قناری

پرورش و جوجه کشی قناری وحشی

۲ comments برچسب: ،،،،،،،

پرورش و جوجه کشی قناری وحشی

قناری وحشی
قناری وحشی در طبیعت ۱۲ تا ۱۶ سانتیمتر قد دارد. اندازه ی بین دو سر بالهای این پرنده در حالت باز ۲۰ سانتیمتر، و حدوداً ۲۰ گرم نیز وزن دارد. قناری نر وحشی با پرهایی به رنگ زرد و سبز و در بعضی مناطق خاکستری با خطوطی تیره تر خود نمایی میکند. ماده ها اندکی تیره ترند. زادگاه اولیه – ی این پرنده در جزایر قناری اسپانیا) بوده و آمار برآوردی دانشگاه آکسفورد در سال ۱۹۹۸ تعداد
۹۰۰۰۰ جفت قناری وحشی را در این جزایر گزارش می کند. پرنده ی ماده در طبیعت بین درخچه ها و درختان لانه گزینی کرده و بطور متوسط ۴ تخم تولید و پرندهای ماده بطور معمول ۱۳ روز روی انها آمیخوابد ولی پرنده نر فقط در تغذیه جوجه ها به قناری ماده کمک میکند. قناری نر آواز زیبا و طولانی تری دارد ولی پرنده ماده کمتر می خواند. عده ای اعتقاد دارند که قناری در طبیعت پلی گام (چند همسر = یک نر با چند ماده ) بوده ولی در اسارت پرورش دهندگان ترجیحاً آنرا به صورت منو گام( تک همسر = یک پرنده نر با یک پرنده ماده) جفت می دهند.
اهلی کردن قناری

 

قناری
قناری وحشی در قرن هفدهم میلادی توسط انسان اهلی و به صورت تکی، جفتی یا گروهی نگهداری شد. ولی خروج آنها به صورت وحشی از جزایر قناری و ورود به سایر کشورهای اروپایی حدود ۹۰۰ سال پیش توسط دریانوردان انگلیسی صورت پذیرفت. این پرنده با هدف : – بهتر خواندن – رنگهای متنوع – فرم پرها، توسط انسان اصلاح نژاد شد ولی در حاشیه ی سه هدف فوق، درشتی قناری و فرم بدن نیز در اولویت قرار داشت. با آمیخته گری قناری با سهره وحشی ونزوٹلا ، رنگ سرخ نیز در پرهای این پرنده( سهره قناری) وارد شد (برای کسب اطلاعات بیشتر رجوع کنید به کتاب پرورش سهره و سهره قناری، تالیف مهندس فرهنگ شاکری، انتشارات کاج طلایی).
قناری در جهان همان گونه که اشاره شد زادگاه قناری از جزایری به همین نام بوده است. در واقع این پرنده در جزایر دیگری در همسایگی جزیره قناری به نام مادرو آتزور، نیز زندگی می کرده است. ابتدا دریانوردان اسپانیایی به وجود این پرنده و صدای دلنشین آن، واقف شدند. ایشان با ایجاد دام و تقلید صدا، قناری ها را جلب و به دام میانداختند. ولی فقط قناری های نر را میفروختند تا نسل آنها زیاد نشده و فروش آن فقط در انحصار خودشان باشد. در اواسط قرن شانزدهم میلادی یکی از کشتیهای آنها در نزدیکی البا Elbaدر شمال و غرب ایتالیا دچار سانحه شد و آنها قبل از غرق شدن کشتی، تمامی قناریهای موجود در کشتی را به سمت این جزیره ی خوش آب و هوا رها کردند و بدین ترتیب قناریهای وحشی جزایر قناری در محلی جدید مستقر و به زاد و ولد پرداختند. این پیشامد زمینه ساز تولید و تکثیر قناری در اسارت در قفس) شد. در سال ۱۵۸۰ میلادی والتر رالی انگلیسی Walter Raleigh) که از جزایر قناری به انگلستان بر می گشت تعدادی قناری را در یک قفس طلایی برای ملکه الیزابت هدیه برد. قناری های نر با خواندن خود جای خود را در جوار ملکه باز نمودند. سپس در زاد و ولدهای مکرر و در نتیجه ی یک جهش، اولین قناری زرد کمرنگ) متولد و بدین ترتیب علاقهی ملکه به آنها بیشتر گردید. * در این دوران ایتالیایها و سپس آلمانیها نیز در کار پرورش قناری وارد شدند و در قرن ۱۹ میلادی مراکز پرورش و تکثیر قناری در آلمان، سوئیس، روسیه، ترکیه و مصر ایجاد شد. در آن دوران آلمانها گوی سبقت را از دیگران ربوده و در سال، حدود یک میلیون قاری تولید و به کشورهای دیگر و از جمله آمریکا، استرالیا و هندوستان صادر می کردند. تولید و تکثیر قناری با موتاسیون ( جهش) پرنده، انگیزه ی پرورش دهندگان را بیشتر نمود و بدین ترتیب قناریهای رنگی و بیشتر رنگ زرد) تولید و عرضه شد. جهش مورفولوژیک ریخت شناسی) قناری علاوه بر رنگ پرها، فرم و اندازه ی بدن را نیز شامل شد و قناریهای زیبا و متنوعی بوجود آمد که بازار این پرنده را رونق بخشیده و علاقمندان بسیاری را جلب خود نمود. امروزه تشکیلات صنفی گوناگونی مانند باشگاه، تعاونی و اتحادیه ی پرورش دهندگان قناری در کشورهای مختلف دنیا ایجاد شده و همه ساله نمایشگاههای بزرگ و متنوعی با موضوع عرضه و معرفی قناری، ایجاد و خرید و فروش قابل توجهی در آنها صورت میپذیرد.
قناری در ایران
در عهد صفویه، قناری در اروپا وجود داشته و به صورت محدود پرورش می یافته است و با اینکه اروپائیان در زمان صفویه به ایران رفت و آمدهایی داشته اند ولی هیچ نشانه و سند و مدارکی از انتقال قناری از اروپا به ایران در آن دوران در دست نیست. اولین تاریخ ورود قناری به ایران را به دوران قاجاریه و زمان ناصرالدین شاه نسبت میدهند. ناصرالدین شاه مسافرتهای زیادی به اروپا و کشورهای خارج داشته است. نقل است که پس از سفر انگلستان به هلند رفته و هنگام بازگشت به ایران تعداد بیست عدد قناری همراه ملازمی مخصوص برای آموزش نگهداری آنها از آن کشور به ایران وارد کرده است. پس از شاه قاجار، دوست محمد خان معیر الممالک داماد ناصرالدین شاه و متصدی ضرابخانه، اقدام به ورود قناری می نماید و به این ترتیب پرورش قناری در میان اعیان و اشراف رواج پیدا می کند.

همچنین بخوانید :   خروس مرغ جنگلی سرخ Red Junglefowl

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "پرورش و جوجه کشی قناری وحشی"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشتر رای دادند
سجاد
مهمان

سلام وقت بخیر آیای دستگاه جوجه کشی قناری هم وجود داره حالا سوال تخم قناری را باید از کجا آورد و بعد از سر در آوردن جوجه به این همه جوجه چگونه باید غذا داد تشکر