حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آسپرژيلوز (بيمارى عفونى‌ ناشى‌ از قارچ‌)

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (0 امتیاز | اولین امتیاز دهنده باشید)
Loading...
image_pdf
آسپرژيلوز

آسپرژيلوز

آسپرژيلوز (بيمارى عفونى‌ ناشى‌ از قارچ‌)

آسپرژیلوس یا قارچ، یک بیماری تنفسی حاد یا مزمن است.  در موارد نادر نیز صفاق، ضایعات احشایی یا سیستمیک هم می تواند مشاهده شود.  این عارضه توسط آسپرژیلوس فومیگاتوس ایجاد می شود.  تنگی نفس، افزایش زمان تنفس و یا تنفس سنگین نیز در این بیماری مشاهده شده است.  گاهی اوقات نیز رال و سیانوز هم می تواند رخ دهد.

 

آسپرژيلوز1

 

آسپرژيلوز1در فرم حاد، پنومونی لخته ای خونابه ای نیز مشاهده است.  درون نای و نایژه‌ی اصلی، معمولا در نزدیکی انشعاب، توده ای پر از اگزودای لخته شده و منعقد شده نیز مشاهده شده است.

آسپرژيلوز4

آسپرژيلوز4

 

در فرم ندولار (کروی یا قلمبه شده)، گره های متعدد خاکستری سفید یا زردِ متراکم در ریه ها مشاهده شده است ( 379 و 380 ).  جوجه ها، بوقلمون ها، پرندگان و بسیاری دیگر از مرغان خانگی و یا وحشی به این بیماری حساس هستند.

 

 

 

بيمارى-عفونى‌-ناشى‌-از-قارچ‌

 

آسپرژيلوز (بيمارى عفونى‌ ناشى‌ از قارچ‌)

گرانولوم آسپرژیلوس از جنس پوشش و پوست خونابه ای:  کیسه های هوای بطنی و سینه ای، گاهی اوقات فشرده می شوند. عفونت می تواند در داخل و یا در خارج از هچری (محل جوجه کشی) رخ دهد.  آسپرژیلوس فومیگاتوس در شرایط ایده آل برای توسعه یافتن و آلوده کردن جنین از طریق پوسته تخم مرغ نفوذ می کند. تخم مرغ منفجر شده و تعداد قابل توجهی از اسپورها یا هاگ‌ها انتشار می یابند که هچری و محیط را آلوده می کنند.  این اسپورها از طریق سیستم تهویه پخش می شوند که منجر به شیوع بیماری های شدید در جوجه های کمتر از3 هفته‌ای می شوند.  در خارج از هچری، عفونت از طریق استنشاق اسپورها یا هاگ‌های متعدد از علوفه و خوراک، بستر یا محیط آلوده رخ می دهد .ازدحام بیش از حد و افزایش رطوبت پیش نیازی برای شیوع بیماری هستند.

آسپرژيلوز

 

به عنوان مظهر سیستمیک، هنگامی که اسپور یا هاگ از طریق گردش خون منتقل می شود، گرانولوم آسپرژیلوس به ندرت می تواند در مغز شناسایی شود.

آسپرژيلوز

علائم و ضایعات ماکروسکوپی برای آسپرژیلوزیس یا بیماری قارچی، بسیار شاخص می باشند.  آنها را می توان با بافت شناسی نیز تایید کرد.  در آسپرژیلوزیس حاد در میان توده های التهابی نکروتیک، اسپورها (نشانگر a) و همچنین هایفا یا ریشه‌های قارچی رشد یافته (نشانگر b) در قالب قابل مشاهده اند.

همچنین بخوانید :
کارایی دستگاه جوجه کشی - راندمان دستگاه جوجه کشی

آسپرژيلوز

 

در فرم ندولار، یک مشخصه ساختاری از آسپرژیلوس گرانولوماتوز مربوط به بافت ها کشف و مشاهده شد ( 386 و 387 ). کنترل شامل موارد زیر می شود: مجموعه ای از تخم مرغ های تمیز برای جوجه گیری، ضد عفونی و بُخوردهیِ تخم مرغ‌ها، ماشین جوجه کشی و محل جوجه کشی، چک کردن منظم سیستم های تهویه و تغییر وضعیت فیلتر های هوا در محل جوجه کشی ، نظارت بر هچری و محیط زیست برای حذف آلودگی قالب، استفاده از خوراک و بستر خشک و تمیز ، بهینه سازی هوادهی و رطوبت در محلی که در آن پرنده ها آشیانه ساخته اند.  درمان با آنتی بیوتیک قارچ کش و مواد دارویی مختلف ضد قارچی همیشه موثر نیست. نیستاتین( Nistatin)  و سولفات مس   (1: 2000) با آب آشامیدنی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آسپرژيلوز (بيمارى عفونى‌ ناشى‌ از قارچ‌)

بیماری عفونی پرندگان

 

قالب پس از تلقیح مواد در یک محیط مغذی مناسب توسعه می یابد.

مدیر سایت
انجمن جوجه کشی فارسی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X