ الی ۳ ماده نیز بهترین ترکیب است.
۵- پرورش بلدرچین مادر در قفسهای انفرادی به ابعاد ۲۴ × ۱۲ اینچ رایج می باشد. اگر از قفسهای قطعه قطعه استفاده شود، بین دو قفس باید محکم باشد که نرها را از جنگیدن با هم محافظت کند. جنگیدن دو نر می تواند باعث شکستگی تخم و آسیبهای جلدی می گردد.

پرورش بلدرچین در فضای بسته
پرورش بلدرچین در فضای بسته

پرورش بلدرچین در فضای بسته

جفت گیری در فضای بسته با استفاده از روشنایی مصنوعی جهت القاء پیش فصل و تولید تخم در تمام مدت سال لازم میباشد. اگر برنامهی مؤثر داشته باشید ۱۷ ساعت روشنایی در روز توصیه میشود. روشنایی در تمام شب اگر کم باشد باعث افزایش تولید تخم می شود. استفاده از روشنایی عادی در ماه سپتامبر شروع و در جهت القاء پیش فصل تولید تخم در ماه ژانویه ادامه می یابد. هرگز روند کاهش مقدار کلی روشنایی در دورهی تخمگذاری فراموش نشود. کاهش زمان روشنایی باعث کاهش تولید تخم خواهد شد. استفاده از ۱۷ ساعت روشنایی ساده ترین روش پرورش جهت تولید تخم است. از بلدرچینهای نر در روشنایی و تاریکی میتوان جهت باروری استفاده نمود.
دوام تولید تخم یا نتیجه ی پیش فصل تولید در طی تولید در فصل زمستان بوده و برای بهترین نتیجه ی تولید تخم، بلدرچین مادر به یک جایگاه انفرادی در یک منطقه با حرارت کنترل شده نیاز دارد. حفظ درجه حرارت در طی فصل زمستان و در طی فصل تابستان زیر ۲۹/۴ درجه سانتیگراد ضروری می باشد
اگر بلدرچین مادر کمبود جفت داشته باشد از بلدرچینهای نر جایگزین باید استفاده نمود. در بررسی عملکرد جفت گیری باید باروری تخمها را آزمایش نمود. معمولا در پرورش انفرادی، جفت گیری بین بلدرچین نر و ماده بسیار راحت و باروری بالا میباشد ولی در روش جفت گیری دستجمعی (Flock mating) میزان باروری کاهش می یابد.)
اگر یک بلدرچین مادر مجزا به طور مداوم در تخمگذاری تخمهای با پوسته نرم گذاشت، یک بلدرچین مادر جایگزین آن می کنیم. اما اگر تعدادی از بلدرچینها در تخمگذاری با تخمهای پوسته ی نرم گذاشتند شما می باید جیره مادر را از نظر مواد مغذی تنظیم کنید. ممکن است شما با افزایش منابع کلسیم در غذا یا پودر صدف این کار را جبران نمایید.

پرورش بلدرچین در فضای باز
پرورش بلدرچین در فضای باز

پرورش بلدرچین در فضای باز

اگر شما جایگاهی برای جفت گیری در فضای باز دارید بهترین مکان برای فضای باز رو به جنوب برای جذب آفتاب و گرما است. همچنین باید منطقهی پرورشی جهت حفاظت از سگها، راسوها، گربهها و دیگر حیوانات با حصارهای فلزی محصور کرد.
هر بلایی ممکن است منجر به آسیب رسیدن به بلدرچینها شود و این آسیب دیدگی به کانی بالیسم منتهی شده و باعث تأثیر در تولید تخم گردد. بازرسی پرندگان در چندین زمان از روز جهت اطمینان از بودن آب و غذا در کنار پرندگان الزامی میباشد.

کنترل آفات و بیماری ها

به طور منظم پرندگان را از جهت آلودگی با انگلهای خارجی مثل کنهها و جربها و آلودگی با انگل های داخلی بازرسی نمائید. ظرفهای کوچک حاوی شن و ماسه همراه با یک حشره کش مؤثر جهت پیشگیری توصیه می گردد. در حال حاضر، پر مترین یکی از مؤثرترین ضد انگل هاست که به طور گسترده جهت پیشگیری از انگلهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. البته داروی ضد انگل Byemite نیز جدید، وارد بازار شده که بسیار مؤثر میباشد.|
جوندگان را می توان با طعمه های ضد انعقاد کنترل کرد و با توری زدن از ورود گنجشکها یا دیگر پرندگان به داخل جلوگیری کرد. پرندگان انتقال دهنده بیماری به گلهی مادر بوده و مقدار زیادی از غذای بلدرچینهای مادر را خواهند خورد. برنامه ی بهداشتی به طور کامل می باید اجرا شود. آب آبخوری باید تمیز بوده و ظروف آب باید دو بار در هفته و ظرف دانخوری هفتهای یک بار تمیز شوند.
غذاها را نباید از یک ماه جلوتر مخلوط و تهیه کرد چون در صورت عدم ذخیره سازی مناسب ممکن است غذای تهیه شده آلوده به کپک شده کیفیت خود را از دست داده و برای پرنده مضر باشد.
با بیرون نگه داشتن ویزیتورها از جایگاه گله مادر بسیاری از مشکلات شما در آینده حل خواهد شد. از رفت و آمد کارگران فارم به فارمهای دیگر جلوگیری شود. همچنین کارگران موظف به رعایت بهداشت فردی خود هستند.

 

تولید تخم
تولید تخم

تولید تخم

تعداد تخمهای هر بلدرچین مادر متفاوت خواهد بود و بستگی به شاخصهای گله مادر، انتخاب گله مادر و برنامههای مدیریت عمومی شما دارد.

راهنمای تعداد تخمهای بلدرچین مادر

فصل عادی جفتگیری (بدون روشنایی برق) ۱۰۰-۵۰ تخم فصل عادی جفتگیری (روشنایی برق ۱۷ ساعت در روز) ۱۵۰-۷۰ تخم پیش فصل یا تمام مدت سال تولید ۲۰۰-۱۵۰ تخم (۱۷ ساعت روشنایی در روز با روشنایی کامل شب)
زمانی که از روشنایی برق استفاده می کنید هرگز کاهش کل ساعت روشنایی در طی فصل تخمگذاری را فراموش نکنید. اگر برنامه شما ۱۷ ساعت روشنایی در روز است این بدین منظور است که بیشترین ساعت روشنایی در نظر گرفته شده است. اگر گله های مادر شما در معرض روشنایی طبیعی هستند زمان روشنایی در روزها کوتاهتر و کمتر باشد زیرا طول روزها بلند است.
اگر شما شدیدا به موفقیت در تجارت بلدرچین می خواهید برسید باید به نتایج گله مادر انتخابی که باعث افزایش تخمها در فصل داشته، توجه کنید. بهبود تغذیه می تواند تولید را افزایش داده و توجه بیشتر به مدیریت، افزایش کل تولید هر بلدرچین را در هر سال در بر خواهد داشت.

مراقبت از تخم و دستگاه جوجه کشی
مراقبت از تخم و دستگاه جوجه کشی

مراقبت از تخم و دستگاه جوجه کشی

شما در اثر عدم مراقبت می توانید باعث نابودی تخمها شوید. از دست دادن هر تخم به قیمت گزاف یعنی از دست دادن هر پرنده برای فروش منجر خواهد شد. مواردی بسیار مهم جهت حفظ کیفیت تخمها باید رعایت گردد که در زیر به آنها اشاره می گردد:
۱- تخمها ۲ دفعه در روز جمع آوری شوند و اگر در معرض درجه حرارت بالا باشند ۳ دفعه در روز این کار انجام گیرد.
۲- سعی شود مکان ذخیرهی تخمها در انتهای یک جای مرتفع باشد. اگر تخمها بیش از ۳ یا ۴ ساعت نگهداری شوند، قبل از گذاشتن، آنها را روزانه ۲ بار بچرخانید. آنها را در یک شیب تقریبا ۴۵ درجه قرار داده که این عمل جهت پیشگیری از چسبیدن زرده به غشاء پوسته میباشد.
۳- تخمها به یک انبار با رطوبت خنک انتقال داده شود. درجه حرارت انبار با اتاق ذخیره سازی تخمها باید ۱۲/۷۷ درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی ۷۵ درصد باشد.
نباید از شرایط هوای استاندارد (مانند استفاده از خانهی خود برای سرد کردن تخمها استفاده کرد.
۴- تخم های کثیف را نباید شست یا اینکه آنها را با یک حولهی نمدار تمیز کرد چرا که در این صورت کوتیکول روی تخمها آسیب دیده و از بین خواهد رفت. در حالی که میدانیم کوتیکول به عنوان محافظ میکروبی عمل کرده و از ورود اجرام و میکروبها جلو گیری می کند. اصولا تخمهای تمیز را باید جهت جوجه کشی انتخاب نمود ولی می توان تخم هایی که دارای پوسته سالمی هستند و آلودگی مدفوعی کمی روی پوسته دارند را نیز جهت جوجه کشی استفاده نمود. تخمهای بیش از حد كثيف با مواد خشک که با لبه های نوک تیز خراشیده شده اند را باید خارج کرد. نباید از کاغذ سمباده جهت کاهش عیوب پوستهی تخم استفاده کرد. البته اگر مواد مدفوعی روی پوسته کوچک باشد، می توان با سمباده در رفع آن کوشید.
۵- نگهداشتن طولانی تر تخمها یعنی بیش از ۱۰ روز در انبار باعث کاهش جوجه در آوری می شود. بنابراین نتیجه جوجه کشی شما از تخمی که ۱۰ روز در انبار بوده خوب نیست. این طرح موجب ناکامی، سرخوردگی و از دست رفتن سرمایهی شما میشود. قبل از انتقال تخمها از سالن ذخیره سازی تخمها که مکانی خنک و مرطوب است به جوجه کشی، باید تخمها به آرامی گرم شوند چون دمای ۳۷/۷ درجه سانتیگراد دستگاه جوجه کشی باعث شوک حرارتی برای تخمهای خنک می گردد و از طرفی دیگر باعث تعریق تخمها و کاهش جوجه در آوری می گردد.

جوجه کشی بلدرچین ژاپنی
جوجه کشی بلدرچین ژاپنی

جوجه کشی بلدرچین

دستگاه جوجه کشی بلدرچین | تنظیم نامناسب عوامل فیزیکی و بی دقتی بهداشت جوجه کشی می تواند طرحهای شما را بر هم بزند. به دنبال این مطلب می توان این نکات اساسی جوجه کشی را به خاطر بسپارید:
۱- تعیین اندازه و نوع جوجه کشی مورد نیاز با توجه به ظرفیت تولید گله مادر باید تنظیم گردد.
۲- دستگاه جوجه کشی را به طور کامل تمیز و ضد عفونی کنید قبل از اینکه از آن استفاده کنید. برای آنالیز کامل از تخمها و بهداشت جوجه کشی باید با دامپزشک مجرب و متخصص مشورت نمایید.
۳- دستگاه جوجه کشی را بررسی و در طی عملیات از درجه حرارت و رطوبت درست آن اطمینان داشته باشید. صحت هر دو از نیازهای اساسی برای یک جوجه کشی خوب است. جریان هوا در دستگاه جوجه کشی باعث چرخش داخلی هوا میشود. در ابتدای کار پیروی از توصیههای دستگاه جوجه کشی در مورد درجه حرارت، رطوبت، چرخش و تهویه خیلی مهم است. در مورد تنظيم عوامل فیزیکی در جوجه کشی باید بسیار دقت نمود چرا که موفقیت در تنظیم چهار اصل تهویه، دما، رطوبت و چرخش می تواند باعث سود آوری بسیار زیادی برای پرورش دهندگان گلههای مادر شود. معمولا درجه حرارت در مرحله ستر ۱-۰/۵ درجه سانتیگراد بیشتر از هچر میباشد. جریان هوا به عنوان تهویه رطوبت ستر در حدود ۶۵-۵۵٪ و رطوبت هچر ۷۵٪ می باشد. جریان هوا به عنوان تهویه باید در هر دو مرحله وجود داشته باشد تا باعث چرخش هوا در داخل دستگاه و تأمین o2 و co2 مورد نیاز باشد. چرخش در ۲۰-۱۹ روزگی انکوباسیون یعنی در ستر لازم است ولی در ۲۴-۲۱ روز گی انکوباسیون یعنی مرحله هچر نیازی به چرخش وجود ندارد.

جوجه کشی بلدرچین
جوجه کشی بلدرچین

علل افت درصد جوجه در آوری :

۱- اختلال در گله مادر در طی فصل جفتگیری و نابارور بودن درصد بالایی از تخم ها
۲- نگهداشتن لاین اجداد بیش از ۳ سال
٣- استفاده از تخمهای مادران پیر
۴- معلول یا بد شکل بودن مرغ و خروس و ناباروری تخم ها
۵- نسبت نادرست مرغها به خروسها
۶- نگه داشتن تخمها در انبار به مدت طولانی
۷- نامناسب بودن انبار تخمها قبل از جوجه کشی
۸- چرخش غلط تخم ها
۹- تخم هایی که در شرایط مناسب ذخیره سازی نشده و قبل از اقدامات لازم وارد دستگاه جوجه کشی شده است.
۱۰-زیاد بودن درجه حرارت در طی جوجه کشی
۱۱- نامناسب رطوبت طی جوجه کشی مخصوصا ۲۳-۲۱ روز گی انکوباسیون ۱۲-بهداشت ضعیف و عدم نظافت هچری
۱۳-شستن تخم ها

کیفیت بستر جوجه ها

جهت عملکرد بهتر جوجه ها از بستر جوجه های قبلی استفاده نگردد. همچنین از پوشال یا تراشههای چوب درختان برگریز استفاده نشود. پوشال و تراشههای درختان برگریز می تواند به مخمرها و هاگهای قارچی آلوده باشد. بهترین بستر برای جوجه بلدرچینها خاک اره، تراشه های کاج و شنهای ساختمانی میباشد. کمترین عمق بستر باید ۵ سانتیمتر باشد. بستر را خشک نگه دارید، بستر مرطوب می تواند باعث گسترش بسیاری از مسائل ناخواسته مانند انگلهای داخلی، خارجی، مشکلات چشمی و تنفسی به واسطه افزایش میزان گاز آمونیاک در سالن پرورش گردد.

 

انواع مادر مصنوعی
انواع مادر مصنوعی

انواع مادر مصنوعی

انواع ساختارها، مدلها و ظرفیتهای مختلف مادر مصنوعی وجود دارند. طرحهای امروزی و انواع آن را در آینده استفاده خواهید کرد. مادر مصنوعی مورد استفاده در پرورش جوجه بلدرچینها مشابه همان مادر مصنوعی مورد استفاده در پرورش جوجه های گوشتی می باشد. وسیلهای است گرمایشی با صفحه فلزی چتری شکل با قطرهای مختلف که می تواند به وسیله گازوئیل، نفت، گاز و یا برق کار کند. نحوهی کار، آرایش آبخوری و دانخوریها در اطراف مادر مصنوعی و نحوهی آرایش گارد مادر مصنوعی شبیه جوجه های گوشتی می باشد.

فراهم کردن فضای کافی پرورشی

در جایگاه فضای کافی برای دانخوری و آبخوری فراهم کنید. ازدحام و کمبود دانخوری و آبخوری می تواند به مسائل جدی منجر شود. هر گز کمتر از ۲ منبع غذایی یا ۲ منبع آبی در هر جایگاه پرنده استفاده نکنید.

نوک چینی بلدرچین
نوک چینی بلدرچین

نوک چینی بلدرچین

یکی از مسائل مهم پرورش بلدرچین محفوظ نگه داشتن حیوان از کانی بالیسم است. در تکنیک نوک چینی، نوک پرنده را نگه داشته و با ابزار برنده به طور همزمان عمل نوکی چینی را انجام میدهد. موچین نیز یکی از موارد تأثیر گذار برای کشیدن پرهای کوچک است. نوک چینی بلدرچین از مواردی است که عموما با قیچی ناخن بر، قیچی و قیچی برقی انجام میدهند.
در جوجه های سن بالا در حدود یک چهارم بالاتر از منقار را (از محل نوک سوراخهای بینی) جهت پیشگیری سریع کانی بایسم قطع می کنند. اما هر ۲ یا ۳ هفته عمل نوک چینی در صورت نیاز باید تکرار شود. دقت کنید با قیچی منقار را نبرید یانشکافید. پرورش دهندهها پرنده را برای دور نگه داشتن از درد، نوک چینی را با قیچی ناخن بر انجام میدهند. عمل نوک چینی فقط در پرندگان سالم باید انجام گیرد.
با یک نوک چین برقی می توان پرندگان را در سن ۱ روزگی یا دیرتر زمانی که نیاز باشد به راحتی توسط کارگران ماهر نوک چینی کرده حدودا به بالای منقار از محل نوک سوراخهای بینی برداشته میشود. در صورت نیاز می توان چند بار دیگر نوک چینی را انجام داد. پرنده های مریض یا ضعیف نباید نوک چینی شوند. سعی گردد از تمام استرسهای موجود در هنگام نوک چینی پرهیز نمود. مصرف غذا و آب تا چند روز بعد از نوک چینی کاهش می یابد که به دنبال این تغییرات مدیریت پرورش باید قوی بوده تا پرنده وارد فاز استرس جدیدی نشود. سعی شود چند روز قبل و بعد از نوک چینی از ویتامین های K و A و D3 استفاده نمود.
تهویه مناسب باید فراهم شده و از کوران هوا اجتناب کرد. همیشه تهویه را جهت بیرون بردن هوای کثیف، آمونیاک، گرد و غبار و رطوبت فراهم ساخته و به طور همزمان هوای تازه و سالم را وارد جایگاه کنید.

راهنمای برنامه ی جوجه ها بر حسب سنين
راهنمای برنامه ی جوجه ها بر حسب سنين

راهنمای برنامه ی جوجه ها بر حسب سنين

۲۴ ساعت قبل از اینکه جوجه بلدرچینها از هچر خارج شوند :
۱- همه ی مادر مصنوعیها را روشن و در دمای (۳۷/۷-۳۶۶) درجه سانتیگراد
بگذارید و درجه حرارتهای هر مادر مصنوعی را در لبه ها بررسی و ارتفاع مادر
مصنوعی را ۸-۷ سانتیمتر بالاتر از سطح بستر قرار دهید.
۲- آب تازه در هر طرف باشد. فقط دور از محل بخاری باشد زیرا باعث گرم شدن آب توسط مادر مصنوعی می شود. اگر از آبخوری پهن استفاده شود جهت پیشگیری از خفگی از جایگاههای مرمری یا از سنگهای صاف و تمیز در آبخوری استفاده شود.
۲ ساعت قبل از اینکه از هچري خارج شوند :
۱- جایگاه جوجه ها صاف باشد، حوله های کاغذی یا مقواهای شیاردار را نزدیک آبخوری بگذارید. غذای استارتر را در دانخوریها بریزید و به خاطر بسپارید که از کاغذهای صاف یا مقواهای صاف به عنوان دانخوری سینی استفاده نکنید، زیرا
پرندگان در کاغذهای صاف پاهایشان لیز خواهند خورد.
۲- درجه حرارت مادر مصنوعی را بررسی کنید.

بلدرچین در هچر :

پرنده های مریض و معلول را حذف کنید. اگر در گذشته مسئله کانی بالیسم داشته اند به آرامی نوک چینی کنید.

۱-۷ روزگی :
۱- مادر مصنوعی را به طور روزانه و شبانه جهت توجه بیشتر به پرندگان بررسی کنید و
راحتی جوجه بلدرچینها را چک نمایید. پرندگان نمی توانند در این سن درجه حرارت بدن خود را تنظیم کنند.
۲- آبخوریها را پر کرده و تمیز نگه دارید.
۳- جهت پیشگیری از تجمع مدفوع پرندگان کاغذهای صاف محتوی غذا را در هر بعد از ظهر جمع کنید.
۴- در سومین روز محافظ مادر مصنوعی را جابجا کرده حدود ۵-۴ فوت بلندتر می کنیم.
۵- آب و هوای خوب باعث میشود در پنجمین روز محافظ مادر مصنوعی برداشته شود.
۶- اضافه کردن آبخوریها و دانخوریها در جایگاه در پنجمین روز دوره پرورشی می تواند بسیار مفید واقع گردد.

۷-۱۴ روزگی :
۱- کم کردن درجه حرارت مادر مصنوعی به ۳۵ درجه سانتیگراد در هفتمین روز.
۲- خارج کردن تدریجی آبخوری های کوچک و جایگزینی آنها با آبخوریهای
بزرگ، همچنین جایگزینی تدریجی دانخوریهای بزرگ و دائمی به جای دانخوریهای کوچک.
۳- محصور کردن پرندگان در شب در اطراف مادر مصنوعی، به ویژه در فصول سرد تا از گرمای حاصل استفاده بهینه گردد.
۴- ظروف آبخوری در هر روز تمیز و پر شوند.
۵- غذای روزانهی پرندگان باید از گرد و غبار دور بوده و تازه و تمیز نگه داشت.

۱۶-۲۱ روزگی:
۱- کم کردن درجه حرارت مادر مصنوعی به ۳۲/۲ درجه سانتیگراد در چهاردهمین روز پرورشی
۲- محافظت از غذا و آب و جلو گیری از آلودگیهای مدفوعی.
٣- ارتفاع مادر مصنوعی را تنظیم نمود چون پرندگان در سنین بالاتر قادرند درجه حرارت بدن خود را تنظیم نمایند.
۴- ادامه ی تمیز کردن آبخوری ها و خارج کردن گرد و غبار و آلودگی ها از
دانخوریها ۲۱ روزگی به بعد :
۱- کاهش درجه حرارت مادر مصنوعی به ۲۹/۴ درجه سانتیگراد در ۲۱ روز گی و در ادامه کاهش درجه حرارت در هر هفته به میزان ۳-۱ درجه سانتیگراد
۲- ادامه ی عملیات بهداشتی
۳- نباید کمبود آب و غذا داشته باشیم، در همه ی جایگاه باید آب و غذا باشد. ۵-۶ هفتگی :
۱- انتقال به جایگاه رشد
۲- حذف پرندگان ضعیف و وازده و نوک چینی پرندگان به آرامی در صورت نیاز

مرحله ی رشد بلدرچین
مرحله ی رشد بلدرچین

مرحله ی رشد بلدرچین

جایگاه بلدرچین در مرحله ی رشد بستگی به شرایط آب و هوا بعد از دورهی ۶-۴ هفتگی دارد. مکان جایگاه رشد از گله ها و عموما از عوامل ناآرام مانند جادههای شلوغ، محل بازی بچه ها، حیوانات و غیره دور باشد. منطقهی جایگاه رشد باید حصار کشی شده باشد.

مدیریت در طی دورهی رشد

۱- جایگاه پرندهها را شلوغ نکنید. برای کانی بالیسم از فارم دیدن کنید زمان خوب نوکی چینی زمانی است که پرنده از جایگاه جوجه ها به جایگاه رشد رفته است.
۲- فراهم کردن چندین جایگاه آبخوری و دانخوری
۳- فراهم کردن سرپناه و مخفیگاه برای حفاظت از آب و هوا و هر عامل دیگر. پرنده باید در جهت احساس راحتی و امنیت و کمک در کاهش کانی بالیسم باشد. جایگاه رشد پرنده بر روی کف سیمی باشد. درب خروجی جایگاه به طرف جنوب باز شود جایگاه های مرتفع با کف سیمی نیاز به پوشش روزنهها جهت جلوگیری از کوران هوا دارد.
کف سیمی این اجازه را میدهد که هر زمان بخواهیم کردها را جمع کنیم. ارتفاع کف سیمی حداقل باید ۱۵-۱۰ سانتی متر بالای کف زمین باشد. پهنای کف باریک و محکم باشد که بتوان از افزایش مدفوع در بالای لبهها جلوگیری کرد. هدف از این کار جدا کردن پرندگان از مدفوع و به دنبال آن افزایش راندمان جوجه بلدرچینها و پیشگیری از بروز بیماریها میباشد. بررسی پرندگان در اغلب زمان جهت اطمینان از اینکه آب و غذا در اختیارشان است لازم است. همچنین بررسی مسائل بهداشتی در هر زمان از اصول مدیریت جایگاه میباشد.
مکان طراحی شده پرندگان برای رها کردن در جایگاههای پرواز از یک ماه قبل باید آماده باشد. پرندگان در سن ۱۶ هفتگی بالغ میشوند.

شرایط پرواز

برای حفاظت از شکار، به پرندگانی قوی، جسور و سریع نیاز است. شما میباید شرایط بلدرچین باب وایت را برای رسیدن به این حالت داشته باشید. اصولا باید به پرنده اجازه داده شود برای تقویت عضلات پرواز و رفع نیازهای رفتاری خود مثل پرواز، تمیز کردن خود و … پرواز نماید. به طور ایده ال پهنای جایگاه ۱۵-۱۲ فوت و طول آن از ۴۰ فوت تجاوز نکند. یک قفس ۱۲ × ۱۲ فوت در هر جایگاه نیاز است. ارتفاع جایگاه می باید برای باز گرداندن پرندگان پروازی باید دانخوری ها و آبخوری های آنها پر بوده و به وضعیت جیره آنها رسیدگی گردد.پرندگان ضعیف و بی حاصل در این دوره باید شکار شوند.

 

مطالب مفید دیگر در صنعت جوجه کشی :

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • سعید ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ / ۲:۵۱:۰۳

    با تشکر از زحمتی که کشیدید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.