تخم گذاری بوقلمون به تخم آوردن بوقلمون

خانه » بلاگ » مقالات » تخم گذاری بوقلمون به تخم آوردن بوقلمون

بوقلمون

 

در چند سری مقاله سعی خواهیم کرد که نگاهی جامع به تخم بوقلمون و تخم نطفه دار بوقلمون و همچنین راه های به تخم آوردن بوقلمون در هنگام پرورش آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بخش اول این مقاله آماده شده و به افرادی که سعی در نگهداری و پرورش بوقلمون را داشته اند پیشنهاد میشود.

تخم گذاری بوقلمون به تخم آوردن بوقلمون  تخم گذاری، بخشی از فرآیند تولید مثل پرندگان است. تخم نطفه دار در واقع یک سلول جنسی نیست، بلکه یک سلول ۲n کروموزومی یا به عبارت دیگر یک سلول سوماتیک یا جنین در ابتدائی ترین وضعیت خود است. تولید تخم ارادی نیست. در بسیاری از پرندگان پس از بلوغ جنسی تولید تخم نیز آغاز میشود و نیازی به وجود پرنده ی نر(مانند مرغ و یا اردک و غاز اهلی) نیست. بوقلمون نیز از همین گروه پرندگان است. انواع دیگری از پرندگان هستند که معمولاً
تخم گذاری نمی کنند مگر آنکه پرنده ی نر نیز حضور داشته و جفت گیری صورت پذیرد. درواقع آزاد سازی سلول جنسی ماده از تخمدان، در نتیجهی تحریک جفت گیری صورت می پذیرد. کبوتر و بسیاری از پرندگان وحشی از جمله ی این گروه از ماکیان هستند. تعداد تخم تولیدی تا حدودی به نوع پرنده بستگی دارد و تا حدی نیز به خصوصیات نژادی و حتی فردی آن متمایل است. بدین معنی که بعضی نژادها بهتر و بیشتر تخم میگذارند و بعضی دیگر کمتر در حقیقت اصلاح گران ژنتیکی از همین خصوصیات نژادی و فردی پرندگان استفاده کرده و با بهره گیری از سلسله عملیات انتخاب بر کیفیت و کمیت تولید تاثیر مثبت می گذارند.
تخم بوقلمون به طور میانگین ۸۵ گرم وزن دارد ( این وزن در نژاد ها و گونه های مختلف اندکی متفاوت است ) .طول تخم آن بطور متوسط ۶۴ و عرض آن ۴۷ میلیمتر است.تخم های نطفه دار بوقلمون در دمای ۳۷.۵ درجه ی سانتیگراد ، طی ۲۸ روز به جوجه تبدیل میشوند .
به تخم آوردن مجدد بوقلمون
بوقلمون از جمله پرندگانی است که به صورت دوره ای تخم گذاری می کند.بدین معنی که در فصل بهار با طولانی شدن ساعات نور طبیعی و با افزایش شدت نور به تخم می آید ، تعدادی تخم می گذارد و بعد از مدتی از تخم می رود.اگر طول دوره ی تخم گذاری و در نتیجه تعداد تخم تولیدی کم باشد.نگهداری بوقلمون مولد برای تخم گذاری در حالت طبیعی مقرون به صرفه نیست بلکه باید کاری کرد تا بوقلمونهای ماده مجدداً شروع به تخم گذاری نمایند. از آنجائی که تخم گذاری آنها تا حد زیادی به وضعیت نور بستگی دارد، با اجرای عملیاتی به نام تحریک نوری، آنها مجدداً شروع به تخم گذاری می کنند.
عملیات تحریک نوری چیزی نیست جز اینکه پرنده را به اصطلاح در زمستان و بهار مصنوعی (از نقطه نظر طول و شدت ساعات روشنائی) وارد می کنند. در نتیجه ی تحریک نوری سلسله تغییرات و تحریکاتی در سیستم تولید هورمون پرنده ایجاد می شود که جهاز تولید مثل پرنده را از نو فعال کرده و به تولید
تخم وادار می کند.
عملیات تحریک نوری Leonard S.Merica 2001
در عملیات تحریک نوری بو قلمون های نر و ماده ، نوردهی به پرندگان باید تحت کنترل پرورش دهنده باشد.بنابراین هرگونه ارتباط پرنده با نور خورشید قطع میشود.بدین معنی که بوقملون ها باید حتما در سالن باشند و از نور مصنوعی لامپ ، ترجیحا نوع آفتابی ( زرد رنگ ) استفاده کنند.
عملیات تحریک نوری شامل دو دوره ی زمانی مجزا است:
۱- دوره ی استراحت.
۲- دوره ی تحریک.
در ابتدا حتی الامکان بوقلمون های نر و ماده از یکدیگر جدا و در دو مکان مجزا نگهداری می شوند. سپس تمامی منافذ و مجاری ورود نور طبیعی مسدود می شود. به حالتی که به هیچ عنوان نور از خارج از سالن به داخل نفوذ نکند. سر راه جریان برق به لامپ های داخل سالن، یک دستگاه ديمراء قرار می گیرد.

قسمت دوم مقاله در حال ویرایش.

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۵ دیدگاه
 • غلامعلی حاجبیان ۲۳ بهم ۱۳۹۶ / ۹:۵۹:۱۸

  سلام پنج عددبوقلمون دوتاش دوساله وبقیه با سه تانریکساله هستن تامیخوان جفت گیری کنندبقیه هم حمله میکنندموفق نمیشن والان که ۲۴بهمن است هنوزتخم نگذاشتن بایدچکارکنم

  • احمد ۲۴ بهم ۱۳۹۶ / ۲:۴۳:۲۹

   دوست عزیز تخم گذاشتن بوقلمو یا مرغ ارتباطی به جفت گیری نداره جفتگیری فقط برای نطفه دارشدنه تخم هست
   در خیلی از موارد هیچ نری بین طیور وجود ندارد اما تخم گذاری میکنن
   تخم نذاشتن به چند علت بستگی داره که حتما باید حضوری حیوان دیده بشه تا علت پیدا بشه ولی مهمترینش اول عفونتهای موضعی داخلی و ضعیف بودن خود طیور هست(ضعیف بودن به چاق ولاغری مربوط نمیشه–کمبود ویتامین در بدن طیور هست)

  • امیر اسدی ۹ اسف ۱۳۹۶ / ۱۲:۱۸:۰۱

   خب یدونه نر برا ۷ الی ۱۰ تا ماده کفاف میکنه. اولا نر ها رو با ماده تعویض کن. دوما تغذیه مقوی و مناسب بده. سوما دمای محل نگهداری رو متعادل نگه دار چون سرد باشه احتمال تخم گذاری کم تر میشه. و البته از تابش نور غافل نشو.

 • ندا زاهدی ۲ بهم ۱۳۹۶ / ۸:۵۱:۱۸

  سلام عليكم از مطلبتون استفاده کردم . فقط هم متوجه نشدم نور به سر بتابه ینی چی ؟ آخه پرنده ثابت که نمیمونه حرکت میکنه . هم اینکه ۵۰ لوکس و ۱۰۰ لوکس رو میشه بگین ینی لامپ چند واتی ؟
  همینطور ۵ لوکس رو . ممنون میشم پاسخ بدین .از اردبیل.روستای ارجستان هستم

  • مدیر سایت ۲ بهم ۱۳۹۶ / ۸:۵۹:۱۰

   سلام
   منظور محیطی است که بوقلمون رو در آن نگهداری می کنند.
   در مورد قسمت دوم سوالتون این مورد رو باید تخصصی بررسی کرد و نیاز به لوکس متر داره و این فرایند در مرغداری ها و مکان های که به صورت تخصصی مرغ یا سایر طیور رو نگهداری میشن کنترل میشه.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X