بلدرچین

پرورش بلدرچین و منشا و اهلی شدن بلدرچین

دیدگاهی وجود ندارد برچسب: ،،،،

بلدرچین

پرورش بلدرچین و منشا و اهلی شدن بلدرچین

از اوایل قرن بیستم نگهداری و پرورش بلدرچین توسط دامپروران از اهمیت خاصی برخوردار شده است. در مرحله نخست هدف از نگهداری بلدرچین تولید تخم بود که بعد ها به عنوان یک منبع گوشت نیز مطرح گردید . در ژاپن از سال ۱۹۱۰ به گزینی این پرنده در جهت تولید تخم مخصوصا در نواحی آئی چی و شمال توکیو آغاز و به عنوان یک واحد انتفاعی از واحد های دامپروری جایگاه ویژه ای یافت .جنگ جهانی دوم سبب گردید که تولید و پرورش بلدرچین کلا کنار گذاشته شود ولی در همان ۱۵ سال اول پس از جنگ مجددا نگهداری بلدرچین رونق گرفت به طوری که تولید بلدرچین از لحاظ کیفیت در ژاپن دومین مقام را در بین طیور اهلی کسب نمود . در ایران جوجه کشی بلدرچین به شیوه های طبیعی و مصنوعی بسیار رایج است .

در بسیاری از کشور ها پرورش بلدرچین هنوز ناشناخته است. در ممالکی نیزمانند فرانسه ایتالیا و حتی آمریکا پرورش بلدرچین از سال ۱۹۵۰ رونق یافت.
این پرنده به دلیل جثه کوچک ،مصرف غذای ناچیز،نیاز به جای کم ، رشد سریع ،بلوغ جنسی زود رس و نتیجتا تولید نسل جدید در مدتی کوتاه نه تنها در زمینه نگهداری ،عادات و رفتار ،تغذیه و اصلاح ،بلکه در زمینه فیزیولوژی ،پاتولوژی و توکسی کولوژی مورد بررسی قرار گرفته است .

 

پرورش بلدرچین

منشا و اهلی شدن بلدرچین
از لحاظ جانور شناسی بلدرچین به راسته مرغان و خانواده قرقاول و زیر خانواده مرغان مزرعه و بالاخره بگونه بلدرچین تعلق دارد . مابین بلدرچین ژاپنی و بلدرچین اروپایی رابطه بسیار نزدیکی وجود دارد .در حالی که بلدرچین های اروپایی از گسترش وسیعی در اروپا ،سیبریه ،ترکیه ،ایران ،چین و مصر برخوردار هستند ،بلدرچین های ژاپنی فقط در جزایر ژاپن سکنی دارند .نوع وحشی بلدرچین ژاپنی که به صورت جفت در تابستان در شمال ژاپن زندگی می کنند در زمستان به نواحی جنوبی ژاپن کوچ می نمایند .آنها در هر لانه ۱۲ تخم می گذارند. در اصل بلدرچین های ژاپنی و اروپائی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و مشکل می توان آنها را از یکدیگر تشخیص داد.
اختلافات جزعی این دو بلدرچین را می شود به ترتیب زیر خلاصه نمود:
طول بلدرچین اروپایی ۱۸ سانتی متر بوده در صورتی که طول در بلدرچین ژاپنی ۱۵ سانتی متر است.
رنگ و نقوش گردن در بلدرچین اروپائی زرد روشن و جنس ماده عاری از این تیره می باشد
اصوات جفت یابی که بلدرچین های ژاپنی از خود بروز می دهند ،کلفت و دو صدایی است در حالی که بلدرچین اروپایی اصوات لطیف تر و موزون تری با ۳ صدای مختلف دارد .
اصوات جفت یابی با آغاز سن بلوغ از هفته ۵-۶ هفتگی بروز می دهد .تشخیص جنس نر از ماده از سن ۳ ماهگی از روی پر های سینه و گردن به طور وضوح امکان پذیر است.بدین معنی که در بلدرچین نر پر های گردن قهوه ای و پر های سینه قرمز مایل به قهوه ای روشن می باشد در حالی که در بلدرچین ماده پر های گردن و سینه روشن با لکه های سیاه رنگ به شکل نقطه ها یا نوار هایی ظاهر می شوند.
بلدرچین وحشی ژاپنی که هنوز به ندرت در ژاپن چین و کره وجود دارد در نواحی خشک مراتع به طور دسته جمعی زندگی کرده و در فصل جفت یابی زندگی اجتماعی را رها کرده و به صورت یک جفت نر و ماده با ساختن لانه بر روی زمین صاف زندگی مشترکی را آغاز می نمایند .آنها هنوز جزو پرندگان مهاجر به شمار می روند.
در آمریکا و ایتالیا پرورش بلدرچین ژاپنی و ویرجینیایی و کالیفرنیایی را در مزارع وسیع و مدرن همانند قرقاول برای اهداف شکار نیز پرورش می دهند.
سابقا و در اصل پرورش بلدرچین در ژاپن به عنوان یک پرنده خوش صوت مطرح بوده است. احتمالا نگهداری بلدرچین ها به صورت اهلی در چین و کره و ژاپن از قرن یازدهم متداول گردیده و هنوز نمی توان تصور نمود که آنها کاملا اهلی شده اند چون در فصل پاییز

همچنین بخوانید :   بخش سوم : آموزش پرورش بلدرچین ژاپنی

مخصوصا با آغاز مهاجرت طبیعی بلدرچین های وحشی نوع پرورشی و اهلی نیز ناراحتی و نا آرامی خاصی از خود نشان می دهد.

انواع بلدرچین

نژادهای بلدرچین
تا کنون نژاد خاصی از بلدرچین معرفی نشده ولی به طور کلی جهش هایی از رنگ طبیعی در آنها به وجود آمده است چنانکه:
آلبینوز ناقص توسط ژن وابسته به جنس مغلوب که احتمالا نیمه کشنده است به وجود می آید . بر اثر آن پیگمان های موجود در پر ها شدیدا تبدیل به زرد روشن تا سفید شده و جوجه ها به طور محدود قابلیت زنده ماندن را خواهند داشت.
قهوه ای مایل به زرد که بوف نیز نامیده می شود توسط ژن بدنی (اتوسومال) مغلوب (Pk) به ارث می رسد .بر اثر آن پیگمان های چشم و پر های بدن روشن شده و بر روی باروری ،درصدجوجه در آوری و قدرت زندگی تاثیر منفی می گذارد .
رنگ زرد موثر از ژن غالبی اسن که به صورت همگن اثر کشنده داشته و به فرم ناهمگن تاثیر منفی نخواهد داشت.
پر های سفید با پیگمان های قهوه ای توسط ژن مغلوب بدنی (P ) به وجود می آید که سبب کاهش باروری و رشد در آنها می گردد.

انواع بلدرچین
از تحقیقات گیلبرس و دیگران چنین بر می آید که اختلاف واضحی در حرارت بدن بین جنس نر و ماده بلدرچین وجود دارد به طوری که حرارت مقعدی بلدرچین ماده ۷۱/۴۲ درجه سانتی گراد و در جنس نر حرارت همین محل ۱۵/۴۲ درجه سانتی گراد می باشد .یکی از اختصاصات این پرنده گذاشتن تخم های پر لکه است . پوسته طبیعی تخم زمینه ای سبز، آبی یا زرد با تعداد زیادی لکه های کوچک و بزرگ قهوه ای یا قهوه ای مایل به رنگ های دیگر دارد. هر بلدرچین ماده تخمی با رنگ خاص خود را می گذارد . تخم هایی با پوسته سفید هم گذاشته می شود که موثر از یک ژن بدنی مغلوب است. نور از تخم های سفید بهتر عبور کرده و داخل آن نسبت به تخم های رنگی ،لکه ای ،راحت تر روئیت می گردد. درعوض تخم های سفید از درصد جوجه در آوری کمتری برخوردارند.
بلدرچین ها نسبت به تلاقی هم خونی شدید تر از مرغ ها حساسیت نشان می دهند .به طوری که پس از دو نسل تلاقی بین خواهر ها و برادر ها باروری و جوجه در آوری در بین آنها شدیدا کاهش می یابد. وراثت پذیری برای رشد و تولید در بلدرچین ها همانند آن مرغهاست. بیماری های ارثی مانند میکروملی ،رشد ناقص با گردن کج و پیچیده ، انگشتان کج یا برگشته و غیره نیز در آنها ندرتا مشاهده می شود. با استفاده از تلقیح مصنوعی می توان هیبرید های مرغ –بلدرچین و یا قرقاول بلدرچین را به وجود آورد .
بر حسب تاکاشیما بر اثر تلاقی بین بلدرچین ماده و خروس در زمان پرورش بلدرچین فقط جوجه های نر به وجود می آیند . این نوع تلاقی ها می توانند تا ۲۵ درصد موفقیت آمیز باشند و فقط ۱۰ درصد از تخم های بارور تبدیل به جوجه می شوند .بر طبق تحقیقاتی به ثبوت رسیده که در بین جنین های در حال رشد جنس ماده نیز وجود دارد اما همه آنها در پنجمین روز رشد تلف می شوند .بر اساس تحقیقات ویل کوکس چنین اظحار نظر می گردد که به علت قلیل بودن خاصیت جوجه در آوری ناشی از تلاقی مرغ-بلدرچین ،خویشاوندی بین مرغ و بلدرچین نزدیکتر از مرغ با مرغ شاخدار نبوده و تلاقی طبیعی بین بلدرچین اروپایی و ژاپنی بر حسب نظر الر کاملا میسر است.

همچنین بخوانید :   جوجه کشی بلدرچین ژاپنی - تجربه های مفید یک پرورش دهنده بلدرچین ژاپنی

کلمات مرتبط :

پرورش بلدرچین ، روش پرورش بلدرچین ، فایل آموزشی پرورش بلدرچین ، آموزش پرورش بلدرچین آنلاین ، انواع بلدرچین برای پرورش ، نگهداری بلدرچین در خانه ، دستگاه جوجه کشی بلدرچین

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar