تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ

دیدگاهی وجود ندارد برچسب: ،،،،،
 

تغذیه مرغ لاری

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ : تغذیه مرغ بیشک با تغذیه خروس متفاوت است. زیرا کار اصلی یک مرغ تولید تخم می باشد. برای تغذیه مرغ به صورت زیر می توان عمل کرد.

برای وعده صبح می توان از نان خیس شده به همراه سبزی و کاهو و برای وعده بعد از ظهر از گندم و مقداری پیشدان استفاده نمود. برای به تخم آمدن مرغ لاری باید کاهوی تمیز و کافی در اختیار مرغ قرار داد. دان مرغ بایستی مخلوطی از ذرت و گندم باشد. دان خوری مرغ های لاری همیشه باید حاوی مقداری گندم باشد. زیرا در صورت تخم گذاری و نبود دان، احتمال خوردن تخم مرغ وجود دارد.

جیره مرغ باید حاوی صدف و پودر استخوان (کلسیم طبیعی) بوده و همچنین باید هر سه روز یک بار یک قرص کلسیم انسانی به مرغ داده شود. برای به تخم آمدن مرغ باید هر ۳ روز یک بار از قرصهای اسید فولیک و ویتامین E و کلسیم استفاده نمود. همچنین از ویتامین های خانواده B و D۳ از طریق پودرهای محلول در آب نیز باید استفاده نمود.

بهتر است در تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ برای مرغ های ۸ تا ۹ ماهه و یا آماده تخم گذاری، یکبار در هفته شاهدانه – زنجبیل و مکمل ویتامینه دامی و کلسیم و هر ماه یک بار ماءالشعیر استفاده شود. وزیر پای آنها خاک ریخته شود تا خودشان را خاک مال کنند. در موقع تخم گیری برای جوجه کشی، از تخم مرغ آبپز برای تغذیه مرغ استفاده شود.

 

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ

جوجه کشی

جوجه کشی عبارت است از تامین شرایط لازم برای رشد جنین داخل تخم مرغ بارور که در نهایت منجر به رشد جنین شده و پس از طی مدت مشخص (در مرغ حدود ۲۱ روز)، جوجه کامل قادر به خروج از تخم باشد. شرایط مناسب برای رشد جنین شامل حرارت، اکسیژن کافی برای تنفس جنین داخل تخم (عمل تهویه) و چرخش تخم مرغ ها می باشد.

 

جوجه کشی طبیعی

در  ادامه مقاله تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ برای ازدیاد نسل غریزهای به نام کرچی در مرغ ها به ودیعه گذاشته شده که آن را می توان غریزه یا حس مادری نامید. این غریزه پرندگان را آماده خوابیدن روی تخم و جوجه درآوردن می نماید. در مرغ های وحشی غریزه کرچی معمولا در بهار مشاهده می شود. ولی در مرغ های اهلی این غریزه علاوه بر بهار در سایر فصول نیز کم و بیش ظاهر می شود. مرغ های لاری ۲ یا ۳ بار در سال تخم گذاری می کنند و در هر بار حدود ۲۰ الی ۳۰ عدد تخم می گذارند و پس از آن کرچ می شوند. در قدیم و مناطق روستایی بیشتر جوجهکشی بصورت طبیعی انجام می شد. ولی در سال های اخیر با گسترش پرورش طیور، جوجهکشی طبیعی محدود شده و به جای آن از جوجهکشی مصنوعی استفاده می شود. جوجهکشی طبیعی با استفاده از مرغ کرچ انجام می شود. مرغ کرج، حرارت، رطوبت، تهویه و چرخش لازم را برای رشد جنین، فراهم میاورد.

 

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ - مرغ بومی

تغذیه ، نحوه جوجه کشی و تشخیص مرغ لاری کرچ – مرغ بومی

تشخیص مرغ کرچ

در حالت کرچی مرغ از تولید تخم باز مانده، در گوشه ای منزوی شده و صداهای مخصوص تولید میکند و علاقه زیادی به خوابیدن رو تخم مرغ دارد. که این حالت را با باد کردن و پوش دادن پرهای خود نشان میدهد. حرارت بدن مرغ کرچ به ۴۱ درجه ی سانتیگراد می رسد. مرغ کرج با حرارت بدن خود حرارت مناسب برای رشد جنین داخل تخم مرغ را فراهم میسازد. همچنین با رطوبت بدن خود مانع از تبخیر رطوبت داخلی تخم مرغ شده و ضمنا تهویه لازم را برای آن ها مهیا می نماید. و هر چند ساعت یک بار تخم مرغ را میچرخاند. بدین ترتیب محیط را برای رشد جنین آماده میسازد. مرغ کرچ تمایلی به خروج از خانه ندارد و خواهان خوابیدن بر روی تخم ها می باشد. صدایش تغییر کرده و مصرف خوراک نیز کم می شود. برای این که دوره جوجه کشی با موفقیت به پایان برسد، نباید از مرغ های حساسی، ترسو و عصبانی استفاده نمود. مرغ کرچی که دارای پرهای زیاد، ظریف و پاهای کوتاه باشد برای جوجه کشی مناسب می باشد.

 

لانه مناسب برای خوابیدن مرغ کرج

دمای مناسب برای محل خوابیدن مرغ کرچ ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد. هوای کافی، رطوبت مناسب حدود ۶۰ درصد و دور بودن از سر و صدا نیز بسیار مهم است. برای خوابیدن مرغ می توان از یک جعبه چوبی با لبه جلوی ۷ تا ۸ سانتیمتر استفاده نمود تا کاه و کلش از آن بیرون نریزد. تخم مرغها نیز باید بصورت منظم و مناسب، زیر مرغ ریخته شود. به این ترتیب، بالهای مرغ به طور کامل روی آنها را می پوشاند . محل خوابیدن مرغ ها باید دور از آفتاب ، باد و باران باشد.

 

کلمات مرتبط : مرغ ، مرغ لاری ، جوجه کشی ، دستگاه جوجه کشی ، ماشین جوجه کشی لاری ، روش جوجه کشی مرغ لاری ، لانه مرغ لاری ، مرغ لاری کرچ

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar
wpDiscuz