لانه-کبوتر

لانه سازی و تخمگ گذاری کبوتر

۴ comments برچسب: ،،

لانه سازی و تخمگ گذاری کبوتر

لانه سازی و تخمگ گذاری کبوتر

در پرندگان رفتار لانه سازی به طور وسیعی با تخمک گذاری مرتبط می باشد.تخمک گذاری ۲۴ ساعت پس از رفتار لانه سازی و تقریباً همیشه لانه سازی قبل از تخمک گذاری انجام می شود.

راندمان تخمگذاری و راه حل های افزایش آن در کبوتر :

درصد باروری در کبوترها ۸۵ تا ۹۵ درصد است و میزان جوجه درآوری ۸۰ تا ۸۵ درصد است. تخمهای شکسته ناشی از مبارزات بر سر لانه نیز در حدود ۶ درصد برآورد می گردد. تلفات در بین جوجه ها تقریبا ۹ درصد و گاهی بیشتر می باشد. برای افزایش راندمان تخمگذاری تعدادی از کبوتران را فقط مخصوصی گذاشتن تخم انتخاب می بدین ترتیب که پس از گذشت ۱۰ روز از تاریخ تخمگذاری تخمها را از زیر کبوتران برداشته و در نتیجه پرنده در عرضی ۲-۱ هفته مجددا تخم خواهد گذاشت با این روش می توان تا ۶۰ درصد به راندمان تخمگذاری افزود. در ایتالیا به مجرد تخمک گذاری، تخمهای گذاشته شده جمع آوری می گردد. این روش تخمها را به طور متوسط از ۱۵ عدد در سال به ۴۷ عدد فزونی می بخشد. تخمهای برداشته شده را یا به کمک ماشین جوجه کشی به جوجه تبدیل کرده و تحویل کبوترهای مادر که در همان روز جوجه هایشان متولد شده می دهند و یا هر تخم را به عنوان تخم سوم زیر کبوترهای دیگر می گذارند هم سن بودن این سه تخم کاملاً ضروری است. کبوترها قادرند تا سه نوزاد را نگهداری کنند ولی اکثراً از عهده تغذیه و رسیدگی ۴ جوجه عاجزند و فشار کاری زیادی را باید تحمل کنند.

نکات مهم نگهداری کبوتر در زمستان :

قبل از شروع فصل پائیز، بهتر است پرنده واکسینه شود که با شروع فصل سرما حیوان نسبت به بیماریهای ویروسی مصون شده باشد. توصیه می شود که بعد از واکسیناسیون، سه روز متوالی پودر مولتی ویتامین به آب کبوترها اضافه نمائید.

هوای داخلی و بیرون قفسی نباید اختلاف دمای زیادی با هم داشته باشد( جلوی وزش باد به داخل را بگیرید آنچه که حیوان را اذیت می کند این است که سوز و سرما به داخلی بپیچد).

بهتر است از جیره هایی گرم و سنگین مثلاً جیره ای با پایه گندم استفاده شود تغذیه مناسب این فصل (گندم، قره ماش، ذرت) می باشد که به نسبت (سه، یک، یک) در جلوی حیوان قرار دهید اگر تا کنون این کار را انجام نداده اید، گندم را کم کم به وعده غذایی حیوان اضافه کنید تا معده حیوان به هضم آن عادت کند، حیوان باید سیر باشد تا خود را گرم نگه دارد پس دان را جلوی حیوان بگذارید تا بخورد، اگر دان به صورت پیمانه ای نباشد بهتر است چون معده حیوان اندازه ای دارد و بیش از آن را نمی تواند بخورد. (بهتر است از گل شور برای تامین مواد معدنی استفاده شود)

همچنین بخوانید :   آموزش جوجه کبوترها

بهتر است زیر حیوان را در این فصل هفته ای یک بار تمیز کنید ماندن فضله در زیر پای حیوان باعث گرمی می شود.

هفتهای یک بار از مکمل مولتی ویتامین آمینواسید (آمینوویت) استفاده شود. دزیک گرم در یک لیتر آب (یک قاشق غذاخوری سر خالی در چهار لیتر آب) استفاده ه از دارویی به نام اکسی تتراساکلین که داروی وسیع الطیفی است و هم برای پیشگیری و هم درمان به کار می رود، ماهی یک بار با دزیک گرم در لیتر استفاده کنید (بعداز خوردن دان، به مدت ۸ ساعت در آبخوری بماند و بعد از این مدت آب را تازه نمایید).

برای پیشگیری از بسیاری از بیماریهای ویروسی و باکتریایی، سیر تازه را هر چند وقت یک بار بکوبید تا له شود سپس با آب مخلوط کنید و یا اینکه بسیار ریز خرد کرده و با دان مخلوط کنید ودر جلوی حیوان قرار دهید.

در زمان دان خوردن کبوترها، در بالای سرشان بنشینید و به دان برداشتن و اشتهایشان دقت و توجه کنید، در وعده غذایی بعدی دانی که زودتر بر میدارند را بیشتر کنید، چون حیوان بنا به نیاز طبیعیش، خود تشخیص می دهد که بدنش هم اکنون به چه موادی احتیاج دارد (کبوتردار ماهر با این کار می تواند حیوان کسل و بیمار خود را که در حال بازی با دان است را تشخیصی و به سرعت مداوای آن را آغاز و از جمع خارج کند). از نکات مهمی که کبوتردار به آن باید توجه داشته باشد مدفوع (فضله) حیوان است. هر گونه تغییر رنگ و قوام آن به غیر از تغییر در جیره غذایی می تواند حاکی از بیماری عفونی باشد.

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه در "لانه سازی و تخمگ گذاری کبوتر"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی بر اساس:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشتر رای دادند
شاهین
مهمان

عالی بود

Ahmad
مهمان

سلام من کبوترام تو لانه تخم نمیزارن روی زمین میزارع

Ahmad
مهمان

سلام من کبوترام توی لانه تخم نمیزارن روی زمین میزارن

لممت
مهمان

سلام میگم چه چیزی بزارم زیر کبوتر