بررسی تولید مثل عروس هلندی

خانه » بلاگ » مقالات » بررسی تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی

بررسی تولید مثل عروس هلندی : عروسی هلندی در نه ماهگی بالغ می شود. این پرنده در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی قادر به تولید مثل می باشد ولی بلوغ کامل جنسی آن در سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی حاصل می گردد. پرنده ماده بعد از جفت گیری در حدود ۵ تا ۶ تخم میگذارد و جوجهها بعد از ۱۸ تا ۲۰ روز از تخم بیرون می آیند. برای جوجه – کشی از عروس هلندی باید به مراحل زیر توجه کافی نمود.

تولید مثل عروس هلندی

۱- انتخاب جفت برای عروس هلندی

اولین کار پرورش دهنده باید انتخاب جفتهای مناسب برای تکثیر و زاد و ولد باشد. این امر می تواند از بروز بسیاری از مشکلات بعدی جلوگیری نماید. بهترین زمان برای خرید جوجه ها سن ۳ تا ۶ ماهگی می باشد و جوجه – های مذکور باید از نظر سلامتی، زیبایی، کامل بودن پر و بال و نداشتن مشکلات وراثتی، شرایط مناسبی داشته باشند. اولین پر ریزی عروس هلندی در سن شش تا هفت ماهگی روی میدهد و پس از درآمدن پرهای دایمی پرنده می توان از روی صفات ظاهری و آواز خواندن، پرنده نر و ماده را تفریق نمود. پرندههای انتخابی برای جفت انداختن نباید با همدیگر قرابت خونی داشته باشند، زیرا که این امر می تواند منجر به بروز بیماری های وراثتی گردد.

هرچه نسبت خونی بین پرنده نر و پرنده ماده دورتر باشد بهتر است.

۲ – آماده سازی جفت ها برای عروس هلندی

دراین مرحله پرورش دهنده باید یک جفت پرنده نر و ماده را در یک قفس بزرگ و مناسب که آزادی حرکت پرندهها در آن تأمین شده است قرار داده و اجازه دهد که اشعه خورشید و هوای تازه به میزان کافی به پرندهها برسد و همچنین باید غذای مناسب و مقوی نظیر تخمه آفتابگردان، سبزیجات، میوه و تخم مرغ آب پز در اختیار پرنده ها قرار داده شود. وقتی که پرنده به سن یک سالگی رسید، پرورش دهنده باید در مورد توافق پرنده نر و ماده دقت نماید، البته چنانچه پرورش دهنده در نظر داشته باشد که جوجه هایی با رنگ پرهای مشخصی تولید کند باید در انتخاب رنگ پرهای پرنده نر و ماده دقت کند تا بتواند به نتایج دلخواه دست یابد. برای اطلاعات بیشتر به بخشی جفت گیری گونه های مختلف مراجعه شود.

۳- جفت اندازی عروس هلندی

در هنگام جفت اندازی پرنده نر و ماده ، نباید عمر آنها کمتر از ۱۲ ماهگی باشد و بهتر است که سن پرنده ماده ۱۸ ماه باشد. در مرحله نخست پرنده نر و ماده را در قفسی جفت اندازی بدون لانه تکثیر قرار میدهند. قفس مذکور باید به عرض ۴۰ سانتی متر و به طول ۶۰ سانتیمتر و به ارتفاع ۶۰ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروس هلندی پیشنهاد می کند که طول قفس ۴۵ سانتی متر و عرض آن ۴۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۹۰ سانتی متر باشد بدیهی است که قفس هرچه بزرگ تر باشد بهتر است. برخی از پرورش دهندگان پیشنهاد می کنند که پرهای اطراف مخرج پرنده نر چیده شود تا پرنده بهتر بتواند آمیزش نموده و از میزان تخمهای بدون نطفه کاسته شود. ضمنا باید میلههای داخل قفسی نصب شود و این میلهها محکم و استوار باشد تا پرنده ماده بتواند با نشستن بر روی میله های مذکور به پرنده نر اجازه دهد تا با وی ماده آمیزش نماید. پرنده نر و ماده باید لا اقل به مدت یک هفته در قفسی جفت اندازی قرارداده شوند تا به قفس مذکور و یکدیگر عادت کنند، پس از این مرحله باید اقدام به گذاشتن لانه تکثیر در داخل قفسی کرد. البته گاهی اوقات عادت کردن پرنده نر و ماده به یکدیگر حوالی یکماه به طول می کشد. لانه تکثیر به دو صورت چوبی و پلاستیکی وجود دارد و بهتر است که لانه تکثیر به عرض ۲۰ سانتی – متر، طول ۳۵ سانتی متر و ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد، البته انجمن بین المللی پرورش دهندگان عروسی هلندی توصیه می کند که لانه تکثیر به عرض ۳۰ سانتیمتر و طول ۳۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر بوده و قطر دریچه آن ۱۲ سانتی متر باشد. در صورت استفاده از لانه تکثیر چوبی بهتر است که این لانه قبل از استفاده با اسپریهای ضد عفونی کننده، ضد عفونی شده و به مدت یک تا دو روز در هوای آزاد گذاشته شود تا بو و رایحه آن بر طرف گردد. این امر می تواند برخی از حشرات موذی را که برای پرنده مضر هستند از بین ببرد. کف لانه تکثیر نیز باید با براده چوب به ارتفاع ۵ سانتی متر پوشانده شود. در مرحله نخست پرنده نر وارد لانه تکثیر میشود و به بررسی درون آن می پردازد و سپس تلاش میکند تا پرنده ماده نیز وارد لانه تکثیر شود و مهمترین علامت هماهنگی و توافق بین پرنده نر و ماده این است که پرنده نر اجازه میدهد که پرنده ماده وارد لانه تکثیر شود و یا این که با یکدیگر وارد لانه مذکور می شوند.

به تدریج تعداد دفعاتی که پرنده ماده وارد لانه تکثیر می شود افزایش می یابد و مدت زمانی را که در لانه تکثیر می گذراند بیشتر می شود که این دو امر نشان دهنده نزدیکی تخم گذاری پرنده ماده می باشد.

 

دستگاه جوجه کشی مناسب برای عروس هلندی

Untitled-1

مدیر سایت
دیدگاه کاربران ۱۸ دیدگاه
 • ناشناس ۱ ارد ۱۳۹۷ / ۹:۰۱:۴۳

  سلام یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

 • ناشناس ۱ ارد ۱۳۹۷ / ۹:۰۰:۵۶

  یک جفت عروس دارم دو دوره پشت سر هم جوجه داده دفعه اول ۳تاو دفعه دوم ۵ تا من جوجه ها را در ۱۵ روزگی برداشته ام باز هم جفت خورده ومیخواهند تخم بگذارند ایا فشار به انها نمیاید وکلا چند دفعه در سال میشود جوجه گرفت.

 • apdi ۱۸ فرو ۱۳۹۷ / ۱:۵۶:۴۵

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  • مدیر سایت ۱۸ فرو ۱۳۹۷ / ۲:۱۲:۰۴

   سلام
   بسیار مچکرم

 • محمد ۱۵ فرو ۱۳۹۷ / ۰:۰۰:۰۳

  سلام من یه عروس ۱۱ ماهه ماده دارم جفت نداره امروز یه تخم گذاشته با توجه به اینکه الان برای تکثیر زوده باید چیکار کنم؟
  آیا تخمی که گذاشته بردارم از پیشش؟ چون فکر میکنه جوجه میشه و همش روش میخوابه

 • سعید ۵ ۶ فرو ۱۳۹۷ / ۱۱:۲۰:۴۱

  سلام من یه جفت عروس هلندی دارم که الان یک ماه شده ولی تخم هایشان جوجه نشده براچی》

 • سپهر ۱۴ بهم ۱۳۹۶ / ۴:۵۰:۰۶

  سلام طوطی های من جفت گیری کردن ولی دوهفته گذشته و تخم نگذاشته اند باید چه کاری انجام بدم

 • محمد ۱ بهم ۱۳۹۶ / ۱۱:۱۴:۰۶

  سلام دما و رطوبت برا تخم عروس هلندی در دستگاه جوجه کشی چقدر باید باشه ممنون میشم جوابم بدین

 • جواد ۸ دی ۱۳۹۶ / ۰:۵۴:۰۹

  سلام
  یک جفت عروس هلندی دارم
  نمیدونم جفتگیری کردن یانه ؟
  ولی عروس ماده روزی ۳الی ۴بار داخل لانه میشه ومیاد بیرون(درصورتی ک قبلا هیچ رقبتی نشون نمیداد ب لانه )
  ب نظر شما جفتگیری کردن یانه ؟!
  ویک سوال دیگه عروس نر دوتا ناخن نداره ب نظر شما برای جفتگیری مورد داره؟!
  باتشکر

  • Jeffrey ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۱:۴۰:۳۳

   سلام شاید جفت گیری کردن ندیدی بعد از چند روز بین پاهای ماده نگاه کن اگر جفت گیری کرده باشن کمی باد میکنه که یعنی تخم داره

 • امیر ۱۱ آذر ۱۳۹۶ / ۰:۳۳:۳۴

  سلام
  اینکه نباید سن جفت اندازی کمتر از ۱۲ ماه باشه یعنی چی؟
  من یک نر و ماده خریدم که سن هرکدوم ۵ ماهه
  مشکلی پیش میاد؟

  • Jeffrey ۲۱ دی ۱۳۹۶ / ۱۱:۳۷:۴۴

   سلام بله حداقل باید یک سال و نیم باشن تا بتونن موفقیت آمیز تکثیر کنن عروس هلندی حدود بیست سال عمر میکنه هفت ماهگی تازه پر میریزه و معلوم میشه که ماده است یا نر

  • سعید ۵ ۶ فرو ۱۳۹۷ / ۱۱:۱۵:۵۴

   سلام من یه جفت عروس هلندی دارم الان یک ماه شده ولی تخماش جوجه نشده براچی

 • کاوندی ۲۳ مهر ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۱:۰۸

  سلام . یک جفت عروس دارم . الان ۲۰روز است تخم گذاستن ولی خبری از جوجه شدن نیست . لطفا راهنمایی فرمایید . تشکر . کاوندی

  • مدیر سایت ۲۴ مهر ۱۳۹۶ / ۸:۱۷:۲۸

   با سلام
   احتمالا تخم ها نطفه دار نیستند

  • محمد ۸ آبا ۱۳۹۶ / ۳:۰۸:۲۲

   سلام
   خب باید چیکار کرد تو این حالت تا نطفه دار بشن تخما

  • احسان ۲۷ اسف ۱۳۹۶ / ۳:۰۶:۳۱

   احتمال خیلی زیاد مشکل نر که نطفه نداره

  • احسان ۲۷ اسف ۱۳۹۶ / ۳:۰۴:۳۱

   سلام یه جفت عروس دارم هرروزجفتگیری میکنن تولونه هم میرن خیلی الان شش ماه گذشته خبری ازتخم گذاشتن نشده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X