تمامی اطلاعات مورد نیاز در جوجه کشی تخم مرغ

خانه » بلاگ » مقالات » تمامی اطلاعات مورد نیاز در جوجه کشی تخم مرغ

جوجه های مرغ

تمامی اطلاعات مورد نیاز در جوجه کشی تخم مرغ

مدت زمان جوجه کشی در مرغ

مدت انکوباسیون اغلب  نشان دهنده  وضعیت دمای جوجه کشی است . دمای بالای نرمال  زمان انکوباسیون را کوتاه می کند  هم چنان که دمای  پایین تر از نرمال  مدت جوجه کشی را  طولانی می کند . در هر حال باید احتیاط کرد  که تغییرات دما مدت جوجه کشی را  تغییر ندهد زیرا مدت جوجه کشی  ویژگی وراثت  پذیری ببالایی دارد  و باعث تفاوت های آشکار  در تخم مرغ های گذاشته شده توسط مرغ  های مختلف می شود. میانگین  زمان انکوباسیون دردمای طبیعی  ماشین های جوجه کشی  برای تخم مرغ ۲۱ روز است

 

مرغ قهوه ای بهمراه جوجه

مرغ و جوجه جوجه کشی شده با دستگاه جوجه کشی

 

چرخاندن تخم مرغ و وضعیت قرار گرفتن آن در دستگاه جوجه کشی

در چرخاندن تخم مرغ در  طول دوره  انکوباسیون  عوامل زیر موثر است

تکرار و استمرار چرخاندن تخم مرغ ها

محور قرار گیری

محور چرخش

زاویه چرخش

حد چرخش

(چرخش با توجه به  مراحل رشد جنین است)

 

چرخاندن تخم ها داخل دستگاه جوجه کشی

چرخش تخم ها در جوجه کشی مصنوعی

علل چرخاندن تخم مرغ در جوجه کشی

آلبومین یا سفیده  تخم مرغ تقریبا  فاقد ذرات چربی است و وزن مخصوص ان نزدیک به وزن  مخصوص آب است  اما زرده به دلیل داشتن  مقدار زیادی چربی مثل روغن و سایر چربی ها وزن  مخصوص کمتری نسبت به  آب دارد  بنابر این  اگر تخم مرغ در  یک وضعیت ثابت قرار گیرد  زرده به طرف بالا  و سپس به سمت پوسته حرکت می کند. از طرفی  جنین در حال رشد  همیشه در قسمت  بالای زرده قرار می گیرد .

اگر تخم مرغ چرخانده نشود زرده به دلیل وزن مخصوص  کمتر نسبت به سفیده در سطح بالا تر و چسبیده  به پوسته  قرار می گیرد  لذا جنین  در حال رشد  بین زرده و پوسته  تحت فشار می ماند  و  دچار آسیب یا مرگ می شود . چرخاندن تخم مرغ باعث می شود زرده دور تر از پوسته قرار گیرد  و موجب سلامت جنین در حال رشد  شود.

به هر حال چرخاندن تخم مرغ در حین جوجه کشی  برای جلوگیری از چسبیدن جنین به غشای داخلی  پوسته تخم مرغ است . چسبیدن پرده های جنینی  به پرده یا غشای  داخلی پوسته  تخم مرغ یا سایر  قسمت های تخم باعث  مواردی به شرح زیر می شود:

غیر طبیعی قرار گرفتن جنین در داخل تخم مرغ

کاهش استفاده از آلبومین به دلیل  جاری شدن غیر طبیعی و پخش شدن داخل  تخم مرغ

کاهش مبادله اکسیژن  از سطح  کوریو آلانتوئیس (پررده بزرگ جنینی  چسبیده به پوسته )

ضعیف شدن  رشد کیسه زرده (پرده جنینی  زرده را در بر گرفته است )

 چرخاندن تخم مرغ ها در بیشتر  گونه ها زمانی  که ته یا قسمت  پهن تخم مرغ  به طرف ببالا باشد  حول محور  کوچک تخم مرغ است . در صئرتی که اگر تخم مرغ  بهخ صورت افقی قرار گیرد  حول محور  بزرگ آن چرخانده می شود .  در تخم مرغ هایی که  کیسه هوایی آن  به طرف بالا است  بهترین نتیجه زمانی  به وجود می آید  که تخم مرغ ها  ۹۰ درجه می چرخند  و با زائیه  ۴۵ درجه  قرار می گیررند.

 

چرخش تخمهای نطفه دار

چرخش تخم ها در دستگاه جوجه کشی

 

در تخم هایی که به طور افقی قرار گرفته اند  بهترین هچ زمانی  اتفاق می افتد  که تقریبا ۱۸۰ درجه می چرخند . چرخاندن این  تخم مرغ ها  فقط در یک جهت باعث پارگی پرده ها  ، رگ های خونی و نهایتا مرگ جنین می شود .

در صورتی که  تخم مرغ ها  داخل ماشین  به گونه ای قرار گیرند که قسمت پهن تخم مرغ  به طرف پایین باشد و جنین در جهت عکس  کیسه هوایی  یعنی به طرف  بالا قرار گیرد  به علت عدم دسترسی  جنین به اکسیژن  داخل کیسه هوایی در روز ۱۹ الی  ۲۰  جوجه کشی تلف می شود . اگر  قسمت پهن تخم مرغ  در هفته اول جوجه کشی به طرف بالا باشد  جنین معمولا در جهت مناسب قرار می گیرد .

تعداد چرخش تخم مرغ در شبانه روز  برای پرندگان  به طور مشخص تعیین نشده  است ولی  بهترین نتیجه زمانی است که تخم مرغ  در شبانه روز  ۲۴ بار چرخانده شود در ضمن یاد آوری می شود کج کردذن تخم مرغ و  بازگرداندن به حالت اولیه یا تکان دادن آن  ها نمی تواند اثر چرخاندن را داشته باشد .

در انکوباتور های کوچک  خانگی در بعضی  از مواقع  تخم مرغ ها  را فقط  دو بار می چرخانند  یک بار صبح و یک بار  هم شب  ولی بهتر است  تخم مرغ ها  را به تعداد  اعداد فرد  در شبانه روز  بچرخانیم  .طولانی ترین  مدتی که تخم مرغ ها  در یک وضعیت می مانند  در شب است  . این مسئله باعث می شود  قسمت پهن و باریک تخم مرغ  یک شب در میان به طرف بالا قرار گیرند .

بعضی از تولید کنندگان جوجه برای چرخاندن تخم مرغ شب ها در ماشین جوجه کشی  را باز می کنند و شانه های حاوی تخم ها را بیرون  می کشند و دست  هایشان را روی تخم ها حرکت می دهند  در صورتی که این فقط تکان دادن تخم مرغ هاست  و در بعضی موارد  باعث ترک خوردن  پوسته تخم مرغ نیز می شود. در انکوباتور های کوچک  خانگی یک طرف  تخم مرغ ررا با حرف (O ) و طرف دیگر را با حرف ( X) نشانه گذاری می کنند  تا در هر بار  چرخاندن یک بار  قسمت (O ) و بار دیگر قسمت ( X) ظاهر شود ، این وضعیت در ماشین هایی به کار برده  می شود که در شبانه روز  فقط چند بار  آن ها را می چرخانند. در این روش باید  سعی شود زمان چرخش  جهت های یاد شده با هم مساوی باشد.

اگر چرخاندن تخم مرغ ها به صورت اتوماتیک  باشد  باید حد اقل  هر ۲ ساعت یک بار  تخم مرغ چرخانده شود.در سیستم های دستی باید تخم ها تا حد امکان  چرخانده شوند .

تخم مرغ ها نباید در  ۳ تا ۴ روز پایانی  قبل از هچ چرخانده شوند زیرا جوجه ها  برای نوک زدن  و ترک دادن  پوسته  نیاز به وضعیت  پایداری دارند  از طرفی جنین در این زمان  بزرگ است و بیشتر  زرده را به عنوان  غذا استفاده کرده  و دیگر  خطر تحت فشار قرار داشتن بین زرده و پوسته وجود ندارد

کلمات مرتبط :

نحوه جوجه کشی ، چرخاندن تخم جوجه کشی ، وبسایت دستگاه جوجه کشی ، تولید کننده دستگاه جوجه کشی ، دستگاه جوجه کشی بلدرچین ، انکوباسیون ،

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۱ دیدگاه
 • مهدی ۳ ارد ۱۳۹۷ / ۲:۱۵:۳۱

  باسلام میخاستم بدونم که چگونه میشه یک جوجه را بخوبی از دستگاه خارج کرد

 • علیرضا ۴ اسف ۱۳۹۶ / ۲:۲۵:۲۸

  سلام یه مشکلی برام پیش اومده که سابقه نداشته من الان یه تعداد تخم مرغ داخل دستگاه دارم که امروز روز بیستم هستش ولی یکی از تخمها قسمت نوکش شکسته شده و حرکت نوک جوجه رو از پشت پرده سفید میشه احساس کرد!!!به نظرتون تخم مرغو بشکنم وجوجه رو خودم در بیارم یا صبر کنم خودش بیرون بیاد

  • مدیر سایت ۴ اسف ۱۳۹۶ / ۲:۱۰:۱۳

   سلام
   تا جای ممکن صبر کنید ، خودش باید در مرحله اول سعی کنه از تخم خارج بشه.

 • امیر ۲۰ دی ۱۳۹۶ / ۱:۵۰:۲۴

  سلام من یک دستگاه جوجه کشی ساده درست کردم و میخوام که توی دستگاه تخم مرغ بگذارم چرخش این تخم مرغ ها هر چند ساعت در شبانه روز است

  • مدیر سایت ۲۰ دی ۱۳۹۶ / ۲:۰۴:۱۷

   سلام
   حداقل بایست سه مرتبه در روز چرخش داشته باشه.
   می تونید عکس و تجربه خودتون از آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی رو برای ما ارسال کنید تا به نام خودتون تو سایت درج بشه

  • غلامی ۲۳ دی ۱۳۹۶ / ۵:۴۰:۰۱

   سلام
   ممنونم از کمکتون . یه سوال دیگه تخم مرغ ها در دستگاه جوجه کشی باید حتما توی شانه تخم مرغ باشند یا نه؟ و تخم مرغ ها در شبانه روزی که میچرخانیم باید به صورت عمودی و افقی بچرخانیم؟

  • مدیر سایت ۲۳ دی ۱۳۹۶ / ۱۰:۵۶:۳۲

   سلام
   بهتر داخل شانه باشند ، اگر داخل شانه باشه که مشخص اگر بیرون باشه بهتر افقی چرخش داشته باشند.

 • محمد ۶ مهر ۱۳۹۶ / ۱۲:۵۸:۳۴

  باسلام. ميشه چرخش تخم مرغ در شب با دستگاه جوجه کشی ساده رو بیشتر توضیح بدهید.
  باتشکر از سایت خوبتون

  • مدیر سایت ۶ مهر ۱۳۹۶ / ۲:۴۳:۱۶

   با سلام
   چرخش تخم مرغ در شبانه روز با هم تفاوتی نداره ، بایست گردش به صورت منظم صورت بگیره ، مشکل این کار در اینه که بیشتر افراد نمی تونند در شب چرخش مناسب رو اعمال کنند و این یکی از اون دلایل که دستگاه جوجه کشی ساده راندمان پایین داره.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X