حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آموزش جوجه کشی

آموزش جوجه کشی

آموزش جوجه کشی

آموزش جوجه کشی :چرخاندن تخم ها: در طی دوره انکوباسیون ضروری است . این عمل موجب می شود تا از چسبیدن جنین به دیواره تخم جلوگیری گردد .بررسی منابع مرطوب به پرورش پرندگان اهلی نشان می دهد برای این که جوجه ها به خوبی از تخم در آیند باید حد اقل هشت بار در طی ساعت تخم ها چرخانده شوند. اغلب انکوباتور ها از جمله ایزی باتور تخم ها را هر دو ساعت یک بار می چرخانند . صرف نظر از این که عمل چرخاندن چند بار صورت می پذیرد باید دقت نمود تا فاصله بین چرخش ها در طی ۲۴ ساعت یکسان باشد. از سوی دیگر چرخاندن باید در تمام جهات انجام پذیرد .اگر چرخاندن فقط در یک جهت انجام گیرد تعداد زیادی از جوجه ها تلف خواهند شد.
گرچه می توان چرخاندن را با دست انجام داد ولی انجام این کار به صورت منظم در طول شبانه روز بسیار مشکل است. چرخاندن اتوماتیک یکی از ویژگی های مهم انکوباتور ها به شمار می رود. حداقل چرخش لازم در هر مرحله ۵ درجه می باشد.
باید توجه داشت که سیستم انکوباتور باید از نظر اندازه مناسب با اندازه تخم ها باشد. اگر شبکه انکوباتور بسیار بزرگتر یا کوچکتر از اندازه تخم باشد چرخش باعث ایجاد شکستگی در تخم ها خواهد شد. برای رفع این مشکل باید انکوباتور را طبق دستورالعمل های مربوط به آن تنظیم نمود.
باید دقت کرد که تخم ها با بخش های مختلف انکوباتور مثل ترموستات یا سایر بخش ها تماس نداشته باشند.

آموزش جوجه کشی

آموزش جوجه کشی - سیستم چرخش ایزی باتور
آموزش جوجه کشی – سیستم چرخش ایزی باتور

آموزش جوجه کشی – دماسنج ها
زمانی که انکوباتور شروع به کار کرد باید دمای آن را به طور دقیق مورد توجه قرار داد تا مطمئن شد که در محدوده مورد نظر قرار داشته باشد. برای اندازه گیری دما باید از دماسنج های دقیق آزمایشگاهی استفاده نمود. به نحوی که تغییرات دمایی تا حد ۱/۰ درجه سانتی گراد مشخص گردد. دماسنج ها را باید در ارتفاع برابر با تخم ها درون انکوباتور ها قرار داد. البته این کار شامل ایزی باتور نمی شود زیرا دستگاه ایزی باتور خود مجهز به پیشرفته ترین سنسور دما می باشد.
گاهی اوقات برخی نقاط انکوباتور دمای بیشتری را نشان می دهند. چنین حالتی معمولا زمانی پیش می آید که المنت ها در برخی نقاط به هم نزدیک تر هستند. در اغلب موارد می توان با تنظیم المنت ها این مشکل را برطرف نمود.
از آنجایی که تبخیر آب موجب کاهش دما می گردد لذا باید از گذاشتن ظرف آب در مجاورت ترموستات خودداری نمود زیرا باعث گرم شدن بیش از حد انکوباتور خواهد شد.

نگهداری انکوباتور
سیستم هایی که در بخش های قبلی به آنها اشاره شد به شرطی که به خوبی تنظیم و نگهداری شوند قابل اعتماد می باشند بهتر است که همواره قطعات یدکی مربوط به انکوباتور در دسترس باشد تا به محض مشاهده نقص قطعه مورد نظر تعویض گردد .یکی از موارد ضروری دماسنج است و نیز چند عدد ترموستات ز.قطعات مربوط به سیستم چرخش تخم ها نیز باید در دسترس باشد.
یکی از نقص های مهم مشاهده شده در انکوباتور ها کار نکردن فن ها است .عموما فن ها پس از مدتی کارکرد سر و صدای زیادی به راه می اندازند. از سوی دیگر ممکن است که فن ها روغن را به اطراف پخش کنند که موجب مرگ جنین ها خواهد شد. در هر دو صورت فن ها را باید بلافاصله تعویض نمود.

اندازه گیری رطوبت
وجود یک رطوبت سنج به منظور اندازه گیری رطوبت نسبی انکوباتور ضروری است. گرچه در ابتدا به نظر می رسد که با ثابت نگه داشتن شرایط انکوباتور و سطح آب رطوبت نسبی ثابت خواهد ماند باید توجه نمود که تغییر شرایط محیطی باعث تغییر رطوبت نسبی انکوباتور ها می شود. لذا با کنترل رطوبت نسبی می توان سطح تماس لازم بین ظروف حاوی آب و انکوباتور رطوبت را تنظیم نمود.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • توحید ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ / ۳:۳۵:۵۵

  برای افزایش رطوبت چه کار باید کرد

  • مدیر سایت ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ / ۹:۰۵:۱۵

   می تونید از ظرف آب استفاده کنید.

  • مدیر سایت ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ / ۹:۰۵:۵۰

   می تونید برای تامین رطوبت از ظرف آب استفاده کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.